A e patë sa të lirë janë minoritarët grekë në Shqipëri?

Jashtë çdo qëndrimi nacionalist….

Nga Mentor Kikia

Ajo që u demonstrua sot në Bularat të Gjirokastrës ishte një shfaqje e shëmtuar e vulgut të shoqërisë greke dhe politikës që e mbështet. Flamuj pa fund, si në asnjë ceremoni, askund, edhe mbarë Greqisë, u shpalosën shoqëruar me një kor korbash që heroizonin një njeri që u vra në përpjekje të armatosur me policinë.

Kam lexuar shumë qëndrime sot, mes të cilave kritikë që akuzonin qeverinë për tolerimin e kësaj shfaqeje, deri në grotesk. 

Por unë mendoj që qeveria bëri shumë mirë që nuk ndërhyri.

Bëri shumë mirë që i la të dehen sot me një copë pëlhurë bardhe-blu, pasi as flamur s’mund të quhet kur me të vishen edhe pemët, e të këndojnë këngë çetnikësh. 

E di që do të thoni: A do ta bënim dot ne një gjë të tillë në Greqi?

Padyshim që jo, kurrë nuk do të na lejonin, madje do të na zhvishnin në kufi e të na merrnin çdo flamur të fshehur deri në mbathje.

A do të na lejonin grekët në gazetarëve të bënim transmetime Live një javë rresht?

Padyshim që jo. Mua më kanë refuzuar dy herë të kaloj kufirin sepse Ambasada greke në Tiranë është kujdesur të listojë gazetarët në pro dhe anti-grekë.

Por më mirë kështu, pikërisht ky është ndryshimi.

Shfaqja histerike e sotme në Bularat është një dëshmi e fortë për të gjithë, grekët vetë në radhë të parë.

Merrni këto pamje tani dhe tregojuani Botës mbarë se sa të lirë janë minoritarët grekë në Shqipëri.

Tregojuani kokave të sëmura në Athinë që kërkojnë të ndezin zjarr edhe kur nuk kanë as eshkë e as strall, edhe “panhelenikëve” në Amerikë që vajtojnë për dhunimin e minoritarëve.

Edhe Vangjel Dules që jeton në Tiranë.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “A e patë sa të lirë janë minoritarët grekë në Shqipëri?”

 1. Besi says:

  Jo Mentor, grupet te cilat u drejtohesh do gezojne e do festojne sot, sepse e perdhosen si u desh qejfi token shqiptare. Ka ardhur koha, madje jemi me shume se te vonuar, qe prania e shtetit tone te ndihet, te njihet dhe te respektohet, per kete kemi nevoje. Autobuzet te ishin ndaluar qe ne kufi, le te bente pala greke ankesa e nota verbale ne KE e ku t’i donte qejfi. Ngjarjet e sotme duhet te parandaloheshin me patjeter se na erdhi turp kur lexuam titujt e gazetave, jo me kronikat televizie, vec mos me pas gjak qe te mos reagosh e te neveritesh. Mos na e nxini me shume faqen, po reagoni e na mbroni, mjaft me me nacionalizma e retorika boshe neper tavolina rrumbullake, duam te na sigurohet respekti dhe te na lthehet dinjiteti.

  1. greece is shit says:

   ….kjo tolerance qe besoj se eshte e qellimshme, nuk duhet te perseritet me. Rradhes tjeter, shpresoj te mos kete nje rradhe tjeter, shteti per te cilin ne paguajme taksa duhet te resektoje ligjin dhe RECIPROCITETIN. Ne rast te kundert cdo taksapagues duhet te coje ne gjyq qeverine dhe te kerkoje taksat mbrapsht pasi nuk justifikohet pagesa e tyre. Dua ti drejtohem gjithkujt dhe me cfaredo lloj pozite, nga kryeministri, opozita dhe qytetari me i thjeshte ne asistence sociale se durimi ka kaluar cdo kufij. Ne rast se qeveria jone dhe organet ligjzbatuaese nuk jane apo nuk duan te be bejne punen e tyre atehere merrni fatet tuaja ne dore dhe konsideroni minoritaret dhe kishen greke si armikun tone dhe veproni si me armikun.

   te fala janulles

  2. Shqiptari says:

   Pas kesaj edvini i corapekuqi i gjate bashke me serbin berisha dhe qesharakun lulush e te korruptuarin meta duhet ti vene gishtin kokes dhe te mos lpranojne arritjen e marreveshjes detare qe eshte si kali trojes per ne

 2. Ergys says:

  Nuk jam dakord kete radhe me Kikine.Kush nxit dhunen edhe nepermjet thirrjeve duhet te ndiqet penalisht.Dhe Dule maskarane nuk duhet ta lene pa gje.Sepse eshte dhe deputet qe paguhet nga shteti shqiptar dhe merr pjese ne varrimin e nje krimineli duke akuzuar policine e shtetit per krim.Ne asnje vend qe ka dinjitet shteti nuk lejon nje maskarade te tille sepse dekurajon qytetaret dhe i ben pesimist ne zbatimin e ligjit.

 3. Albann says:

  Pyesni perfaqesuesit e BE pse nuk reagojne per qendrimet ekstremiste greke antishqipatare,nderkohe qe e ngrene zerin sa here preket interesi i grekeve nga “nacionalistet ” shqipetare?Detyrojini te shprehen…

 4. Albani says:

  O Mentor pirdh se lirohesh,paske zili e po I ben opozite Andi Bushatit me duket.
  Ajo qe ti perfaqeson na solli ketu more zagar,sepse ketu flitet per ligj.
  Ligji nuk duhet te zbatohet kur dhe ku te doni ju q…ropt.

 5. Illyria-Shqiperia says:

  Mentor na tregove nje te vertete. Duhet pare cilet gazetare kane kaluar kufirin dhe nxjerre konkluzione kush merr rrogen atje kunder Atdheut. Meron nuk e Di, a e kane lejuar.?!

 6. Thoma Kola says:

  Jemi para nje ngjarje absurde,nje terrorist,pak rendesi eshte shqiptar i greqizuar,apo shqiptar jo i greqizuar ka ngritur arme kunder shtetit dhe prej disa ditesh eshte ber objekt i mediave,per cudi edhe duke e glorifikuar kete kriminel.
  Ju lutem ,nese do ishte shqiptar i pa greqizuar askush nuk do shkonte ne varrimin e tij sepse ka qelluar me arme kunder shtetit,per fat te keq ky shqiptar i greqizuar i barabart me terroristet e ISIS qenka hero,per Agimin e Art eshte e pranueshme sepse dihen qellimet etyre dhe as nuk ja ndjejme,por kur shohim deputete dhe bashkiake qe paguhen nga taksat tona dhe behen pal me kete terrorist ndjehemi te revoltuar.
  Itakon Kryetarit te kuvendit te shprehet per keta deputete.

 7. ambasadori says:

  O Mentor, greket kane sindikata , kane dhe unitet per nje qellim dhe ngrihen te gjithe per t,iu pergjigjur nje thirrjeje
  Kurse ne shqiperi, keto gjera as qe ekzistojne pasi shqiptaret shquhen qe i urojne te keqen njeri tjetrit
  Populli shqiptar nuk solidarizohet per asgje, madje as per ti cuar ne gijotine kermat e parlamentit qe tallen me popullin
  Para disa kohesh, ambasadori Lu beri thirrje te hapur qe populli te reagoj per abuzimet dhe vjedhjet e politikaneve ne kurriz te shqiptareve

 8. Brahoo says:

  Pirdh, pirdh o Kikia…..Sot u tregua qe ne nuk kemi as shtet e as popull….Jemi ne pik te hallit,nuk ka kush te mbroje as edhe nje minimum dinjiteti.

 9. USA says:

  GRAT NE PIDH TE GJITH POLITIKANEVE RAMA TE JAPI DORHEQJEN SE SESHTE PER KETE PUNE PO ESHTE PER LLOGJE PRESIDENTI LESHIT KU ESHTE APO SKA MBARUAR DREKA DHE DARKAT NE ITALI ROBET NE PIDH MOR PLERA O QELBESIRAT E KOMBIT

 10. Arjan says:

  Nuk mund te vazhdohet me te njejtin refren zoti mentor qe ne Shqiptaret te jemi tolerant ,kerkohet vdekja e Shqiptarit ne toke te tij , Nuk mund te lejohen shfaqe te tilla per vorioepidhit.

 11. Timi says:

  Problemi është se tolerancën e marrin për dobësi.

  1. gjyshi says:

   Anekdote: Nje njeriu i ra mini neper mustaqe dhe filloi te nervozohej. Tjetri i tha se nuk u be kiameti. Ky ia ktheu duke i thene sr vertete nuk u be kiameti per nje here, por po frigohet se po mesohez mini me kete tolerance te tijen dhe neper mustaqet e tija do ta beje rruge.

 12. SPQR says:

  O zot c’shkrim pacavure! Po si the, si the?! Beri mire qeveria qe nuk nderhyri se medemek ua treguam grekeve se sa tolerante jemi, e qe s’jemi si ata?! Po shteti shqiptar nuk eshte ne testim per te marre provimin per nje vend ne OKB o k…r me zile!! Cfare fituam nga kjo dhj… dinjiteti e krenarie kombetare qe na beri qeveria? nga dhunimi kolektiv i kushtetutes e nje morie ligjesh nga andartet nen sehirllekun e qeverise?! Te jesh kaq bole e naiv sa te mendosh vertete se me kete sjellje ua kemi menderosur kokave te nxehta ne Athine?!! S’te mjaftuan 30 vjet “tolerance brekhequrish”? prape advokon tolerance ti? Ajo reforme ne drejtesi qe mezi e presim te gjithe ka si kryefjale shtetin e se drejtes, ose ndryshe nqs je trap e s’e kupton, sundimin e ligjit. Cili ligj sundoi sot?!! Ai i republikave te bananes! Sot u be m…. kala mbi Kushtetute, ligjin themelor, ndersa ti o debil flet per tolerance! Lufto per parime, jo per klikime o tutkall!
  P.S: haleve “enter”, “klizmax”, “flm” e te gjitha zgjebeve te sorollopit te tyre qe iu nxin shpirti nga urrejtja ndaj Shqiperise iu uroj me shpirt fundin e banditit qe vdiq. Kina robt jua shk…fte o jashteqitje gjitaresh!

 13. dino says:

  Mos ndoshta nje nga pikat qe duhet te permbushe Shqiperia per anetaresim ne BE esht ulja e brekeve ne gjunje dhe ngrenia e k…ne bythe nga greket.
  Po qe keshtu te shk. …..sha BE the Brukselin para dhe mbrapa Bashir me qeveritaret tane hajdut te shitur a k… lepiresa.

 14. Sam says:

  More Mentor po qenke tip i cuditshem,
  Ne nje dite si kjonje gazetar shqiptar duhet te zgjedhe qarte prioritetin politik, ate qe shqeteson opinionin shqiptar, populline ketij vendi. Dhe shqetezimi sic e shikon edhe nga komentet ne gazeta e ne media nuk eshte problemi i paqene i te drejtave te minoriteit grek ne Shqiperi (per te ciin SOT nuk i bie njeriu ndermend se mund te ankoohet qeveria ose qarqet shoviniste-nacionaliste greke.
  Ne sot duan te dime si do t’i behet halli i sovranitetit te Shqiperise qe po mirret neperkembe sikur te ishim nje koloni e Greqise.
  Ne kemi problem nderhyrjen greke dhe manifestimet antishqiptare te tyre ne Bularat, varresat greke ne toke shqiptare, qe kane filluar te japin frutet e idhura te terrorizmit ne jug te Shqiperise, problemin e miliona eurove qe derdhen pa hesap ne median dhe politiken shqiptare nga e kane burimin te gjitha politikat antishqiptare (futja e Janulllatosit si percares i kombit, ndertimi i varezave greke si piramida te kufirit te “Vorioepirit”, bisedimet jo transparente per detin e madje edhe faktin qe Greqia ende nuk pranon as te njohe zyrtarisht kufijte e njohura nderkombetarisht te Shqiperise.
  Kurse ti sot paske ne rend te dites problemin e te drejtave te minoritetit grek ne Gjirokaster, qe i kane me te medha se sa u takon (po s’besove shihe Bularatin shqiptar mbuluar me flamure greke).

 15. Jimi says:

  Edhe Vangjel Sahanit (Taves)!

 16. BE =putanen says:

  Me pak fjale
  Populli Greek me gjith Shtetin e saj jane Ti shkedhesh Ropt NGA I pari tek I fundit

 17. Pellazgos says:

  O dino,shteti shqipetare sa te te jete pjesetare i Organizates Islamike,te na “haje” mune Greqia dhe Jeorgios Kastriotis,se ju “plotesua” endra e Tij nga jeniceret.

 18. undefined says:

  Kjo “toleranc” e shqiptareve mund te kthehet heren tjeter ne nje katastrof per Qeverine shqiptare dhe “greket” e Qarqeve antishqiptare qe i fryejn zjarrit edhe durimi e “toleranca” ka nje here nje kufi sic ndodhi me Kacifen ku Qarqet “greke ” nuk e prisnin nje reagim te tille te Police shqiptare kjo mundvte ndodhi ne te ardhmen ne permasa me te medhaja dhe rang civil ky eshte dhe problemi tani e tutje me ato varreza imagjinare dhe moscarje koke nga politika shqiptare do tu lere vend aksioneve nacionaliste sepse nuk mban me “uje pilafi”

 19. Labi,Montreal says:

  Perralla, Greket e dine,bota e di, askush nuk flet po nuk foli viktima. Viktima jemi ne shqiptaret.
  Tregoi se ,qeverria jone eshte e druajtur per te zbatuar ligjin( nderhyri policia ne Virginia kunder nazisteve e separatisteve),tregoi se ne kemi pune per te bere derisa te kemi nje shtet me dinjitet qe nuk zmbrapset ne respektimin e kushtetutes. Tregoi edhe se kush jane Greket…por kete…Franca e Anglia e dine, skane nevoje t’u perseritet…gjepura.

 20. Paqesori says:

  Nje bravo te madhe Qeverise, qe nga Bularati i laparosur dhe deri ne Athinen e plakur nga hallet qe i hapen si sot , rrugecer gjithfare ngjyrash e formash ! Bravo, bravo, bravo ! Jemi nje popull qe na duhen te tilla sjellje gjakftohta per ti treguar botes se dime te arsyetojme dhe nenvleresojme ! Qeveria ne lartesine qe i duhet ! Rrugecerit u perdhosen , laparosen dhe iken bisht ne shale , se mbeten pa u hapur shalesh si i ndjeri qe percollen !

 21. deda says:

  Nuk jan ata te lir por jan shteti dhe politikant tan bythq,,,,r.

 22. deda says:

  Nuk jan ata te lir , por jan shteti dhe politikant tan bythq,,,,r.

 23. muhamet qeflliu says:

  ashtu eshte
  madje greket e kane fajin qe keto 30 vjet demokraci popoloja jone e ha sa krahu
  qe kompanite e huaja vjelin leke e spaguajne taksa
  qe krimi na ka mbytur e me radhe
  urra te na rroje partija edhe poshte armiku i jashtem grek
  se pepinot qe i rrjeping grate neper fabrikat e rrobave jane shqipo si ne
  turqit qe kane mbytur arsim edhe mjekesin jane shqipo
  amerikanet e naftes edhe te gazit qe paguajen ketu e 15 vjet 0 taksa edhe ndosin ujin e ballshit jan shqipo
  apo koncesionet qindra milione euro qe u jepen firmave ne parajsa fiskale firma te cilat nuk u dihet pronari jane shqipo
  na kane kthyer ne nje komb zagar qe leh me leje
  edhe kete here duhet te lehim per patriotizem kunder grekeve edhe me urdher te jemi te lumtur
  po qe se maloku i forcave speciale qe kishten qene turni i trete tek evrop llotoja si bodyguard edhe donte te mbaronte pune shpejt e vrau kacifen te dali e verteta
  fundi i fundit lazot 15 vjet i gjuanin pernate me kallash gjirokastres edhe kur reneja e malokeve vajti atje nuk vrau nje lazo, po lazot vrane nje reneist
  Ta kishin lene te ikte ne greqi kacifen jo ta rrethonit edhe u kishit lene dopjo gjashten ne dore grekeve
  prandaj nuk eshte politika per maloke, gomari edhe tufa me dhi jane shume per ta

 24. Pellazgos says:

  Po cfare te lire more Kikia.
  Kjo eshte shenja e protestes se Grekeve te Pirros nga Islamiket qe marrin urdhra nga Sulltani Erdogan.
  Nuk e dime ne qe Enver Hoxha i mbylli shkollat Greke ne Korce,Elbasan,Permet,
  Moskopol dhe jo Voskopoje,Agi Saranda dhe jo Sarande,Argjirokastros dhe jo Gjirokaster etj.
  Do thote dikush qe ishim te gjithe njesoj pa shkolla Greke sic kemi pasur qe nga koha e majmunit.
  Prandaj,shqipetaret myslimane qe nuk kane vetem Fene islame por edhe Emrat qe tani po i ndrojne,festojne festat islamike te armiqve te Kastriotit,duhet te kuptojne se nuk do kene me Arvanitas apo Arberesh qe tja mbathin nga ju,por me lloto dhe per specialitete shkojne ne ane te botes.

 25. Lee lee says:

  Mentor qe te besh trimin duhet te kesh bythe.bere trimin si polici pa arsye dili zot.Bere Prometeun si KM ..dili zot.Bene patriotin si shoqeri dili zot.Mentor nr 2 I xrisis avgjis ngjan me ty keni tipare te njejta.Kete e them pa te keq per te te thene se ne kete vend qe quhet ballkan nuk ka popuj por minoritete qe bejne shtete me flamuj te ndryshem.Une personalisht nuk ndihem komod me ato qe pashe.Nuk ndihem mire por nga ana tjeter them mire tu behet qe te vene mend mos ti besdisin ata pleq qe kane ngelur ne ato toka .Mire tu behet qe ta kuptojne se shprehja …DHI E ZGJEBOSUR DHE BISHTIN PERPJETE ..eshte fiks per EDI RAMEN ME KOMPANI gjithashtu per VANGJEL DULEN ME KOMPANI. vetem nje debil mendon se ne kete histori jemi te pafajshem.Vetem nje debil .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *