Ish-të përndjekurit, Ahmetaj: Dëmshpërblyem pothuajse 5 herë më shumë se qeveria “Berisha”

Gjatë raportimit në Komisionin e Ekonomisë, ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ka publikuar shifrat e dëmshpërblimit të shpërndarë për kategorinë e ish-të përndjekurve.

Ahmetaj tha se likuidimi i këstit të nëntë do të mbyllë dëmshpërblimin e kategorisë së parë: ata që kanë vuajtur direkt nën regjimin komunist. Ahmetaj tha se nga qeveria e djathtë, dëmshpërblimi i kësaj kategorie është përdorur gjithmonë në funksion të fushatave elektorale.

“Po të vini re në vitet elektorale 2009 dhe 2013, ish-qeveria ka tentuar të përdorë buxhetin e shtetit me emocione elektorale ndaj këtij grupi. 

Në 4 vjet janë shpërndarë 7.9 mld, që nga 2014 deri në 2018 në 4 vite janë shpërndarë 9.1 mld. Sa i përket kategorisë parësore, në periudhën 2009-2013 kësaj kategorie i janë dhënë 1.5 mld lekë, ose 15 milionë dollarë në 4 vite.

 2014-2018 kategorisë parësore i janë dhënë 7.07 miliardë lekë, pra 70 milionë dollarë. Ky krahasim tregon kujdesin që kjo mazhorancë ka edhe ndaj kësaj ketegorie që ka vuajtur në regjimin komunist.

 Ata që dikur kanë mbajtur flamurin se i kanë mbështetur këtë kategori, atyre që kanë vuajtur drejtpërdrejt u kanë dhënë 15 milionë dollarë.

 Ndërsa deri më sot, brenda mandatit të parë të qeverisë kanë marrë 70 milionë dollarë”, tha ai.

Ahmetaj shtoi se një ndryshim i parashikuar në ligj synon t’i japë përparësi dëmshpërblimit të kategorisë parësore, në raport 70 me 30 me kategorinë e dytë.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ish-të përndjekurit, Ahmetaj: Dëmshpërblyem pothuajse 5 herë më shumë se qeveria “Berisha””

 1. minister hamuti says:

  MBAI me lek me taksat tona shkeelsit e ligjit mbai , mbaj maskarenjt e vendit me taksat tona dhe ler njerzit e ndershem te vuajn si qent o kokrra kurves , o shkerdhat muti , dhe mburresh se ke hall votash , por k,,,,,,n do maresh prej tyre , siç e ka mar baba jot dobiç , ata jan denuar me gjyq si shkelsa ligji ju i mbani me parat tona kokrrat e kurvave qe jeni , nuk rrisni asistencen se po ju vrasin veten njerzit e rregullt o pler shkerdhat e ulet , nuk ke turp kujton se po na jep sihariq moterqir i degjenerum .

 2. minister hamuti says:

  MBAI me lek me taksat tona shkeelsit e ligjit mbai , mbaj maskarenjt e vendit me taksat tona dhe ler njerzit e ndershem te vuajn si qent o kokrra kurves , o shkerdhat muti , dhe mburresh se ke hall votash , por k,,,,,,n do maresh prej tyre , siç e ka mar baba jot dobiç , ata jan denuar me gjyq si shkelsa ligji ju i mbani me parat tona kokrrat e kurvave qe jeni , nuk rrisni asistencen se po ju vrasin veten njerzit e rregullt o pler shkerdhat e ulet , nuk ke turp kujton se po na jep sihariq moterqir i degjenerum . minister finance me shkollen e gjuhve te huja ,me formacione dy mujor ,prit te bej hajer ky ven.

 3. Mos u ngopshin keta antishqiptar,shkeles te ligjit dhe disa perversa hajdut qe na u shpallen te persekutuar.

 4. Ali babushi says:

  Ore sy krokodil, pusht, halabak, legen, injorant, maskara, I degjeneruar familjarisht. Shkerdhate, servil, bythlepires, mjaft genjeve idiot se to nuk din sa bejne day edhe nji e Jo me te besh llogarite e ekonomise shqiptare.I.po mjaft mashtrove , mashtrues ordiner, te perndjekurit sorollaten per ate qe u takon se kan dhene jeten ore kokebosh, mjaft se do te shkosh per skrap kur te largohesh nga karikja , nuk te kursen njeri ta dish kryemaskara.

 5. Luani says:

  Zoti minister!Jeni futur ne gare me plakun Mere se kush u ka dhene me shume para shkelesve te ligjit te asaj kohe si dhe nje pjese qe me te drejte kane marre titullin “te persekutuar politike”.Por esenca e problemit eshte qe shumica e tyre kane qene shkeles te ligjit dhe me te drejte jane denuar nga ligjet e asaj kohe,pavaresiosht se ju nuk doni te beni dallim midis tyre dher i fusni te gjithe ne te njejtin kallep si te “persekutuar politike” dhe numuri i tyre ne vend qe te jete aq sa ka qene,eshte fryre e fryhet vazhdimisht me dokumenta fallco qe te fryhen si te babezitur me parate e shqiptareve.Megjithate zoti Ahmetaj,a mund ti thuash popullit shqiptar shkoqur,deri kur ti dhe kryeministri i nderuarshqiptar,tifozi numur nje i te ashtuquajturve “te persekutuar” do vazhdoni te financoni kete klase te re “te persekutuarish” me parate e taksapaguesve te varfer shqiptare?Sa keste do marrin,mire ata qe kane bere burg si te “persekutuar”,por per cudine e nje mendjeje normale,te tjeret,motra,vellezer,niper,mbesa e cdo lloj kulishi tjeter qe vjen pas tyre?Pse luften e klasave qe bente Enveri kunder kesaj klase e beni ju tani kunder shumices se popullit shqiptar,duke i pasuruar keta pinjolle te klases se djeshme te deklasuar dhe duke i bere qe te blejne shqiperine me parate e pupulllit te varfer shqiptar?Do vazhdoje kjo politike juaja deri ne shekullin e ardhshem?Mire turp qe nuk keni,se e keni ngrene turpin me buke,por frike nuk keni se neser do pergjigjeni per kete kerdi qe beni duke rrenuar ekonomikisht pupullin e varfer e duke pasuruar turrli fare pinjollesh te ketyre gjoja te persekutuarve?Kush i persekutoi ata qe kane lindur ne vitet 90 e mbrapa qe te demshperblehen sepse paskan nje ligjje gjaku me disa kriminele te denuar nga ligjet e komunizmit per shkelje te ligjeve te kohes?Jeni ne islla apo u ka ikur mendja e kokes dhe piune e madhe,meqe keni te drejten e firmes,le tu japim ketyre dhe celesat e ekonomise se shtetit!Bravo zoti i ashtuquajtur minister dhe i thencin kryeminister,qe i qendroni besnike thenies se viteve 90 “komunistet ne lita e ne hanxhar”.Do kete dhe zgjedhje te tjera Edi Rama,mos mendo se populli harron se cfare po beni ne kurriz te tij.Jeni njelloj me plakun Mere.I vetmi ndryshim midis jush eshte se ai ka biografi me te pasur,sepse ka ne kurriz te tij dhe vrasje e zhdukje personash.Perte tjerat plotesoni njeri tjetrin ne te njejtin ekuacion te parazvlefshem.U genjen mendja se duke i fryre ata me keste pas kestesh e me miliona leke here pas here,percec pronave qe kane xhvatur si me demek te persekutuar anembane shqiperise, do merrni ndionje vote prej tyre.Do merrni buracon e sandojanit,kur thote dhe populli.Ata vertet jane shqiptare,por gjakun e kane te hidhur dhe edhe sikur ne hell ti kaloje plaku Mere ata,ata voten juve nuk kane per tua dhene,sepse jane te hidhur deri ne palce dhe sic shprehej dhe Mirush Kabashi,”jane bisht qeni “dhe te tille kane per te mbetur,nuk kane shtylle kurrizore,jane si puna juaj.. qe do vinit para pergjegjesise ata qe kane kryer krime si puna e saliut etj etj dhe deri tani ua keni rruar mbare e prapa,sepse nuk ua mban suma.Po ku ta kuptoni ju kete.Po te qe per ta kuptuar do ta kishit kuptuar dhe historia e kesteve me miliona te kesaj kaste te re te privilegjuar “te persekutuarish” duhet te ishte mbyllur,se kane marrur deri tani jo per te rrojtur si pashallare ata vete,por dhe per te rrojtur si sheike dhe te pasmit e tyre.Keni mallkimin e njerezve te varfer e te ndershem te ketij vendi,sepse kjo loje qe po beni me te ashtuquajtur te “persekutuar” nje dite do t’ju kthehet ne bumerang dhe ne vend qe te mirrni votat e tyre,do humbisni dhe votat e atyre qe ju kane votuar 28 vjet me radhe,duke shpresuar tek ju dhe ne kembim,kane marre talljen tuaj.Por,me shume vijne se ikin.

Lini një Përgjigje te Ali babushi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *