“Kush e donte Azemin të vdekur dhe e vërteta e grushtit të shtetit”

Ish-shefi i Shërbimit Informativ njëzet vite më parë, Prof. Fatos Klosi flet për ngjarjet që tronditën vendin në shtator 1998, vrasjen e deputetit demokrat Azem Hajdari dhe grushtin e shtetit.

Duke folur për gazetën Dita, Klosi thotë se ai ishte një grusht shteti i mirëfilltë, pasi i kishte të gjithë elementët për t’u quajtur i tillë.

Zoti Klosi, jemi 20 vjet pas vrasjes së Azem Hajdarit, dhe tentativës për grusht shteti. Ju jeni një prej njerëzve për shkak të funksionit që keni pasur, keni disponuar edhe një informacion tjetër të detajuar. Sot është kjo çështje po diskutohet akoma. Kush e nxori Azemin në pritë?

– Kjo është një pyetje  aq e vjetër sa  dhe ngjarja. Ngjarja është trajtuar me hollësi në një proces gjyqësor me të dyja shkallët . Unë nuk mund të shtoj asgjë mbi çka është thënë në atë proces.

A ishte vërtetë tentativë për grusht shteti ai i 14 shtatorit?

– Sipas meje po, në planet e kryengritësve ishte rrëzimi i pushtetit me anë të dhunës. Në këtë kuadër ata morën me dhunë pothuaj të gjithë institucionet kryesore të shtetit. Dolën dhe në TV publik dhe e deklaruan këtë gjë. Faktorë të jashtëm i bindën që ta ndërprisnin këtë maskaradë dhe kështu ikën me bisht ndër shalë dhe u barrikuan në selinë e PD.

Izet Haxhia ka ardhur në Shqipëri dhe kërkon rihapjen e dosjes. A është e mundur që të rigjykohet kjo çështje?

– Izet Haxhia ka ardhur dhe me të drejtë kërkon hapjen e dosjes për rishikimin e pozicionit të tij në këtë ngjarje, pasi është dënuar në mungesë. Në këtë kuadër rihapja e çështjes është e ligjshme. Por po kalon shumë kohë dhe kurrkush nuk po merret me këtë kërkesë të Izet Haxhisë. Me sa duket politika, që gjithmonë ka komanduar në këtë vend, nuk është e interesuar për këtë gjë.

Cilat janë pikat e errëta që ende nuk janë zbardhur?

Për mua më e errët ka mbetur situata pas ngjarjes, se si u eliminuan pothuaj të tërë ata që  mund të hidhnin dritë mbi ngjarjen dhe kurrkush nuk mbajti përgjegjësi për këto ngjarje.

– Cili ka qenë roli i Sali Berishës në vrasjen e Azemit?

– Ka qenë roli i një të interesuari për vrasjen dhe për shfrytëzimin e mëpastajmë politik të saj.

Besoni se reformimi i sistemit të drejtësisë do të zbardhë të vërtetën e ngjarjeve tragjike të 20 viteve më parë?

– Unë shpresoj që reformimi i Sistemit të Drejtësisë do të krijojë premisat që të gjitha ngjarjet e mëdha të periudhës së tranzicionit të rishihen, larg interesave të klasës politike, që gjithmonë ka qenë e implikuar në to dhe ka penguar zbardhjen e drejtë të tyre.

16 komente në ““Kush e donte Azemin të vdekur dhe e vërteta e grushtit të shtetit””

 1. Zigur Qarri says:

  Fatos Klosi ,si drejtues i sherbimit Informativ Shteteror ne ate koh,eshte pergjegjesi kryesore,
  dora e fshehte e vrasjes se Azem Hajdarit.

  1. Jep says:

   Per mendimin Tim zigur, edi Rama e ka ba.
   Jo po shyko, degjo, to je e ardhmja vendit

  2. beni says:

   Për Zigur Karrin!
   Që të marrësh vesh ti rrot Kadri e një derr islamikun nga me të fëlliqur të ktij blogun!
   Kosovarët patriotët e bythës ca frikacak ndaj Serbisë organizuan vrasjen e Hajdarit,pavarsisht se nuk i vjen për verë socialistëve,bashkë me atë që desh pushtetin, Berisha dorë ka dhe Genc Pollo bashkëpunues ish hajduti kryeministër i Kosovës Bujar Bukoshi një islamik që kërkonte me çdo kusht të hiqte qafë kryeministrin Fatos nano sepse ish bër plani me amerikanët!!! Qeveria Klinton desh me çdo kusht të nxiste luftë dhe gjeti radikalët ekstreme UÇK për të përmbysur qeverinë legjitime të Nanos!
   Atentati ish një manovër për të marrë UÇK dhe bashibozuket fatet e interesave amerikania të në luftë Shqipëri Serbi për t’u hap perspektiva ekonomike krizës së refugjatëve që u dyndën në perëndim,u zbraz Kosova !
   Perikli teta ish ministër i brendshëm ka pohuar se ish organizuar vrasja e kryeministrit Fatos nano nga UÇK organizata terroriste,por që islamikët e quajn shpëtimtare?
   Bujar Bukoshi, Sali Berisha duheshin demaskuar e dënuar e jo të haroeeshin ,me një fjal nuk ekziston shteti ligjor,por një Klan që lufton jo për shtetin por për hesapi të tyre,as për popullin e as për shtetin!
   Rrëmbyen e vodhën si u deshi bytha e në të semes Hajdari e yzmeqari, Jashari e katrigari apo kosovari!!!
   Zonjën Fatmira doslii Hajdari i bën dhuratë drejtësinë,e korruptuar deri në grykë me një kurs të thjesht komunale në në krye të drejtësis,kurse islamikun Jasharaj i ngritën bust e terroristin e bën hero?
   E sa të mençur e hipokrit jan e ngelen politika e shqypnis,të tërbuar mbas patriotizmit,heqin edhe grekët si shpëtim Idrizi për një copë truall,që as e ka parë ndonjëherë!!!!

   1. Zigur Qarri says:

    Ik ore klysh kurve!

   2. Tjetri says:

    Beni nje gje vetem arij te kuptoj per sa shkruan. Thjesht je ANTISHQIPTAR.

  3. Roberto says:

   O Zigur! Une vertet te kam share sepse ja fut kot pa llogjike por ndryshova mendje kur pash qe kishe komentuar ne Ferngjisht para ca ditesh por ti prap u ktheve ne origjine?? Apo e kishe marre gjekundi ne internet ate artikullin qe te na tregoje se di ferngjisht?? PO akoma debil mbete qe mendon se e vrau Fatos Klosi?? Pa le qeveria qe KURRE nuk do e bente nje gje te tille dhe te them une se pse. E para Fatos Nano nuk merret me vrasje apo krime kunder popullit te vet.Ai mund te kete ato te tijat qe i dime dhe e dyta nese do e bente nje vrasje te tille do i bente gropen vetes se tij keshtu qe ti degjoji te pakten gjithe keta komentues ketu qe tallen vetem me ty.Degjoji se askush nuk do te tallet me asnje por kur ja fut kot pa kuptim kjo gje do ndodhe.Me mire pyet kur s’di se sa te flasesh percart.

 2. Arberia says:

  Malokeri qeneri

 3. SKRAPALIU says:

  KY ZAGAR QORRI ben lojen e SALI TALEBANIT te VUCIDOLIT o zagar i saliut ha mut me oke se nje surrat ke me gjith saliun tend, dukeni sikur flini ne nje krevat bashke, ZIGUR i therras qenit tim qe kam ne shpi, po ti o ZIGUR QARRI i marsh te keqen qenit time se ai e ben nje pune te pakten me ruan shpine, kur se ti ha mut shum nga mengjsi deri ne mengjesin e dites se neserme… E more vesh plera si puna jote kan ekzistuar qe ne kohen e ati burrit qe ju vuri ne rresht e ju beri 1200’ca spiune te sistemit….

 4. deda says:

  Ktu jan vrar me mijra njerez te rregullt e te mir kto vite demokracie , kujt po i rruhej se u vra nje rrugaç ordiner si azemi qe rrinte me kurva dhe ishte vet shkeles ligji nje alabak me tetvjeçare me kurs kpucarie tek komunalja .ai esht heroi rrugaçeris dhe i antishtetit ,por kurrsesi heroi im per mua ishte shembulli me i keq i njerzimit ordiner fare.

 5. Niku says:

  Vete fakti se ky matrapaz ishte shef i sherbimit informativ qe bashkepunonte me sherbimet me antishqipetare te fqinjeve tone tregon te gjitha.
  Po cfare grushteshteti ore idiot, grushteshtet bejne njerezit e organizuar, zakonisht ne bashkepunim me kreun ushtarak. Shqiperia nuk kishte ushtri te rregullt, as sherbim informativ te mirefillt e as qeveri funksionale.Sikurse qe nuk ka as sot andai grushteshteti i 97se eshte nje fantazi e semuar e keti koraxhozi. Gomar dhe idiot matuf, grushteshteshteti i fundit ne Europe ishte ai i Gjeneraleve Grek i perkrahur nga CIA ka ike koha e grushteshteteve ne Europe…

 6. Ali says:

  Azem Hajduti
  Azem Maskarai
  Azem Drogmenti
  Azem Trafikanti
  Azem Psikopati
  Azem Funderina
  Azem Plehu
  Azem Idioti
  Azem Spiuni
  Azem Hafija
  Azem Udebashi
  Azem Armani
  Azem Serbi
  Azem Analfabeti
  Azem Qenefi
  Azem Banditi
  Azem Trapi
  Azem Gangsterri
  Azem Palloshi
  Azem Qeni
  Azem Krimineli
  Azemi e dogji Shqiperine dhe e pagoi me krye Tradhetine.

 7. Anna Kamp says:

  Na çanë by…. me këtë njeri ordiner dhe gangster të rëndomtë me emrin Azem. Kur as gruaja e tij nuk çan by… për të, ç´i duhet shqiptarëve kush e vrau, si e qysh.

 8. Luli says:

  Beni. Ke bere nje mishmash fjalesh qe s’kuptohet cfare thua.

 9. Alban Dega says:

  Sent: 9/8/2013 1:59:32 A.M. Eastern Daylight Time

  NJE KUJTESE MAKABER E SALI BERISHES PER SHTETIN LIGJOR

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Pa perseritur faktet e deshmite e gjalla te Mero Bazes per shperdorimin dhe poshterimin per se gjalli te Azem Hajdarit nga Sali Berisha, te cilin e perdori dhe shperdori si nje topuz per te hapur dyert e majave te pushtetit ne Shqiperi, do te permendja vetem nje fakt.
  Si asnje politikan tjeter shqiptar krye- mashtruesi Sali Berisha ka perdorur disa here e vend e pa vend demagogjine e tij per gjoja respektin dhe zbatimin e Kodit te Vdekjes.
  Si asnje politikan jo vetem shqiptar Sali Berisha ka shkelur e dhunuar me barbarisht se kushdo tjeter kodin e jetes dhe kodin e vdekjes!
  Nuk ka shembull me te paster e deshmi me te fuqishme se shperdorimi e poshterimi qe ai dhe falangat e tij te murrme i bene kufomes se Azem Hajdarit…
  As hordhite bizantine, as jeniceret turq, as barbaret serbo- greke, as nazifashistet, as komunistet nuk vepruan sic veproi Sali Berisha me arkivolin e Azem Hajdarit qe e perdoren si dash per te shkallmuar me te dyert e Keshillit te Ministrave, te qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Fatos Nanos me 14 shtator 1998!
  Te njejten gje po ben edhe tani… Ai po perdor arkivolin dhe kufomen e tij per ti shpallur lufte qeverise se re demokratike vetem dy- tri dite pas betimit te saj dhe fillimit nga detyra!
  Perndryshe Sali Berisha ti pergjigjet pyetjes se Mero Bazes pse u kujtua pikerisht tani mbas tete vjetesh, pse e la pikerisht per tani kete veprim te mbrapsht te tij!?
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber qe e shperdoroi per se gjalli e po e stershperdoron per te dyten here kodin e vdekjes se Azem Hjadarit, qe e nxorri ne prite qellimisht per ti lare duart me te si Pilati!
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber si Sali Berisha qe me kete akt i kujton shtetit ligjor se ai kurre nuk dha llogari as ndeshkua per grushtin e mirefillte, klasik dhe tipik per Kaudiljot e Amerikes Latine te 14 shtatorit 1998 kur me urdherin e tij dhe me porosi, kerkese e urdher te UDB-es serbe dhe Milloshevicit u zaptuan selite e qeverise dhe Kuvendit, Radiotelevizioni, u shkermoq shteti ne kulmin e gazepit dhe terrorit serb ne Kosove.
  Nje marreveshje me leverdi reciproke:
  1- Milloshevici e Shesheli jepnin zgjidhjen perfundimtare ala Hitleriane ceshtjes se Kosoves, e “paqtonte ate perfundimisht.
  2-Sali Berisha rimerrte karriken dhe sundimin e Shqiperise me ndihmen e Beogradit, sic e mori edhe ne 1992 sigurisht edhe me ndihmen e Williams McCart Rajrersonit !
  Permbysja me dhune e nje qeverie te zgjedhur ne rruge demokratike eshte veprimtari tipike subversive dhe terroriste qe nuk ka afat kohor per gjykimin dhe ndeshkimin e autoreve dhe regjizoreve te saj si Sali Berisha.
  Krimineli gjithnje kthehet ne vendin e krimit, eshte nje shprehje filozofike universale. Ashtu po vepron edhe Sali Berisha per te dyten here me kufomen dhe arkivolin e Azem Hajdarit!
  E shperdoroi per se gjalli po e rishperdoron edhe per se vdekuri!
  Nje kujtese e mirefillte per shtetin ligjor! Drejtesia vonon por nuk harron! Pa shkuar ne vend ajo as eshtrat e Arben Brocit dhe viktimave te 2 prillit, as eshtrat e Azemit e kater heronjve te 21 janarit 2011 dhe as Shqiperia nuk do te gjejne qetesi nga prishesi dhe dhunuesi me eger ne historine e saj !

 10. Alban Dega says:

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *