FOTOT e rralla: Momenti kur presidenti Bush mëson për sulmet e 11 shtatorit (dhe disa përqafime të ngrohta me familjarët e viktimave)

Dita e sotme shënon 17-vjetorin e sulmit shkatërrues të 11 shtatorit në SHBA, që la pas 2,996 njerëz të vdekur dhe më shumë se 6 mijë të plagosur. 

Dita e tmerrshme nisi pas përplasjes së një avioni me katin 93-99 të Kullës Veriore në orën 8:46 të mëngjesit, në World Trade Center. 

Pak minuta më vonë, në orën 9:03, një tjetër avion pasagjerësh u përplas me katin 75-85 të Kullës Jugore. 

Të gjithë pasagjerët në bordin e dy avionëve, mbetën të vdekur në vend pas përplasjes. 

Brenda një ore nga sulmet në Kullat Binjake, një avion i tretë u përplas në Pentagon, në Uashington. 

Në kohën e sulmit të parë në Kullën e Veriut, atëherë Presidenti George W. Bush po merrte pjesë në një aktivitet me të rinj. 

Diskutimi i tij me studentët e rinj përfundoi shpejt, ndërsa ai shkoi në një klasë bosh për të marrë përditësime mbi situatën. 

Mediat amerikane kanë sjellë disa foto të rralla të presidentit George W. Bush ditën e sulmit terrorist.  (TemA) 

 

                 Loading...