Policia akuzon avokatin e Netanjahut dhe disa zyrtarë të tjerë për korrupsion për blerjet e nëdetëseve gjermane

Policia izraelite ka akuzuar anëtarë të rrethit të brendshëm të kryeministrit izraelitë Benjamin Netanjahut, duke përfshirë një të afërm dhe ish-shefin e stafit, për ryshfet dhe pastrimit të parave në lidhje me një marrëveshje të diskutueshme 2 miliardë dollarë për të blerë nëndetëset gjermane dhe anijet patrulluese detare.

Njoftimi do të shtojë presionin mbi kryeministrin e dytë më të gjatë në shërbim të vendit, për të cilin janë edhe  tre hetime të tjera korrupsioni, dy prej të cilave policia ka rekomanduar që ai të paditet.

Policia tha të enjten se ata kishin gjetur prova të mjaftueshme për të akuzuar David Shimron, avokatin personal dhe të afërmin e Netanjahut, për vepra penale të mitmarrjes dhe pastrimit të parave në rolin e tij në shtyrjen e qeverisë për të blerë nëndetëse bërthamore.

Shimron u akuzua për promovimin e shitjes nga korporata ThyssenKrupp “duke përdorur statusin e tij dhe afërsinë me kryeministrin dhe zyrtarët publik”, tha policia. Avokati kishte marrë pagesa të dyshimta në shumën 270,000 sikla ( 56,000 paund ) që u përkufizuan si një “shpërblim për sukses” dhe për “hapjen e dyerve për bisedimet e marrëveshjes”, tha policia.

ThyssenKrupp tha në një deklaratë për Guardian: “Informacioni ynë vjen deri tani vetëm nga shtypi, ne ende nuk kemi ndonjë informacion të konfirmuar. Sapo të njohim të gjitha faktet, ne do të shqyrtojmë masa të mëtejshme brenda kuadrit të mundësive ligjore“.

Avokati i kishte marrë paratë nga një biznesmen izraelit, Michael Ganor, tha policia, e cila që atëherë është kthyer si dëshmitari shtetëror në një marrëveshje ku do të shërbejë 12 muaj burg.

Netanjahu nuk është akuzuar për ndonjë keqbërje në hetim, i njohur si rasti 3,000, ndonëse policia tha në një deklaratë se ai kishte dhënë dëshmi në hetimin e tyre.

David Sharan, një ish-kreu i stafit të Netanjahut, u akuzua gjithashtu për marrjen e ryshfetit për promovimin e marrëveshjes. Policia tha se kishte kryer ryshfete, mashtrime dhe shkelje të besimit, komplot për të kryer një krim, pastrim parash dhe shkeljet e ligjit zgjedhor.

Izraeli është kapluar nga disa hetime korrupsioni që kanë të bëjnë me familjen Netanyahu gjatë dy viteve të fundit.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *