Kreu i grupimit “Dhjetor ’90”: Ja pse e vranë Azem Hajdarin, tani na ka mbetur “trimi” Lulzim

Kryetari i grupimit “Dhjetor ’90”, Bislim Ahmetaj, ka përkujtuar vrasjen e Azem Hajdarit, 20 vite më parë.

Ai tregon edhe arsyet, që sipas tij çuan në ekzekutimin e Hajdarit.

“Azem Hajdari u pushkatua se nuk u përkul, nuk u shit, nuk bëri kompromis në kurriz të lirisë dhe demokracisë së qytetarëve për interesat e tij personale.

Azem Hajdari u pushkatua, pasi nuk e mbylli gojën për asnjë moment, duke denoncuar kriminelët, kondrabandistët e zullumqaret e pushtetit që erdhën në pushtet me grykën e pushkës pas revolucionit punisto-mafioz të mars-qershorit ’97.

Azem Hajdari u pushkatua se denoncoi skenarët e lidhjeve të Tiranës zyrtare me Beogradin dhe veglat e tyre në Kosovë”, shprehet Ahmetaj.

Ai ndërkohë thumbon kreun aktual të PD-së, Lulzim Basha.

Kjo ditë është dhe duhet të jetë një apel i fortë jo vetëm për ne bashkidealistët e tij të Lëvizjes Studentore, jo vetëm për demokratët dhe të djathtën shqiptare, por për çdo qytetar të ndershëm të këtij vendi që i është dhunuar liria, shpresa, i është cenuar jeta.

Po jetojmë në vendin ku alternativa që i afrohet shumicës së qytetarëve nga qeveritaret është një derë e hapur burgu, uria dhe skamje ose braktisja e atdheut.

Po jetojmë në një kohë kur ligjet bëhen për mafiozët, mafiozët janë shtetarë, kohë kur kufiri midis mafies dhe shtetit është shuar.

Po jetojmë një kohë të ligë, ku qeveria ka dhunuar çdo grup interesi dhe opozita është shndërruar në zgjatim të saj.

Veprimi më i ‘guximshëm’ i kryetarit të opozitës deri sot ka rezultuar të jetë dalja para kamerave brenda gardhit të partisë së tij si edhe denigrimi e ndjekja kundërshtarëve brenda partisë që sa vijnë dhe shtohen”, shkruan ai.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Kreu i grupimit “Dhjetor ’90”: Ja pse e vranë Azem Hajdarin, tani na ka mbetur “trimi” Lulzim”

 1. Ben says:

  U bo dhe ky malok me dhene mend.Ik e behu njeri njehere.

 2. shqupisti says:

  Mjaft me kte histori se naj shpifet se nje rrugaç ordiner u vra qe bente vetem kondraband e ngrifej si kaposh kot rrugve ,as qe i sherbente kti vendi per asgje ishte vetem per zullume ,mbushen gazetat per histori njerzish ordiner , nga shkolla komunales per kpucar doli ishte thjesht spiun i asaj qeverie pastaj kur e pa qe i shkonin debila nga pas ju duk vetja si skenderbeu kti konviktori ordiner te shkolles komunales ,per kondrabanden e armve dhe te naftes e vran ,nuk ishte noj burr i ndershem sa per te naj shpif neper gazeta harxhoni kohen e njerezve me histori bodhe pa as nje lloj vlere , ordineret ngren ne piedestal ordineret.

 3. shqupisti says:

  Mjaft me kte histori se naj shpifet se nje rrugaç ordiner u vra qe bente vetem kondraband e ngrifej si kaposh kot rrugve , as qe i sherbente kti vendi per asgje ishte vetem per zullume , mbushen gazetat per histori njerzish ordiner , nga shkolla komunales per kpucar doli ishte thjesht spiun i asaj qeverie qe shkoj , pastaj kur e pa qe i shkonin debila nga pas ju duk vetja si skenderbeu kti konviktori ordiner te shkolles komunales ,per kondrabanden e armve dhe te naftes e vran thjesht prishje pazaresh , nuk ishte noj burr i ndershem sa per te naj shpif neper gazeta , harxhoni kohen e njerezve me histori boshe pa as nje lloj vlere , ordineret ngren ne piedestal ordineret.

 4. buj says:

  nuk u perkul nga kriminelet, nuk u shit, dhe nuk e mbylli gojen ne asnje moment duke denncuar aferat dhe skenaret e disa nga parija Tiranes me Bogradin… po rrugaci spiun i sigurimit, agjent qe desh te hapte nje force rivale UCK qe kishte synim dobesimin dhe percarjen e shqiptareve ` shqiponjat e zeza` nuk mund te jete kunder afera te Beogradit por i perfshire thellesisht ne te, ai njelloj si rivali dhe idhulli tij ishte dhe mbetet aq kriminel sa u vra nga djemte patriote te Tropojes qe ndihmuan vertet UCK, edhe qe i terhoqen ne sherre e i vrane e i shkretuan.. kjo eshte e verteta e Azem sigurimit, nje zullumqar spiun qe hante ne dy krahe deri sa hongri plumbin, nje dallavere e asaj kohe te rremujshme

  1. Fuck it says:

   Djem patriote te Kosoves thé ti . Per ke e keni fjalen ? Mos e keni per kriminelet e haklajve? Per krimet e tyre vrasjet , kercenonte, grabitjet . I njohin mire njerezit kush Jane ata sharlatane, spiune, vrases. Mos na i béni heronj ju lutem. Te pakten Azemi dhe Berisha kishin fjalen e tyre te beses dhe burreri, por vetem bese dhe burreri nuk kishin haklajt. Kurva burra , te pabese, dhe shume te tjera pislleqe. Mos mbroni kriminelet vetem per inat te Berishes ?

 5. alphade says:

  Ne kete artikull thuhet se “Azemi denoncoi: kriminelet,kontrabandistet,
  zullumqaret e pushtetit……..kontrabanden e naftes……………? !
  Po vete Azemi cfare ishte ? Se po na e nxjerr njeri te ndershem ?! Ku..ku
  per mendjen e ngordhur te artikullshkruesit. Azemi dhe Saliu ishte nje
  cift gangsteresh,hajnash te llojit Al Capone dhe asgje me pak. Nje gje me
  vjen keq qe kete kerrme te qelbur e kane vendosur ne Varrezat e Deshmo-
  reve te Kombit. Kur do vije dita ta heqin nga ai vend i shenjte qe i perket ve-
  tem dhe eksklusivisht partizaneve legjendare qe flijuan jeten e tyre te re ne
  luften heroike kunder pushtuesve nazi-fashiste dhe tradhetareve te vendit.
  Hiqeni,zoterinj, kete ndyresire,rrugac e gangster nga ai vend sepse Varrezet
  e Deshmoreve u perket vetem deshmoreve . Po kujt t’ja kerkoj kete Edit ? Ky
  eshte me teper i djathte se vete salet e lalet…! Te gjithe jane futur vrimave dhe
  askush ne Shqioeri nuk i ve pikat mbi “i” atij vendi….! Prandaj Salet e Lalet i kane
  bere gjemen atij vendi….!,

 6. Tajari says:

  Ik pirdhu, komenton e mundohesh te mbrosh nje nga cakejte shkerdhatore te politikes Shqipetare. Sigurimsa, komuniste e bij komunistash te ndjekur nga rrugace e te pashkolluar u shnderruan ne demokratuce qelbanikesh qe po drejtojne prej 1991.
  Fuck them dhe komentet e tua.
  Jemi te gjithe te pa afte te permiresohemi e te godasim te keen.

 7. rroku says:

  Ku paska qene ky kaq i ” ditur”, po per kontrabande, pazare, klane, pasuri etj etj di gje ky i “dituri”….. malok.

 8. Shqiperia says:

  Mos krijoni heronj koti azemi nuk Boni asgje late name

 9. M.....mecit says:

  Turp turp turp me vjen per te viell kur shikoj nje grup sharlatanesh qe bejne homazhe, per te kujtuar nje horr qe c’far nuk ka ber ne ate kohe, ka perdhunuar femra, me kontrabande eshte mare, me te gjitha dmth. dhe tani na e bejne hero kjo eshte skandal… AZEMIN e vrau SALI GERDEC+21 JANARI+97 VICIDOL BARISHA, me nje gure vrau 2 zogje…. JA kjo eshte e verteta qe e dine te gjithe sote….

 10. Andrea says:

  Por te djathte ne Shqiperi, nuk ka pasur , dhe nuk ka akoma or Bislim aleqe el selam.si se kupton.?

 11. IVONI says:

  .. Nuk me intereson pse u vra, por ishte me sa e njoha , pasi e kam ndjekur ne plot takime , jo shume i sakte ..! Te nxjeresh dhe femijet e kopshtit ne protesta me dy gishta lart , eshte budallalleko – maskaralleku me i madh ..! Te shkatrosh lapidaret , trotuaret , muzeumet , cerdhet , kopshtet , qendrat shendetesore , kinamate , lulishtet , te propagandosh kuoten zero me prishjen e fabrikave , uzinave , te lesh popullin pa buke e uje e te “llomotasesh “qe keto jane pasoja te komunizmit , eshte ” hajvanllek “..! Ai ishte ne krye, AZEMI ..!.. levizja e djjetorit e kishte “koken “jahte vendit , tek ata qe po e cojne boten drejt shkaterimit ..! kam 28 vjet qe jetoj ne B.E. dhe kam bere shume biseda me njerez me dije , ku me te vertete me japin te drejte .Studenteve ju premtuan diplloma pa merite , te cilat i morren jo vetem te regjistruarit , por dhe rrugacet , ju premtua “bota e lire “, qe ne te vertete eshte nje skllaveri e “modernizuar”. KOMUNIZMIN NUK E “POLLI ” ENVER HOXHA , PERKUNDRAZI AI U BE “TEORIK ” ME BAZE PERPJEKJET E PA FUNDME TE POPUJVE PER NJE JETE TE LIRE , ME TE DREJTA TE PLOTA ..! IDETE KOMUNISTE NUK JANE PER KUMARXHIJTE , PASI ATO JANE ANTI KUMAR , NUK JANE PER DROGAXHINJTE , MATRAPAZET , IMORALET , TE KORRUPTUARIT , PER “BYTHEMBERTHYERIT” BREZ PAS BREZI NE KARRIKE ETJ ETJ ..! ENVERI PRANDAJ VURI PUNEN FIZIKE NE PROGRAMET E QEVERISJES , PRANDAJ THOSHTE LUFTE KUNDER BUROKRATEVE DHE TEKNOKRATEVE , PER PERPJEKJE TE VAZHDUESHME PER EKUILIBRIN E PAGAVE ..! POR NJEREZIT QE AI I BESONTE , PRAPA SHPINE RRIHNIN GJOKSIN “UNE KAM LUFTUAR” , NE KOHEN KUR LLOGJIKA THOTE QE DHE E LUFTUARA KA VENDIN E SAJ , POR ESHTE DETYRE PATRIOTIKE ..! AJO QE ME KA BERE PERSHTYPJE ESHTE SE NE REVOLTAT KUNDER SISTEMIT EKZISTUES NE PLAN TE PARE , NUK PASHE ISH KULAKET , POR ATA QE KISHIN HUMBUR “KARRIEREN” E TYRE PER MASKARALLEQE , DUKE I MBULUAR ATO ME PARAQITJEN E SHEMTUAR SI I PERSEKUTUAR..! SISTEMI KISHTE NEVOJE PER KORRIGJIME , PER PASTRIM RRADHESH NGA “TE KAMUFLUARIT ” , ATA QE LESHONIN UJIN NEN ROGOZ ..! KOMUNIZMI ESHTE SHKENCA E NJEREZIMIT , E PERPARIMIT QE DUHET STUDIUAR , QE DUHET PASURRUAR , QE DO NJEREZ ME MEND DHE ME PASTERI MORALE , NJERES JO TE SERENATAVE , KUR MUNGON PUNA , BUKA , UJI ETJ , JO TE SHTEPIVE PUBLIKE , APO TE VEPRIMEVE TE “QENERVE PA ZINXHIR “.. ! ATA QE KOMANDOJNE BOTEN DHE I PROPAGANDOJNE ATO , FAMILJET E TYRA I KANE TE SIGURUARA ..!.. TANI QE SHIHET RREVANSHI QE KANE MARE FORCAT E “ZEZA ” NE EUROPE E NE BOTE , ME PRETEKSIN SE LEVIZJA E LIRE ESHTE E DEMSHME , PARA LEVIZJES KOMUNISTE DALIN DETYRA TE REJA PER TE MOS LEJUAR ATE QE MORI JETEN MILIONAVE .. ! TEORIA KOMUNISTE NUK I KA”RRENDUAR ” SHUME TE ASHTUQUAJTURES “LEVIZJE E LIRE , POR INTERNACIONALIZMIT , HUMANIZMIT , ZHVILLIM PER TE GJITHE .. ! ..EKONOMIA E TREGUT PO E CON NJEREZIMIN DREJT SHKATERIMIT TE PLOTE , PO MBUSH JO XHEPAT , POR BANKAT E TE PA DENJEVE TE NJEREZIMIT ME PARA , ME PASURI , KUR “TE MJERET ” NUK KANE BUKE TE HANE ..!

 12. Lio says:

  Jane mbledhjr spiunet e UDB te perkujtojne nje kriminel,nje hajdut dhe antishqiptar qe grabiti dhe i vuri zjarrin te gjithe Shqiperise!

 13. Komentuesi says:

  Azem Hajdari,ishte nje budalla.Pse ishte i till pa u kompromentua nga Jugosllavet si agjent i tyre.Plumbin e kishte hak,se po sillej keq,si kapo.Ai sikur e kishte çifligun e tij shqiperine, dhe bente ç’te donte, duke sfiduar keshtu Sali Berishen,nje diktator i deklaruar.Nga kjo lloj sfide,Saliu nuk duroi dot dhe ja kendoi kurani mbi koke Azemit.Mire beri se qeroi nje qen,por pse nuk doli nje trim tjeter t’ja numeronte me plumb ne ball Salin.Po te kishte ndodhur kjo,sot shqiperia do ishte si zonje,e bukur, e begat dhe e sigurt.Krimet e Saliut nuk maten as peshohen dot.Varrimi i Azem Hajdarit ne varrezat e deshmorve te luftes NACL,eshte nje provokim i hapur,nje ofendim i madhe,dhe nje perdhosje e gajkut te tyre, qe derdhe per atdheun ne lufte kundra pushtuesit.Po Azemi perse u vra? Mos vall edhe ai luftoi kundra pushtuesit? Jo dhe vetem jo!Ai u vra per budalliqet e tija,se doli kundra Sali Berishes,kishin konflikte me njeri tjetrin.Ishte rrugaç,hajdut,nuk la banka pa vjedhur.njerez pa ofenduar me ate fodullekun e tij,etj.etj.qe nuk kane fund.Pra me nje fjale,AZEMI ISHTE TURPI I SHQIPETAREVE.Prandaj,varri i tij te nxiret sa me shpejt nga vorrezat deshmoreve te kombit nena shqiperi,se eshte turp,te qendroi nje njeri rrugaç mes tyre.

 14. Jimi says:

  Mos na hapni barkun me keta horra qe na i bete heronj, se na e shpallet! Po te ishin heronjte e vertet te Shqiperise keshtu si ky perdhunus femrash, vaj medet Shqiperia! Po ta merrnin dote vesh heronjte e vertet te Shqiperise, se edhe nje horr si ky qe po na e shpallni, eshte dekretuar “Hero”, do te ngriheshin nga varri dhe do te arratiseshin nga kjo toke!

Lini një Përgjigje te Fuck it Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *