“Banditi grek është pjesë e marrëzisë së vjetër antishqiptare, në Shqipëri kemi një klasë politike pa dinjitet. Koha për shporrje ka ardhur”

Nga Spartak Ngjela

Banditi grek është pjesë e marrëzisë së vjetër greke antishqiptare.

Kurse në Shqipëri, kjo klasë politike drejtuese nuk ka lidhje fare as me dinjitetin e shtetit shqiptar, dhe as me personalitetin dhe historinë e shqiptarëve.

l.Një bandit grek që erdhi për të vrarë shqiptarët, po trumbetohet si hero në Greqi, dhe në Shqipëri po hesht edhe shteti, edhe media. Janë të blerë sigurisht.

Në njëqind vjet edhe media, edhe pushtetarët e lartë shqiptarë, kanë qenë dhe janë fatkeqësi e shqiptarëve.

Fatkeqësia e shqiptarve kanë qenë në 100 vjet se janë shitur, kurse sot e kanë dy fish peshën antishqiptare që i karakterizon: kanë grabitur shqiptarët dhe kërkojnë ndihmë në Athinë e në Beograd me lloj-lloj marifetesh; madje po shkojnë deri në Moskë.

Por janë të trembur, prandaj flasin përçart, kurse shqiptarët janë të kapur në lakun e politikës dhe të krimit. Paguhet krimi nga politika, dhe dominohen shqiptarët nëpërmjet krimit: kjo është filozofia e hajdutërisë së përgjithshme të korrupsionit kryeministror aktual në Shqipëri. Por hordhitë e blera në bashkëpunim me krimin kanë bllokuar gjithçka në Shqipëri. Dhe kjo është arsyeja që provokimit të pështirë grek që po ngre një terrorist antishqiptar, nuk i përgjigjet as politika në të gjithë rrafshin e saj, si mazhorancë dhe opozitë, por as media dhe as publicistika shqiptare.

ll.Nuk janë të trembur vetëm të korruptuarit e Shqipërisë; por kuptohet se të trembur janë edhe hordhitë greke antishqiptare. Se reformimi moral i Shqipërisë i shqetëson edhe pushtuesit e territoreve shqiptare, edhe të korruptuarit e Shqipërisë, njëlloj.

Kurse grekët e shohin se nuk ka më të ardhme gënjeshtra greke për historinë arbërore, dhe ndihen të tromaksur në patologjine e tyre njëqind e pesëdhjetë vjeçare.

I kanë bërë të gjitha kundër shqiptarëve: i kanë vrarë, i kanë quajtur turq, nuk i kanë lënë të flasin shqip, dhe i kanë masakruar për një këngë shqiptare. Me një kishë greke që nuk ka lidhje fare me humanizmin e Jezu Krishtit, por me mentalitetin oriental të masakrimit që po vijojnë edhe sot si në njëqind e pesëdhjetë vjet të vjellin vrer kundër shqiptarëve. Përcaktimin e saktë të kësaj kishe na e ka bërë saktë Fan Noli, kur e ndau ortodoksinë shqiptare në autoqefalinë e vet.

Turp për një politikë mesjetare dhe të inkriminuar greke që ngre në qiell një vrasës ordiner! Por është urrejtja antishqiptare që i shtyn në këtë moçal mesjetar, sepse e dinë që historia e re e Shqipërisë së përkrahur ndërkombëtarisht, i lë zbuluar këta si pushtues territoresh shqiptare, falsifikatorë të historisë dhe të inkriminuar në genocidin antishqiptar që nga Janina e deri në Prevezë.

Do t’i paguajnë të gjitha, por shqiptarët ende nuk po lajnë dot hesapet me hajdutët injorantë që po drejtojnë Shqipërinë.

III.Por janë dhe me intelekt të dobët.

Asnjë gjëmb në këmbë nuk iu hyn shqiptarve nga llafazanëria greke që bërtet nga frika.

Është në gjendje të rëndë Greqia, dhe nga mendjengushtësia antihistorike, mendojnë që shpërbërja e tyre mund të vijë nga Shqipëria. Koha i ka trembur, por faji është i tyre, dhe është një faj historik. Kanë falsifikuar historinë, dhe tani kanë marrë përbuzjen e Perëndimit. Kanë marrë mbi vete, si pasardhës, historinë e qytetërimit perëndimor si gjenezë, dhe tani që bota e kuptoi se gjithçka në historinë ballkanike ka qenë iliro-arbërore, në vend që të rindërtojnë koshiencën e tyre historike, hidhen kundër shqiptarëve, të cilët ndërkohë sigurisht që po rimarrin historinë e tyre, të grabitur nga hordhi të ashtuquajtura greke që kanë ardhur nga Anadolli dhe Arabia në 200 vjetët e fundit.

Në fakt ka njëzet vjet që, hordhitë anadollake në Greqi, po i tremb pavarësia e Kosovës. Në të vërtetë kjo është Thëmbra e Akilit dhe epiqendra e shqetësimit të tyre që realisht është patologjike, sepse aty te pavarësia e Kosovës ka nisur rimëkëmbja historike e Shqipërisë dhe e shqiptarëve si botë arbërore në Ballkanin Perëndimor.

Dhe kjo do të vijojë në rrugën që ka nisur, se kjo është politika e re ballkanike e drejtuar nga Uashingtoni dhe Berlini. Gjithçka do të shkojë në vendin e vet në Ballkanin Perëndimor, dhe për këtë duhet të jenë të përgatitur edhe grekët edhe serbët me politikat e tyre: Arbëria do të ribashkohet si komb shqiptar.

Në Arbëri është kthyer Gjergj Kastriot Skënderbeu, dhe këtë duhet ta dinë mirë që nga Moska e deri në Beograd e Athinë. Unifikimi i botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor është kërkesë e kohës dhe një tendencë e sotme historike.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në ““Banditi grek është pjesë e marrëzisë së vjetër antishqiptare, në Shqipëri kemi një klasë politike pa dinjitet. Koha për shporrje ka ardhur””

 1. Panteon says:

  Respekte Avokat!
  Ke folur si i Madhi Enver Hoxha.

  1. Bureto says:

   Cili është Gjergj Kastrioti modern? Këtë Taku na e ka lënë ne ta gjejmë. Vetë ende nuk ka ndonjë në mendje, ose e ka, por nuk na e thotë. Që ta mendoj kështu më nxiti një histori e vërtetë nga koha e rinisë. Një herë një mjeshtër (Xh. K, kavajs) teknik i ‘Fullcit’ , na tha: Dy janë axhustatorët më të mirë në Shqipëri. I pari është X. Po i dyti usta, i thoshnim ne, cili është? Mjeshtri, me një buzëqeshje kuptimplote, modestisht hezitonte. Mbas këmënguljes së tij për t’u përgjegjur një shejtan nga ne i thotë një shkodraneje, shoqe tonë e kursit. Afroju dhe bëj koketën më të se mbase ta thotë ti. Dhe kështu bëri ajo. Ndërkohë mjeshtri i tunduar nga bukuroshja, tha: “Thonë, thonë që jam unë, por nuk është gjë e sigurtë!”. Kështu dhe puna e Takut.

  2. greece is shit says:

   Spartak Ngjela duhej te thonte se Kostandinos Kacifa eshte TERRORIST grek qe veproi ne territorin e Republikes se Shqiperise. Me poshte po shkruaj perkufizimin e terrorizmit sipas departamentit te shtetit te SH.B.A.

   Terrorism is the use of intentionally indiscriminate violence as a means to create terror among masses of people; or against the public officials, or fear to achieve a religious or political aim. It is used in this regard primarily to refer to violence against peacetime targets. Terrorism is the unlawful use of force or violence against persons, governments, local or central officials, or property to intimidate or coerce a government or its citizens to further certain political or social or religious objectives.

   Terrorizmi eshte perderorimi i qellimshem i dhunes per te krijuar terror ne mase njerezish ose kunder zyrtareve publike per te arritur qellime politike ose fetare. Terrorizmi si term perdoret para se gjithash per te shprehur reference te dhunes ndaj objektivave te ndryshme ne kohe paqeje. Terrorizmi eshte perdorim i paligjshem i forces apo dhunes kunder personave, qeverive, zyrtareve lokale ose qendrore, ose pronave me qellim per te frikesuar ose per te arrire qe nje qeveri ose qytetaret e saj per te bere leshime ndaj disa objektivave politike, shoqerore ose fetare.

   Eshte mese e qarte qe veprimet e tij jane te dhunshme me arme te drejtuara ndaj forcave te rendit, rrezikoi banoret e fshatit, me objektiv te qarte kunder Republikes se Shqiperise per ate qe ai e quante bashkimin e Vorio Epirit me greqiren. Mjafton te kontrollosh veprimtarine e tij ne Facebook, flamurin e Vorio Epirit dhe komentet e tij per te kuptuar se te dy faktoret jane vertetuar.
   1. Faktori i pare – ushtrimi i dhunes
   2. Faktori i dyte – arsyeja politiko-socialo-fetare

   Per pasoje prokuroria duhet ta klasifikoje si
   1. nje akt terrorist dhe shpalljen e ketij pjelle te MAVI-t si terrorist.
   2. Te gjeje bashkepunetoret brenda dhe jashte Shqiperise dhe ti veje para pergjegjesise penale.

   te fala janulles

 2. Arjani says:

  Pervec ndonje gazete dhe segmenteve te caktuara, nuk trumbetiohet si hero ky arumunu me sperm shqiptare, ne greqi.

  flit ashtu sic duhet, sepse nuk e ngrin veten tende duke krijuar genjeshtra.

  Shteti grek dhe politikaet kryesore jane treguar shume serioz me kete ceshtje

 3. tani says:

  Shume je zgjatur o TAKU!Nuk na thua se çare ka thene Ciceroni per kete qeveri dhe ke ndonje haber nga FBI-ja ose CIA -a, per kete ministrin e ri,e kane me sy te mire apo se duan! Se per Ramen na i ke thene te gjitha o Taku taku tor…..ku!

 4. O Zoti Avukat Ngjela! Ju lutem juve dhe Tosit,Andit ,Zhejit dhe ndonje tjetri, te na kurseni inteligjencen! MJaft bete blla-blla kudo qe shkoni! Te njejten gje bete ne kohen e Enverit fjale kafenesh,te njejten gje beni sot dhe do ta beni gjithmone! Mjaft ju kemi degjuar dhe duruar! Profesioni i llafazanit qe s’kenaqet kurre nuk ka me vend! Narcisizmi apo ego e madhe ka ngrene koka te verteta dhe jo truthare si ju! Nuk jemi me para viteve 90te!

 5. kozmo says:

  Shqiperia ka nevoje ,per Shqiptare te vertete ,qe ta mbrojne dhe ta ngrejne lart dinjitetin ne kete vend , i cili eshte perdhosur nga te huajt ,duke vjedhur kulturen antike te shqiperise dhe pervetesuar nanadollaket e Greqise,te cilet sot quhen Hellen .
  Antishqipetaret qe kemi ne kete vend mbrojne kriminelet e Greqise , ndersa deputetet e Greqise denojne kriminelin e tyre .
  poshtersite nga politikanet tane jane te panumurta . Uroj qe se shpejti te largohen te gjithe antishqipetaret dhe ne vend te tyre te vijne ,te tjere te cilet nuk do te lejojne perdhosjen e Shqiperise si dhe te popullit .

 6. shabani says:

  Hahaha ik Mos ja fut kot se s ke asnje filozof o pellazg Ngjela

 7. Katolik Roman i Konvertuar ne Protestant says:

  O Spordhjak po’ Jezusi vet nuk ishe Orientale? Ti je Skizoferen o Komunist, mos e perzi Fene ke Politiken o Skizofren.

 8. xhemal says:

  spartakut emri i peqen ta mbaje po greket jo .idiote te tille frymezojne vetem mendjet budallaqe e te marra nazionaliste.shqipetaret kurre nuk jane dalluar per nacionaliste si patriot po nuk kane kurre luftenxites si kane rené meqafe askujt te tjeret e kane sulmuar cunguar.pushtuar e kane lene pa shkolla e shume gjera te tjera po pikerisht kjo eshte madheshtia e nje kombi e ka ngritur ne virtut istitucionin e faljes.ka kerkuar luftuar e punon per paqen miqesine se keto sjellin prosperitet e zhvillim .asnjehere urrejtja lufta skane sjelle lumturi e dashuri

 9. ME EMER says:

  .. Ngjela , mos i ngatero stacionet ..! Ai eshte shtetas shqiptar ,prandaj qeveria shqiptare duhet te nxjere konkluzione ..!.. Me vjen keq se je dhe avokat ..!

 10. Durimi says:

  Ja ke futur kot avokat. Mo po avukat i kujt je se te flasin avokat por nuk te pjerdh njeri?

 11. Sarandioti says:

  BRAVO,,, SPARTAK IS THYVE HUNDET GREKEVE TE POSHTER. ….VAFSHI NE ESFEL TE GOMEREVE. GREKE PISA…….////

  1. Krio says:

   tani u binda qe Enveri nuk te fuste kot ne burg
   ca ka fut ne burg dhe qe njoh une e kan meritu

 12. SPARTAK JE BURRE TRIM says:

  Taku kujdes nga EDI Rama se po u be nervoz TA DERGON MERO GELBAZEN ME TA FUT KARIN NE BYTH OSE OSE LORENC VANGJELIN ME TA LEPI BYTHEN ME MUT DHE ME LESH

 13. qytetari says:

  PER sa koh ne SHQIPRI te kapardiset ne monument neper sheshe amet zogu dhe te ter tradhtaret dhe antishqiptaret e kti vendi vagabontdet e kriminelet , per sa koh te perdhunohen heronjt e vertet te kti kombi dhe deshmoret e atdheut qe luftuan per lirin e ksaj toke dhe u vran pa kurr far interesi , kjo do jet dhe politika jashtme SHQIPTARE , kur shqiprin e drejtojn antishqiptaret dhe pinjollet e bashkepuntorve te nazifashizmit dhe agjenturave te huaja , kjo do jet politika e kti vendi , por prit zoti Ngjela nuk ke par gje akoma , ne nje popull , esht vetem nje pjes e tij qe lufton historikisht brez mas brezi per lirin dhe atdheun e vet , se brezat edukojn njeri tjetrin , dhe nga kjo pjes e mir e popullit varet egzistenca e nje kombi , por ne nje popull kemi dhe nje pjes tjeter te tij pjesen me te ndyr e te keqe te kti populli , nga kjo pjes dalin historikisht dhe brez mas brezi antishqiptaret dhe tradhtaret e nje kombi qe luftojn kunder kombit e popullit te vet , dhe fatkeqsisht ne sot e 30 vjet drejtohemi nga kjo pjesa me e keqe dhe kta po shtremberojn historin dhe po i thurin lavdi para ardhesve te tyre antishqiptar e tradhtar , duke i ber nga tradhtar dhe bashkepuntor te pushtusit dhe agjenturave te huaja qe luftnin kunder kombit te vet , ne heronj te kti vendi i ngren monumente ne ter shqiprin paraardheve te tyre tradhtar e antishqiptar , i thurin lavdi llumit ish burgaxhive e llumit te kti vendi , dhe perçudnojn heronjt patriotet e vertet e bustet e tyre , dhe perdhosin dhe denigrojn luften e lavdishme kunder nazifashizmit dhe gjysherve te ktyre qe ishin bashkpuntor me pushtusin , por ishalla e nuk plas nje luft zoti Spartak , se dhe ajo pjes qe ka luftuar brez mas brezi per kte tok tashme do bej sehirxhiun dhe nuk do kapi pushk me dor , se nuk vritemi ne te tallin bythen burgaxhit dhe llumi i kti kombi kelyshet e tradhtarve , kjo esht historia e vertet e jona , shum njerezve nuk do i pelqej ky koment , por kush rrjedh nga familje te ish agjenteve dhe tradhtarve nese nje dit duhet te ndryshojn duhet te pranojn gabimet e te parve te tyre dhe te bejn diçka per kombin e vet , se ne te kundert historia keshtu siç ka vazhdu do vazhdoj prap , midis patriotve te vertet dhe tradhtarve qe nuk i mbulon as gje per çfar demesh kan ber kunder atdheut te vet , se po dalin te gjith bashkepuntoret e nazifashizmit qe luftonin kra gjermanit kuder liris se vendit vet , sikur kan luftuar kunder komunizmit , nuk fshihe dot mas kishtit tradhtia , tradhtia esht tradhti , ai qe nuk donte komunizmin nuk bashkohej as me gjermanin dhe fashizmin rrinte asnjanjes ne shtepi te vet , nuk e detyronte njeri te luftonte , partizanet ishin te ter vullnetar nuk i detyroj askush te dilnin te luftonin kunder pushtusit , thjesht i therriste gjaku teparve te vet , kta qi rrinin neutral mund ta luftonin sistemin kur nuk kishte pushtus ne kte vend dhe kta do quheshin disident te vertet , kjo teoria luftes kunderkomunizmit dhe u bem ortak me pushtusin nuk ka justifikim fare, , ky esht realiteti SHQIPTAR sot.

 14. qytetari says:

  PER sa koh ne SHQIPRI te kapardiset ne monument neper sheshe amet zogu me shok dhe te ter tradhtaret dhe antishqiptaret e kti vendi vagabontdet e kriminelet , per sa koh te perdhunohen heronjt e vertet te kti kombi dhe deshmoret e atdheut qe luftuan per lirin e ksaj toke dhe u vran pa kurr far interesi , kjo do jet dhe politika jashtme SHQIPTARE , kur shqiprin e drejtojn antishqiptaret dhe pinjollet e bashkepuntorve te nazifashizmit dhe agjenturave te huaja , kjo do jet politika e kti vendi , por prit zoti Ngjela nuk ke par gje akoma , ne nje popull , esht vetem nje pjes e tij qe lufton historikisht brez mas brezi per lirin dhe atdheun e vet , se brezat edukojn njeri tjetrin , dhe nga kjo pjes e mir e popullit varet egzistenca e nje kombi , por ne nje popull kemi dhe nje pjes tjeter te tij pjesen me te ndyr e te keqe te kti populli , nga kjo pjes dalin historikisht dhe brez mas brezi antishqiptaret dhe tradhtaret e nje kombi qe luftojn kunder kombit e popullit te vet , dhe fatkeqsisht ne sot e 30 vjet drejtohemi nga kjo pjesa me e keqe dhe kta po shtremberojn historin dhe po i thurin lavdi para ardhesve te tyre antishqiptar e tradhtar , duke i ber nga tradhtar dhe bashkepuntor te pushtusit dhe agjenturave te huaja qe luftnin kunder kombit te vet , ne heronj te kti vendi i ngren monumente ne ter shqiprin paraardheve te tyre tradhtar e antishqiptar , i thurin lavdi llumit ish burgaxhive e llumit te kti vendi , dhe perçudnojn heronjt patriotet e vertet e bustet e tyre , dhe perdhosin dhe denigrojn luften e lavdishme kunder nazifashizmit dhe gjysherve te ktyre qe ishin bashkpuntor me pushtusin , por ishalla e nuk plas nje luft zoti Spartak , se dhe ajo pjes qe ka luftuar brez mas brezi per kte tok tashme do bej sehirxhiun dhe nuk do kapi pushk me dor , se nuk vritemi ne te tallin bythen burgaxhit dhe llumi i kti kombi kelyshet e tradhtarve , kjo esht historia e vertet e jona , shum njerezve nuk do i pelqej ky koment , por kush rrjedh nga familje te ish agjenteve dhe tradhtarve nese nje dit duhet te ndryshojn duhet te pranojn gabimet e te parve te tyre dhe te bejn diçka per kombin e vet , se ne te kundert historia keshtu siç ka vazhdu do vazhdoj prap , midis patriotve te vertet dhe tradhtarve qe nuk i mbulon as gje per çfar demesh kan ber kunder atdheut te vet , se po dalin te gjith bashkepuntoret e nazifashizmit qe luftonin kra gjermanit kuder liris se vendit vet , sikur kan luftuar kunder komunizmit , nuk fshihe dot mas kishtit tradhtia , tradhtia esht tradhti , ai qe nuk donte komunizmin nuk bashkohej as me gjermanin dhe fashizmin rrinte asnjanjes ne shtepi te vet , nuk e detyronte njeri te luftonte , partizanet ishin te ter vullnetar nuk i detyroj askush te dilnin te luftonin kunder pushtusit , thjesht i therriste gjaku teparve te vet , kta qi rrinin neutral mund ta luftonin sistemin kur nuk kishte pushtus ne kte vend dhe kta do quheshin disident te vertet , kjo teoria luftes kunderkomunizmit dhe u bem ortak me pushtusin nuk ka justifikim fare, , ky esht realiteti SHQIPTAR sot.

 15. Klimax says:

  Kjo klase politike nuk mund te jete ndryshe pervecse nje shembelltyre e shoqerise shqiptare, nje shembelltyre e personalitetit dhe historise se tyre!
  Ky tip kujton se e keqja e shqiptarit vjen nga Athina, Beogradi apo Moska, por harron se e keqja e shqiptarit ishte dhe eshte vetvetja. Per cfare dinjiteti dhe histori shqiptaresh na flet??!!
  Faktet historike vertetojne se shqiptaret jane perpjekur te futen ne epokat historike te ndryshimeve shoqerore te fundit. Dhe ndoshta me shume jane shtyre e ndihmuar nga te tjeret se sa nga perpjekjet e tyre per ndryshime.
  Dhe ne rastin e vetem te ndryshimit radikal te tyre zgjodhen mohimin e vetvetes, zhdukjen e identitetit te tyre duke u kthyher nje mish i huaj ne trupin e Europes.
  E pra, a ka me antishqiptarizem se sa mohimi i identitetit tend? Cfare i ka ngelur shqiptarit nga identiteti i Gjergj Kastriotit, nga heroi kombetar i tyre? Asgje!
  Ky bastard kerkon lidhje me Perendimin, por me metoda otomano-mesjetare!!!! Per ke Arberi e ka llafin??!! Historia e Arberise perfundon me historine e Bizantit. Arberit u bene pjese e popullit grek dhe italian. Te tjeret ngelen trung i Perandorise Otomane. A mund te shkohet ne Europe me sy e me zemer nga Turqia??!!

 16. maximus says:

  o avokat, s’ta ka fajin as greku dhe as rusi e serbi,, fajin e ka ai anadollaku turk qe erdhi peshqesh ne ballkan dhe mbolli faren e tij tradhetare ne te gjithe ballkanin, ashtu si ne shqiperi edhe ne greqi, e kthehu gjysmen e shqiptareve ne musliman dhe e futi ne hasmeri te perjetshme me gjysmen tjeter ARVANITASIT qe jetojne ne greqi, sa keta te fundit qe te mos krahasohen me vellezerit e tyre muslimane , sot e quajne veten grek, sa kane harruar edhe gjuhen dhe zakonet e tyre mijeravjeçare. dhe mbase urrejne ç’do gje shqiptare. prandaj nuk ecen ballkani, por ka ngelur si ne kohen e qepes, po vriten me njeri-tjetrin. prandaj zgjidhja e vetme por si e pamundur me duket(sepse feja muslimane tek shqiptaret ka hedhur rrenje te thella , me shume sa edhe vet turqit), eshte kthimi i gjysmes tjeter shqiptare ne fene e te pareve tane, vetem keshtu s’kane goje e te flasin , gjithe gjitonet tane qe jetojne rreth nesh. dhe ne rimarim ne dore edhe historine tone te vjedhur nga keta armiq shiptare te kthyer sot ne greke.

 17. Krio says:

  tani u binda qe Enveri nuk te fuste kot ne burg
  ca ka fut ne burg dhe qe njoh une e kan meritu

 18. Himarjoti says:

  Shtat komente gjer tani jane shkruar nga 300 evro pamvarsisht se per tu kamufluar shkruajn me emra shqiptar.Plehrat ose riciklimet grek folse ne komente jane bashkautor te terroristit qe eleminoj Reneja prandaj edhe keta mostra policia duhet ti kontrolloj ne çdo media qe shkruajn.
  Spartaku shpreh dhe mendon si shqiptar dhe jo si bastardet e 300 evrove.

 19. Une says:

  Tani qe tha Taku keto qe tha…do tremben grekrit
  Pashaporta jone do jete e barabarte me ate anglezen( nr:1 ne bote) dhe do ja kalojme edhe grekve( nr: 7 ne bote)
  Shqiptaret do trajtohen si njerez te kadegorise se pare…tek tuk do kemi dhe ndonje incident qe do thyej rekord per te drejtat e njeriut…por do jete “incident per shqiptar”
  Çja fusni karit kot…populli me i pa respektuari ne te gjithe boten jemi.Nuk e çan trapin njeri per Ne.
  Nje shtet i sakte ne radhe te pare rregullon vendin e tij,pastaj merret me “tokat e xanura”.
  Qe te jemi realist… po te bejme nje referendum ku pyetja e shtruar do ishte: a do donin te jetonim ne “çamirine greke” apo do donim te bashkohej cameria me ne ne token shqiptare?…kam shume dyshime se pergjigjia do ishte qe 75% pro “çamerise greke”.
  Taku,jetojme ne nje vend ku jeta dhe sherbimet ofryese nuk kane kurfare vlere.

 20. Nik says:

  Nje analize shume e qarte per terroristin grek te pergatitur ne greqi dhe hedhur ne bularat.S,Ngjela me te drejt ngre zerin,ku jane mediat tv te denoncojn shtetin grek per terrorizem ndaj shqiperise duke perdorur se megafon Panajot Barken,Vangjel Dulen e shume e shume te tjere.
  Shteti shqiptar dhe populli duhet te tregohen me patriot ndaj incidentetve te kesaj natyre duke mbrojtur vendin tone dhe duke demaskuar legenat e paguar ne 300 evro por edhe me shume qe manipulojn realitetin dhe mardheniet me greqine.
  Terroristi mbete terrorist dhe te mos e trajtojn si hero arabo -oriantalistet grek,sepse ky analfabet dhe bukethat gjer dje i binte qylykes ne kooperative dhe shteti shqiptar i paguante dopjo ndersa fshataret tane merrnin nje 80 lekshe te pjerdhur.

  Shqiptaret duhet te zgjuhen nga letargjia,bojkot prodhimeve greke,mjaft mè me pushime nè ishujt grek,mos te na hapni barkun me muziken orientale greke ne disko,shkurt hesapi me shume patriotizem .

 21. Aleksander Thana says:

  Kur flet persembari S.Ngjela, nuk mund t’ i heqesh asnje presje, por vetem te shtosh te tjera. Well done!

 22. Shkelzeni says:

  Taku! Nga anet e mia ku ti je nip kategorise se gjthe politikaneve shqiptar pa perjashtim u themi B.Y TH K O.Po ja.qe keta bythko.xhoku marin ndonje vote ndonje.e.vjedhin dhe me.von pasurohen Greku ctu beje shqiptareve te thjeshte qe ka shekyj.qe ka ngcur pa keta Bythkot i …sa here.te.doje megjithese i eshte keputur ushkuri vete.

 23. B says:

  Ah mor zoti Ngjela eshte shume veshtire tani qe tu mbushesh mendjen tani ketyre mongoleve “grek” dhe gjithe botes se kjo trace miu mongolie nuk jane””grek”” se ketyre minjve mongol u Kane veshur brek tani se miu me brek = mongol grek ,Po tu heqedh tani breket u heq historine ,dhe po u Hoqe historine I le me sallam me goje ,me e forta se keta mongolet (murgeshat e janulles) na quajne arnaut vertet ne na quanin arnaut ,arvanitas,arberesh ,arban preparation se te benim shtetin Shqipetare Po ju mor mongol si qi heshit perpara se te behej shteti “”grek””

 24. blerta says:

  Je i madh z. Ngjela…… Respekt

 25. Vjosa.al says:

  Dua te sjell ne vemendjen e te gjithe lexuesve dhe komentuesve te ketij bllogu se, pothuaj ne te gjitha shkrimet e gazetes Tema dhe, sidomos ne ato shkrime, analiza apo kronika, ku preken drejtpersedrejti ose terthorazi problemet e mardhenjeve te nderlikuara shqiptaro-greke, te frustimit, poshterimit dhe neperkembjes gati 200 vjecare qe perjetojne popullatat shqiptare nga shovinizmi konstant dhe agresioni permanent i shtetit dhe kishes greke per te tjetersuar teritoret e tyre, etnine, gjuhen, religjionin, emrat, historine, identitetin shpirteror dhe kulturor te tyre, pra pothuajse praktikisht cdo dite dhe ne cdo rubrike te kesaj gazete, do te lexoni dhe shihni te aktivizuar nje ordi trollesh komentuesish grekeqire te Janullatosit dhe te te gjitha segmenteve shteterore apo te organizatave qe sot veprojne nen egiden e luftes se shenjte te clirimit te Vorio Epirit, dmth te copetimit te Shqiperise dhe pushtimit te Shqiperise se Jugut, per te cilen shpenzohen cdo vit miliona euro nga fondet te hapura dhe te fshehura greke.

  Mos u hutoni dhe mos u genjeni nga tingellimet kinse shqiptare, ndonjehere edhe myslimane, te emrave ( nicke-ve) te zgjedhura prej ketyre vemjeve e birbove, qe ne shumicen e tyre vijne te rekrutuar nga radhet e minoritareve tane greke shqipefoles si dhe nga segmente te dogmatizuara dhe te ekstremizuara me propoganden e Meagli Idheas, por edhe nga nje pakice, nga ata gjakshprishurit shqiptare qe per 300 evro mund te shesin gjithcka, perfshire nenat dhe etnine e tyre natyrore dhe origjinale.

  Ju mund t’i dalloni menjhere keta plehra ne kete bllog, por edhe gjetke, sepse ata haptazi nxisin dhe promovojne percarje ndermjet shqiptatreve, sepse nxisin racizem dhe urrejtje fetare dhe etnike, qe gelojne nga shqiptarofobia dhe nga islamofobia, qe perserisin deri ne masturbim tezat e kishes greke si edhe te qarqeve ultrareaksionare te shtresave te larta drejtuese te shoqerise greke, perfshire inteligjencien dhe akademiket, artistet dhe median greke.

  Ju mund t’a identifikoni menjhere helmin e tyre shume te rrezikshem grek kur i ndajne shqiptaret ne dy grupe popullatash;
  – Ne shiptaret myslimane qe sipas tyre jane te ardhur nga Turqia dhe Arabia dhe qe duhen te kthehen nga
  kane ardhur.
  – Dhe ne ortodokse qe nuk jane shqiptare etnike, por jane greke etnike te Vorio Epirit, sepse nuk ka shqiptare
  etnike ortodokse.

  Ju mund t’i identifikoni keta birbo e zagare te bitheqirit Janulla, edhe nga nga rreshtimi qe ndermarrin, me komentet dhe replikat e tyre, perkrah dhe ne unison me qarqet me reaksionare greke, per te martirizuar terroristin grek Kacifa, te ekstremizuar nga propoganda e fondamentalizmit greko-ortodoks, te stervitur dhe armatosur nga forcat speciale greke, qe shkoi per dhjame qeni ne vreshtat e Bularatit, sepse pa asnje shkak, hapi lufte me policine dhe forcat speciale shqiptare, me sa duket i verbuar nga urrejtja kunder shqiptareve dhe nga deshira per ta cliruar qofte edhe i vetem Vorio Epirin e tij.

  Bashke me kete bande trollesh greke ne bllogjet tone, ju te dashur lexues e komentues te ketij bllogu, mund te identifikoni edhe ata qe i mbajne gjalle dhe i ushqejne keta birbo, pjese e kollones se peste te agresionit grek kunder Shqiperise, qe qelben ere temjani te rufjanit Janulla, duke u dhene hapsire ne mediat shqiptare, per te corientuar dhe hutuar publikun e traumatizuar shqiptar si dhe per te mobilizuar dhe organizuar, ekstremistet e racistet islamofobe, armaten e grekofileve dhe grekofolesve ne Shqiperi, te atyre vlleheve, arumuneve dhe shuleve qe po e shesin fare lire aleancen jetike te tyre shekullore me shqiptaret ne Ballkan, por edhe te atyre ortodokesve leshko dhe bishtenues shqiptare, qe verberisht kane kafshuar gjuhen, kane mbyllur syte e veshet dhe kane bere kurban ne altarin e Djallit te zi Janulla, Kishen e Shenjte Autoqefale Shqiptare, vepren brilante e te pavdekeshme te te Madherishmit Imzot Fan Nolit, Kryepeshkopit legjendar te kesaj kishe.

  Ju te dashur lexues e komentues shqiptare te ketij bllogu te gazetes Tema, te ketij bllogu te kompromentuar e te infektuar nga nderhyrjet 24/7 te birbove dhe trolleve te grekeqireve te Janulles, duhet te jeni te ndergjegjesuar tashme se perse, greket nepermjet Janulles, agjenteve te tyre te blere ne politiken dhe median shqitare si dhe lobeve te tyre te fuqishme filogreke ne Washington, ne Bruksel e gjetke ne Evrope, nuk lane gure pa kthyer permbys dhe nuk kane kursyer per te shpenzuar qindra milione euro, qe te shpartallojne dhe greqizojne Kishen Autoqefale Shqiptare dhe ortodoksine e saj perkatese shqiptare.

  Sepse, pas vepres madhore te shpalljes se Pavaresise se Shqiperise nga burri i madh shqiptar Ismail Qemali, e dyta ne rradhe per nga rendesia dhe pesha ne formimin dhe konsolodimin e Shtetit Shqiptar, vjen sigurimi i mevetesise se ortodoksise shqiptare, nepermjet shpalljes se Kishes Autoqefale Shqiptare nga gjeniu i kombit shqiptar, Kryepeshkopi i saj historik, Imzot Fan Noli.

  Me kete akt, Imzot Fan Noli i preu duart e zeza dhe kthetrat helmuese kishes mesjetare greke dhe ekstremisteve te Megali Idheas greke, duke legalizuar Etnine Shqiptare te ortodokesve shqiptare, duke i hequr keshtu gurin e themelit dhe bere nul, pretendimet greke per Jugun e Shqiperise.

  Sepse, perkatesia Etnike Shqiptare e ortodokesve shqiptare, nen egiden e Kishes Autoqefale Shqiptare, ishte dhe mbetet nje nga tre kollonat kapitale shtet e kombformuese te shqiptareve ne Ballkan, ato tre kollonat epike madheshtore qe ngrihen mbi thememlet e gjuhes se lashte e te bekuar shqipe, ato tre kollona qe ishin dhe mbeten aresya dhe garancia nderkombetare e njohjes dhe egzistences se shtetit shqiptar dhe qe do te jene edhe, ne nje te ardhme jo te larget, garancia e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem ne kufinjte e Shqiperise etnike.

  Keto tre kollona kapitale te shtet e kombformimit te shqiptareve, jane tre grupet e popullatave religjioze te medha shqiptare ortodokse, myslimane dhe katolike, te bashkuara ne unitet dhe harmoni, mbi faktorin permanent identifikues dhe ngjizes te kombit tone, gjuhen e bekuar shqipe, gjuhen e perendive te lashta te Ballkanit.

  Pikerisht sepse Etnia Shqiptare e ortodoksise sone nen catine e Kishes Autoqefale Shqiptare eshte nje nga tre kollonat e shtetformimit e kombformimit te shqiptareve, te gjithe ata politikane, shtetare, deputete, klerike, akademike, intelektuale, shkrimtare, artiste, botues e publiciste, qe heshten e nuk ngriten zerin ne mbrojtje te Kishes Autoqefale Shqiptare, kunder uzurpimit te saj pikerisht nga perfaqesusi Janulla i kishes armike greke, te gjithe ata qe ju nenshtruan presionit te tmerrshem te agresionit grek, apo me keq, qe lejuan me qellim apo e shiten Autoqefaline e Kishes Shqiptare tek uzurpatori Janulla, per karrike, favore apo para, jane te damkosur me nje akt tradhetie dhe kapitullimi te pashembullt, kane vene emrat, ndergjegjet dhe fytyrat e tyre ne shtyllen e turpit, dhe heret a vone, ne nje forme a ne nje tjeter, do e shohin veten edhe para togave te drejtesise popullore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *