AMA rikthen transmetimet analoge, kalimi në dixhital shtyhet për në 15 janar

Autoriteti Mediave Audiovizive ka shtyrë me katër muaj fikja e transmetimeve analoge në qarkun e Tiranës dhe atë të Durrësit.

Një ditë pas kalimit në transmetim dixhital, AMA ka vendosur rikthimin e transmetimeve analoge, pas problemeve që qytetarët hasën dhe raportuan në rrjetet sociale ditën e djeshme.

AMA deklaron se do të rikthehen sërish transmetimet analoge dhe se sinjali analog i transmetimit do të fiket më 15 janar 2019.

Ashtu siç ishte paralajmëruar, qytetarët që ndjekin transmetime televizive përmes teknologjisë analoge, duhet të pajisen me dekodera dixhitalë tokësore të tipit DVB-T2- Universal ose duhet të kenë aparat televizori që ka të inkorporuar dekoderin e këtij tipi.

Kemi vendosur ridezjen e transmetimeve analoge. Për ata që kanë blerë aparatin e ri do të vijojnë që të shikojnë transmetimet dixhitale, ndërkohë që ata që ende nuk janë pajisur u lihet katër muaj kohë për t’u pajisur me dekodera, do të shtyhet afati në 15 janar 2019. 

Me gjithë njoftimet prej një viti, konstatohet se shumë prej tyre e kanë lënë për një moment të fundit. Përpara se të vij data 15 janar 2019, kini parasysh se dekoderi DVB-T2 kushton 2990. 

Ndërsa ata persona, të cilët kanë televizor të ri të tipit DVB-T2, e kanë të inkorporuar dekoderin që do të thotë nuk kanë nevojë të blejnë një të tillë të ri”, u shpreh Kreu i AMA-s, Gentian Sala. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “AMA rikthen transmetimet analoge, kalimi në dixhital shtyhet për në 15 janar”

 1. florence says:

  mbasi ja moret leket njersve dhe i vdiqet neper rradha shtyni afatin, nuk mund ta benit dot dje?, hadute, manipaluatore, te paskrupullt, njerez qe sihalla zoti ja u dhente aty ku ju dhemb me ne shpirt.

 2. Liri says:

  Edh pse aparati TV e ka te inkorporuar dekoderin, perser nuk jep transmetim.

  1. Inxhinieri says:

   Sepse nga TV-te qe jane shitur ne Shqiperi shumica kane qene me dekoder te tipit te vjeter DVB-T . Ne ngaqe si vend ecim me hapin e kohes, sinjali i transmetuar kerkon dekoder DVB-T2. Shkurt muhabeti, edhe kur televizorin e ble te ri, sa qimet e kokes, prape ta kane fut po nuk u sigurove qe ka DVB-T2…

 3. DM says:

  Nuk e kuptoj se pse AMA kerkon qe patjeter te kemi modulin DBV T2 per te pare kanalet televizive nderkohe qe sistemi (ose dixhitalizimi) mund te punoje edhe me DBV T, modul te cilin pjesa me e madhe e popullesise e ka te instaluar ne televizoret e vet.

 4. Sara says:

  |Hajdut e legen, ne nje vend normal do t’i kishin hedhur celesat ne det… pijini gjakun njerezve bashke me shalegjatin….

 5. Konti i Monte Krrabes says:

  Edhe une Tv te ri kam blere 65,000 leke, por nuk merrte asnje stacion die dhe sot, kush tall bythen e pa lare ne ke rast ?

 6. Lenci says:

  Per DM…..
  Nuk eshte AMA qe kerkon DVB T2….ky eshte format ivendosur nga institucionet perkatese europiane. Spiegimi eshte teknik, qe vjen nga mungesa e frekuencave per radiotelevizionet, sepse nje pjese e tyre kalojne ne perdorim te telekomunikacioneve. Gjithashtu, ne formatin DVB T2, transmetohen shume me teper programe dhe me cilesi me te larte.
  Por AMA vonoi procesin derisa Dixhitalbi shitigjithe dekoderet e tij, qe i kishte ne depo,dhe hoqi sistemin e transmetimit analog.
  Ne Europen, ku duam te hyjme, dekoderet i subvencionon shteti, sepse procesi eshte i detyruar. Qytetari detyrohet te pranoje vendimmarrjen e shtetit, pra qeverise.
  Qeveria duhet te furnizoje falas dekoderet per qytetaret. Mundedhe ta beje…para zgjedhjeve…

  1. Kritku says:

   Me thuaj te pakten nje emer shteti te Europes qe i jep dekoderet falas!
   Mos informo gabim. Sa per ate qe kete teknollogji e vendosin instituticionet perkatese, kjo eshte e vertete.

 7. Kritku says:

  Komente injorantesh nga njerez injorante. Ai qe ka tv te ri te shikoje nje here se cfare mduli dekoderi eshte I parainstaluar dhe nese ka dtv2 atehere mjafton qe te beje nje rikerkim kanalesh. Tenkollogjia ecen perpara ndersa ai qe kerkon te jetoje si ne shpelle le te shikoje tek shpella nga erdhi.
  Eshte njesoj si ti kerkohet qeverise se perse nuk prodhon dikush akoma makina te viteve 80.
  Keqinformimi vjen edhe nga shpellare qe bejne si gazetare dhe disinformojne njerezit.

 8. populli says:

  Z.Rama, Z.Gellci,
  Kanalet televizive private le ti bleje kush ka para. Ne duam sinjalin e TVSH per te cilen paguajme takes.
  Pse I jeni perulur Top-it, Klanit (Vjollces, Blusht, Frangajt). Sinjalin mos na e jepni nepermjet Taksave te tjera (dekoderave) por direct.
  E beni dot apo jo. Pos e bete ju do e bejne te tjeret

 9. populli says:

  N ajepni direct sinjalin e TVSH sic na merrni direct taksen e TVSH

 10. shqip says:

  Te njoftoj per muaj me radhe qe , pajisuni me dekoder ose tv qe ka brenda tipin e duhur te dek . Po pse o popull i pa bindur ? Dikush me larte shtyhet deri ne arsyetim abstrakt . Shteti duhet te pajise falas qytetaret , thote nje komentues . Per eksperience personale . Dekoderin e kam blere vete , ne mementin qe vendi ku jetoj kaloi ne trasmetimet dixhitale . Kam pershtypjen se po e njejta situate do jete edhe pas kater muajsh . Njerezit do ti hidhen qeverise , per tv qe e kane blere te privati e jo te zyrat e sigurimeve shoqerore .

 11. Sinjalkerkues says:

  KY TRASMENTIM KA KOHE QE ESHTE KRYER NE QARQE TE TJERA.
  Ne kerkimin automatik digjital,nuk futet asnje kanal shqiptar,shkaku ,trasmentimi I SINJALIT eshte ne mp4 !!!!!
  Ne zonen e Pogradecit,futet sinjali digjital maqedonas,nepermjet kerkimit automatik,me shume se 40 kanale,platforme,AI SHQIPTAR JO !
  Kjo i nxjerr zbuluar, mashtrojne dhe trasmentojne ne format qe kerkon ekstra shpenzime.
  Trasmentimi ka te meta , duhet te perhapet ne dy versioneve,dixhital dhe mp4.
  QYTETARET TE ZGJEDHIN TRASMENTIMIN QE KANE MUNDESI EKONOMIKE,JO ARBITRALITET !

 12. GRAMOZ RUCI says:

  MOTRAT DHE GRATE KU TI KENI JU TE AMAS,,,//QELBESIRAT E MUTIT ,,,U BETE VEGLA TE EDI RAMES,,,,,,KENI FRIKE TE KUNDERSHTONI EDI RAMEN ,,,SE JU HEQ NGA PUNA ,,,,,,,DELENXHIJ,,,,,PISA,,,MOTERQIRE…////

 13. Edi Hasanaj says:

  Inxhinjeri!
  Nuk di cfare dekoderi ka tv im;por para nderprerjes se sinjaleve ai merrte edhe kanalet dixhitale (klan,topin,vizionin,tvsh,ch 1).Cduhet bere per ti rimarre.Kerkimi jep vetem analoget. Flm paraprakisht!

 14. Ferdinand says:

  Po nese ke nje dekoder dvb-t01, nuk mund ti marre sinjalet dixhitale?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *