Greqia kërkon nga SHBA shtimin e prezencës ushtarake me tre baza të reja

Greqia i ka kërkuar zyrtarisht ShBA-së që të shtojë praninë ushtarake në vend përmes disa bazave të reja në Volos, Alexandroupoli dhe në Larisa. Kërkesa i është bërë sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos gjatë një vizite në Pentagon.

“Është shumë e rëndësishme për Greqinë që ShBA të dislokojë asete ushtarake në Greqi në më shumë baza permanente jo vetëm në gjirin e Souda, por edhe në Larisa, Volos dhe Alexandroupoli”, citon gazeta greke “Kathimerini” ministrin grek.

Po kështu sekretari amerikan i Mbrojtjes nuk ka premtuar gjë, por ka falënderuar Greqinë për mbështetjen e dhënë për bazën në Souda, si dhe për reagimet ndaj atyre që i quajti “aktivitete malinje ruse”.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Greqia kërkon nga SHBA shtimin e prezencës ushtarake me tre baza të reja”

 1. Kalec Dega says:

  Prandaj dhe ne o burra ti japim baza amerikaneve se do rritet siguria ne vend dhe do punesohen shqiptaret e Qytetit Stalin….

 2. Cutter says:

  Greqia?
  Pike servisi, që e quan veten shtet.
  Enver Hoxha.

 3. Cutter says:

  Greqia?
  Pike servisi anglo-saksone amerikane, që e quan veten shtet.
  Enver Hoxha.

 4. undefined says:

  Hahahahaha keshtu eshte kur e ben armik Putinin……te mbushen breket…..aty e keni mbas qafe mos kujtoni se do shti pushke amerikani per ju …..ju njeh mire se cfare bushtrash jeni filluat prap ti lepini b….amerikanit o bucet e Gadishullit si mund te jete ndryshe gjithe “historia” juaj eshte lepirje b…SHBA….Anglise…Frances…Gjermanise….Rusise…si shkerdhata

 5. 💣 says:

  Borxhi lartë po lë pa gjumë fqinjin tonë.

 6. Lumi says:

  Po rikthehen, aty ku ishin. E kuptuan me ne fund.

 7. Kuq e zi says:

  Kjo eshte loje palacosh
  I vetmi qellim eshte qe te evitojne kucoven si baze
  Shihet qarte kerkesa e tyre per avionet cisterne pra ato qe do vijne ne kucove ckuptim kane dy baza me te njejtin rol kaq afer pervec se o behen ne greqi o ne shqiperi
  Por harrojne se do dalin turqit ortodoks dhe do i sulmojne si gjithmone kto baza

 8. Illyrian says:

  Komb laviresh.
  I kishin bazat Amerikane aty dhe i mbyllën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *