Fund tmerrit të trafikut në Fier: Shpallen fituesit e garës për Bypass-in e Fierit dhe Bypass-in e Vlorës

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton përmbylljen e procedurave konkuruese të përzgjedhjes së kompanive kontraktore që do kryejnë punimet e dy veprave infrastrukturore, Bypass-it të Fierit dhe Bypass-it të Vlorës.

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim si dhe Banka Europiane e Investimeve kanë miratuar si fitues:

Për Bypass-in e Fierit kompaninë kuvajtiane “CGC, Combined Group Contracting”;

Për Bypass-in e Vlorës, Joint Venture shqiptaro-italiane “Gener 2 & Impresa Ing.E.Mantovani”.

Brenda pak ditësh do të bëhet e mundur rifillimi i punimeve.

Lajmin e konfirmoi dhe kryeministri Edi Rama ne nje postim te tij:

“Ufffffff… “më në fund me djalë”Erdhi aprovimi i fuuuuundit i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për lidhjen e kontratës së financuar nga kjo bankë për Bajpaset e Fierit dhe Vlorës! Për pak ditë nis puna dhe në qershor patjetër traseja e hapur për sezonin turistik”

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Fund tmerrit të trafikut në Fier: Shpallen fituesit e garës për Bypass-in e Fierit dhe Bypass-in e Vlorës”

 1. Jozi says:

  Kte vit as qe ka per te filluar puna, pa le te perfundoje. Procedurat zgjasin shume. Nga data e shpalljes te fituesit lihen dy muaj kohe per zgjidhjen e ankimimeve te pjesmarresve te tjere ne tender. Jane dy ura te medha sidomos ajo e Semanit qe do te pakten nje vit te perfundoje.
  Pastaj, perseri firma italiane Gener 2 !!!??? Kjo ka gjashte vjet ne ate rruge dhe nuk ka paguar as punetoret…

 2. Tung says:

  Ku e gjeten Kuvajtin more keta te Bankes Europiane per Rindertim dhe Zhvillim te vendeve ne zhvillim si Afganistani dhe Iraku? Nuk ka kompani europiane te na bejne rruget si ne Europe apo duan te na i bejne si ne Kandahar!? Pu, Pu, Pu cna ka gjet me keta europianet qe na konsiderojne si Zimbabven!

  1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

   me 90% hasane,te duket se je vend evropian!!!??
   gezuar ramazonin!

   1. Tung says:

    Ne jemi me te bardhe se ty more kelysh kurve i Greqise! Shiko veten ne pasqyre dhe do te kuptosh se 60% e Greqise jane evgjiteri te marre si skllever ne lashtesi nga raca ariane shqiptare. Je nga ata 800-shat (si sigurimsat e Enverit) qe paguesh nga sherbimet sekrete greke te besh komente te tilla. Ha euro te lyera me m.t ha, se te ben mire.

 3. Serenissima per semipre says:

  Impresa di Costruzioni Ing. E. Mantovani known as Ing. E. Mantovani (abb. of Ingegnere Enzo Mantovani) is an Italian construction company based in Padua, Veneto. The company was found by engineer Enzo Mantovani, but was purchased by Serenissima Holding, a holding company for Chiarotto family.[1] Serenissima Holding also owned FIP Group, which FIP Industriale supplied 8 viscous dampers (hydraulic cylinders) for the tuned mass damper of Taipei 101.[2]

  As a construction company, the company owned a stake in the operator of Padua–Venice section Autostrada A4 as part of build–operate–transfer and public–private partnership. The operation contract was expired, but the company was transformed into a holding company namely Società delle Autostrade Serenissima. Ing. E. Mantovani still owned 26.75% stake as the largest shareholders, plus an additional 8.53% held by Serenissima Holding.[3] The company was one of the contractor of Passante di Mestre,[4] Angel Hospital of Mestre (it)[5] Mestre tram system,[6] and Terminal Ro-Ro Fusina of Venice Port.[7] Ing. E. Mantovani owned 0.1617% stake directly in A4 Holding, the operator of Brescia–Padua section of Autostrada A4.[8]

  Ing. E. Mantovani was one of the contractors of MOSE Project, which accounted for 3.3212% stake in the consortium Consorzio Venezia Nuova.[9][10]

  Ing. E. Mantovani also built some of the venues of Expo 2015 in Milan.

 4. kombi says:

  URRAAAAAAAAAAAAAA.rrofte ps.

  1. Grigor says:

   Kombi, e kuptoj qe e ke thene me shaka, por do të thoja:
   “Çfare mut PS-je? Pse mburret me rruge ky? Sepse rruge bëri edhe Berisha! Keto madje po i bejne Bankat Europiane.”
   Qeveria pritet te beje te tjera gjera. Të krijoje kuadrin ligjor, terrenin dhe klimen që investitoret e huaj te kene deshiren te investojne ne Shqipëri. Keshtu hapen vende pune, dhe nuk i plas bytha me njeriu per PD e per PD, per Sali e per Lul.
   Perndryshe asgje nuk ka bere, sepse ne Shqipëri vazhdojne njerezit ne lule te moshes rrine si gallofer neper kafene tere ditën. Ne Shqipëri asgje nuk prodhohet, por vetëm tregetohet.
   Por Lul Bythe Basha nuk ja ben keto analiza Rames. I nxjerr ca Babole me te cilet Rama fshin bythen.
   Qeveri koti, opozite muti. Pra Shqipërinë e ka marre muti dhe nuk ka kush ta nxjerre.
   Por eshte per t’u habitur se sa te kenaqur Jane njerezit. Madje Kane fytyre te mbrojne edhe Bashën, dhe gjithashtu eshte edhe nje grup njerezish mut ne katror, te cilet shesin edhe nderin e familjes dhe votojne per Mona Rruspien dhe Tit Vasalin.

 5. Ai says:

  12 km rruge na u desh 10 vite ta ndertonim.Me thonjet e dores ta kishim germuar dhe me kembe ta kishim shtypur asfaltin,do kishte mbaruar per dy vjet.
  Nje histori e bukur kjo e bypasit te fierit qe duhet mesuar ne mitologji.Vetem si mitopogji mund te shpjegohet.
  ####
  Qe rilindja spo ecen me ose nuk duan te ecin me tej,kuptohet shume hapur kur brohoret per rruge.
  Turp i madhe.Nje artist te rreklamoje rruget…ku u katandisem!
  Se mos u veje mendja te rreklamoni politika sociale,politika fiskale te ulta,politika bashkohore ore idita-rilindas se eshte gjynah.
  E ke dhjere o artist.

Lini një Përgjigje te Ai Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *