Vuçiç donte të fyente luftën çlirimtare: Shqiptarë, rrini të qetë! Kosova ka ende burra

Nga Spartak Ngjela

Vuçiç nuk u lejua të shkojë në Drenicë. Ai donte të fyente luftën çlirimtare të Kosovës.

Por burrat kosovarë i treguan vendin. Ata i thanë: “Zoti Vuçiç, Adem Jashari është ende gjallë, kurse këta shqiptarë, që të perjargen ty, janë pilivesa…”

Angela Merkel në Shkup, me fjalën e saj, e shkatërroi përfundimisht planin ogurzi të ndarjes së Kosovës.

Esadistët në Tiranë dhe në Prishtinë, sigurisht që janë në hall të madh, se menduan që me ndarjen e Kosovës të krijonin shpërbërjen e dy shteteve shqiptarë me destabilizim.

“S’ka ndarje!” – tha shefja e madh e e Europës.
“FJALA e saj është ligj”, tha Vuçiç nga liqeni i Kosovës, por me zë të drobitur.

Vuçiç nga Mitrovica merr në telefon Erdoganin në Stamboll.
E dini cili është nënteksti i kësaj bisede?

“Rexhep, po na i marrin shqiptarët të gjitha tokat e tyre që ju na i dhatë që nga viti 1878 e deri në vitin 1913”.
Po cila mund të jetë ndihma që do t’i japë Erdogani?
Kuptohet: mbështetjen e Ramës dhe të Thaçit.
Po kush i pyet këta në Shqipëri!

Po të shohim tani dhe diçka: si do të precipitojnë ngjarjet?

Sigurisht në favor të botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Në Selanik ka trazira për emrin e ri të Maqedonisë, kurse politika shqiptare në Shkup është memece. Se është e korruptuar.

Blejini! Thosh kryeministri serb për krerët e shqiptarëve, në fillim të shekullit të XX-të. Dhe i blenë.

Por ajo që bie negativisht sot në sy, është fakti që emigracioni shqiptar në Perëndim edhe pse i ka sytë nga Shqipëria dhe nga Kosova, nuk është aktiv. Sot në emigracionin shqiptar në Perëndim ka njerëz me vlerë, po nuk janë aktivë. Sepse siç duket nuk e kanë të qartë se çfarë po ndodh.

Duhet të imitojnë shqiptarët e mëdhenj të Rilindjes Kombëtare që krijuan shoqata dhe komitete në Europë, në Amerikë, madje edhe në Egjipt, dhe e shpëtuan Shqipërinë nga likuidimi tërësor.

Sot është e njëjta situatë si atëherë, sepse prapë janë bërë bashkë Moska, Beogradi dhe Stambolli për të shpërbërë Shqipërinë.

Këta po i tremb shumë bota shqiptate në Ballkanin Perëndimor, dhe janë hedhur në sulm me esadistët në Tiranë dhe në Prishtinë, kundër bashkimit shqiptar.

Por dita e sotme ishte një fakt i ri për ringritjen e historisë së shqipërisë, e cila ka filluar në vitin 1999, dhe duhet të shkojë deri në albanizmin real të Ballkanit Perëndimor.

Dhe do të shkojë.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Vuçiç donte të fyente luftën çlirimtare: Shqiptarë, rrini të qetë! Kosova ka ende burra”

 1. Çika says:

  Taku si Taku – një llafazan kokëbosh !
  Hajradinaj – një allçak me çrregullime mendore, që , rrethanat anormale në një shtet kaotik, e kanë ulur në karriken k/ ministrore !
  Sjellje të tilla e turperojnë Kosovën në sytë e botës që na vëzhgon !

  1. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

   HASYP SAYGILI[te tredhurit Ngjela]: o rrot [email protected] arrnaut,mos mi cito birazeret e mi[muslimon brothers] si shqiptare e antiturq,pasi jemi nje gjak,gjak turku.
   ti koqe kandari avokado lexo donje qitap sulltani qe te mesosh te verteten e ”autothonus ” muslimone e mos kakaris si e ema e Zikes ne maje te thanes………..

 2. Kapterri says:

  Shumica e emigranteve qe jane jashte Spartak, jane perkrahes te Sales. Ngaqe kane gjetur Eldoradon aty ku jane ngulur, nuk ju hyn ne sy dhe nuk e cajne tr….. per fatet e kombit. Edhe ata qe do te ishin gati te organizoheshin, jane ne hall se cilen politike te perkrahin. Ate te koqevareve? Te “gjarprit”, te turko-arrnauteve nga Maqidonia? Te mikut te zemres se Padishah-ut ne Tirane? Politiken e eunukut hollandez me eskorten e tij thuthuqe? Vari k….

  1. Shipja says:

   Nuk eshte e vertete o kapterir . Nuk vdesin kollaj shqiptaret. Provoni e kur te shikoni qe shume te rinj te lindur e rritur ne bote do te jene aty per 24 ore.
   Kete radhe me pelqeu Z. Spartak.
   Eshte e vertete qe Turqia ka luajtur historikisht rol negativ per shqiptaret.
   Mos harroni :
   1-Na la pa shkolla, kur Helenet e Serbet I lejonin.
   2-shkembimet qe beri me greko Helenet per shqiparet e camerise e shume zona te tjera Te greqise.
   3-shpernguljet e perzimet qe ju beri rregjimi Serb pas viteve 1950.
   Nuk ka me tru shplare qe degjojne Sali ram Berishacic

   1. Feja e shqiptarit eshte arberia says:

    Kush mo helenet 😂😂😂😂lat nam ore janullatasa, jevgjit e anadollit me mbiemra ouglu jan helen 😂😂😂😂

  2. Shipja says:

   Nuk eshte e vertete o kapterir . Nuk vdesin kollaj shqiptaret. Provoni e kur te shikoni qe shume te rinj te lindur e rritur ne bote do te jene aty per 24 ore.
   Kete radhe me pelqeu Z. Spartak.
   Eshte e vertete qe Turqia ka luajtur historikisht rol negativ per shqiptaret.
   Mos harroni :
   1-Na la pa shkolla, kur Helenet e Serbet I lejonin.
   2-shkembimet qe beri me greko Helenet per shqiparet e camerise e shume zona te tjera Te greqise.
   3-shpernguljet e perzimet qe ju beri rregjimi Serb pas viteve 1950.
   Nuk ka me tru shplare qe degjojne Sali ram Berishacic
   Lejoni komentin ju lutem

  3. Shipja says:

   Nuk eshte e vertete o kapterir . Nuk vdesin kollaj shqiptaret. Provoni e kur te shikoni qe shume te rinj te lindur e rritur ne bote do te jene aty per 24 ore.
   Kete radhe me pelqeu Z. Spartak.
   Eshte e vertete qe Turqia ka luajtur historikisht rol negativ per shqiptaret.
   Mos harroni :
   1-Na la pa shkolla, kur Helenet e Serbet I lejonin.
   2-shkembimet qe beri me greko Helenet per shqiparet e camerise e shume zona te tjera Te greqise.
   3-shpernguljet e perzimet qe ju beri rregjimi Serb pas viteve 1950.
   Nuk ka me tru shplare qe degjojne Sali ram Berishacic
   Lejoni komentin ju lutem
   Mos kini frike

  4. mik says:

   Kapterri – mos fol percart. Nqs do thuash dicka, organizo mendimet dhe thuaje ate qe duhet, e mos fol dokrra !!
   ” Eldorado “, nuk ka lidhje me Salen !! Ku e gjete kete lidhje ?!!! Mos fol pacavure, demek se po thu dicka me vlere..

  5. SHQIPONJA says:

   Nuk echte e vertete qe te gjithe emigrantet jane me Salen

 3. Roland says:

  Ky ka pjerdhur fare , me keq se sala…

 4. KiKi says:

  A kane emra keto burra o spartak? apo sje aq burre sa ti permendesh me emer??

 5. Jemi shume te qete taku me keta hajdute e kriminela qe kemi ne krye.
  O taku nuk e shikon qe nuk e rrun njeri.
  Shqiptaret me shume po vrasin dhe po grabisin njeri tjetrin, dhe patriotizmin e kane xhvendosur nga parti enver jemi gati kurdoher tek shqiponja me dy duar.
  A nuk shikon qe ky komb eshte me i percare se kurre qe urrejne njeri tjetrin me teper se kurre,se lufta e jlasave eshte ne kulmin e saj……

 6. kico spiri nga zagoria says:

  burre i tille per spartakun eshte spartaku.delir madheshtie deri ne budallalleqe.shume rralle flet ndonje gje te mencur.raporti 15 me nje.dhe i kam shkruar dereziut,fol pak,koncentro mendimet.me mire pirdh shume,se cfryesh dhe lehtesohesh.por ai e te tijen…

 7. Koli says:

  O Taku , rrofsh per kafen,
  Me bej dhe nje raki te lutem.

 8. Zgalem says:

  Z. Spartak
  Te kam ndjekur me vemendje ne te tera shkrimet dhe opinionet e tua te sakta , por kete radhe dhe disa dekllarata me pare , e ke shkelur byrekun . Je kundra Thacit dhe Rames . Po kushte ka mbetur ? Ati yt i politikes , qe e pate mohur dhe qe e mohon ende . Politika e sotme eshte ajo e duarve te lira . Ti po del kunra Thacit , sikur ti ke qene komandant i UCK se . Thaci di te beje politike dhe te toleroje . Ti , dashur pa dashur po kthehesh ne enverist , ose salist , eshte e njejta gje .
  Jam shume i sigurte se Thaci e do Kosoven me shume se ti , madje se dhe drenicaret , qe protestuan , per te mos shkuar Vucic . Drenicaret duhet te sqarohen se Vucici nuk eshte Miloshevici , por eshte nje politikan me vizion europjan . Do thuash ti , qe mbetet serb . Pa dyshim , por serb i kohes se sotme , qe toleron , aq sa i lejohet ,nga politika bollshevike serbe . Do thuash pse bollshevike ? Sepse ajo kishte vetem nj variant .
  Thaci , po behet politikan i kohes . “Tolero , qe te perfitosh , ne kohe sa me te shkurter” – ky eshte leitmotivi i Thacit europjan , ndersa dhe drenicaret jeni edgoraniste . Juve thoni : “Drenica eshte Kosova “ . Te jeni te sigurte , se po te ishte gjalle Adem Jashari , do te vepronte si Ashimi . Ashimi eshte politikan i kohes , si dhe Mogerini , qe eshte moderatore . Nuk flas me siguri , por dhe Vucic , nuk mbete pas tyre . Ka rendesi te madhe titullari i politiks , qe firmos . Perpara Vucic ishte Kryeminister , Tadic ( Ne mos gabohem ) . Ate e vrane konservatoret e urryer . Vucic eshte afer atij , por nuk ka pse te vritet . Ai vetem toleron dhe ecen perpara . Konservatoret ne Serbi dhe ne Kosove , le te presin te bien kulece nga qielli .
  Ti thashe keto z. Ngjela te reflektosh , sepse e shof , qe ke mbetur prapa . Eshte koha e tolerances dhe e shpejtesise kiberintike . Nuk do presin njerzit te ngrihet nga varri yt ate , ose edhe imi , pastaj te shijojne demokracine . Demokracia eshte ne shesh dhe kete ua ofron Thaci , me tolerancen e tij , mbeshtetur ne dipllomacine kohore . Besoj do te reflektosh , per faktin e vetem , qe jeta eshte e shkurter . Zgalem

 9. usa1 says:

  Se keto gjera jane te verteta qe thot taku me larte duken thjesht nga kometuesit me larte , jane te tera komentet te pa qarta shume meren me takun dhe jo me ato qe thot taku !. Te ndalemi pak tek taku se kush eshte taku mua nuk me intereson por gjithmon ne ato qe shkruan eshte i qarte me shkrimet e tije ne mbrojtje te kombit shqiptare pa dallim feje dhe krahine , tani ju ne qofte se merreni me takun se u shane ata politikane qe ju perkrahni e hatere ne pith te semes vafshi ju bashke me ata politikanet qe perkrahni dhe ne pith te semes vafshi ju qe perkrahni komsit e tjera qofte nga deshira qofte nga budalleku.

 10. Ilir says:

  Ky idiot masturbohet ne pstriotizem.

 11. askushi says:

  Bravo Spartak je ne strateg je qjeni je nje pishtar per Shqiperin Kosovaret jan trima jan te sqjuat jan Dardan i nje historia si te tidh Si te tidhe qe jan dhe Aradinaj eshte i vetmi qe nuk e kan bler Serbet te tjeret jan te dyshuar .Aradinaj ka ber gabime qe ai i di po ka mundesi ti rugudhoj gabimet qe ka ber dikur kunder atdhetareve te tij po i shitur nuk eshte Mendimi im eshte qe Kosova dhe Kosovaret me qe jan te trima te squat Dardan si i nje bota.Duhet te rikthehen ne fen e te pareve te tyre .Feja katolike eshte zqjidhja e kosoves, Mos te harojme qe Kosovaret kan emigruar shpejt dhe e din kete qje dhe shum Kosovar po i ven emrat femijeve Ilir emrat e te pareve te tyre se jan trima ruajten me shum se 650 vjet qjuhen e traditat dhe shqiptaret e ne Maqetoni ajo eshte troje Shqiptare po historia do ta vertetoj Ka nevoj Shqiptari te tregoj dhe pak politik sot ne interesin e ti . Po te kthehet kosova Katolike dhe shqiperia do kthehet dhe Turqia vet do kthehet se ndodhen 10 milion shqiptar Maqetonia po ashtu Greku po ashtu nuk do jet me greqi po shqiptaret qe ndodhen do kthehen ne fe katolike po e ter Badhkani do kthehen Katolik dhe do qjuhen Shqiptar i ter badhkani .Keshtu mendij un se eshte ruga e vetme per te hecur perpara se keshtu si jemi as mysliman as ortodoks se Turqjit thon jan Turqe se kan fen myslimane Greket e Serbet thon jan grek e serb po te jemi Katolik skan ca te thon me e largohen njer e mir nga ne shqiptaret se dhe ne u lodhem jo mysliman jo ortodoks dhe Hoxhadharet e prifterinjte jan te huar njeri del ne minare e kendon jo shqip dhe dhe i madhi i fes Ortodokse flet Greqishte ku eshte Shqiptarizmi ketu .U lodhem dhe ne Shqiptaret jo ky musliman jo Ortodoksit jan te urte e te tjera te tjera qe nuk ja vlen ti diskutosh .Kush sot e ka boten ne dor katoliket dhe ne mbrapa .Se kemi luftuar per Katolicizmin dhe kemi dhen jeten ca presim me ka bura shqiptar qe mund ta bejne kete do quhet ai qe do arij te kthej shqiptaret ne fen katolike i pa vdekshem .Uroj de dali nje Qjerqje Kastrioti e ti udheheqi Shqiptaret neve se nuk e meritojme te vritemi se bodhe jemi vrar ne kete bote .Shqiponja jon do te fluturoj e lir .Ka 700 vjet e plagosur ka ardhur koha te sherohet e te fluturoj e lir dhe koken larte

 12. askishi says:

  Spartak je qjeni i vertet Bravo bravo Une jam nje Shqiptar qe e dua Shqiperin.Jam nje nga sternipat e Qjerqj Kastriotit Kam nje ide qe e shpreva me lart po po e prek pak me shum. E kam me Kryeministrin e Kosoves uroj ta lexhoj shkrimim tim Z Aradinaj ke ne dor te qjithe fatin e Shqiptareve kudo ku ndodhen .Je vetem ti shqtimtari i Shqiptareve .Un kam nje ide cfar duhesh ti te besh,me fal pa te ofenduar bile te respektoj shum qe je kryeminister i Kosoves . Z Kryeminister Aradinaj .Shqiponjen e kan lidhur 3 zinxhir .Turqija Greqija Dhe Serbija ,700 vjet resht 3 zinxhiret e mbajne fort mos te iki .Shqopja duhet shpetuar nga keto zinxhir .Zhinxhiret jan drejt galbjes ,vetem ti mund ti keputes ato .3 partit qe jan ne shqiperi Rama Iliri Saliu jan njeri Turk tjetri Grek dhe tjetri Serb ata i vadisin me vaj zinxhirat te mos kalben .Zoti ka dhen shenjat te ty se je shpitimtari . Dhe ti je vet ne rezik ne cme nyr . Ti qjendron nje fush me nje shpat me dor kunder Kucedrave .Un te imaqjinoj se si mbrohesh me nje shpat kunder tyre ,mbrapa teje qendrojne Shqiptaret koke ulur te vrar te raska pitur .Po zemren e kan te kuqe si te bostanit .Ty po te presin o Aradin .Kan 700 vjet qe e presin fjalen tende e presin dhe shum Shqiptar qe jan vrar per shqiptarizmin .Po te pret dhe Shqipja te kepusea zinxhiret ty po te presin . Mbreti Zog e kishte ne dor ta bente ,Enveri po ashtu ne dor e kishte nuk e beri .Shqiptaret kan besim te ty i ke me vete .Ti do quhesh i pa vdekshen Mbret Perendi asnje her nuk do arohesh me shkromja te arta do grdhendet emri jot .Te qjithe brezat qe do vin do te falemderoj .Perendit te kan ven ne nje prov te madhe ku Djadhi po mundohet te ndaloj ne rugen tende qe e kan shkruar Perendit .Po te presin mira te vrar qe dhan jeten po te presin dhe vedhezrit e tu qe dhan jete per vatani .Te qjith te vdekur e te qjadh do jen me ty dhe Shqiponja syt te ty i ka .Kurti ta clirosh Shqiponjen ajo do te mari ne shpin e do fluturoj me ty .Ku ti te shikosh tokat e shkreta te fidhojn te celi lulekuqa nga veriu e ne jug .Imaqjino ti ne krahet e Shqiponjes duke fluturuar dhe e shikonse si lulkuqa fillone celin sa me shum fluturon aq me shum celin . Dil para parlamentit te Kosoves si njeher e nje koh si Qjerqje Kastrioti pa u tremur e Ktheja fen e te pareve tan qe dhan jeten per te .Rezoji ato zhamit Turke qe jan te ndertuar mbi kishat Katolike dhe ndertohi nje her e perqjiton Kishat Katolike .Ateher i ke keputur zinxhirat qe e mbajne te lidhur Shqipen ate her do prehen ne paqe te qjithe ata qe ran per shqiptarizmin .Dhe Shqiperia po e bere ti Kosovaret Katolik dhe Shqiperia do ti shembi kishat Ortodokse dhe xhamit dhe do ndertoj kishat Katolike Dhe ti behesh Mbret i Shqiptareve i pa vdekshem .E qjith bota do shkruaj per ty do fluturosh me shqiponjen me dy koka .I ke te qjitha mundesit te behesh i pa vdekshem per Shqiptaret Zoti eshte me ty Zoti te ka bekuar te miresi tende ti i ke ne dor Shqiptaret o Mbret i Shqiptareve i Iliris I Dardaneve .Uroj qe Zotin mos ta zhgenjesh Zoti po te pret

 13. z. mero Baze, jam nje Perkthyes i vjeter ne profesion i Anglishtes (Prof.Dr), qe “cec di do gjera” perse nuk e qasin, po fare-fare, si Britaniket dhe Bmerikanet, edhe pse ky llafazan i panxene mend asnjehere ben sikur eshte Anglo-Saksoni numer nje mes Shqiptareve. Kam degjuar (aty ku kam pasur rastin te perkthej…), se tipa te tille si Spartak Ngjela qe flasin e shkruajne sikur jane brenda “kupolave” diplomatike apo politike Perendimore dhe “kuptojne” dhe “analizojne” gjithcka, nuk i qas askush si ne Ambasada ketu ne Tirane e le pastaj ta ftojne ne vendet e tyre. Edhe permendjen prej shume kohesh me “pathos” te emrit te zonjes Merkel, Avokati pa asnje vlere profesionale avokatie deri me sot, sepse nuk ka fituar asnje Gjyq, e ben se “mendon” qe Gjermanet ta “vleresojne”, pasi Britaniket dhe Amerikanet qe ne fillimet e tij te te llapurit e te berit kompetentit per ceshtjet nderkombetare, sidomos Britaniko-Amerikane dhe me pas Gjermane, e njohin mjafte mire kete llafazan mediatik. Miqesisht z. baze mundohuni te largoni nga mediat kete parazit, qe nen ate qe i ndodhi nga regjimi gjakatar i babait te tij, mendon te behet faktor besimi me idjotesite e tij sa per Anglo-Saksonet dhe Gjermanet, kur keta te fundit as qe duan tja dijne per vemje te tilla.
  (MOS me censuro, eshte mese e vertete per sa ju shkruaj me lart).

 14. ILIRIA E BASHKUAR says:

  ME JETE TE GJATE ZOTI NGJELA. DITURIA DHE SHPIRTI I SHQIPTARVE

Lini një Përgjigje te Shipja Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *