(FOTOT)Skënderbeu bën bashkë grekë e shqiptarë në Athinë


Figura e Skënderbeut ka mbledhur në Athinë grekë e shqiptarë, për të eksploruar e parë gravura e libra që lidhen me veprën madhore të heroit tonë kombëtar.

Ishte një veprimtari mjaft cilësore, e organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Athinë, në bashkëpunim me bibliotekën Gennadius, një nga institucionet emblematike në Greqi.

Të pranishëm, bashkatdhetarë emigrantë, miq grekë të Shqipërisë, studiues, përfaqësues të artit e të kulturës helene, por edhe të trupit diplomatik të akredituar në Greqi.

Gjatë veprimtarisë u prezantua libri “Gjergj Kastrioti Skënderbeu, jeta dhe vepra”, i studiueses Maki Paizi Apostolou, botuar këtë vit në Greqi.

Drejtori i Muzet Historik Kombëtar, Dorian Koçi, mbajti kumtesën “Skënderbeu dhe Europa”.

Përshëndeti ambasadorja e Shqipërisë në Athinë, Ardiana Hobdari.

Të pranishmit vizituan ekspozitën e hapur në sallën e studimit të Bibliotekës.

Aty do të qëndrojnë të ekspozuara deri më 30 nëntor, hartat e vjetra të koleksionistit grek Jorgos Kolomihalis, libra të shekullit të 15-të nga koleksionistja angleze dhe mike e Shqipërisë, Patricia Nogee (Patrisia Nuzh), si dhe libra, gravura e kartëpostale, pjesë e koleksionit të Bibliotekës Genneadus.

 

 

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “(FOTOT)Skënderbeu bën bashkë grekë e shqiptarë në Athinë”

 1. vang says:

  AS vendi ku u organizua behet i ditur. Thuhet se do jete hapur deri ne 30 Nentor po se ku e cfare orari ,asgje.

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

   sqarim i organizatoreve te ketij ”panigyri”: non grata korraket tourkalvanoi ne kete ngjarje pasi bie ndesh me ”amanetin” e Kastriotit ”………koke turku te mos mbete”.

 2. Flm says:

  Skemderbeu eshte nje figur madheshtore me permasa Europiane.
  I lindur me trojet e sotme Shqiptare por qe i perket dhe eshte krenari per te gjithe popujt e Krishter.
  ###
  Figura e Skenderbeut per Shqiptaret (e coroditur nga ana Kulturore dhe Historike) duhet te jete “Pika e Referimit”, duhet te jete “Viti 0”. Sepse kaq shume kemi ndryshuar nga periudhe “pas Skenderbeut” sa qe nuk na perfaqesonte me emri Arberi dhe u ndryshuam ne Shqiptar (imagjinojeni vete sa veshtir eshte per nje Komb te ndryshoj emer) …. a mundet nga Sote e tutje te quhemi …. dicka tjeter nga Shqiptar …. jo e pa mundur.
  ###
  Jemi i vetmi popull i Ballkanit qe kemi devijuar kaq shume per ato vlera qe kishte luftuar Skenderbeu “kaloresi i Krishterizmit”.

  1. beni says:

   Skipetar,,shqipëtar u quajtëm nga turku,sidomos kur thonë kosovarët,shkij dhe ar,pra shqiponja e artë,ar Flori!
   Arbëri florinj bërës?
   Dy kokat e shqiponjave kan qen të arta e jo të zeza si sot e me kryq në mes me kurorën mbretërore përsipër!

   1. Flm says:

    “Emertimi Shqiptar Wikipedia” lexoni si e pershkruaj historianet Shqiptar.
    ###
    ” ….. Në fundin e shekullit të 17 dhe ne fillim të shekullit të 18 toponimi Shqipëria dhe emërtimi Shqiptarë gradualisht zëvëndesuan Arbëria dhe Arbëreshë. Kjo erdhi si pasojë e KOMPLEKSITETEVE KULTURORE, ekonomike, politiko-sociale dhe FETARE qe shqiptarët hasën gjatë periudhës së sundimit OSMAN.[5]
    ###
    Dmth as 400 vjet nuk ka qe eshte shpikur emertim Shqiperi, ateher kur popullata e ketyre Trojeve ndryshoj rrenjesisht me DNA Otomane.

    1. ben says:

     Flm-kur citon “Wikipedia” e tregon se sa novel ke. Wikipedia eshte nje website qe eshte perbere nga kontribuente vullnetare me asnje kredibilitet shkencor. Duhet te pranojme se jo cdo gje e botuar atje eshte e pavertete, por ajo qe po kerkoj te them eshte se nuk ka garanci qe cdo gje qe botohet ne Wikipedia mund te certifikohet si e vertete nga ekspertet. Kjo eshte Akoma me e vertete kur flitet per ngjarje apo figura historike. Mjafton te te tregoj nje fakt per te vertetuar se ky website eshte I pabesueshem: Ne cdo shkolle te Europes Perendimore apo te Amerikes Veriore, kur nje nxenes paraqet nje detyre te kompletuar me fakte nga Wikipedia, nota qe ai merr eshte … zero.

 3. ME EMER says:

  .. nuk e kuptoj pse pikerisht ne Athine dhe jo ne KRUJE , LEZHE , ETJ ..?!

  1. vang says:

   Ketu e bejme ne. Ne Athine e ben ambasada shqiptare.Kudo mund te organizohen aktivitete me rastine VITIT TE SKENDERBEUT.

  2. theatrical says:

   hahahaha..se cfare lidhje kane keta me Gjergj Kastriot-Skenderbeun,nje zot e di
   gjithsesi mendoj se keta “greket” qe kane mare pjese ne kete event jane arvanitas,te cilet kur vjen puna nuk hezitojne per tu krenuar apo identifikuar me nje personalitet te famshem ushtarak boteror si Gjergj Kastrioti
   greket nuk kane asnje lidhje me Skenderbeun,pasardhesin e Pirros se Epirit…spese per ndryshe do kishte nje bust apo statuje,nje emer rruge apo ku e di une..greket e dine edhe vete qe Skenderbeu nuk ka asnje lidhje me ta per vete faktin qe Skenderbeu nuk ka treguar asnjehere asnje lloj interesimi per Costantinopolen,perndryshe do i shkonte ne ndihme..
   nje gje dihet boterisht,
   kur Gjergj Kastriot Skenderbeu luftonte betejat e pergjakshme kunder osmaneve,populli pederast greket mbushte harremin e sulltanit me vajza

 4. Sal Katunari says:

  Si ftyr gjynofqari qaraman duket ai skenderbeu ke gravurat e kohes se tij.
  Kurse shqiptaret,ne koh t tashme kan pikturu nji skenderbe tip “t fort”..
  Sa rrejn mashtuesit shqiptare…

 5. #varijanullen says:

  Perpjekje te keta te neo-bizantinve greko/turk per te perfituar nga Ndricimi qe Rezaton Shqiptari Gjergj,,, si minj gjirizi dukeni turko-ortodoks-bizantin.SHQIPERIA E SHQIPTARVE.

 6. Aleksander Thana says:

  Flm, apo filemu, apo ai qe merret me filma: Gjergj Kastrioti- Skenderbeut, nuk ka lindur ne tokat qe sot jane shqiptare, por ka lindur ne token shqiptare ( arberore) dhe eshte shqiptar dhe as nuk ka qene Jeorjius Hastriotis. Jo per gje, por ne ate kohe, ne gjithe Ballkanin, po t’i mblidhje te gjithe greket , beheshin a s’ beheshin nje tabor turku, thjesht per faktin se s’kishte as Greqi as greke, por Arberi dhe arbereshe.

  1. Flm says:

   Tjeter Identiteti Shqiptar tjeter Arberor.
   Tjeter Islami tjeter Krishterizmi.
   ###
   Nuk e fi se di e shqiptonin kete emer ne ate kohe, sepse as alfabet shqip nuk kishim as magnetofon te incizonim zerin.
   Po eshte e qarte qe ne korespodencen e vete Skenderbeu shkruante emrin e vete “George Kastriot” dhe jo “Gerg” dmth “Gjeorgje” dhe jo “”Gjergj”, apo Jooooo.

   1. beni says:

    Kur lindi shqipja nga gjeorgje në Gjergj nga Jozef në Zef e të tjera e të tjera!
    Arvanit esht burri i Vojsaves që Jovanit ja shkurtuam e bëmë Vani i florinjtë pra arvanit dhe në katolicizëm t’a quajmë Gjon në shqip e Xhovani në latinisht!
    Feja ka luajtur rolin kryesor,dije e sot?
    Shqipja një gjuhë e kurdisur nga shum shkelës e zaptuesit,njeri thot hajde,serbisht e tjetri thot vjen italisht e tjetri eja apo ec?
    Në kishën e ristozit fshati Mborja ka një dorëshkrim e një ikonë të zar Dushan dhe në dorëshkrim ka një alfabet të tipit kishtar sllavishten e vjetra,pra kisha i takon viteve 1340 dhe nuk ngjason me atë të sotmen,pra tjetër alfabet si ai i sotmi!
    Është mirë që gazeta tema ti bëj një fotografi brendësisë së kishës e t’a reklamoj për të kuptuar vërtetësinë e identitetin e asaj zone nën malin e Moravës?

  2. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

   ruajna o Zot nga te tredhurit i bastardet[atheoi],do te thoshte dikush…………….

   1. Gaqi says:

    Flet nga eksperienca jote mo.i vrare. Te ka tredhe Hiresia e tij Dhespot Jakovi? Gjynaf per ty. Ti themi Kriministrit grek te te rrise penzionin nga 300 teta boj 333 o i vrare…

 7. undefined says:

  Jo Gjergj Kastriotin ne Athine tek Kurdo-Arvanitet e pabese se na njollosin nuk dergohet ai Hero shqiptare tek hienat antishqiptare kjo eshte e papranueshme qe ky Figure te dergohet tek ata ARMIQ te Kombit te tij.Turp…turp

 8. Aleksander Thana says:

  Botoni komentin

 9. mik says:

  Dy thanje per Skenderbeun :

  Ti Skenderbeu, je i vetmi ne shekullin tone, qe mund te matesh me te gjith antikitetin.

  ” Ferdinanti i Napoli, drejtuar Skenderbeut “.

  Pa dyshim, Skenderbeu asht nji nga kater Gjeneralet me te medhenj te historise.

  Napoleon Bonaparti.

 10. Pellazgos says:

  Ne Krujen islamike zoti ME EMER?
  Ore,po ju kujtoni se Kombi eshte nje loje qe cdo 50 vjet te luash me te?
  A eshte e vertete zoti me comentin PA EMER qe Albania eshte shtet Islamik dhe pjesemarres ne Konferencen Islamike?
  Eshte si te thuash qe merr Dhipllomen per Doctor dhe te thuash qe jam bijaxhi.
  Keto vetem ne Albanistane ndodhin.
  Ky vend eshte i pushtuar akoma nga turqit,kuptojeni kete dhe mos e beni si struci.
  Ky vend i Lashte quhet Epir,ka dokumente nga Marin Barletti qe quan Prijesin e Epirit Jeorgios Kastriotin Orthodhoks (George nga italianet,Gjergj nga armiqte e Epirit myslimanet dhe katoliket).
  Zgjohuni more te mjere,Enri eshte i Shenjte ashtu si Kombi dhe mos u tregoni pa moral,pa kujtese,pa nder,pa dignytet per prejen e kokave nga sllavet dhe turqit,pengjet e marra nga gjiri i Nenave Orthodhokse qe akoma u degjohen te bertiturat dhe te qarat.
  A kini shpirt apo jo.
  Ngelet more te mjere Greku,Greku,Greku kur e kthyet kete vend ne shtet arabe.

 11. Per Qirkot says:

  Te ish skenderbeu gjalle do ta shikonit veten ne byth te Janullatos Se Skenderbeu luftovi per Arberin e jo pe 300 euro si puna Juaj kalbesira maxhup kurdistani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *