FOTOT: Qytetarët e Tiranës gjenden të papërgatitur, dynden për të blerë dekodera pas “errësirës” së TV-ve

Pas ndërprerjes së transmetimeve televizive në formatin analog në zonën Tiranë- Durrës, dhe kalimi i tyre vetëm në sinjalin digital, qytetarët janë gjendur të papërgatitur.

Për këtë arsye, shumë prej tyre janë turrur nëpër pikat e Tring dhe Digital për të blerë dekodera, pasi nuk mund të shohin asnjë kanal në analog.(TemA)

30 komente në “FOTOT: Qytetarët e Tiranës gjenden të papërgatitur, dynden për të blerë dekodera pas “errësirës” së TV-ve”

 1. Kaonia says:

  Te na ktheje leket e dekoderava sandri i klanit.Ja qivet motren fare me keta dekoderat.Po ne ne fshat qe skemi leke e dekodera c te shikojme.

 2. Qytetaret te mos kujtohen kur ju vjen veza tek vrima se kane kaq kohe qe jane lajmeruar.

 3. Rison says:

  AMA te marre masat per te siguruar minimumin e informacionit per qytetaret. Informacioni te jete jo vetem nga fusha politike, por program i plote artistik, kulturor, sportiv , etj. Nje ose dy stacione te RTSh-se duhet te shfaqen ne analog pa pagese. Qytetaret paguajne taksat per te. Eshte e padrejte te kene nje ekran krejt te nxirre kur paguajne taksat. Nje mundesi tjeter eshte dhurimi i dekoderave per pensionistet dhe shtresa te tjera ne nevoje.

  1. Epirioti II says:

   Rri bir dhe mos fol cudira. Ka 18 muaj qe na cane veshet me njoftimin per mbylljen e analogeve. Madje nje dite po thoja, po keta te AMA-s shurdh memeca i dine shqiptaret? Transmetimi analog ka vdekur dhe kjo dite do vinte edhe per Shqiperine me detyrim.
   Frekuencat e valeve analoge do te perdoren ne gjithe Europen per sherbime jo televizive.

   Sa per dhurimin e dekoderave, dakord qe pensionisteve tu jepej falas. Gjithsesi ka disa vite TV prodhohen me DTV on-board, i cili nuk ka nevoje per dekoder dhe numri i atyre qe po bejen zhurme do bejre shume shpejte. Me sa kuptova nga shume biseda sot, problemi me i madh u ka dale pensionisteve me TV-ne e dyte (ate te dhomes gjumit) qe jane TV me te vjetra. Se tek TV-ja e pare, ose e kane me DTV ose u kane blere kalamajte abonime pay-tv.

   1. Hajde mashtrim që bëhet says:

    Sa për informacion, se po lexoj komentin dhe nuk e kuptoj si e bëni këtë disinformim, E bëni nga injoranca apo jo nuk e di.
    Problemi qëndron se jo vetëm kanalet analoge por dhe kanalet digjitale qe deri dje hapeshin tani nuk mund te hapen më pasi transmetimi i tyre ka kaluar ne DVBT-2. Ndërkohe shumica e tv-ve janë DVBT (dhe ato tv-te smart qe kemi neper shtëpitë tona nuk i hapim me këto kanalet). Pra dhe ky i fundit është transmetim digjital por punon ne brez me te vogël transmetimi. Ndërkohe, transmetimi ne DVBT-2 ofron me tepër shërbime, kanale, cilësi me te larte etj…
    Problemi nuk qëndron tek kalimi ne DVBT-2, problemi qëndron tek informacioni i pasakte qe është dhenë gjate kësaj kohe nga AMA qe do te mbyllen vetëm kanalet analoge. Ne te vërtetë nuk u mbyllen vetëm analoget por dhe digjitalet qe punonin deri dje.

 4. Alba says:

  Mos u ngopsh o qeveri hajdute!

 5. Arber Iliri says:

  kJO TREGON CILESINE E SHERBIMEVE TE OFRUARA DUHET TE PAKTEN 3 MUAJ TE NJOFTONIN CDO DITE PER KETE.KJO ESHTE PROCEDURA NE VENDET KU KONSUMATORI ESHTE I PARI.

 6. ymeri says:

  PRITNI -PRITNI SE S’KENI PARE GJE AKOMA,,,,,,KY ESHTE VETEM FILLIMI I RJEPJES TE POPULLIT PA DALLIM,FEJE,KRAHINE,DHE FEJE, DHE IDEJE ,,,kur I duhen para edi rames shpik metoda vjedhjeje te sofistikuara ,,,,kjo vjen sepse Europa I ka bere bllokade ketij hajduti,,,,nuk I jep asnje lek ,,,,,dhe ky do ti nxjerre leket tek populli I varfer,,,,votojeni prape RILINDJEN ,,,NESER DO NA VJEDHE PARATE NEPER BANKA DHE DO THOTE HUMBEN,,,// JU RUJTE ZOTI O POPULL,,////

  1. Labi Vlores says:

   O ymer. ..te premtojme qe heres tjeter do ja japim lulushanes voten, dhe evropi sa te mare vesh rezultatin e zgjedhjeve do te na dergoj “çekun jeshil” se te bardhin na e dergoj ameriqia ne 91..

  2. dekoderi dixhital says:

   O Ymer turku , e tere Evropa nuk punon me analog , por dixhitale , neve ishim te fundit dhe qeveria nuk hyn fare ne kete mez , nuk i merr leket e dekoderave ajo , por shitesit e dekoderave . Ka 3-4 muaj qe po paralajmeron e po njofton AMA , PATET KOHE TE MERRNIT MASAT . Plaset per te share qeverine edhe kur nuk ka fare faj . Popull idiot qe di vetem te shaje , te ofendoje , te vrase , te vjedhe , te shese droge . E pse duhet te jape qeveria dekoder falas ? Te paguaj une per gjoja te varfrit ? PO LE TE RINE PA TELEVIZOR , NUK ESHTE BUKE E UJE DHE DUHET TE PERGJIGJET SHTETI .

  3. Askush says:

   O Ymer trapi , tërë Europa po bën kalimin në DVB T2. Para se të hapësh gojën dhe të lëvizësh gishtin vër në punë trurin dhe hap mirë veshët. Po s’ka gjë të të rrojë kosherja ty se bleta të paska ikur.

 7. SKERDI says:

  THONE qe edi rama ka aksione ne digital,,,,prandaj I rjep njerezit,,,I fut ne xhep te vet parate e dekoderave,///Te gjithe kane nga dy televizore ne shtepi ,,60.000 lek te dyja shumezoi keto me 300.000 familje te pakten.///

 8. Doktori says:

  Ktu ska shtet,kjo eshte nje qeveri e kapur qe bejne cfare te duan pronaret e mediave. Nuk flet as opozita se edhe ata jane pale me pronaret e mediave. Ngrihuni o popull se po ju rrjepin po ju marin cdo gje ,cdo gje me pagese,ujin e blejme,tani edhe programet shteterore me leke. Pse e paguajme taksen e rtsh?? Ilace o zot ju bofshin kto leke qe i merni popullit.

 9. votojini prap po deshet says:

  kjo eshte vjedhja e pare qe se shohim dot as ne tv si lajm.ka me shtet plere e me gazetare po me plera qe su ben pershtypje qe njerezit paguajne taksa per analogun e keta shkerdhata qeveritare bejne leke me dekodera tani.

 10. ╨◘╨sit back and relaks╨◘╨ says:

  Na Bota e Civilizume i rimburson shteti keto lloj gjojnash. NJerezit nuk kane faj se aq dine por keta gazetaret qe ju qane barku per popullin mund te gerrmonin dhe investigonin se si e ka bere Bota kete lloj tranzicioni dhe t’ja benin publikut me dije qe ekziston edhe varianti ku qeveria shperndan kupona me nje vlere te caktuar per te rimbursuar dhe per te bere sa me te perballueshme per publikun nderrimin e dekoderave. Keta bosat e TV shqiptare i befshin ilace ato para.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_television_transition_in_the_United_States

  https://en.wikipedia.org/wiki/Coupon-eligible_converter_box

 11. ╨◘╨sit back and relaks╨◘╨ says:

  Na Bota e Civilizume i rimburson shteti keto lloj gjojnash. NJerezit nuk kane faj se aq dine por keta gazetaret qe ju qane barku per popullin mund te gerrmonin dhe investigonin se si e ka bere Bota kete lloj tranzicioni dhe t’ja benin publikut me dije qe ekziston edhe varianti ku qeveria shperndan kupona me nje vlere te caktuar per te rimbursuar dhe per te bere sa me te perballueshme per publikun nderrimin e dekoderave. Keta bosat e TV shqiptare i befshin ilace ato para..

  https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_television_transition_in_the_United_States

  https://en.wikipedia.org/wiki/Coupon-eligible_converter_box

 12. ╨◘╨sit back and relaks╨◘╨ says:

  Na Bota e Civilizume i rimburson shteti keto lloj gjojnash. NJerezit nuk kane faj se aq dine por keta gazetaret qe ju qane barku per popullin mund te gerrmonin dhe investigonin se si e ka bere Bota kete lloj tranzicioni dhe t’ja benin publikut me dije qe ekziston edhe varianti ku qeveria shperndan kupona me nje vlere te caktuar per te rimbursuar dhe per te bere sa me te perballueshme per publikun nderrimin e dekoderave. Keta bosat e TV shqiptare i befshin ilace ato para…

  https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_television_transition_in_the_United_States

  https://en.wikipedia.org/wiki/Coupon-eligible_converter_box

 13. Germicoku says:

  Mire qe do blej dekoderin ,po taksen e RTV-se prej 100 lekesh nemuaj do ta paguaj me ? Po bleva aparatin ,pse te paguaj ?

 14. Tahipi says:

  Po ymer te qifsha ropt po ashtu eshte do ti vjedhi . Kte popull e ka rrjep e ka vrar saliu jot o moterqir dhe jo rama qe po ben shtet disipline rregull . Kete e ben gjithe europa o ropqir clidhje ka rama .

 15. saliu says:

  O Ymer. A ma jep njehere,

 16. rroku says:

  Ky eshte nje standart i vendosur ne gjithe BE e me gjere, tv u cane duke lajmeruar por si shqiptare qe jemi gjithmon i bejme punet kur vjen veza sepse duam te kakarisim……

 17. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  Pas nje viti do ju duhet dekoderi i ri 😉

 18. Genti says:

  Jam i bindur qe si gjithmone qytetaret tane jane kujtuar vetem ne momentin e fundit me gjithe fushaten dhe njftimet per kalimin ne dvb t2 te transmetimeve televizive. Kam netem nje vrejtje pasi mungojne 2-3 kanale kombetare si Klan,,ABC News dhe Vizion+ qe duhet te shfaqen ne listen e kanaleve te Dixhitalit Tokesor me detyrim.

 19. Arbeni says:

  Pse qenkan te papergatitur o Mero djali?Une jam mijra km larg Shqiperise dhe e kam marre vesh,sepse televizionet u shqyen duke e thene nga dhjetra here si teklame dhe me titra sepse ne dy 10 shtator do mbyllen transmetimet analoge per Tiranen dhe Durrsin.Shqip është folur dhe shkruar.Kush është shurdhuar e qorruar ne te sëmës shkofte.

 20. Archie says:

  Me lejoni Thu Ben nje pyetje?! Per crate. behet fjale ju lutem se nuk kuptoj asgje !Crate eshte Decodera?Tring.?oh lutem!

 21. Hajdar Sinollarii says:

  Po Radio Televizinin Shqiptar qe leket qeveria i merr ne faturen e dritave pse nuk ka sinjal?
  Te gjithe qytetaret e paguajne RTVSH por nuk po shohin as ate.
  Hajdutlleku i rradhes.Edhe sa do te shohim se nuk kemi pare gje akoma.
  Kjo eshte rrjepje se gjalli por lekura e shqiptarit eshte me e forte se e buallit afrikan.
  Mban ky popull mban, prandaj jepini deri ne fund te gropes, se Europen ta harrojne me kuc e me mac.

 22. kasemi says:

  More zoterinj komentues, mos harroni se parate e digjitalizimit i mori sala me kuqon, apo nuk e mbani mend. E harruat tenderin e famshem per digjitalizimin? Kjo qe ndodhi dje ishte vazhdim i asaj qe filloi pd, e cila i mori parate, dhe e vazhdoi dhe e mbylli ps.

 23. Moni says:

  Po c’hajdytllek o popull, eshte kusht i BE-se dixhitalizimi sepse ne BE eshte bere ka disa vite. Dhe ketu ku jetoj une te pakten nuk u fal asnje dekoder. Kush nuk e kishte TV DVB-T2 i duhej ta blinte me leket e veta, dhe s’ka lidhje me taksen per TV publik.

 24. vali says:

  KY aksion eshte tamam si aksioni I paisjes te makinave me kutine e ndihmes te shpejte,,,,,,I vodhen njerezit per 1 muaj rrjesht dhe mbas nje muaji kur ju mbaruan kutite ,,qeveria e edi rames tha;;;lereni kete pune nuk ka nevoje te blini me ,,nuk duhen,,por populli I bleu kot kutite ,,,,,kompania qe I shiti kutite e mbushi arken,,,e njejta gje po ndodh dhe tani,,,kane hall te shiten dekoderat nga neptuni,,,,,,,digitalbi ,,,,,,ku edi rama ka aksione ne keto kompani..//////

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *