Eksportimi i ferrokromit, Gjiknuri: Ia kaluam dhe Enver Hoxhës

Shumë shpejt do të shpallet gara për dhënien me koncension të  termocentralit të Vlorës. Sa i takon eksportimit të ferrokromit ministri i Infrastruktures dhe Energjise u shpreh me entuziazem se në këtë fushë ia kemi kaluar dhe shifrave të kohës së  Enver Hoxhes.

Damian Gjiknuri:  “Shumë shpejt do të shpallim rezultatet e ankandit që zhvilluam në Akërni të Vlorës, të sistemit fotovoltaik,  do të kemi mundësi të ngremë një impiant prej 100 megavat të prodhimit të energjisë diellore dhe risia e këtij projekti është që 50 megavat nuk do të garantohet fare blerja e energjisë nga operatori i shpërndarjes dhe me çmime jashtëzakonisht kompetitive. Nëse ky ankand përfundon, pasi është ende në procesin final, ne do të kemi mundësi të shtojmë prodhimet e energjisë diellore dhe në sitet e tjera që kemi zgjedhur.

Shmë shpejt do të shpallet gara për dhënien me koncension të  termocentralit të Vlorës, konvertimi i këtij impianti dhe ndërtimin e një gazsjellësi nga pika e daljes në Fier në drejtim të Vlorës që dhe ky termocentral të vihet në funksion shumë shpejt.”

Ministri beson se ky portofol i diversifikuar i energjisë do të plotësojnë nevojat e furnizimit me energji të shqiptarëve dhe të mbajë deri diku çmimet në kontroll

“Sepse njerëzit vazhdojnë të besojnë se kaskada e ndërtuar në kohën e socializmit plotëson nevojat e këtij vendi por them se kaskada e Drinit plotëson vetëm 55% të nevojave. Gjithçka tjetër i nënshtrohet çmimeve të importit dhe tregut të energjisë” u shpreh ministri. 

Eksporti i ferrokromit

Damian Gjiknuri: “Ne duhet të krenohemi për shkak të politikës së këtyre 4 viteve, nuk është thjesht mburrje. Në këto vite kemi tejkaluar eksportet e Enver Hoxhës sa i takon ferrokromit.  Shqipëria eksporton 60 mijë ton ferrokrom. Për shkak të kapaciteve të shtuara të industrisë përpunuese të ferrokromit. Të gjithë këto investimet private, qoftë koncesioni i Bulqizës, qoftë ndërtimet e tjera që janë bërë në Elbasan sa i takon fabrikave të reja bënë të mundur rritjen e eksportit të ferrokromit. Kjo është një vlerë e shtuar në ekonominë shqiptare. Kjo falë politikave të nxitjes së përpunimit të ferrokromit brenda vendit dhe rishikimit të kontratave koncesionare përfshi dhe kontratave me Alb Crom. ” 

Hekurudha Tirane-Durres

Damian Gjiknuri: Po bëjmë dhe garën për rindërtimin e hekurudhës Tiranë- Durrës. Gara është në proces të selektimit të kompanive dhe për herë të parë Tiranë-Durrës- Rinas do të ketë një hekurudhë totalisht të rehabilituar. Janë gati 90 milionë euro që do të investohen në këtë drejtim. Po përfundon dhe studimi inxhinierik për lidhjen Tiranë-Durrës me Malin e Zi, pra Hanin e Hotit, pjesë e rrjetit europian hekurudhor.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Eksportimi i ferrokromit, Gjiknuri: Ia kaluam dhe Enver Hoxhës”

 1. Imob says:

  Pas 30 vjetesh ama!

  1. kujtesa says:

   Po po,shifrat vertete tregojne qe ja kaluat Enverit por mos harro se ka nje hendek te madh:
   -Enveri ja shperndante popullit parate ndersa ju,sa me shume ritet eksporti aq me shume fiton privati dhe aq me shume thellohet hendeku i pasanikut me popullin.

  2. like says:

   pse nuk flet me shifra zontia?

 2. Qytetari says:

  Ti te ha mutin ja kalon EnverHoxhes ti mut ,ne kohen e xhaxhit minierat punonin me tre turne pa ndales , ty zhulc po ta mbledhin kromin ata fmit e vegjel me kova e legena , mashtrus pler , cfar kujton ti debil qe ne qe kemi punar ne ate sistem kemi vdekur dhe genjen ca fshatar , ik or mut shtro buthen ne pun se i keni kthyer fshatrat rrotull minerave si ne kohen migjeniane , me rrogen qe mernin me par puntoret ktu mbanin nje familje pa problem me buk , idjot na tregon kte mut eksporti qe ben ti , ne kohen e xhaxhit gelonin kamionet me krom dit nat ti kerkon te krahasoesh me at koh qe nuk e arrin per 100 vjet , ju jeni zullumqar e hajdut , na trego pak per industrin qe ke ngritur ka 30 vjet , nje mut vetem ca punishte kosi private me nga 7 puntor ik er mçifu fol me llogjik manall.

 3. Peza says:

  Pallavra o Gjiknur!
  Ne se do te matesh me Enver Hoxhen krahasohu me te gjitha uzinat,fabrikat,kombinatet,minierat etj te asaj kohe te lavdishme!
  Ti mburresh me sasine e ferro kromit,por nuk thua te verteten se fitimet nuk i merr populli,por privati,ndersa ne socializem i merrte populli te gjitha!
  Na trego o Gjiknur:
  -Pse nuk vini ne pune te gjitha minierat e kromit,te bakrit,te hekur nikelit,te qymyrgurit,te kaolines etj?
  -Pse nuk vini ne pune uzinat e Instrumenteve mates ne Korce,qe dikur eksportohej 95 % e prodhimit?
  -Pse nuk vihen ne pune fabrikat e bakrit ne Rubik e Kurbnesh qe prodhonin baker blister dhe lingota floriri”
  -Pse nuk vini ne pune uzinen e kabllove elektrike te Shkodres qe eksportonte 95 % te prodhimit?
  -Pse nuk vini ne pune uzinen nr.12 te Kobaltit ne Elbasan,qe ishte nje nder 4 uzinat e vetme e ketij lloji ne bote?
  -Pse nuk vini ne pune uzinat e Superfosfatit ne Lac dhe te Urese ne Fier?
  Mire keto qe nuk i beni dot,por te pakten te kishit guximin qe te benit kete pyetje ne Kuvend:
  -Sa leke jane arketuar ne shtet nga shitja e armatimit dhe municioneve te ushtrise?
  Keni frike,se jeni te gjithe te perlyer ne grabitjen e pasurive kombetare!
  Na trego o Gjiknur,se sa % e investimeve vjetore i beni me buxhetin e shtetit dhe sa me kredite e marra nga bankat e huaja qe te mateni denjesisht me Enver Hoxhen?

 4. Qytetari says:

  Ti te ha mutin, ja kalon EnverHoxhes ti mut ,ne kohen e xhaxhit minierat punonin me tre turne pa ndales , ty zhulc po ta mbledhin kromin ata fmit e vegjel me kova e legena , mashtrus pler , cfar kujton ti debil qe ne qe kemi punar ne ate sistem kemi vdekur dhe genjen ca fshatar , ik or mut shtro buthen ne pun se i keni kthyer fshatrat rrotull minerave si ne kohen migjeniane , me rrogen qe mernin me par puntoret ktu ne minier mbanin nje familje pa problem me buk , idjot na tregon kte mut eksporti qe ben ti , ne kohen e xhaxhit gelonin kamionet me krom dit nat ti kerkon te krahasoesh me at koh qe nuk e arrin per 100 vjet , ju jeni zullumqar e hajdut , na trego pak per industrin qe ke ngritur ka 30 vjet , nje mut vetem ca punishte kosi private me nga 7 puntor ik er mçifu fol me llogjik , manall.

 5. Tara says:

  A e shikoni sa minister k..r eshte : merr Enver Hoxhen për krahasim …??!!

 6. Buda says:

  Gjiknuri nuk eshte i sakte kur e krahason eksportin e Ferrokromit te tanishem me kohen e Enver Hoxhes. Per hir te se Vertetes duhet thene se ne kohen e Enver Hoxhes dollaret e fituar nga shitja e mineraleve, hekurit, bakrit dhe te gjitha prodhimet e popullit shqiptar shkonin 100% ne arken e shtetit; ndersa tani, 99% e sasise se dollareve shkon ne xhepat e sipermarresve te medhenj turq, te cilet kane zaptuar Banken Tregtare te Shqiperise (me e madhja ne vend) dhe diktojne politiken financiare te Shqiperise. Nuk dua te mbroj Enver Hoxhen, pasi sistemi i tij ka 30 vjet qe ka deshtuar, por qeveritaret tane duhet te tregojne se sa para shkojne ne buxhetin e shtetit shqiptar dhe jo te flasin me shifrat qe gezojne investitoret turq dhe qeverite turke.

 7. ME EMER says:

  ..”DOCI” NUK NGJET KURRE ME BABANE ..!

 8. Thanasi qe ta plasi says:

  Enverit i rruani bythen ju. Si nuk ju vjen turp qe doni te krahasoheni me te sot pas 30 vitesh kur teknika ka evoluar me hapa gjigande

 9. gjikuria says:

  Po te kishe marr cunin e xhajes tat qe po i jep gjith tenderat, do ta bedoshim te gjithe o Damjan

 10. Na myten karnat says:

  Ahahahahahaha!
  Cfare kari!

 11. pak durim says:

  E ja, si bien brenda njerezit e epokes internetit! Dhe pastaj na nxjerren ca femra lakuriq apo ndonje mashkull te çmendur qe na kritikojne kohen e Enver Hoxhes; i rrofshi bolet dhe shkofshi e e takofshi atje ku eshte. Vetem kujde, Tufa na duhet ketu!

 12. X X X says:

  Po edhe nese nxjerr me shume krom( qe nuk e besoj) une bej nje pyetje te thjeshte. Kromi kur nxirrej dhe eksportohej parat i merrte shteti, tani leket kush i merr..?!!!!!

 13. laluci says:

  JEMI TE DYTET NE BOT PER FRYM PER MINERALET PO KU VEN KETO LEK POPULLI PO VDES PER BUK…O POPULL O POPULL SA BUDALLA QE JE E KAPEN INJORANTET XHEPISTAT KRIMINELAT PEDERASTET TE NDERSHMIT MBARUAN…NE KETE VEND QE QUHET ALBANI…[[[ALI BABA ME DYZET HAJDUT]]]]]]] SI DUKET NGA KY KA DALE KY EMER

 14. Ergys says:

  Gjiknur o injorant Megabudalla.Po u be bytha jote te beje krahasime me legjendarin Enver Hoxha.Po te jete keshtu si thua ti do te ishim nga popujt me te pasur te botes.Do te kishim nje ushtri te forte me 240 avion moderne nje flote detare te rrezikshme per kedo.Po ne kemi njerez qe duan te arratisen nga vendi per nje cope pune per te ngrene buke.Per ushtri as qe behet fjale.Sfidojne shtetin nje gryp pordhacesh nga Greqia dhe vihet shteti ne alarm per nje varrim krimineli.Mos krahasoni “arrijtjet “tuaja me punen e legjendarit Enver o Megabudalla.

 15. tekniku says:

  as mos tu shkoj ne mendje te krahasoni vehten me industrine minerare te asaj kohe per hir te se vertetes.

 16. Durim says:

  Ja kaluat enverit edhe ne bularat,ku greket bertisnin ketu jemi ne token tone, politikan rrembuthje.

 17. HQ-18 says:

  Kushedi çfarë malli pi ky….që ja fut si kau pelës..

 18. Bambi says:

  Hahaaa.
  Po ju i gjetet gati mer cun. Verua i nderoi nga e para ma miniera, hekurudha, rruge , energji elektrike, etj etj.
  Ju vetem sa i shfryrezoni ato …
  Megjithate : – Bravo.
  Veten nje gje… A e ndaloni dot punen e femijeve per te nxjerre krom?… se jemi bere turp i botes…me keq se Afrika…

 19. Lani says:

  Ik o Gjiknuri o burre bythqire.U be surrati yt prej derri te krahasoni me gjigandin Enver Hoxha.

 20. timo says:

  Jemi akoma në kumtimin “do të”…

 21. anonim says:

  o minister kukull cfare po na thua. se na keni lodhur me mashtrime.. ku shkojne leket e kromit kete nuk e thua qe po i mer ai krye hajduti i balfinit biznesmeni me i madhe shqiptare.. fuck you…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *