VIDEO e rrallë: Dhëndurët e “turpshëm”, nuset namusqare dhe prapambetja, ja si festoheshin dasmat pas vdekjes së Enver Hoxhës

Rëzimi i regjimit diktatorial të Enver Hoxhës, e la vendin në errësirë totale ku një pjesë e madhe e popullsisë iu drejtua emigrimit.

Ndërkohë, ajo që binte në sy ishin mungesat e thella nisur nga ushqimi, strehimi, veshjet etj.

Mirëpo, nuk mund të themi se mungonte dashuria pasi njerëzit vijonin të martoheshin, shumoheshin e të argëtoheshin në dasma e gëzime.

Videoja e mëposhtme tregon një prej festave të organizuara fiks pas rënies së komunizmit.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “VIDEO e rrallë: Dhëndurët e “turpshëm”, nuset namusqare dhe prapambetja, ja si festoheshin dasmat pas vdekjes së Enver Hoxhës”

 1. Genti says:

  Kjo eshte dasem fshati e vitit 1993 e mbrapa. Kane shishe “Coca Cola” neper duar dhe veshjet jane ne perputhje me ekstravagancen katundare.
  Keshtu qe mos ja fusni kot.

  1. Sedefi says:

   Qenka Ylli Ndroqi diten e dasmes, u be deti kos lali vallahi

 2. Tosi says:

  Edhe dashurine e ndaloj ai kasap
  Sepse u fut neper familje duke ndare burrin nga gruaja ,gruan nga burri dhe femite nga prinderit.

 3. Futja kot says:

  Kjo eshte dasem katunaresh me ndonje fshat te humbur, s’ka lidhje fare me dasmat qe beheshin ne qytet e sidomos ne Tirone. Pse kjo dasem perfaqeson gjithe Shqiperine?

 4. Lala says:

  Shpirterat e lales, tani jami te ”lumtur, shtepi e bordello dhe seks me grate po na la radhe pronari i firmes.

 5. Liqeni says:

  Pak a shume keshtu kane qene dasmat ne ato vite perjashto ndonje djale tirone!

 6. says:

  Duhen frenuar shpenzimet e tepërta në dasma dhe morte në demokraci.

 7. degelisi says:

  Ky sistem nxori mbi uje gjithe mediokrit qe muaren ne dore frenat e pushtetit, medias, etj.
  Edhe mbas 30 vitesh, besoj se 80% e medias eshte mbushur nga kjo kategori njerezish qe nuk njohin gazetarin, dhe median ne pergjithesi por vetem injorancen qe mendojne se eshte kulture
  Kjo qe shkruhet dhe shikohet ne kete vidio nuk perfaqeson gjithe realitetin ne Shqiperin e para 1990

 8. Dasma says:

  Na ka marre malli per ato dasma. Kur degjoheshin tingujt e orkestrave qe luanin neper nate, nuk kishte gje me te bukur ne ato neye vere te gjata. Ne si kalamaj shkonim dhe shikonim dasmoret.
  Pastaj shikonim nusen, fustanin, fytyren, floket kacurrele..dhe mblidhnim karamelet kur i hidhnin kur dilte apo vinte nusja.
  Ndonjehere e hanim dhe ndonje llokume per qef..

 9. Martin says:

  E c’faj kane njerezit e shkrete, te cilet i keni nxjerre edhe pa lejen e tyre ketu? Ndiheni me mire me veten, duke pare ca fshatare para 25, qe ne fund te fundit po festojne per qejfin e tyre? T’ju vije zor….gazetare qe NUK jeni.

 10. Klea says:

  Ropt nostagjikeve. Rrace muti rilindase

 11. Astriti says:

  Turp qe publikoni kete vidio, duke u tallur me dasmoret. Te kishte ndodhur ne ndonje shtet te civilizuar, e shihnit se c’gjobe hanit apo kalonit ne ndjekje penale.

 12. Saliu modern says:

  Edhe frizurat i paskan pasur si të kohës të romakëve

 13. alba says:

  Te zotet e dasmes duhet t’ju hedhin ne gjyq juve qe publikoni pa lejen e tyre. Le te gjejne nje avokat te afte dhe e shikon gazeta. Kjo eshte shkelje privatesie.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *