Letra e KE për Teatrin, Veliaj: Lajm i shkëlqyer, tani askush s’duhet ta pengojë progresin

“Një lajm të shkëlqyer” e quajti kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj letrën e Komisionit Europian, me anë të së cilës i jepet fund ngërçit për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar, duke i hequr çdo alibi opozitës për ta kundërshtuar projektin.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Veliaj thekson se BE ka konfirmuar faktin që ligji për Teatrin nuk e shkel MSA-në. Ndaj, shprehet Veliaj, tani që pengesat kanë rënë, duhet t’i hapet rrugë zhvillimit të Tiranës.

“Lajm i shkëlqyer Letra e KE për Teatrin e Ri! Kush kërkoi përgjigje nga BE, tani e ka dhe s’duhet ta pengojë progresin! Teksa ligji nuk shkel MSA, kemi shansin ta bëjmë dhe më të mirë akoma! Tani që pengesat ranë, le të bashkohemi dhe të ecim përpara! #TiranaNukNdalet”, shkruan Veliaj.

Shefja e Njësisë për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Michela Matuella, i dërgoi një letër qeverisë në të cilën sqarohet se ligji i miratuar në Parlament nuk shkel Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, por i sugjeron qeverisë që të ftojë edhe aktorë të tjerë të interesuar në garë.

Në letër shkruhet se “Komisioni Europian nuk ka asnjë kompetencë për të vlerësuar përputhshmërinë e Ligjit Special me kuadrin ligjor aktual të Shqipërisë”, por nga ana tjetër, ajo shprehet se nuk ka asnjë shkelje të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, përkundër asaj çfarë ka deklaruar deri më sot opozita shqiptare.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Letra e KE për Teatrin, Veliaj: Lajm i shkëlqyer, tani askush s’duhet ta pengojë progresin”

 1. Vlonjati says:

  Ahahahahaha…. !! O Lali o palle kari!!! Po pse more tope, t’i pret qe te vij BE-ja te shpetoje trashefimine tende kulturore, apo te te thote BE-ja mos merr Fushen por merr Malin per te bere teater. Per BE edhe neper peme po te rrine shqiptaret nuk ju kercet trapi fare. Minimalisht te thone respekto pluralitetin, pra mos fusni vetem Fushen ne gare po fusni dhe te tjeret. Pastaj se prishni teater, se beni kinema per filma porno as nuk i kercet njeriu fare!! Te kullat e teatrit do marri shtepi Mero tullaci – prandaj eshte kaq i gezuar dhe sot , do marrin milionat e veta Edi dhe Lali, dhe shqiptaret ne darke te shpia channel x dhe keshtu mbyllet kjo pune. Kulture per te gjithe….

  1. Aleanca Shqup-leshedhi says:

   our bene edhe Lulushet e Abduhrraan Berishes me te tregu trashegimine kulturore nuk B… ku.te.rrije.

   1. xx says:

    trashegimine kulturore te tallashit … e mykut e shurres!

  2. nje banor i Tiranes says:

   O vlonjat idioti , nuk u ankua Erion Veliaj tek BE-ja , por u ankua me shkrim e me goje Partia e Babales nga Vlora jote ; ishte Lul Karabushi hollandez qe u ankua tek BE-ja dhe Erioni ishte i detyruar te priste pergjigje . Ja ku erdhi dhe pergjigja , qe ligji per prishjen e teatrit , nuk bije ne kundershtim me marveshjen e asocimit me BE-ne , pra i hapet rruga hyrjes ne fuqi te ligjit te miratuar ne Parlament , te cilin Like Floriri e ktheu mbrapsh dhe qe do te miratohet edhe nje here perfundimisht nga Parlementi . Po ju vlonjatet , kurre nuk jini dalluar per mend ne koke , mendte i kini ne kembe . Sidomos per te share e ofenduar , kini çmimin Nobel .

  3. Klaec Dega says:

   Nuk e kuptoj perse Mero Baze boton mashtrime dhe genjeshtra te Lali Erit kur ne e lexuam shume mire pergjigjen dhe aty nuk kishte asnje lajm te shkelqyer per Mafjozet qe drejtojne Shqiperine e Tiranen.

 2. Zigur Qarri says:

  Erion Makiaveli flet per te genjyer,genjen per te folur,llap pa u ndalur,llap per t’mos degjuar,llap dhe vetem llap.
  I dyti lajm sot nga tellalli rames,erion makiaveli,erion neveria,erion paftyresia!Edhe nese llapalehja eshte mashtrim,
  per politikanin me llapaqen te te gjitha kohrave,nuk ka problem nese e kthen pllaken te nesermen.Turpi,sedra,jan
  atavizma te se shkuares per habitatin e kllonuar ne inkubatorin sorrosian .Per politikanin e peshtire,pa sens nderi,
  erion makiaveli,llogaritet vetem e sotmja e tij,pa marrur parasysh se me çfar çmimi paguhet ,kryesorja perfitimi dhe
  intersi i tij.Mjeti justifikon qellimin.

 3. nje banor i Tiranes says:

  Foli dhe Zagar Qorri , nje legen bythlepires , qe nuk le rast pa share qeverine e Edi Ramen . Deri dje , per vite me rradhe , ne komentet e tij , kishte ne shenjester kristianet , kishen dhe priftrinjte si dhe Greqine , ndersa tani , ka ndruar teme , i ka sulmuar Edi Rames , qe dikur i bente elozhe dhe shante Berishen . Taktike e njohur e njerzve te dobet , pa karakter e pa dinjitet . Per vite me rradhe , ishte ne gare me turkofagosin , i cili , per te qene te sinqerte e gomariste vazhdimisht , madje per çdo “hyner”te islamikeve , turkofagosi i drejtohej Zagarit , si etalon i islamikeve “o Zike , ku je ?” (fjalet e TFG) . Sidoqofte , ne betejen shumevjeçare ndermjet Zikes (Zagar Qorrit) dhe TFG (Turkofagosit) , ky i fundit doli ku e ku me i fituar , aq sa Zagari , u terhoq plotesisht dhe ndroi komplet temen e komenteve , u rradhit ne ushtrine haxhiqamiliste te Lul-Saliut , duke sulmuar Ramen . Sulmi ndaj Rames dhe qeverise se tij , eshte si ajo thenia “qeni leh e ujku pjerdh ” , d.m.th. , Zagar Qorri leh dhe Rama e Erioni , pjerdhin .

  1. Zigur Qarri says:

   Perderisa je zagar qe pellet ne Kishen e pedofilit Janullapos,genjen.Un jam shqiptar,ti je minorikar.
   Perderisa je minorikar,je vemje,produkt bastard i anadollakeve osmane.Ne”shenjester”, jo kristianet,por
   jashtqitjen e njerezimit,Kishen greke,armiken e perjetshme te kombit dhe kultures shqiptare.
   “……..ortodokset shqiptare jan ata qe kan derdhur me se shumti gjak per kulturen shqiptare…”Pergjigja e Zigur Qarrit
   per komentuesin “Realiteti!” ne Gazeten DITA,ne shkrimin ,”A është Kryepeshkopi Janullatos një…agjent”?Bledar H. Prifti
   Qershor , 2014 .Shko hidhu ne hale tani,o bastard i kishes greke!

 4. nje banor i Tiranes says:

  O vlonjat idioti , nuk u ankua Erion Veliaj tek BE-ja , por u ankua me shkrim e me goje Partia e Babales nga Vlora jote ; ishte Lul Karabushi hollandez qe u ankua tek BE-ja dhe Erioni ishte i detyruar te priste pergjigje . Ja ku erdhi dhe pergjigja , qe ligji per prishjen e teatrit , nuk bije ne kundershtim me marveshjen e asocimit me BE-ne , pra i hapet rruga hyrjes ne fuqi te ligjit te miratuar ne Parlament , te cilin Like Floriri e ktheu mbrapsh dhe qe do te miratohet edhe nje here perfundimisht nga Parlementi . Po ju vlonjatet , kurre nuk jini dalluar per mend ne koke , mendte i kini ne kembe . Sidomos per te share e ofenduar , kini çmimin Nobel .

  1. Lee lee says:

   Ky qytetari i Tiranes dallohet 2000 metra larg se kush eshte.Hiqe mjekren se ste shkon.Dhe shiko pak majtas djathtas ne zyra ne qeveri ne bisnese ne universitete.Vlora eshte djepi i Shqiperis o matuf .Ne ka nje histori Shqiperia 50% i takon Vlores .Une sjam vlonjat po shiko e pastaj fol per Vloren

 5. Rrush e kumbulla says:

  Lali Eri, ty ,do te te rrjepin te gjalle po e preke teatrin. Ne e dime qe kurva jote i ka qejf shpenzimet(prandaj te zgjodhi midis dhjetrave), po kjo eshte ide e keqe. Ne do te kenaqesh Ajolen , bej ate qe duhet si burre ,por jo dhurate teatrin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *