Hetimi Trump-Rusi vihet në pikëpyetje nga republikanët dhe demokratët pasi Trump shkarkoi Jeff Sessions

Republikanët kanë bërë një paralajmërim publik se prokurori i posaçëm Robert Mueller duhet të lejohet të vazhdojë hetimet e tij për përfshirjen e Rusisë në zgjedhjet e SHBA, pasi Donald Trump shkarkoi Prokuroroin e Përgjitshëm Jeff Sessions.

Këto thirrje vijnë pasi Trump zëvendësoi prokurorin e Përgjithshëm, Jeff Sessions, shefin e stafit të tij, Matthew Whitaker, një kritik i hetimit të Mueller, ndërsa senatori Susan Collins ishte midis republikanëve të parë që bëri paralajmërimin: “Është e domosdoshme që Administrata të mos pengojë hetimin e Mueller … Këshilltari Special Mueller duhet të lejohet për të përfunduar punën e tij pa ndërhyrje“.

Mitt Romney, i cili fitoi garën të martën për t’u bërë senator për Utah, synonte të fliste për Trump, duke thënë: “Është e domosdoshme që puna e rëndësishme e Departamentit të Drejtësisë të vazhdojë dhe se hetimi i Muellerit vazhdon të përfundojë pa pengesa“.

Ish-shefi i CIA-s, John Brennan parashikoi se ishte e mundshme që Mueller kishte përfunduar raportin e tij për zëvendësprokurorin Rod Rosenstein, i cili u lirua dje nga detyra e tij që mbikqyrte hetimin për ndërhyrjen e zgjedhjeve ruse dhe çdo bashkëpunim me fushatën Trump, shkruan Guardian.

Sessions u pa i përlotur kur u përshëndet nga stafi i tij në rrugën jashtë ndërtesës të mërkurën mbrëma. Largimi i tij erdhi disa orë pasi mori një telefonatë nga Shtëpia e Bardhë që e urdhëroi atë të jepte dorëheqjen.

Gjithashtu për hetimin në ndërhyrjen e supozuar ruse gjatë zgjedhjeve të vitit 2016 mund të jetë nën kërcënim pasi Presidenti Donald Trump shkarkoi prokurorin e përgjithshëm Jeff Sessions, thonë demokratët kryesorë.

Nancy Pelosi, e cila drejton demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve, e quajti vendimin një “përpjekje të hapur” për t’i dhënë fund ose penguar hetimin.

Demokratët, të cilët fituan shumicën në dhomën e përfaqësuesve në mes të mandatit, janë zotuar të mbrojnë atë.

Disa republikanë duket se kanë ndarë shqetësimin e demokratëve për të ardhmen e hetimit, e cila udhëhiqet nga prokurori special Robert Mueller.

Mueller po heton marrëveshjen e dyshuar midis përfaqësueve të fushatës Trump dhe Rusisë, duke rezultuar në një seri akuzash kundër disa bashkëpunëtorëve të Trump.

Trump ka mohuar me forcë se ka ndodhur ndonjë bashkëpunim, dhe në mënyrë të përsëritur ka bërë thirrje që hetimi të mbyllet, duke e quajtur atë “gjueti më e madhe politike në histori“, shkruan BBC.

Demokratët e shohin këtë veprim të fundit si një përpjekje për të bërë pikërisht këtë. (TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Hetimi Trump-Rusi vihet në pikëpyetje nga republikanët dhe demokratët pasi Trump shkarkoi Jeff Sessions”

  1. Dan says:

    Juve te hani karin me gjithe bole…… dini edhe se ca ndodh ne USA por edhe ne Albanistan…….
    Ik ore qihuni majmuner.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *