Qeni leh për stan të vet!

Nga Arben Isaraj

Qeni leh për stan të vet.

Pas 27-të vjetësh pështyme, baltë dhe akuza politike me vrasje, grabitje dhe korrupsion, po lemë pas një tjetër javë, me “lehje” politike për vetvlerësime, vetgjykime dhe vetflijime.

E përbashkëta e tyre : Duan të vetvlerësohen dhe të vetgjykohen.

Por kanë harruar se në demokracitë parlamentare moderne, “Roja”, “Garanti” “Mbrojtësi” i të gjithëve është Shteti ligjor, i cili duhet të mbrohet në mënyrë të posaçme nga Gjyqësori, i pavarur nga Politika dhe i varur vetëm nga Ligji.

Ndaj çdo komb, shtet dhe shoqëri demokratike ka detyrimin kushtetues, që t’u japë mundësinë gjyqtarëve të mbajnë nën kontroll pushtetin e Parlamentit dhe të Qeverisë.

Thënë më thjesht me gjuhën e shqiptarit :

-Gjykimin politik Kuvendit dhe Qeverisë duhet ta bëj vetëm Populli me “shuplakat” e tij periodike.

-Gjykimin penal, civil dhe administrativ, deputetëve dhe qeveritarëve duhet ta bëj vetëm Gjykata.

Nëse Politika është e shqetësuar nga molepsja me krimin dhe korrupsionin, ajo ka vetëm një rrugë, të leh në stanin e vet, duke filluar vetingun partiak e rivlerësuar rregullat partiake mbi zgjedhjen, organizimin, drejtimin dhe përfaqësimin politik të partisë në organe qëndrore dhe vendore të qeverisjes.

Çdo lehje veting-u në stanin e tjetrit, nuk ka asnjë shans të ndalojë karvanin e vetingut të Gjyqësorit dhe të organeve të tjera, që duhet ta ndihmojnë atë në dhënien e pavarur të drejtësisë në Shqipëri.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Qeni leh për stan të vet!”

 1. h says:

  Epitetet e fshatarit natyrisht kane lidhje me kafshe.

 2. Roland says:

  Te lumte k..i po ku di ai popull ..nje popull qe e qi mona per nje thes miell… vaj vaj

 3. Isis says:

  Ky flet si brigadier kooperative!
  Ka qene deputet,zv.minister etj dhe flet si e ema Zeqos ne maje te …hurit!
  Ku i gjeni keta derdimene more aman?
  Sikur vijne nga lufta me 3 klase shkolle dhe nuk di te formuloje nje fjali!

  1. Sara says:

   Ky flet si profesor, po ka thjeshtuar gjuhen per injorante si puna jote, qe gjithsesi prape s’kuptojne… allahu akbar

 4. Don says:

  Kerkon ndonje kocke edhe ky tani. Dikur ne parlament kur kerkohej perballje me kriminelin Sali ky mburrte Saliun se i kishte kuruar te jatin. Ti je provuar sa vlen. Je kampion i oportunizmit, kameleonizmit dhe pragmatizmit perfitues.

 5. Hyyy says:

  A ha ha ha ha ha,o Isaraji qe vetem rolin e lolos ke bere ne PS!
  Po ti more qyqar,a nuk po leh si qen ne stanin tend?

 6. Sit back and relaks■●▪ says:

  Ca thote Tan Dulaku Beno???

Lini një Përgjigje te ta Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *