Kriza e emigrantëve, mbi 100 persona janë mbytur në brigjet libiane

Më shumë se 100 emigrantë vdiqën në bregun libian këtë muaj.

Dy anije u nisën më 1 shator por njëra prej tyre u mbyt, raporton “Mjekët pa kufij” (MSF).

276 të mbijetuarit u nxorrin në portin e qytetit libian Khoms rreth 100 km në jug-lindje të kryeqytetit Tripoli.

Ndërsa MSF thotë se emigrantët e shpëtuar po mbahen në “paraburgim arbitrar”.

Të mbijetuarit, duke përfshirë gratë shtatzëna, fëmijët dhe foshnjat, po mjekohen nga MSF për pneumoni.

Ky është numri më i madh i vdekjeve të emigrantëve në Mesdhe në disa muaj, shkruan BBC.

Në fillim të qershorit, 112 njerëz raportohet se u mbytën pasi një anije u përmby në bregun tunizian.

Më vonë, në të njëjtin muaj, UNHCR tha se 220 persona kishin vdekur në tre incidente të veçanta për dy ditë.

Mbi 1.500 emigrantë kanë vdekur gjatë përpjekjes për të kaluar Mesdheun deri më tani gjatë vitit 2018, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM).

Shumë më tepër janë shpëtuar, edhe pse Italia, që është destinacioni primar për migrantët që udhëtojnë nga Libia, kohët e fundit ka filluar të refuzojë hyrjen në anije migrante.

Numri i atyre që kalojnë Mesdheun ka rënë nga koha kur kapi mbi mbi një milion në vitin 2015, por udhëtimi po bëhet më vdekjeprurës: ndërsa janë raportuar më pak vdekje, më shumë njerëz po vdesin si pjesë e atyre që arrijnë në Evropë.

Edhe pse këto shifra nuk përfshijnë numrat në rritje që tani po kthehen në Libi, rritja mund të shpjegohet me kalimin nga rruga më e shkurtër e detit midis Turqisë dhe Greqisë në vitet 2014-15 deri në rrugën shumë më të gjatë dhe më të rrezikshme midis Italisë dhe Libisë.

Ndërkohë, mbeten shqetësime për emigrantët që mbeten në Libi, me raportet që dalin në fund të vitit të kaluar të emigrantëve Afrikanë nënsahariane që u kidnapuan për shpërblesë ose shiten si skllevër në vendin e Afrikës Veriore.

Libia mbetet e paqëndrueshme që nga përmbysja e udhëheqësit afatgjatë Muamar Gadafit në vitin 2011.

Qindra emigrantë të mbajtur në paraburgim duhej të lëviznin pas shpërthimit të përleshjeve vdekjeprurëse në Tripoli në fund të gushtit , ndërsa personat e armatosur sulmuan gjithashtu Korporatën Kombëtare të Naftës më 10 shtator. (TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Kriza e emigrantëve, mbi 100 persona janë mbytur në brigjet libiane”

  1. says:

    Siq jemi ne në Gjermani., janë Iranianët te ne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *