Duka mbron Panuçin: Humbjet nuk duhen trajtuar si tragjedi, t’i japim kohë trajnerit

Skuadra Kombetare e futbollit eshte duke kaluar nje moment te erret pasi rezultatet kane qene teper zhgenjyese ne ndeshjet e fundit.

Kuqezinjte e Panucit u munden me shifrat 2-0 ne takimin kunder Skocise per Ligen e Kombeve, ku perveç humbjes edhe loja e ekipit ishte e dobet.

Kritikat ndaj tranerit Panuçi kane qene te shumta si nga tifozet ashtu dhe nga mediat dhe ekspertet e futbollit.

Por, presidenti i FSHF-se, Armando Duka, i ka dal ne mbrojtje duke u shprehur se trajnerit i duhet dhene ende kohe, ndersa nga sulmuar dhe kritiket.

“Sapo kemi nisur një turne të ri dhe kemi luajtur dy ndeshjet e para. Kemi marrë tre pikë dhe pësuam humbjen e parë të hënën në mbrëmje në Gllasgou. Një humbje nuk duhet trajtuar si një tragjedi. Kemi patur mundësitë tona por që nuk i shfrytëzuam, ashtu sikurse edhe  difektet, që jam i bindur se trajneri i ka tashmë pikë referimi.

Jemi në gjysmë të rrugës, me pikë të barabarta me rivalin. Na pret në tetor një transfertë e vështirë në Izrael. Të gjithë ne, duhet ti japim kohën e mjaftueshme trajnerit për të bërë ndryshimet dhe reflektimet e duhura në skuadër.

Koha e llogoreve nuk vlen për askënd. Kritikat jane normale për një skuadër kur ajo humbet. Por kur këto bëhen për interesa jo sportive, nuk i shërbejnë askujt.

Unë mirëkuptoj çdo shqetësim të tifozëve tanë apo çdo artikulim mediatik por njëherësh i ftoj që këtë situatë jo të  mirë ta shndërrojnë duke shpenzuar energji pozitive për kombëtaren tonë!”, shkruan Duka ne rrjetin social facebook. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Duka mbron Panuçin: Humbjet nuk duhen trajtuar si tragjedi, t’i japim kohë trajnerit”

 1. fati says:

  Pse duhet larguar Panuci:

  1. eshte shume prepotent, nencmon lojtaret dhe tifozet
  2. Shiritin e kapitenit te kombetares e ka shnderruar ne nje lecke, pa asnje vlere
  3. Nencmon me vetedije te plote kapitetin e kombetares (Ansin)
  4. Nuk di te komunikoj, ne fakt eshte i tmerrshem. kritikat si pranon kurre,
  5. Nuk di te beje punen e trjanerit – nuk perzgjedh lojtaret me te mire dhe nderrimet qe i bene jane te paarsyeshme.
  6. Rezultatet e deritashme nuk e justifikojne qendrimin e metejshem ne kombetare. Ky nuk mund te krahasaohet ne De Biazin.

  Te kesh histori te mire si futbollist nuk do te thote qe do behesh edhe trajner i mire.

 2. Peço says:

  Për herë të parë pash një skuadër që premton realisht. Ata u ndeshën me një skuadër të tërbuar, e cila kërkonte me çdo çmim fitoren. Pësuan dy gola, njëri ofsajt dhe tjetri rastësor. Por janë të gjithë të rinj. Edhe Balaj mund të shënonte, por ja që topi shkoi në këmbë të portierit. Ajo që nuk durohej në skuadër ishte prezantimi i Memushajt, një mall tashmë skarco, i cili nuk ka arsye të grumbullohet më.
  Me pak kujdes ne duhet të fitojmë në Izrael dhe gjithçka shkon atje ku duhet.
  Panuçi ka vetëm një të keqe, nëse De Biazi ishte shqiptar, pothuaj aq sa dhe italian, ky ndjen përbuzje për nocione të tilla dhe e paraqet vehten thjesht si i punësuar në dhe të huaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *