BE i hap rrugë prishjes së Teatrit të vjetër, për të ndërtuar të riun: Ligji nuk shkel MSA-në, nxisim qeverinë të ftojë edhe të tjerët në garë

Çështja e ndërtimit të Teatrit të Ri Kombëtar merr zgjidhje pas një letre që Komisioni Europian i ka dërguar qeverisë shqiptare, në të cilën sqarohet se ligji i depozituar në Parlament nuk shkel Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, por megjithatë këshillon qeverinë që të ftojë edhe aktorë të tjerë të interesuar në garë.

Letra mban firmën e shefes së Njësisë për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Michela Matuella, dhe i drejtohet Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Ministrave, Engjëll Agaçi.

Matuella shkruan se “Komisioni Europian nuk ka asnjë kompetencë për të vlerësuar përputhshmërinë e Ligjit Special me kuadrin ligjor aktual të Shqipërisë”, por nga ana tjetër, ajo shprehet se nuk ka asnjë shkelje të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, përkundër asaj çfarë ka deklaruar deri më sot opozita shqiptare.

“Artikulli 74(3) i MSA-së i referohet dhënies së aksesit të barabartë kompanive private që duan të lidhin kontrata, duke u bazuar në Ligjin Shqiptar mbi Prokurimet Publike dhe jo mbi acquis-të e Bashkimit Europian.

Ndonëse, në këtë pikë nuk vërejmë asnjë shkelje të MSA-së, Komisioni Europian mirëpret vullnetin e autoriteteve shqiptare për ta amenduar Ligjin Special, me qëllim hapjen e garës për projektin e Teatrit Kombëtar, në mënyrë që çdo kompani private të mund të aplikojë një propozim për projektin”, thuhet të letrën e Komisionit Europian.

Me sa duket, letra e ardhur nga KE konfirmon faktin se ligji për Teatrin e Ri Kombëtar do të amendohet në Parlament, për të ftuar edhe kompani të tjera në garë.

Përgjigja e KE-së i jep fund edhe ngërçit për ndërtimin e teatrit, por heq edhe çdo alibi të opozitës për ta kundërshtuar projektin.

Kryebashkiaku Veliaj e paralajmeroi para dy ditësh se është gjetur një dakordësi me Komisionin Europian për një amendim të thjeshtë në ligj, çka do e bënte ligjin edhe më të hapur e transparent.

43 komente në “BE i hap rrugë prishjes së Teatrit të vjetër, për të ndërtuar të riun: Ligji nuk shkel MSA-në, nxisim qeverinë të ftojë edhe të tjerët në garë”

 1. Kalec Dega says:

  Ky shkrim dhe kjo lloj propogande nga kazani mediatik eshte nje semundje kanceroze ne shoqerine shqiptare…..
  Aha, jeni te papare,o GAZETARE MILITANTA TE SEMURE TE Rames …o servila dhe dizinformues…Po pse duhet miratimi i BE o te semure……po shqiperia nuk eshte ne BE e para dhe nuk nderhyn ne idjotizma te tilla, duhet shembur apo jo bunkeri i Rames? …po per te fshire bythen do marrin shqiptaret leje ne BE?

  1. Tralala says:

   Po o Kokec Po. Por eshte ndryshe te “dashurohesh” me godinen e Teatrit duke e pare nga jasht pa hyre njehere brenda. Ca si ti kane kujtime hartat e Shurres qe keni bere mbrapa godines se Teatrit. Ik vere ndonje skedine me mire.

  2. xhemal says:

   o Kolec mos shkruaj .me shume prish se ndreq

  3. Kalec 80 lekshi says:

   Pyet opoziten o Kalec Manal,i se ajo e coi ankimin

  4. Franci says:

   Ja dhe “berishiani” i semure Kalec Dega ,

 2. Zigur Qarri says:

  Port de Conakry : les travailleurs accusent Alpha Condé « bientôt le marché Niger sera vendu »
  Mobilisation des travailleurs du Port Autonome de Conakry ce lundi 3 septembre, devant les locaux de la Direction générale.
  Ils réclament des explications sur la concession du port Conventionnel à une société Turque. Mobilisé devant la Direction du
  Port, ces travailleurs attendaient en vain la Directrice générale. Celle-ci a préféré bouder.« La Directrice dit qu’elle ne pourra
  pas descendre aujourd’hui. Elle demande à reporter la rencontre à demain », dit l’émissaire des travailleurs.Mécontent de
  l’indifférence de la Directrice, ces travailleurs s’en sont pris au président Alpha Condé, qu’ils accusent de transformer la
  Guinée en Albanie d’Afrique.« La Guinée n’est devenue l’Albanie de l’Afrique, qu’au règne de Alpha Condé. La SOTELGUI vendu,
  AREDOR vendu, Cité police vendu, les tours jumelles de Boulbinet vendu. N’est-ce pas? » interroge t-il.Avant de poursuivre,
  « bientôt le marché Niger sera vendu, le marché Gninguèma vendu, Ah camarade Fofana!« , déclare Cheick Touré, Secrétaire
  général de la délégation syndicale des travailleurs du Port.Les employés du Port ont aussi dénoncé la traîtrise des remorqueurs,
  qui se sont désolidarisés du mouvement et ont repris le travail. Le secrétaire général de la CNTG ont annoncé une forte mobilisation,
  le 13 septembre prochain.

  1. Roberto says:

   Ueeeeeeeee,Ueeeee,Ueeeeee.Zigur Qarri paska shkruar ne gjuhen frenge.Kjo po qe eshte nje arritje e madhe e Demokracise.

   1. Qafa e Qarrit says:

    Zigur Q apo Zigur K???

  2. ta says:

   nuk po te pjerdhin ne shqip dhe ja vesh ne gjuhe tjeter,budalli ngelet budall.

  3. Lee lee says:

   O Zike si menu peshku me duket.Ca thote aman se po dridhem nga emocioni

 3. patrioti says:

  E di se pse , more i semure kanceroz i SHQUP-it dhe servil e sherbetor i Sali Kriminel Viçidollit , Kalec Leshi ? Sepse opozita e pjerdhur dhe e menderosur shqiptare , problemin kryesor per ruajtjen e Teatrit Haur Kombetar , nxirrte shkeljen e marveshjes se Stabilizim – Asocimit me Bashkimin Evropian , neqoftese kjo ndertese hale’ do te prishej . Tani BE-ja i pergjigjet , se prishja e kesaj plevice , nuk shkel marrveshjen e Stabilizim-Asocimit nenshkruar me Evropen . Vertet Shqiperia nuk eshte antare e BE-se , por eshte kandidate dhe ky status e detyron t’i qendroje besnike marrveshjeve te nenshkruara me BE-ne . Por ty , si militant kanceroz (i pa sherushem) PD-ist , edhe bemat me te mira e me te perkryera te qeverise , te duken te gabuara ; gjithsesi , problemi eshte i yti e i askujt tjeter .

  1. Kol says:

   Uau foli patrioti qe i pallohesh gruaja…

   1. Prt 2 says:

    Ne gjase edhe e motra!

  2. Kalec Dega says:

   Fakti qe Kryeministri insiston ne nje Ligj te Vecante per prishjen e nje objekti,qe per mua ngelet dhe duhet konsideruar si trashegmini kulturore qe duhet te mbrohet me Ligj te Vecante por jo te prishet, ska te beje as me ‘Associatcone…. e ku ta di une, se ju pelqen ti referoheni ligjeve dhe rregullave , nga ana tjeter si perfillni ose kur te doni ju se ju intereson ndryshe, nese brenda po i bien murret dhe si pa edukate ju shorrosni ne muret e kesaj Trashegiminie Kulturore dhe Histoike per nga koha, ju nxjerr bandita dhe fshatare nga mendja.

   Pergjigja e merituar thote: “Nuk kemi fuqi ligjore te marrim ne shqyrtinm apo te vendosim per kete Ligj te Vecante, eshte per Teatrin apo Bunkerin ne mes te fshatit te Edvin Rames.

   1. Tralala says:

    Naive dhe idiot je ti qe manipulohesh dhe do te manipulosh me keto ide idiote. Teatri I ri do behet se e duan artedashesit dhe nuk mund ta ndalojne injorantet.

    1. like says:

     mos more! Ti e paske kuptuar mire kte pune! hajt po ska gajle. ne shqiperi shurroset mbi ligje dit per dit, e mos shurroset mbi nje teater.

  3. mirel says:

   Ore patriot psikopat. Po natyrisht cfare pune i prishet BEse se cfare ndertese do prishi Ramiu.
   Keto jane komoetenca te Bashkise se Tiranes, ndaj nuk shqetesohet BEja per godinen.
   Mareveshja e asocijimit thone kur shesin detin, mareveshja e Asocijimit thone dhe kur prishin godinen.
   Po per godinen e Bashes pse nuk mori leje nga EU?
   Apo ia leshoi si i deshi qefi, dhe e pagoi Bashen me 11 milion euro.
   Per ta kenaqur me mire i tha te shkonte e te ankohej ne Strasburg, meqe qeveria shqiptare e kishte pranuar fajin e prishjes.
   Keshtu i ben pazaret ky Ramuti bur muti i juaj.
   Plere hajdute. Paska marre aprovim nga BEja.
   Ky cope bajge as qe eshte anetar i BEse, dhe na i paska ngelur godina qe ti plotesoje kriteret e anetaresimit. A ka tallje me te madhe?
   FMN po i thone STOP koncesionet, ky marka aprovimin e BEse per prishjen e godines.
   Shtet qelbesire me militante qelbesira.
   Popull plere

 4. Kellira says:

  Urime Mero! Ky eshte sukses!
  Cilit nga konkurrentet do t’i gjuajne me revole kete rradhe? Na jep ndonje emer!

 5. Goni says:

  Kjo eshte puna e kurves Kroate ,qe e qelbi ne vendin tone,me vjedhje ,korrupsion dhe kurveri.

 6. Rr. B. Gramshi says:

  O Kalec, po opozita perse perse i dergon BE ankimime per qeverine per theatrin dhe per probleme te tjera,……..apo qe te fshijne buthen ata te BE!? Jo per gje po ju keni eksperince ne kete fushe mbasi edhe kryetari yt fshin bythen me New york Times. Dhe me qe ra fjala ti si Kalec qe je per cilin grupim politik militon, fukson apo servilosesh?

  1. mirel says:

   Tallesh tiapo cfare?
   Ku ka program ne BE qe te miratoje prishjet e godinave neper bote?
   Vetem palacot e Ramutit mund ti shpikin te tilla gjera.
   At i jane pergjigjur nje letre absurde , kerkese e Albanise afrikane ne menyre pak a shume standarte qe nuk ua ndjen fare dhe as e kane ne rend te dites prishjen e godinave ne Shqiperi.
   Vetem plerat e Ramutit e perdorin kete lloj llogjike.
   Po kur prishi pallatin e Lyl Bashes, pse nuk i mori leje BEse Ramiu?
   Pse nuk u konsultua me juriste te Strasburgut para se te merrte persiper prishjen dhe pagesat?
   Ka mundesi ti pergjigjet Edi Rama ketyre pyetjeve?
   Se sa per Veliun e dime. Thjesht shtyn gomarin qe i ngarkon Ramiu.

 7. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  jane vete opozita dhe artistet e saj ,ata qe iu drejtuan brukselit.nese iu kujtohet pati edhe ca kerkesa per qartesimnga brukseli,drejtuar qeverrise shqiptare.ja dhe pergjigja.artistet e pd mbeten prapa skene.kjo nga vete regjizori europa.shendet zoterinj artiste ,puthuni me lulin(jo me milon)

 8. Neri says:

  Prisheni dhe do ju rrjepim te gjalle.

  1. nje banor i Tiranes says:

   Ne do t’a prishim , ndersa ju , do te merrni nga nje brisk e do te na i ruani lart e poshte e poshte e lart , zagare te felliqur , ju injorante PD-iste , na dolet mbrojtes te teatrit . Yyyyy kriminele qe e kini mendjen vetem per vrasje e krime .

 9. Azio says:

  Po tani,ku do te luajne aktoret(artista) te PD.
  A po.Skena e tyre do te ndertohet burg te ri,posacerisht per ta.
  Ju lutemi ketyre artistave te mos ngatrojne rolet dhe interpretimet.
  Kjo eshte porosi e te madhit regjizor Lulzim(Lulushe) Baberishovic.

 10. Avni Mustafarai says:

  Zikar Qorri cenka Sali rama wowo wowowo

 11. @autori says:

  Rekomandimi kryesor i BE-se eshte qe ligji personal per firmen Fusha shpk duhet te amendohet, duke i dhene akses te gjithe kompanive qe desherojne te marrin pjese ne PPP-ne qe Rama e kishte rezervuar per ortakun e tij. Nga ana tjeter kerkohet transparence me publikun dhe gare e hapur, ku cdo kompani qe merr pjese, te mund te ofroje dhe variantin e saj per zhvillimin e projektit. Kjo verteton qe ligji aktual (dhe projekti perkates) eshte korruptiv dhe demaskues per qeverine aktuale. Titulli i shkrimit, komentet e gazetes dhe botimi i letres ne anglisht jane mashtrim, hile dhe censure qe gazeta Tema ofron per lexuesin shqiptar. Megjithate, Teatri Kombetar dhe trualli prej mbi 8000 m2, jane prone publike shume e cmuar dhe me nje destinacion te percaktuar historik dhe urbanistik, qe ne asnje menyre nuk mund te tjetersohen per interesa te cfaredo privati, aq me teper kur korrupsioni qeveritar, qelbet prej se largu. Opozita qe pretendon te mbroje interesat e publikut, i ka te gjitha mundesite dhe mekanizmat ligjore per ta mbeshtetur protesten qytetare dhe per ta bllokuar kete maskarallek si nje afere mafioze e kryeministrit te radhes, pa nderhyre me politizime dhe deklarata te panevojshme. Nese vertet e ka seriozisht mbrojtjen e prones publike nga vjedhja e pushtetareve..

 12. iliria e bashkuar says:

  O TE PA AFTE ? EDHE PER NJE TEATER VARENI NGA BE ??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. xy says:

  Aman nese e prishni mos e beni si ai projekti i HOLANDEZIT.Beni nje TEATER dhe jo shtepi mallrash,te kete mjaft barok fasada nga jashte

 14. patrioti says:

  Or Kol , une nuk jam martuar akoma , palloj motren tende , se gruaja jote nuk me pelqen , eshte e shemtuar dhe ngjan si burre .

 15. Gogo Nushi says:

  Po BE tha te behet gare e Jo me Fusha shpk o the qifsha gruneo More.Jo vetem grun po cke femer Ne shpi e fis e deri Ne 700 breza o robqime e grue qime Morre baze.

 16. poshte rilindja says:

  shkoni bleni dekodera rilindas legene me ne krye Mere Gelbazen.kush me sha , librin e shpis

 17. Daja says:

  Prralla nuk eshte e vertet nuk merret be me teatrin kjo eshte loja e hajduteve shqiptare qe Kane vendosur ta ndertojne pastrimi i lekeve kshtu bohet ato e Kane hallin ke kullat

 18. Albani says:

  TEATRI YNE,CESHTJE EUROPIANE….

 19. nduja says:

  Ha nje mut se je mesuar o Lul dhe ju o pseudo aktor rrembythje qe nuk ju njeh njeri.

 20. Lani says:

  Ndertese me te shemtuar nuk gjen ne bote..hiqeni sa me shpejt te jet e mundur .por ju lutem pa korrupsion se jeni te korruptuar te gjith maskarenj .

 21. Labi says:

  O shqiptare, o koqe ,o debila,
  Ata qe levizin “fijet e teatrit ne Bruxel”, kane femije per te cuar ne kolegj,shpenzime dentisti,shpenzime makine , pushime per te bere…njerez jane. Ju ,nuk e dini,ata kenaqen me shume me pak se hajdutet tane.
  Nje ore te shtrenjte,nje foristrade, nje kostum Nina Ricci,
  Kurven koke kuqe e patet me presh ne dore ne Tirane,me nje vile tre here me te shtrenjte …nuk bete e thate gje.
  Kur skandali i Vllahutin plasi, Ilva Tare,do t’a pyeste per cdo gje ,edhe per floket e fustanet ,por jo per skandalin qe mbushte akoma ajrin e Tiranes.
  Ju jeni skllever, pse ankoheni se u vrasin prangat?!

  1. patrioti says:

   Cili skandal , more idiot ? Vila qe u ble nga Vlahutin , u ble per per BE-ne dhe me leket e BE-se , me dokumenta te rregullta , ke degjon ti , “qytetarin dixhital” ? Po akoma nuk u ngopet me perrallat e nje krimineli , qe duhet ishte prej kohesh i izoluar ne burg ? Po pse , kaq naive na qenkan zyrtaret e BE-se , sa te kerkojne te fitojne te ardhura nga nje shtet bajge , si Shqiperia ? Ku na i gjeti guximin nje perfaqesuese femer e BE-se , te mashtroje Evropen dhe te fute leke ne xhep ? Ti Labi , je me te vertete per te ardhur keq , me mendjeshkurtesine tende proverbiale . Me cilin e ke pare duke bere sex “kurven kokekuqe te Tiranes” ? Ike more , idiot i lindur , magjyp , i pa edukate e kulture , tamam shqiptar injorant .

 22. Krra Krra -ja vendi i deleve says:

  Lol, BE miraton prishjen e teatrit. I love this country. RRofshin budallenjte. OI ju delet e mia, bar dhe gjume doni.
  Cfare thote BE per dyqanin e Xhep Gerdalles, po per rrobaqepesine e Spiros, po per murrin rrethues te stanit te Lilos?
  A e di Brukseli se duan te prishin murin rrethues te shkolles fillore Zonja Curre ne Karbunar?
  A e di BE qe duan te nderrojne ngjyren e dyqanit te turkut ne bathore?!
  I love Albania , vendi i gomereve dhe pak te zgjuarve qe u hipin.
  O idioter ngrihuni dhe ndaloni prishjen ,mos bine ne kurthin e tyre te letrave.

 23. Boss says:

  Skllever te te huajve dhe trima me njeri tjetrin.Popull kot.

 24. tironci vjeter says:

  Nuk merremi vesh me njeri tjetrin dhe ngaterrojme BE-ne dhe per keto “probleme” foshnjarake. Budallalleku, kompleksi inferioritetit dhe naiviteti po shkojne ne nivele te papara. Estrade e madhe! Brezat qe vine do te shohin historine e ketij vendi dhe do thone: a u mbahet mend kur politikanet ne Shqiperi nuk merreshin vesh per ndertimin e nje ndertese dhe prisnin “vendimin” e Brukselit? Dhe ju prisni qe ata burokratet e BE-se, qe tregojne gallatat e shqiptareve me “teatrin” e nderteses se teatrit neper dreka e darka si qyfyre te papara dhe shkulen gazit….. te marrin seriozisht “kerkesen” tone per anetaresim ????

  Vetem fakti qe per kete “problem” prononcohen ne Bruksel eshte TURP, TURP!!!!!

  Idiotesia tjeter me e madhe eshte titulli i ketij palo “shkrimi”: “BE i hap rruge prishjes se Teatrit te vjeter”. Autori vertet mendon qe BE hap apo mbyll rrugen per keto idiotesira, duke e ngritur budallalekun nje nivel me siper!

 25. Liri says:

  Jemi bere komb absurdesh.
  BE, gjithe sa ka ne dore dhe ben sens qe te jape per shqiptaret ,eshte zbatimi i ligjit.
  Nuk pritet nga BE te vendose apo propozoje prishjen apo jo te teatrit. Ky eshte problem shqiptaresh.
  Procedurat e prokurimit, po. Dhe e dha pergjigjen.
  Problemi i pare, ai ku eshte absurde te mendohet nderhyrja e BE eshte: Te prishet apo jo teatri.
  Ketu duken barbaret nga qytetaret.
  Ne cdo vend te botes(DC per shembull), ne krah te shesheve,shetitoreve te medha nuk ka gradaciela(molli DC).
  Lartesia e museumeve ne krah te Mall DC eshte e paperfilleshme me gjeresine e Mallit..
  Rruga e kombit ne propocion do te kerkonte nje lartesi maximale sa ajo e teatrit dhe ministrive.
  Oazet ne skajet e shesheve, shetitoreve jane nje karakteristike e Mall ne DC. Pikerisht, ky oaz me hapesiren rreth teatrit e ben te jashtezakonshem te nevojshem dhe te bukur godinen aktuale.
  Kuptohet, ky aresyetim nuk perfsin shijet e shtrenjta dhe babezine e Ajoles dhe te Linda Rames.

 26. vera says:

  MOS E prek teatrin edi rama,,,,se tek teatri do ta bejme varrin,///

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *