Pacolli fton Shqipërinë në dialogun Kosovë-Serbi: Mos rrini duarkryq

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, e shikon shumë të rëndsishme mbështetjen e Shqipërisë në dialogun me Serbinë.

Në konferencën e përbashkët të shtypit me homologun Ditmir Bushati, Pacolli tha se Shqipëria mund të zërë vend në këtë dialog krah SHBA-ve dhe BE-së.

“Kam kërkuar nga pala shqiptare të mos rrijë duarkryq dhe të shikojë çfarë po ndodh këndej. 

Por pala shqiptare duhet të jetë pjesë e synimit tonë, synim kemi dialogun me Serbinë dhe: ose në publik, ose pas kurrizit, të jenë aty. 

Nëse mundet Bashkimi Europian dhe SHBA të jenë aty, pse të mos jetë edhe Shqipëria? 

Shqipëria mund të japë një kontribut jashtëzakonisht të madh. 

Kemi biseduar për integrimet rajonale, inciativa të ndryshme europiane të Kosovës dhe kemi ardhur në përfundim se ndihma, mbështetja e Shqipërisë është jashtëzakonisht e nevojshme”, tha Pacolli. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Pacolli fton Shqipërinë në dialogun Kosovë-Serbi: Mos rrini duarkryq”

 1. Kombi says:

  NUK KA NEVOJE KOSOVA PER SHQIPERINE , KA PACOLLIN SA PER GJITHE BOTEN . SA NUK ISHTE NE POLITIKE FAJIN E KISHTE QEVERIA QE NUK I LEJONTE BISNESET E PACOLLIT ,QE TE LULEZONTE KOSOVEN . TANI QE JE NE QEVERI KE PER TA BERE KOSOVEN SI ZVICERRRRR.

 2. Arjan says:

  Foli dhe Ky futyre bomba,Edhe kete e ka blere sllavi sic ka blere thaqin dhe rahmutin

 3. SHQIPE-ETNIKE says:

  I Nderuar Pacolli:Me pare duhet te Definoni QENDRIMIN TUAJ, rreth “Nocjonit Kombi-Kosovare”,pastaj te kerkoni Ndihmen e Shqiperise qe ju beri SHTET…
  1-Se pari duhet te Kuptoni se KOSOVA eshte nje KRAHINE SHQIPETARE, dhe si e tille eshte PROBLEM-MBAREKOM;BETARE, dhe jo “Problemi i Thacit” dhe Kopshtit te tije..
  2-Kur Serbet KERKOJNE Nje Bisedim DIREKTE, ose Pjesemarrjen DIREKTE Ne Bisedime per C´eshtjen e Kosoves me Shqiperine ATA KANE TE DREJTE, sepse doni ju apo jo Kosoven e shikojne si Pjese te Kombit Shqipetare…
  pra SERBET, jane me te QARTE ne ate se c´fare KERKOJNE DHE BISEDOJNE..kurse ju “Kosvaret” qe kerkoni te na beni edhe “Kombin-Kosovare”..me Pallosha si Halil Matoshi apo Bujar Buxhala…jeni ne nje RRUGE PA KRYE..
  3-Gjitmone SHQIPETARET QE JANE SHQIPETARE Fillojme qe nga Mitrovica-Kosova-Lindore -Maqedoni dhe Gjetke..KANE LUFTUAR NE EMER TE SHQIPERISE…Dhe jo “Ideve” idjote te “Kombit Kosovare”..qe eshte sa e Rrezikshme aq edhe Asimiluese per Ekzistencen e vete Kosoves..
  4-Ju Pacolli :KENI PLOTESISHTE TE DREJTE KUR KERKONI EDHE NDIHMEN E SHQIPERISE, NE BISEDIMET ME SERBET,KETU JENI ATY KU DUHET..POR JO VETEM KAQ:DUHET TE KERKONI TE THIRRET NJE “Lidhje e PRIZERENIT” ne Kushtet qe na Dikton Koha:PRA NJE KOMISJON MBAREKOMBETARE ME FIGURA TEKNIKO-POLITIKE Nga Gjithe Trojet Shqipetare si dhe Diaspora..NJEREZ ME PRINCIPE KOMBETARE, dhe CERTIFIKATE TE LARTE SIGURIE…(Jo Spiune te Infiltruar nga Agjenturat e huaja)..Keta njerez DO TE CAKTOJNE VIJATA E KUQE , ne Bisedime me Serbet..si dhe Objektivat…Duhet te Dalin me Opsjone-nje—Opsjone..Dy..dhe Plane Rezereve…
  @@@@@@@@@@Duhet te Punohet Intensivisht me Shtetet DASHAMIRESE TE KOMBIT SHQIPETARE(Gjermania-Anglia..ect)…lol

 4. doda says:

  Foli kryeministri ED RAMA zoti PACOLLI por i bet gjemen nuk lat fjal pa e shar kur foli deri nga familja e shat kryeministrin ton , kur erdhi ne parlamentin e kosoves e pritet me keq se Vuçiçin ED RAMEN ju kujtohet e lat sallen bosh , meqe doni ndim dhe nga SHQIPERIA po ju sjellim SALIUN se ju KOSOVARET me ate kuptoheni me mir se jeni te dy palet njelloj .

 5. Jak Boston says:

  Si me vonese me kete kerkese zoteri Pacolli, por me mire vone se kurre.
  Shqiperia bisedon si e barabarte me Serbine, kurse Kosova kete gje sdo te mund ta beje dhe per shume kohe ne te ardhmen.
  Mua me duket se ju po harxhoni energji kot per keto bisedimet me Serbine. Kosova nuk fiton gje nga bisedimet dhe nuk i duhen fare keto bisedime.
  Kur serbet thone se Kosova eshte ” Jerusalemi i Serbise ” , shqiptaret duhet ti pergjigjen qe Kosova eshte Israeli i Ballkanit.
  Ashtu si Israeli nuk do tia dije per arabet, njejte Kosova sduhet tia dije per Serbine.
  Israeli eshte modeli me i mire per shqiptaret, pasi edhe ne njejte si Israeli jemi te rrethuar nga fqinje qe jo vetem nuk na duan, por na urrejne ne kulm.
  Shqiptaret duhet te konsolidojne shtetet ne maksimum, te luftoje korrupsionin dhe te ndertojne ate qe te gjithe e duam dhe kemi enderruar Arberine sic e ka lene Kastrioti i madh.
  Cdo orvatje jashte kesaj linje ju sherben me shume te tjereve sesa shqiptareve.

 6. Baliu says:

  Pacolli e ka gruan ruse, pra nuk eshte nje molle e shendoshe.

 7. beni says:

  Jo gardhe të reja z, Pacolli,west Ballkan e të integruar në kulturën europiane,paqja është zgjidhja më e mir,e njohim kulturën nga të dy palët,na prish punë katolicizmi që kërkon të përfitoj,sidomos Kroacia duke fut nxitjen e urrejtjen!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *