FOTOT: “Diamant, Gent dhe Tarabosh”, këto janë paketat e vjetra shqiptare që pinin vetëm “gangësterët” e komunizmit dhe mbretërisë

Prodhimi i duhanit në Shqipëri ka pasur një traditë të hershme ku kanë qenë disa qytete që merreshin me kultivimin dhe përpunimin e tij.

Në kohën e Mbretërisë rrjeti i fabrikave të cigareve ishte mjaft i zhvilluar ku ekzistonin mjaft fabrika.

Në vitet 1946-1947 të gjitha aktivitetet ekzistuese u shtetëzuan ku disa prej tyre ndërruan edhe emrat.

Më poshtë po përcjellim disa prej paketave të vjetra shqiptare.

Hidhini një sy. (TemA)

18 komente në “FOTOT: “Diamant, Gent dhe Tarabosh”, këto janë paketat e vjetra shqiptare që pinin vetëm “gangësterët” e komunizmit dhe mbretërisë”

 1. WWW says:

  Injorant dhe analfabet ai që shkruan “gangëster) që në titull. Kaq mjafton për të mos e lexuar artikullin.

  1. ELIOT says:

   PERSE CFARE SHTE ENVERI …. NUK E BERI SI BANDA E AL CAPONES ….I VRAU TE GJITHE ISH PARTIZANET KOMNADANTET E LUFTES … SHIKONI NJE FOTO TE MINISTRAVE TE QEVERISE NE 45 DHE PASTAJ PO KETE TIPA MUNDOHUNI TE GJENI NE NJE FOTO NE 80 JANE TE VRAR TE GITHE NGA ENVERI SI BANDA E KAPONES . AL CAPONE … NJE BANDIT NJE KRIMINEL QE VRAU ME SHUME SE GJERMANET NE SHQIPERI …JA REALITETI BOLE SHEVIKE DONI APO NUK DONI JU …

 2. Shvejk says:

  Cfare gangsteresh thu mor rrot kari, kush te ka genjyer? Te gjithe ato cigare tymosnin.

 3. shqupi ktu says:

  GANGSTERET E demokracis pin vetem ashish dhe kokain ,kurse ne pinim duhan bio vendi.

 4. shqupisti says:

  O legen gazetar , o mashtrus ordiner , nese nuk nje te shkuaren e vendit tend pyet o idjot , koha zogut la vetem nje fabrik mielli ne durres dhe as gje tjeter ne kte vend , fabrikat e duhanit nuk egzistonin ne koh te zogut , ne at koh muti nuk kishte as specialist as gje prej gjeje ,nuk gjen sot o debil ne shqipri puntor te kualifikum po vin saldatoret nga turqia punojn tek ne jo ne at koh muti ku njerzit e hidhnin firmen me gisht , ku ne 7 fshatra nje peson i vetem dinte shkrim e kendim , ne kohen e zogut ku vetem gomershites kishte dhe teneqexhi pjesa tjeter ishin fshatarsi qe donin 2 dit te leviznin nga nje qytet ne tjetrin , se nuk kishte puntor dhe industri vetem teneqexhi tregtar rrobash dhe noj kafe ku shtynin kohen nje grusht njerzish ,ne kohen e zogut njerzit ishin si mesjetar te ter pa shkoll dhe 80 perqind nuk vishnin brek se nuk i njifnin breket dhe babes tat PPSHja ja tregoj çfar ishin breket mas lufte , industria duhanit dhe komplet industria hidrocentralet dhe spitalet e universitetet hekurudhat qe ti nuk i njef se plaku jot i shkuli e i shiti shinat per hekur , kto u ngriten ne kohen e PPSHs pse mashtron njerzit or dobiç gazetar ,mir qe gjysma rinis nuk din mbledhje shumzim sot , por mos i keqinformoni per te shkuaren i beni me debila seç jan , por zaten dhe ju gazetaret e leshit nuk keni vet haber as nga historia as nga gjografia jeni me shkoll cop cop ,vari k,,,,,t ne fis do shkoj ai vend me dallkauk mashtrus genjeshtar dhe te degjenerum nuk ka rrug tjeter.

 5. Coli says:

  Ku i ke pare gangsteret e komunizmit ti palo gazetar kur komunizmi nuk ka ekzistuar kurre?
  Kjo eshte njelloj sikur te hysh ne nje cerdhe femijesh dhe te thuash se pe nje tufe prostitutash atje!
  Se dyti ku i ke pare gangsteret e socializmit kur ne ate kohe as ne enderr nuk shikoje ndonje gangster?
  Doni ta shani e njollosni socializmin ,por jo vetem nuk dini,por as gjeni dot shembuj!
  Keto duhane i pinte i gjithe populli ndersa tani njihen duhanet qe pijne gangsteret se pijne puro kubaneze dhe fshijne bythen me 500 euroshe!
  Shan i dhjeri te permjerin!

 6. Komentuesi says:

  Ptfuu te dhjefsha mu ne artikull.Keto paketa, i pinin te gjithe njerzit duhanpires pa dallim.Ateher nuk njiheshin gangesterat,por njihej vetem si fjale qe ekzistonin ne vendet e botes,dhe jo ne shqiperi.Por ju jini te marrosur,dhe inati i asaj kohe te shkelqyer, ju ka erresuar mendjen dhe flisni mbroçkulla ,qe nuk i ha as qeni.Ju kini obligimin tuaj per ta nxire me fallsitete ate kohe,por ne fakt nxini vehten tuaj.Turp te kini.Thoni gjera te besueshme dhe jo keto genjeshtra qe thoni ju,se na paskan pire paketa gangesterat,kure ata nuk njiheshin fare.Na kallet daten me keto shkrime bajate.

 7. Realiteti says:

  Te pinje nje paket duhani Diamant me cigare te hekurosura,e te sistemuara ne kuti,apo samsung,tarabosh etj,ne ate kohe ishte nje kenaqesi e veçant sepse ishin te prodhuara pa hile,bio,te pastra,te kontrolluara,duhante zgjedhur per qejf,dhe jo si sot qe behen shume maskaralleqe .Atehere kishte nje kontrollor cilesie, higjene estetike, aq te madhe sa nuk mund te imagjinohet sot.Puna e madhe neper fabrika ka qene me pergjegjesi dhe kerkese llogarie e nje disipline te madhe qe nuk mund ti shkoi ne mend njeriu.

 8. NjeQytetarOptimist says:

  Po te ishe “gangster” atehere o gazetar, te tridhnin per sa kohe mirrje fryme.. Skishe arrest shpie atehere. Ta benin perendin, kungull.. Keto pinte dynjaja atehere.. Ishte bio duhan I paster.. Gezoni toksitikat e Sllovenise e Turqise tani.. Beni mor duhan se kishe qejf te shihje prodhimin tend.. It makes you proud and gets the economy going… O bujqesi, si u gdhive?!?!?

 9. Gango says:

  Xhaxhi ta fikte cigaren tek vrima e bythes e te nesermen te bente fleet rrufen ta merrte vesh gjithe lagjia ca gangsteri ishte.. Jane gjalle njerzit nuk kane vdekur te gjithe.

 10. Aldi says:

  Po pse more maskara gjyshi im qe ndenji tere kohen me cfurk ne dore . Gangster ishte?

 11. durrsaku says:

  ahahahahh sa kam qesh…mire e kane keta siper qe qeke koqe o lal…pastaj ke gjet paketat e rralla jo ato qe pinim perdite. Nuk ka nje foto te DS se famshme, apo Kamej-it me deve … e kush i kujton te gjitha. Paskam qene gangsterr e nuk e dija ahahahahahah…pastaj nga fundi i viteve 80 doli Arda qe ishte per bullgari po shitej edhe ne Durres

  1. joel shkodra says:

   Ne fakt “Diamanti” me deve ka qene para 1944. Pra, ndonje fabrike cigaresh ka pasur edhe para luftes.

 12. Lani says:

  Shume e vertet shqupisti

 13. Nik says:

  Klasifikimi im personal.
  Vendin e parè Taraboshi qè dridhej ,fleta e duhanit ngjyrè floriri dhe kishte njè aromè qè dhe sot nuk e harroj.
  DS,vendin e dytè ,Arbèria e treta,Kruja etj etj. Nga 1985/86/gjer nè 90 èn kriza ekonomike na detyronte tè shkonim dhe blinim stekat e DS ose Arbèria sepse mbaronin sè shituri shpejt,eksportohej pothuajse i gjith prodhimi jasht.
  Pa filtèr!Partizani tè helmonte por ushtar tè kènaqte,Diamanti e Ardiani mè tè mirè etj
  Dèmton shèndetin, èshtè nxitèsi numèr njè pèr kancer , dèmton po ashtu trurin e gazetarit qè ka shkruajtur artikullin.

 14. katarakti says:

  Kutia e cigareve “Diamanti” ishte e veçante. Kishte shume klas. Me varak brenda dhe figuren e devese jashte. Me kujtohen edhe paketat e cigareve “Terbuni” dhe “Rozafa”. Por edhe cigaret “Dajti” me 10 cope brenda. Pastaj doli “DS” qe u be mbizoteruese.

 15. shqip says:

  Per informacion . Kishte ne Durres sh.a . Stamla . Dhe fabrika e cig trashegoi pikerisht kete realitet . Por kjo nuk ndryshon thelbin e shkrimit injorant . Duhan nuk pinin vetem ” gangsteret . Ne Shqiperi kishte perqindje te larte duhanpiresish . Thene me shkoqur , gazetaret kane nevoje te rishkollohen nga e para . Qe nga gjuha shqipe e manget , deri te lendet e profesionit . Nuk po falasim per histori e gjeografi , pasi pjesa me e madhe e tyre nuk kalojne as gjimnazin me njohurite gjysmaje qe kane . Po keshtu erdhi koha . Shkruaj , shkruaj , ( shpif , … ) se diçka do ngelet . Edhe po pati ndonje shkrim diletant , gazeta e ploteson tirazhin me b***t e Kim Kardashian . Dhe ja u krye biznesi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *