PE voton të mërkurën liberalizimin e vizave për Kosovën

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Parlamenti Evropian do të votojë më 13 shtator rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Ky votim u hap rrugën bisedimeve me vendet anëtare të BE-së, në mënyrë që Kosovës t’i liberalizohen vizat. Negociatat do të drejtohen nga Tanja Fajon, raportuese për vizat e Parlamentit Europian.

Për liberalizimin e vizave është e domosdoshme dakordësia e Parlamentit Evropian dhe Këshillit ë Ministrave të brendshëm të vendeve anëtare.

Më 18 korrik të këtij viti, Komisioni Evropian vendosi që Kosova i ka përmbushur gjitha kriteret dhe i rekomandoi Bashkimi Evropian të liberalizojë vizat për qytetarët e Kosovës.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *