Rama: Do çoj sërish Sandër Lleshin për dekretim, mundësi për Metën të futet në binarët kushtetues

Kryeministri Edi Rama deklaroi pak minuta më parë në emisionin Real Story se do të dërgojë sërish në Presidencë kandidaturën e Sandër Lleshit për dekretim në postin e Ministrit të Brendshëm.

Kjo sipas tij është një mundësi e mirë që Presidenti të futet në binarët e kushtetutës.

“Unë nesër do t’i dërgoj presidentit dekretimin ku përsëri do ti dërgoj dekretimin e Sandër Lleshit me një letër apo me një relacion shpjegues të mirë argumentuar dhe në traditën e krijuar nga presidenti për hir të vërtetës që në rastin e negociatave me Greqinë për të arritur në atë marrëvehsje e plotfuqishme, ka çuar shkresa shumë serioze dhe shumë të detajuara që e kanë ndihmuar procesin. 

Në këtë traditë do t’i çoj presidentit një shkresë shumë të detajuar që të futemi në binarët e kushtetutës

Presidenti nuk më ka paraqitur arsye që do konsideroheshin arsye që bien ndesh me kriteret që duhen. Presidenti ka bërë hulumtimin më të thellë në historinë e Republikës.

 Kanë kërkuar për gjeneralin në adresa ku kurrë nuk ka shkuar më parë postieri i Presidencës dhe kanë gjetur gjithçka të bardhë.

Meqë Presidenti përmes shefit të kabinetit dërgoi një sms, se këtu jemi bërë katund sms-sh, më thirri takim dhe aty prisja që mos më paraqisë arsyet që u bë publike. 

Ajo që kemi diskutuar me Presidentin ishte i hapur dhe konstruktiv, në dy pole të kundërta dhe nuk dua të bëj përcjellje të bisedës deri në nuanca që ai i ka bërë me mua.

Unë Presidentit i kam çuar një dekret, jo një kandidaturë”, tha Rama. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Rama: Do çoj sërish Sandër Lleshin për dekretim, mundësi për Metën të futet në binarët kushtetues”

 1. Kalec Dega says:

  A kush na i perkthen gjuhen enigmatike dhe idjoteske te Kryeministrit shqiptar qe besoj nenkupton Presidenti gaboi persa i perket kushtetutes por ne do ti japim nje shanc te dyte se mos kete rradhe vjen ne binare?

  Pra vetem ne nje shtet karagjoz llomotitet ne konferenca e gazeta por jo me gjuhen e ligjit.

  Pasi i la dobicin ne dere Rames, ky i fundit nuk di si te veproje kur kushtetuta eshte shkelur.

 2. zhaku says:

  Beja mutin ne zyre dhe ik o frikacak.

 3. Shqiptari says:

  Kalec,
  Dobicin ai flori president nuk ja la Rames, por Shqiperise. Neser vjen nje president bakri dhe e zgjedh ai Kryeministrin dhe ministrat, kur ai vete nuk eshte i zgjedhur nga populli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *