Rama: Do çoj sërish Sandër Lleshin për dekretim, mundësi për Metën të futet në binarët kushtetues

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Kryeministri Edi Rama deklaroi pak minuta më parë në emisionin Real Story se do të dërgojë sërish në Presidencë kandidaturën e Sandër Lleshit për dekretim në postin e Ministrit të Brendshëm.

Kjo sipas tij është një mundësi e mirë që Presidenti të futet në binarët e kushtetutës.

“Unë nesër do t’i dërgoj presidentit dekretimin ku përsëri do ti dërgoj dekretimin e Sandër Lleshit me një letër apo me një relacion shpjegues të mirë argumentuar dhe në traditën e krijuar nga presidenti për hir të vërtetës që në rastin e negociatave me Greqinë për të arritur në atë marrëvehsje e plotfuqishme, ka çuar shkresa shumë serioze dhe shumë të detajuara që e kanë ndihmuar procesin. 

Në këtë traditë do t’i çoj presidentit një shkresë shumë të detajuar që të futemi në binarët e kushtetutës

Presidenti nuk më ka paraqitur arsye që do konsideroheshin arsye që bien ndesh me kriteret që duhen. Presidenti ka bërë hulumtimin më të thellë në historinë e Republikës.

 Kanë kërkuar për gjeneralin në adresa ku kurrë nuk ka shkuar më parë postieri i Presidencës dhe kanë gjetur gjithçka të bardhë.

Meqë Presidenti përmes shefit të kabinetit dërgoi një sms, se këtu jemi bërë katund sms-sh, më thirri takim dhe aty prisja që mos më paraqisë arsyet që u bë publike. 

Ajo që kemi diskutuar me Presidentin ishte i hapur dhe konstruktiv, në dy pole të kundërta dhe nuk dua të bëj përcjellje të bisedës deri në nuanca që ai i ka bërë me mua.

Unë Presidentit i kam çuar një dekret, jo një kandidaturë”, tha Rama. (TemA)

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

3 komente në “Rama: Do çoj sërish Sandër Lleshin për dekretim, mundësi për Metën të futet në binarët kushtetues”

 1. Kalec Dega says:

  A kush na i perkthen gjuhen enigmatike dhe idjoteske te Kryeministrit shqiptar qe besoj nenkupton Presidenti gaboi persa i perket kushtetutes por ne do ti japim nje shanc te dyte se mos kete rradhe vjen ne binare?

  Pra vetem ne nje shtet karagjoz llomotitet ne konferenca e gazeta por jo me gjuhen e ligjit.

  Pasi i la dobicin ne dere Rames, ky i fundit nuk di si te veproje kur kushtetuta eshte shkelur.

 2. zhaku says:

  Beja mutin ne zyre dhe ik o frikacak.

 3. Shqiptari says:

  Kalec,
  Dobicin ai flori president nuk ja la Rames, por Shqiperise. Neser vjen nje president bakri dhe e zgjedh ai Kryeministrin dhe ministrat, kur ai vete nuk eshte i zgjedhur nga populli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *