“Ligji” i opozitës, si pallati pa themele: Nuk e dimë kush do jetë ‘arbitri’ që do bëjë vettingun e politikanëve…

Opozita është kthyer sot në Kuvend, por me komisione paralele, ku ka diskutuar për vettingun në politikë. Mbledhja eshte drejtuar nga deputeti Ervin Salianji

Deputeti Salianji ka deklaruar se Rama dhe PS po refuzojnë vettingun në politikë

Por deputeti i PD, nuk pati një përgjigje se kush do të jetë arbitri që do bëjë vettingun e politikanëve.  Deputeti i PD tha se nuk ka negociata maxhorancë-opozitë.

Gazetari: Kush do e bëjë vettingun?

Salianji: Të gjitha do të parashikohen hap pas hapi, sot ka një diskutimn nëse do apo nuk do. Nëse PS dhe qeveria refuzon vettingun nuk mund të  diskutojmë për teknikalitete të cilat janë të parakohshme.

Ne i kemi përcaktuar të gjithë dhe i kemi sqaruar në pr/ligjin e depozituar në Kuvend. Hapet rruga për ndryshimet kushtetuese dhe të gjitha të tjerat do të pasqyrohen hap pas hapi.

Salianji kërkoi që më parë PS të shprehet pro apo kundër, pastaj do të vendoset për teknikalitetet, duke treguar qarte se opozita, perkunder deklarates se Bashes, nuk ka gati draftin e ligjit per Vettingun, qe kreu i PD ia kerkoi menjehere ta votoje Rames, pa asnje ndryshim.

Opozita shqiuptare po tregon qarte se dhe per nismen e fundit per vettingun e politikave s’ka asgje te pergatitur, pasi eshte si te ngresh ne pallat pa themele, ne ajer.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në ““Ligji” i opozitës, si pallati pa themele: Nuk e dimë kush do jetë ‘arbitri’ që do bëjë vettingun e politikanëve…”

 1. Zigur Qarri says:

  Perse filloi vetingu me gjyqtaret dhe prokuroret dhe jo me politikanet?Peshku qelbet nga koka.
  Perderisa opozita s’paska asgje te pergatitur,perse nuk e ka pergatitur pozita deri tani,ne bashkpunim
  me opoziten dhe partneret Perendimore?PS-ja nuk eshte dakord,prandaj edhe filloi me gjyqtaret dhe
  prokuroret ,sepse ishte e parapergatitur qe do te bllokonte vetingun per politikanet,per fajtoret kryesore
  te katrahures shqiptare.Armando Prenga,Tom Doshi,Termet Peçi,Mark Frroku,Arben Ndoka,Artur Bushi,
  Elvis Rroshi,Saimir Tahiri,Fidel Ylli,Paulin Ndreu, Luan Harusha,Fatmir Xhafaj,Taulant Balla,Engjell Agaçi,
  Denar Biba,Edi Rama,Erion Veliaj,Jurgis Çyrbja…

 2. Komentuesi says:

  O te plast koka more Salianji i Grides.Edi Rama ra dakord qe diten e pare qe tha Basha per vetingun e politikaneve,kurse ti mut thua nuk do Rama,nuk do mazhoranca.Jo more jo! Jini ju kundra qe e that, ,se me sa duket, Bashes i shpetoi ky mendim si pordha e dhenderrit,dhe tani kerkon ta lustroi me dredhira e hilera.Vetingun e politikaneve,populli mezi po e prete te behet,dhe sa me pare ashtu si e tha Edi Rama.Nga kjo,te paret qe do shkojne ne gijotine,eshte Berisha she Bashe se kane bere shume krime.

 3. .... says:

  O zigur k..i o te qifsha opoziten dhe poziten po kush do ja bej vetingun ketyre o rrot kari o rrace e dhjer kur gjithe bota thot qe ska gjykata ne shqiperi ti dhe luli qe no e rrofshit per dimer gjoja doni vetingun me gjykates sali kriminel e ilir floririn e edin a po te marity se nga ajo soj muti do jesh ti o cfar te permbaj pragu i shpis o pederastet e ndyr

 4. Ali babushi says:

  Po mos I nxirni keto suratet e kurves dhe te pederava te PD se na bejne per te vjelle dhe na prishin diten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *