FOTOT: Rusia dhe Kina janë gati për luftë, i tregojnë “muskujt” botës. Reagon NATO

Rusia së bashku me Kinën po përgatiten të zhvillojnë stërvitjet më të mëdha ushtarake në gati 40 vjet, të cilën do ta fillojnë sot në Siberinë lindore. 

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë Sergei Shoigu tha se pesë ditët e manovrave ushtarake do të përfshijnë 300,000 ushtarë, 36,000 automjete ushtarake, 1,000 avionë dhe 80 anije luftarake. 

”Manovrat e planifikuara do të jenë më të mëdhatë që nga viti 1981”, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes. 

‘’Pjesëmarrja e Kinës në këto manovra ilustron një zgjerim të përgjithshëm të bashkëpunimit me Rusinë’’, theksoi Kremlini. 

Kjo manovër ushtarake është  dënuar nga NATO  të cilën aleanca e cilëson si një provë për ‘konflikt në shkallë të gjerë’. (TemA) 

 

14 komente në “FOTOT: Rusia dhe Kina janë gati për luftë, i tregojnë “muskujt” botës. Reagon NATO”

 1. says:

  Marrdhënie të dobëta kemi me këta dy shtete.

  1. Sali Suma says:

   Jo ne Rrogozhine se eshte larg. Ka ngecur ne Kashar.

 2. dr edi says:

  nga lufta te gjithe hUMBASIN

 3. qorri says:

  tm per ke te qan syri me shume per muzhikun me sa shoh komentet e tua.

  1. shigjeta says:

   TM-ja eshte nje rot kari qe ska shokun , kur je rot kari ste qan syri per asnje , sepse je rot kari , kaq e thjeshte eshte ………hedh nje llaf ose nje shprehje prej idjoti dhe kujton ne vetvete se kush e di se ctha …………

 4. Mira says:

  Nuk pjerdhim ne per keta. Saliu me 100 tropojane i jep dermen ku mos dine ku te futen.

 5. Komentuesi says:

  Bashkepunimi i Rusis me Kinen ushtarakisht,nuk do kete force ne bote ti perballoi.Sofistikimi i armeve te tyre,temerrojne jo Ameriken dhe Naton,por te gjithe boten.Ne fakt,sot,si superfuqi e deklaruar eshte Amerika,por mos harroni se ka dhe superfuqi qe jane te padklaruar dhe qellimisht nuk e ekspozojne vehten,siç eshte Rusia dhe Kina.

 6. Viro says:

  Kur mbaroi lufta e dyte boterore gjermania dhe japonia, si vende qe shperthyen luften u denuan te mos mbanin ushtri. Dhe cfare ndodhi? Fondet qe perdornin per ushtrine i perdoren per zhvillimin e teknologjise dhe keto dy vende e pushtuan boten jo me arme po me eksporte. Rusit I rrofshin armet.

 7. Lani says:

  Usa i ka borxh Kines 1.200 mld dollare borxhe.Ku ti gjeje amerika tja ktheje kur interesat vetem rriten.Dhe veprimet e Trampit tregojne qe Usa nuk eshte ne gjendje ta ktheje borxhin dhe alternativa e vetme mbetet lufta per Trampin.

 8. Spinoza says:

  Nuk luftohet me ameriken me gaz molotov dhe me BC kineze,lokomotiva Kineze paska ndaluar ne Rrogozhine

 9. ZZ says:

  VETEM KETO E SIGUROJNE PAQEN NE BOTE ….!!!!!

 10. PUCAKU says:

  …nga Ruset edhe mundet se kan tradita luftarake….po ne mbroitje jo ne sulm Po per keta ORIZOLAND te rri ajm trapin…Jepi ASHASh falas dhe te lene B….

 11. mik says:

  SH.B.A. asht Perandori ( superfuqi ) e re, por asht ma e madhja ne bote. Simbas historise, Perandorite nuk jetojne me vite, por me shekuj. Si Kines dhe Rusise, i duhen kohe me kap Ameriken.
  Fundi i fundit, ne kete artikull, na vec foto po shohim, asgja ma shum.

 12. Edi says:

  Sikur te ishte xhaxhi Enver gjalle, sa do gezohej.

Lini një Përgjigje te Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *