Greqia kërkon nga Gjermania t’i paguajë dëmet e Luftës së Dytë Botërore

Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo e kundërta? Athina edhe 70 vjet pas përfundimit të Lufës së Dytë Botërore kërkon pagesën e dëmeve.

Për ndërhyrjes ushtarake në Greqi, në maj të vitit 1941, trupat e Hitlerit kanë vënë flamurin nazist mbi Akropol në Athinë. Deri në vitin 1944 ka zgjatur okupimi gjerman i këtij vendi. Gjatë kësaj kohe trupat naziste kanë vrarë shumë grekë dhe kanë plaçkitur shumë pasuri në mbarë vendin. Dëmet ekonomike nga lufta dhe okupimi edhe sot janë një temë grindjeje mes Greqisë dhe Gjermanisë.

Një komision i ekspertëve të Parlamentit grekë ka llogaritur në vitin 2015 se dëmet e luftës kanë qenë të paktën 289 miliardë Euro. Qeveria gjermane ka hedhur poshtë këto kërkesa, me pohimet se të gjitha ogligimet gjermane për dëmet e luftës në Greqi janë paguar më parë. Por kjo çështje ngarkon raportet mes Gjermanisë dhe Greqisë edhe sot. Athina kërkon që këto dëme të luftës të paguhen.

Mënyra e pagesës

Në njërën anë bëhet fjalë për dëmet direkte të bëra nga trupat gjermane në kohën e Luftës së Dytë Botërore, plaçkitjet, vrasjet dhe shkatërrimet. Gjermania u ka paguar viktimave të krimeve të trupave naziste në Greqi 115 milionë Marka. Sipas një marrëveshje nga viti 1960, Gjermania ka qenë e detyruar të paguajë dëmet në bazë të kërkesave individuale.

Por Greqia kërkon pagesa edhe për shkak të huave të imponuara shtetërore. Gjermania e ka detyruar Bankën Qendrore greke në vitin 1942 që t’u japë hua forcave gjermane atje, pa kurfarë interesi, 476 milionë Marka. Me këto para Gjermania e atëhershme ka financuar kostot e okupimit të Greqisë. Këto para nuk janë paguar nga pala gjermane. Një komision i ekseprtëve grekë është i mendimit se Gjermania mbi këtë bazë i ka borxh Greqisë rreth 11 miliardë Euro.

(Mos)marrëveshjet

Qeveria gjermane pohon se kjo çështje ka përfundar. Për këtë çështje është mbajtur një konferencë në vitin 1945 në Paris. Këtu u janë paguar grekëve një përqindje e reparacioneve nga Lufta e Dytë Botërore. Greqia ka marrë gjëra në vlerë (vlera e sotme) prej rreth dy miliardë Euro.

Me Marrëveshjen e nënshkruar në Londër, në vitin 1953, fuqitë perëndimore kanë rënë dakord që kërkesat e tjera të shtyhen deri në nënshrkimin e një marrëveshje paësore. Ndërkohë që Gjermanisë i është garantuar një falje e borxheve. Por kjo marrëveshje e paqës mes Gjermanisë dhe vendeve të tjera nuk është nënshkruar kurrë. Në vend të kësaj, në vitin 1990 është futur në fuqi e ashtuquajtura “Marrëveshja-dy-plus-katër” për ribashkimin e Gjermanisë, e cila është njohur edhe nga Greqia. Kjo Marrëveshje nuk parashikon pagesa të tjera për dëmet.

Burxhet e reja, problemet e reja

Çështja e pagesave për dëmet e luftës ndaj Greqisë është hapur sërish pas krizës financiare dhe buxhetore të Greqisë, në vitin 2010. Athina ka kërkuar nga Bashkimi Evropian ndihma për të evituar falimentimin e shtetit. Ajo ka marrë kredi në borxhe prej rreth 274 miliardë Euro, ndër to të paktën 55 miliardë Euro nga Gjermania. Disa politikanë mendojnë se këto borxhe mund të mos kthehen dhe të llogariten si pagesa për borxhet e kohës së Luftës së Dytë Botërore. Por shumica dëmuese e ekspertëve mendon se negociatat të reja për pagesën e dëmeve, 70 vjet pas përfundimti të Luftës, nuk do të ketë.(DW)

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Greqia kërkon nga Gjermania t’i paguajë dëmet e Luftës së Dytë Botërore”

  1. ELIOT says:

   IKNI MORE GEKE PEDERASE SE DHEH TANI EUROPA GJERMANIA JU DHA MILIONA DOLLARE BORXH POR QE SJA KTHENI KURRE MORRACAKE … KERKOJNI HITLERIT LEKET JO GJERMANEVE SE ATO NUK KAN E FAJ … PE KRI%ET E NJE SKIZOFRENI … SA KRIME BENTE JU NE CAMET NE SKEMI TE DRJETE T KERKOJME PO SERBET QE BENE MASAKRA NE KROACIE NE BOSNJE NE KOSOVE … .. DHE JU NA CANI TRAPIN ME TJU JAPI MUT PEDERASE ..JAFT JU SHA EUROPA ..KUR TE NA KTHENI TOKAT TONA ATEHERE DO TI MERRNI

 1. crazy babale says:

  Edhe ne Antarktide do kerkon demshperblime per demet e shkaktuara nga eksploratoret nder shekuj 😀

  1. Ishulli says:

   Greqia si ish-Jugosllavia. E dhjerë, mosmirënjohëse, e palarë, e nxirë, e zgjebosur, e lyrosur, e sëmurë, me leprozë, parazite, përtace, pijanece, e pabesë, gënjeshtare, e gënjyer, mashtruese, e pafytyrë, grua e lindjes, dashnore e perëndimit, turpi i Europës, llumi i Europës, tradhëtarja e Europës, e ndyrë, shembull i neveritjes dhe poshtërsisë, vjedhëse, me borxhe, e pavarur ndihmojeni të mbytet.

   1. Flm says:

    O Camo … Je i modh, c’me kujton fiks karakterin e Turk-Arnautit me te gjitha keto qe permende.

 2. undefined says:

  Politikanet fodulle e injorante greke nuk e kuptojn se me keto “kerkesa” e pozicionojn veten “abseits” ne skenen europiane ishte borxhi i Greqise qe beri te forcohej krahu i djatht ne politiken gjermane sepse populli gjerman i erdhi deri ne gryke ndihmat financiare te dhena Greqise qe nga ana vet te gjithe shkerdhatat greke i conin parat ne Zvicer dhe ketej kerkonin lemoshe nga Gjermania tipik gen i poshter anadollak dhe tani prap hajn m….sic e kane tradite dhe kerkojn perseri kesaj rrsdhe ne form…presioni…rrini urte o kurva se do tju gjej belaja dhe gjermani e ka nje kufi durimi dhe po perfundoj ai durim perfundoj edhe miti Greqi per kete te jeni te sigurt paraziten te pandreqshem

  1. beni says:

   Delenxhi je ti një islamik i fëlliqur!!
   Jo vetëm Greqinë por edhe Shqipërinë duhet t’a dëmshpërblejë për shkatërrimet e luftës,prandaj shteti komunist nuk pranoj mardhënje diplomatike me rf gjermane!
   Është tjetër punë kur debatohet e zgjidhen çështjet si Tito që punësoi 1.5milion qytetar të Jugosllavisë dhe ra në kompromis për reparacionet,kështu vepruan dhe me Greqinë me një qeveri demokratëve,ku u luajt teatri për mos pagim se dëmshperblimeve ,njëlloj si me Sali Berishën,apo Ramiz Alinë po të marrim 3200qytetare e qepë gojën për reparacionet?
   Siç duket Gjermania të ka qire mamanë e Greqia të ka ngopur nga mbrapa që ke kaq mellef?

 3. Edlira says:

  Tipike greke…kafshojne “doren” qe i ndihmoi te ngriheshin serish ne kembe!

  Mosmirenjohes te perjetshem!

 4. like says:

  shyqyr dolen greket me kerku drejtsi. gjithe jeten duke i ndrru emra kane qene nga frika gjermanit. a do kene goje ti thone jo gjermanit kur çamet te kerkojne parate e tyre?

 5. Tonny says:

  Nuk e kuptoj cfare e pengon kete gazetarin te bej nje perkthim te paster ne shqip.
  Obligime-detyrime
  Okupim-pushtim
  Reparacione-rregullime ose riparime, zhdemtim
  ……nuk e lexova deri ne fund se mu shpif

 6. ti je muslimon,ti je zhuls shkretetire,si i tille eshte normale te jesh rrot [email protected] uakbar! says:

  non grata sumqiret sunitokomentues per tema mbi token e bekuar nga Zoti,Hellas.
  babe Dogani ju ofron fluturim gratis me ”AIRALBANISTAN”per ne Instambul mjafton te keni kolotrypida-n te lare……………….

  1. Taqi Mamin says:

   Toka e bekuar nga zoti , Hellas aah ju percelloft helli jallah . beqirat e janulles

 7. Hahahahahs says:

  Buzukun ne bithe do te marrin nga gjermani

 8. beni says:

  Delenxhi je ti një islamik i fëlliqur!!
  Jo vetëm Greqinë por edhe Shqipërinë duhet t’a dëmshpërblejë për shkatërrimet e luftës,prandaj shteti komunist nuk pranoj mardhënje diplomatike me rf gjermane!
  Është tjetër punë kur debatohet e zgjidhen çështjet si Tito që punësoi 1.5milion qytetar të Jugosllavisë dhe ra në kompromis për reparacionet,kështu vepruan dhe me Greqinë me një qeveri demokratëve,ku u luajt teatri për mos pagim se dëmshperblimeve ,njëlloj si me Sali Berishën,apo Ramiz Alinë po të marrim 3200qytetare e qepë gojën për reparacionet?
  Siç duket Gjermania të ka qire mamanë e Greqia të ka ngopur nga mbrapa që ke kaq mellef?

  1. I paemërt says:

   Shko mor b…..q…i bodrumeve te Anastasit meso nje here rreth kesaj ceshtje pastaj ha m…ne kete forum llum i poshter mercenaresh dhe mos e perzi Shqiperi e ne kete mesele se nuk ka te bej fare more RROTE KARI….Cmenduri me kto llaxore filogreke

   1. beni says:

    Ja ke parë sateme se mos gabohesh e ka me lesh apo të rrojtur?

 9. undefined says:

  Hiqjani tangat nga qafa te pabeseve te Athines te “gjatin” me gunga do te marrin po nuk e gelltiten ta mbajn ne goje si karamele ashtu sic e mbajten ne kohen e Adolf Hitlerit….bonbone

  1. beni says:

   Dëgjo ti rrush i nazizmit!
   Gjysma e gjermano lindore janë Ruse si shpërblim i luftës Russi i qiu gratë,që të mendojnë nesër si Rusisë,njëlloj si kosovarët, burrat në Gjermani Serbi në shtëpi , cullat duhet të bëjn ADN?
   Kurse greku sla lareske pa ja krojtur u bënë të tëra me lesh,s’ka më të rojtur?

 10. beni says:

  Dëgjo ti rrush i nazizmit!
  Gjysma e gjermano lindore janë Ruse si shpërblim i luftës Russi i qiu gratë,që të mendojnë nesër si Rusise,njëlloj si kosovarët, burrat në Gjermani Serbi në shtëpi , cullat duhet të bëjn ADN?
  Kurse greku sla lareske pa ja krojtur u bënë të tëra me lesh,s’ka më të rojtur?

  1. undefined says:

   Shko mor palle kkkk se te iku vakti i supes legen 300 kelysh jevgu qe ke veshur nje pale xhins ne Greqi dhe kujton se ke te drejte….fjale….vemje…djale kurv

 11. Pellazgos says:

  Qe nga 1990 deri tani ne 2020 i thone 30vjet dhe kush arnaut qe ka lindur atje eshte sot 30vjec,ai qe ishte 10 vjec eshte sot 40 vjec.
  600.mije Arnaute jetojne ne Greqi dhe parate jane edhe per ta,sa per turkofilet qe hiqen si “shqipetare” ne Albanistane jane me bisht,thjesht nje shtet 100 vjecare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *