Kërcënimi i reporterëve shqiptarë në Bularat, reagon Unioni i Gazetarëve: Dënojmë veprimet e ekstremistëve me origjinë greke

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka reaguar lidhur me gjendjen e krijuar në fshatin Bularat të Gjirokastrës ku disa shtetas grekë kanë kërcenuar gazetarët që ishin duke raportuar mbi ceremoninë e varrimit të grekut

UGSH dënon aktin duke apeluar që institucionet të ndërmarrin hapa konkrete për të gjetur dhe ndëshkuar agresorët.

Përmes një komunikate zyrtare, ndër të tjera thuhet:

“Agresiviteti dhe thirrjet ekstremiste te qytetarëve grekë dhe disa minoritarëve në Bularat ndaj gazetarëve, janë shkelje e lirisë dhe kërcënim për shkak të detyrës

Tiranë më 8.11.2018

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë denoncon thirrjet ekstremiste, fyerjet dhe dhunën verbale si dhe pengimin e gazetarëve të mediave në ceremoninë mortore që u organizua sot në fshatin Bularat të bashkisë së Dropullit, për qytetarin K.Kacifas, i cili u vra në përballje me forcat speciale të policisë. 

Agresiviteti i qytetarëve të ardhur nga Greqia si dhe disa personave ekstremistë me origjinë greke ndaj reporterëve të mediave shqiptare, gjatë ceremonisë së sotme, është një rast pa precedent. 

UGSH denoncon këto sjellje, pengimin e gazetarëve në detyrë ai dhe gjithë veprimet provokative të ekstremistëve nacionalistë grekë në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë u bën apel gjithë kolegëve që u përballën me këta individë në krye të detyrës dhe që kanë fiksuar momente të këtyre sjelljeve agresive, t’i publikojnë ato dhe organizata jonë u drejtohet institucioneve ligjore për vënien para përgjegjësisë ligjore të të gjithë agresorëve dhe penguesve të reporterëve.

UGSH apelon pranë organizatave të gazetarëve në shtetin fqinj, në Greqi, për reagime solidare. Organizata jonë u drejtohet organizatave ndërkombëtare të gazetarëve dhe të mbrojtjes së lirive themelore, të denoncojnë këtë agresion të pashëmbëllt të ekstremistëve nacionalistë të ardhur nga një vend, në një shtet tjetër.

 Kërkojmë nga institucionet vendore të Dropullit, subjektet politike dhe përfaqësuesit e minoritetit grek në Shqipëri tê distancohen nga sjellje dhe agresione të tilla nacionalistësh esktremistë mbi gazetarët shqiptarë.

Veprime dhe agresione të tilla janë shkelje të rënda ligjore, ato jo vetëm provokojnë, por krijojnë klimë negative në bashkëjetesën greko-shqiptare”, nënvizohet në deklaratë. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Kërcënimi i reporterëve shqiptarë në Bularat, reagon Unioni i Gazetarëve: Dënojmë veprimet e ekstremistëve me origjinë greke”

 1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


  Ç’donit ju atje
  gazetarë të shquar
  bënit lajm nga studjot
  siç jeni mësuar.

  1. Ruby says:

   Ç’donim ne atje?!

   Dalim mù ne sheshe,
   S’fshihemi ne llageme
   Ne aty kerkonim
   P….e sateme!!

   Pompisti i uturakut ku je?

 2. Titi says:

  BRAVO UNIONIT TE GAZETAREVE SHQIPTARE PER REAGIMIN DHEMBE PER DHEMBE NDAJ KETYRE MOSTRAVE EKSTREMISTE GREKE QE GUXOJNE TE KERCENOJNE NE TOKEN TONE.JAZEK SHTETIT QE HESHT DHE BEN SEHIR.

  1. Ruby says:

   Ç’donim ne atje?!

   Dalim mù ne sheshe,
   S’fshihemi ne llageme
   Ne aty kerkonim
   P….e sateme!!

   Pompisti i uturakut ku je?

 3. #varijanullen says:

  Hibrid zombi homogjen . Ju lutem media te nxjerri fytyrat e njerzve hibrid. Plumbi e zgjidhe kete pune vetem. Janullatus A ME HA MUNE, PSE NUK FLET?

 4. loni says:

  ere mos beni sikur u preket bythqima gazetar,greku na ka shkerdhyer 30 vjet rrjesht dhe do vazhdoj te na shkerdheje,kurse ju sote u kujtuat te thoni,se greku po ju quan kurva,ne kurvat e grekut jemi derisa na shkerdhen deri ne palce gjate ketyre 30 vjeteve,dhe me e keqa eshte se vijne dhe na shkerdhejne edhe ne shtepine tone bordello qe eshte shqiperia,sedra jone perpara grekeve eshte deri tek kari i grekut nuk shkon me lart,ju lumte kari o greke,qe jeni te mbytur ne borce por shqiperine me kurvat qe ka brenda(populli)ju e qini pa asnje lloj veshtersie,edhe keta gazetaret tane ti shkerdheni pa meshire ashtu sic keni shkerdhyer kete popull ketu e 30 vjet rrjesht,vazhdoni o greker se ne nuk jetojme dote pa karin tuaj,nje gje me habit,po keta camet pse nuk mbrojne shqiperine qe te ngrihen dhe ti benin balle ketyre kurvareve grek qe erdhen sot ne shqiperi,apo camet e kan marre frike karin e grekut qe ne kohen e zerves,po maloket trima qe ne vitin 1997 moren armet per te shtypur jugun e pafajshem pse nuk ngrihen kunder ketyre kurvareve,apo edhe malokeve po i qihen grate lopthis nga kurvaret greke,prandaj edhe nje here,ju lumte o greker qe na shkerdheni para dhe mbrapa se ne si popull na pelqen poshterimi,me mire ju se te tjeret,me mire na qini ju sesa turqit,mire na i beni,rrofshit perjete qe edhe ne shqiptareve mos te na mungoje kari juaj,popull kurve jemi ta pranojme.

  1. loni per betoni says:

   Loni pe betoni, Peti per verteti..
   Mire qe di qe je bytheqir, o mamaqire..

  2. Nardi says:

   O Loni o rrote kari jo vetem greku por kina te qifte fisi ty dhe mendimet tende te shkerdhyera?!?!
   Keshtu shkruan kur mendon me bythe 🤬🤬🤬

   1. loni says:

    ju dogji e kurva te ndershme,kurse ty o nardi i ngjan motres tende qe e ke te virgjer nga veshet se nga brimat e tjera eshte e shpuar si ajo mamaja jote kurve,mos tju vij inat,greket vazhdojne kurvllekun me ne,shko e ngrini flamurin ne bularat qe eshte toke shqiptare se ne greqi jua shkerdhejne nenat,kurva te ndershme,edhe jot moter nardi eshte e ndershme por vetem nga veshet ok cun kurve.

 5. Klimax says:

  Ju menduat se vajtet ne dasem??!! Apo menduat se banoret e minoritetit do binin preh e propagandes suaj te urrejtjes te diteve te fundit ne media??!!
  Dhe tani kerkojne “forcen e hekurt” te shtetit??!!! Se perse na kujton kohen e propagandes moniste kjo deklarate!
  Nuk ishin disa individe, por populli mbare i minoritetit qe ju e percmoni. Mos kini frike! Askush nuk merret ju! Jeni te pa vlere!
  Historia nuk fillon me periudhen e Ali Pashes!
  Minoriteti aty ishte dhe aty do te jete! Aty ku zbulohen akoma edhe sot themelet e civilizimit klasik grek. Aty ku themelet e shtepive te minoritetit dhe te kishave ortodokse te fshatrave te tyre kane nje histori mbi 600 vjecare, shume me pare se te shkelnin hordhite otomane ne Ballkan!

  1. Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA says:

   Pika qe s’te bie, sa shume qenke lodhur per te shkruar nje dore gjepura. Ju po silleni si qelbesira dhe si injorante, si nxites konfliktesh te kohes se Neandertalit, e nese e beni ne emer te fese edhe me turp t’ju vije! Tutje kellira, mjaft ju kemi duruar me keto qendrime anti-shqiptare, se ju vec lufte keni sjelle ne keto troje qe kane qene dhe do te mbeten gjithmone SHQIPTARE!!

  2. #varijanullen says:

   Klimax hibridet homogjen minorikari nuk kane lidhje me greqine klasike. Ashtu siç nuk kane zombit hibrid qe shesin qebabe dhe djadhra ne athine… yttt tutje bizantinmyslym.

  3. ben says:

   Klimax-po te kishte ndodhur kjo gje nga popullsi shqiptare, kushedi se cfare do kishte shkura nje palle gomari si puna jote.
   E verteta eshte se ne mentalitet keni mbetur ne vend numero per me shume se 200 vjet.

 6. Punonjsi tv says:

  Motrat tja shkerdhejt gazetarve dhe kurve te gazetaris , se ekstremistet grek ner gazeta jan kta plera qe i mbeshtesin. U preken gazetaret e bythes ikni shporrûni

 7. 🖼 says:

  Ja kemi vënë syrin një tjetrri që duhet eliminuar.

 8. Mashkullori says:

  Levizja e lire e njerezve eshte nje e drejte e sejcilit,keshtu edhe pjesemarrja e grekeve ne kete funerale eshte e ligjeshme….
  Ajo qe eshte e paligjeshme,per me teper eshte kriminale,eshte kercenimi I gazetareve pjese e shtypit ne kete ceremony varrimi te nje terroristi grek.Shteti yne,me te vertete I ka lejuar te hyjne,por Shqiperia nuk eshte han pa portaEshte detyre e organeve te policise,[prokurorise dhe te vete gazetareve te kercenuar,te dokumentojne kercenimin me ze e figure.Duke patur keto dokumente kercenuese,lind e drejta e ndalimit dhe ndeshkimit ligjor ne Shqiperi te ketyre te terbuarve ekstremiste greke.
  Parimi I reciproritetit,eshte nje parim universal ne marredheniet midis shtetasve,i tille eshte dhe duhet te jete edhe midis Shqiperise dhe Greqise.
  Ne se ne Bularat mbulohet cdo shtepi me flamur Grek,si nje e drejte e tyre,po ashtu eshte e drejte e Shtetit tone qe ne se ka zyra te shtetit tone ne kete fshat duhet te valevitet dhe Flamuri yne Kombetar dhe jo vetem ai Grek…
  Nuk e kuptojme qendrimin e qeverise tone,e cila duket sikur ka ulur breket para qendrimit absurd dhe ekstremist te forcave terroriste Greke.
  Perse ky qendrim?
  Ne se kemi frike per voten,JO,Greke per te hyre ne BE,kurre mos hyfshim ne ket bashkim.Ne se na pranon BE-ja le te na pranoje si nje partner te barabarte dhe jo vasal te nje shteti,si ne kete rast te qendrimit Grek…
  Ne nuk jemi te varur nga Greqia,ne jemi superior ndaj saj.Ne kemi Brenda saj rreth 7-8 qindmije Shqiptare si emigrante,kemi mbi 2- million arvanitas atje,te cilet edhe pse jane te shtypur e te ndaluar te deklarojne perkatesine e tyre Shqiptare,brenda vetes ju vlon gjak Shqiptaresh dhe do jene ne krah tone.Ne se do ngrihen Shqiptaret atje,jo bytha qe do ju zjeje ketyre ekstremisteve dhe forcave keqdashese ne parlamentin dhe qeverine Greke,palopresidentit ekstremist evgjit I saj,por do te tronditet nga themelet qenia e ketij shteti ne kufijt e tij te sotem.
  Le te kujtojne se si e mblodhen bishtin ne vitin 1967 kur ai burri I djeshem qe udhehiqte Shqiperine,ju beri kercenimin e famshem per lufte dhe rivendosjen e padrejtesive historike qe I jane bere Shqiperise…
  Zgjohu o Edi Rama,lere Like floririn te bej turistin me paret e popullit,lere opoziten te merren me fjalime shpifese dhe turbulluese,por pa alternative.Trego dinjitet te shtetit,kerko nga pala Greke te distancohet nga keto qendrime terroriste dhe ekstremiste te nenshtetasve te saj.Kerkoju me force te ndeshkoje te tillet qe vijne per ceremony mortore dhe kercenojne [er te vrare edhe te tjere,sikur nuk ju mjaftoj tentative per te vrare forcat e policise e te nderhyrjes te shpejte prej ketyij Kocifozit terrorist….
  Ne se do mbash kete qendrim ,te siguroj se do kesh perkrahjen e te majteve po se po,por edhe te forcave te djathta dhe te paangazhuarve ne politike,por qe e ndjejne veten Shqiptare ne trojet e tyre shekullore…

 9. Besi says:

  Unioni i Gazetareve dhe Shoqeria Civile duhet te organizojne protesta perpara ambasades greke ne Tirane. Eshte pergjigja me e mire ndaj ketyre qendrimeve primitive dhe anti-shqiptare. Minoritaret po te duan te rrine si njerez le te rrine, perndryshe te shporren se nuk kane per t’i munguar askujt.

 10. Zeneli says:

  Ikni ore lapanjoz! C’mut donit ju qe vajtet atje! Ju qifja pronaret qe keni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *