Komentuesit: Greku erdhi dhe na provokoi ne shtepine tone. Rama: Shteti yne s’lufton as me arkmorte dhe as me provokatore varrimesh

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas ceremonisë së varrimit të Kostandino Kacifas në Bularat të Gjirokastrës, ku morën pjesë mbi 1 mijë grekë të cilët këndua në kor thirrje nacionaliste dhe anti shqiptare.

Një qytetar i shkruan Ramës në Facebook se greku erdhi dhe na provokoi, por kryeministri shprehet se Shqipëria s’lufton as me arkmorte dhe as me provokatore varrimesh.

Sipas Ramës, Shqipëria nuk “fëlliqet” nga ca te pagdhendur, qe jetojnë si hiena e këndojnë si korba.

Komentuesi: Nderhy zoti Rama Te lutem sepse u flliqem si shtet,vjen greku na provokon, tregoja vendin dhe tregoja vlerat tona si komb.

Përgjigja e Ramës: Vlera jone sot? Pikerisht ajo qe disave ketu u duket gabimisht si dobesi. Shteti yne s’lufton as me arkmorte dhe as me provokatore varrimesh. 

Kush erdhi per te provokuar, hyri, turperoi veten e flamurin e tij dhe iku. Patriotizmi nuk eshte te urresh tjetrin e gjuhen e tij, po te duash vendin e gjuhen tende. 

Dhe zotrote mos e perdor termin “greku”, se eshte po kaq e neveritshme sa kur te pagdhendurit ne anen tjeter, thone “shqiptari”! Minoriteti grek, njerezit e mire te minoritetit e te Bularatit, nuk jane “greku”, po jane qytetare te respektuar e te pazevendesueshem te Shqiperise.

E ti qe as emrin s’merret vesh si e ke, rri pa merak se Shqiperia nuk “flliqet” nga ca te pagdhendur, qe jetojne si hiena e kendojne si korba! 

Jane qenie te mjera qe perdhosin te vdekurin qe medemek respektojne dhe ulin dinjitetin e flamurit te kombit te tyre – nje komb qe i ka dhene shume njerezimit; nje popull qe s’ka qene e s’mund te jete kurre armiku yne; nje vend ku shqiptaret kane gjetur strehe, njesoj siç kane gjetur greket strehe tek ne dhe qe edhe ai, si çdo vend, ka taksiratin te kete derrat e gomeret e vet.

21 komente në “Komentuesit: Greku erdhi dhe na provokoi ne shtepine tone. Rama: Shteti yne s’lufton as me arkmorte dhe as me provokatore varrimesh”

 1. Besi says:

  Ky eshte momenti yt me i ulet ne politike Edi Rama, nderkohe ti vazhdo fol me fjali te gjata dhe me eufemizma boshe. Sot, ne token tone ju doli situata nga kontrolli dhe pergjegjesia bie direkt mbi ty, mbi Ministrine e Brendshme dhe mbi Policine e kufirit qe i lejuan banditet te hynin ne vend, se policia e Gjirokastres sigurisht qe nuk kishte cfare te bente. Nese deshiron akoma te dukesh si burre shteti coje ceshtjen ne Keshillin e Evropes, edhe deri ne Gjykaten e Hages po te jete nevoja. Shpenzoji nje here te vetme ashtu sic duhet parate e taksave tona, e leri dokrrat se na turperuat fare.

 2. turpi i DIMOKRATIA-s eshte se ,ajo na detyron te degjojme e dhe mendimin e budallenjeve.......''[Bernard Show] says:

  po e mer vesh se cte pret prej suniteve more rrot [email protected] por mos u merzit……….mijera sunite te palare pritet ne ditet ne vazhdim te dportohen nga greqia drejt alvanias…………….do te shoi muti ne gju,gezuar ramazonin!

  1. ILIR says:

   Po qetesoje kolotripidhan o pederast kristianotaliban….se per ate emigrantet shqiptare keni bythe dhe vini ktu cireni si kurvat ne bordello…se mos ishin ata te gjoret do kishin vajtur andej nga kane dale, gjith ata shoket tend ekstremiste sot ne bularat. Ajde Kalo Pashka

   -“Feja e Shqiptarit osht Shqiptaria”

 3. Klimax says:

  E ka akoma ne faqen e tij ne Facebook pacavuren e “Shqiperise se Madhe” Rama? Ne qoftese ajo pacavure nuk eshte nje shovenizem skizofrenik dhe nje perdhosje e simbolit kombetar, atehere cfare eshte?
  Mjaft me “leksione” patriotike , Rama!

  1. Mo says:

   Rama eshte njeri i matur dhe politikan europian. Eshte shprehur tamam qe mos t‘i nxej gjakrat ne te dyja anet. Ata extremistat uluriten dhe iken. Tani qeveria duhet ti shpall persona te padeshiruat ne shqiperi dhe ja. Mbaron e gjitha. Ata greket treguan dhe iher mentalitetin e tyre. Fitimtat dhe liridashes po ngelin prap shqiptart.

 4. Labi Montreal says:

  Po o Edo,por ne vendet e tjera te botes( perendimore e kam fjalen) ,nuk do t’a lejonin kete shfaqje shoviniste.
  Te m’e thuash,jemi akoma te brishte,do e pranoja…por…( ne US separatisteve u tregon vendin policia) ..tolerance?!
  jam me PD, nuk eshte moment per te pas krahe…eshte moment per te qene Shqiptare…dhe une sot ndihem idobet,i pafuqishem te kerkoj mbrojtjen e kushtetutes. Edhe une e di mosfuqine e vendit tim( pertej PD e PS).

 5. beni says:

  Z.rama!
  Minoritetet i është minoritet dhe sado të themi ne shqiptare qytetar të ksaj republikë gabohemi?
  Ky minoritet përfaqson interesa të tjera e jo ato të republikës sonë Shqipëri, është njëlloj si serbët në Kosovë?
  Integrimi i ktij minoriteti ka të bëje shum në aspektet social kulturore por së cfarkulture duhet të marin grekët,të bëhen myslimane,kur kultura e tyre është më e hershme se ajo që solli turku,dhe jan autokton në kte tokë!
  Gabimet e fuqive të mëdha dhe austro-hungarisë na bëjn sot 100 e ca vjet më vonë armiq me komshinjtë tanë autoktone,por të ndarë nga nën e tyre Greqi?
  Sa bukur kerkojn të jetojnë kosovarët,të lirë e jo të sundohej nga Serbi,kështu kërkon edhe minoriteti grek?
  Jemi ne në gabim ku integrimi esht vetëm në letër,që të jetojmë të gjithë si të parët tanë europianë,që komshinjtë të mos na urrejnë,miqësia të ngelet miqësi si të parët tanë arvanitë me grekët ku kta te fundit u lëshuan shtëpitë e shtetin dikur nga reprezalje turke?
  Shqipëria është edhe e jona edhe e grekve dhe anasjelltas Greqia për grekët e për shqiptarët,nacionalizmi shfaqet kur rymat ideologjike e fetare nuk përputhen së bashku,prandaj vjen edhe ndarja dhe për këtë popujt duhet të evulojn,kush është më e mira,kristianizmi apo islamizmi të zgjedhin atë që duan,por askush nuk shkoj në Turqi në kto 30vjet emigracion,të gjith lakmuan krishterimin e jo islamin z.kryeminister i Shqipris!

 6. Skenderbe says:

  Ju e treguat fytyren se ca shteti keni… Dolet trathtare erdhen byth qimAt grek te bajn nAmin ne token shqiptAre😡 Turpt te keni si shtet rama metA te gjithe trathtar 😡😡😡

 7. Paqesori says:

  Nje bravo te madhe Qeverise, qe nga Bularati i laparosur dhe deri ne Athinen e plakur nga hallet qe i hapen si sot , rrugecer gjithfare ngjyrash e formash ! Bravo, bravo, bravo ! Jemi nje popull qe na duhen te tilla sjellje gjakftohta per ti treguar botes se dime te arsyetojme dhe nenvleresojme ! Qeveria ne lartesine qe i duhet ! Rrugecerit u perdhosen , laparosen dhe iken bisht ne shale , se mbeten pa u hapur shalesh si i ndjeri qe percollen !

 8. alb says:

  Ti je vetëm nje demagog e patriot fals.
  Fjalët e tua janë thjesht oratori elektorale.
  Gjithmonë kam besuar që ti je hipokrit.
  Me këtë ngjarje sot u ke treguar gjithë Greqise qe je një frikacak e antishqiptar.
  Në çdo vend të botës do ta shkarkonin qeverinë tënde per 24ore për ja që në Shqipëri kjo nuk ndodh sepse shqiptarëve nuk jinha palla për nacionalizëm e atdhe. Jan me shum te pikëlluar që u mund Juventusi.

 9. Usa says:

  Po kur erdhi greku me grekofonet ne Peshkepi te Permetit dhe vrau 4 ushtare bin nenesh dhe nje oficer bir nene e baba, ku ishit juve salixhinjte maloke?! Pse nuk u ngritet mor kurvat e PDs ti hidheshit Sales ne fyt se i vrane ushtaret fhe oficerin?
  Pse jeni kaq bythqire o maloke te trashe?

 10. Lizga says:

  Qendrimi I qeverise per tu lavderuar,tregon pjekuri urtesi dhe mencuri ,nje BRAVO te madhe

 11. realisti says:

  Demokracia ne kete rast eshte pordhe me rigon . Une e kam jetuar diktaturen per keto situata kishte pergjigje me efikase. Keto pergjigjet demokratike vlejne kur tjetri te respekton si i barabarte.

 12. SPQR says:

  Me arkmort ne krah beri grusht shteti Saliu ne 98′. Apo e ke harruar?!! Keshtu qe mos na caj k… me folklorizma idiote! Shteti s’ka nevoje te luftoje me arkmorte, por te mbroje parimet, ligjet, rregullat mbi te cilat eshte ndertuar dhe qendron ne kembe! Por ti kujton se vendi drejtohet me statuse nga facebook-u keshtu qe nuk habisin kend keto karagjozlleqe. Edhe thuaj arkivol sic i themi te gjithe, se as arkmort nuk eshte shqip.

 13. Xhaxhi says:

  Zoti KM, nëse bashkia mori përsipër të paguante për ceremoninë mortore të terroristit, për arsye të dobëta nëse do mund të thosha mendimin tim, duhet të kishte ndaluar pjesëmarrjen e çdo njeriu që nuk ishte pjesë e familjes. Ishte sh e qartë që do ndodhte kjo gjë, dhe politika siç është dhe një lojë shahu duhet paraprirë me të paktën një lëvizje përpara.
  Gjysma e të keqes ishte që nuk vërshuan shqiptare e policë kundër turmës së llumit grek.
  Ne e shajmë tani Enver Hoxhën, por ai I dha dinjitet Shqipërisë, Nëse terroristët hynin në Shqipëri, linin kërmat!

 14. Zija Bahja says:

  Toleron me I forti dhe me I mencuri, nderkohe qe mban edhe shenime… bravo zoti Rama!

 15. dino says:

  Frikacak i paburre, spurdhjak, servil debil.
  Me te vertet beson në atë mendjen tënde të skizofrenuar nga kokaina se një grek do shpenzoje 1min kohe nga koha e tij të dëgjojë oratorine dhe eufizmat boshe te një frikacaku.
  Të erdhën në shtëpi e te shan me libër shtëpie. të shkerdhyen atdheun, te shurrosen flamurin , sovranitetin, dinjitetin, ndërgjegjen kombtare deri në skaj e ti flet për tolerancë. Je vetem një skizofren.
  Nuk po marr shembull një shtet sa i joni po sikur të shkoje marrim shembull nje shtet si San Marino e te ndoshte ashtu siç vepruan në Bularat tani do ishin në burg sado që të ishte numri.
  Ky ka qënë një turp i paparë ndonjëherë në historinë e Shqipërisë.

 16. Premto says:

  Ne kohe te Enver Hoxhes as ne ender nuk mund mund ta shihte greku te fyente dinjitetin tone. Kishim njehere por sot ne Shqiperi nuk ka me as burra e jo burra shteti.
  Eh c’kohe te turpshme qe na solli demokracia e ketyre 30 vjeteve te fundit. Si po na neperkemb edhe nje shtet i zgjebosur e imbytur ne borxhe!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *