Aleksis Tsipras zbut gjakrat: Nuk duhet të heqim dorë nga afrimi me Shqipërinë

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, ka folur sërish për ngjarjen e Bularatit.

Ai është përpjekur të zbusë gjakrat, duke thënë se Greqia do të afrohet sa më shumë me Shqipërinë.

“Sot është një ditë zie për familjen dhe atdheun.

Unë nuk dua të shtoj në një koment të veçantë.

Unë siguroj se Greqia bëri gjënë e duhur që nga dita e parë.

Shqipëria na premtoi se autoritetet ndjekëse do të na japin një zbardhje të plotë në lidhje me këtë ngjarje shumë të pakëndshme.

Fakti i pakëndshëm na detyroi të harrojmë se fshati Bularat atë ditë ne ishim në varrezat ushtarake të heronjve tanë të rënë në Shqipëri pas 70 vjetësh të pranisë së ministrit grek të kulturës.

Ngjarje e pakëndshme, ne duhet të ecim përpara për t’i caktuar të drejtat minoritetit.

Ne do të vazhdojmë në këtë dialog.

Ne kemi vendosur një politikë për të zgjidhur problemet kronike në politikën e jashtme”, tha kryeministri grek.

“Kjo ngjarje e pakëndshme nuk duhet të ndryshojë strategjinë tonë për t’u afruar më shumë me Shqipërinë”, tha ai.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Aleksis Tsipras zbut gjakrat: Nuk duhet të heqim dorë nga afrimi me Shqipërinë”

 1. undefined says:

  Greqia ne dite zije per nje taliban …..keta nuk ke cfare ti duash ne Planet e jo me fqinj…. keta jane njerezit me veti me veti me te poshtra qe mund te kete nje qenie njerezore

 2. Qytetari i Thjeshtë says:

  Dite Zie per familjen e pranojme Zoti Kryeminister, por per Atdheun, nuk mendonse po fyen inteligjencn tone dhe te qytetareve te ndershem grek!!!
  Nje i marrosur nga shovinismi dhe antishqiptarizma vjen e ngre armet kunder Rendit Kushtetues ne Shqiperi dhe ju thoni dite zie per Atdheun.. Do kurajo te madhe kjo.

 3. Labi Montreal says:

  Dite zije per atdheun?! E degjon Rama kete deklarate te piste nga ky “ i aresyeshmi”?,

 4. Besi says:

  Ke folur si nje bashkepunetor i atyre qe vershuan sot ne token shqiptare, jo si KM i nje vendi anetar i BE-se. Je prijes i merituar per hordhine e kafsheve qe na pane syte sot.

 5. te flasim si njerez says:

  Nuk bie ne zi nje vend se vritet nje terrorist kriminel ne nje vend tjeter, pranadaj o fol e mba, thote populli yne, o dhite e ha, zoti kryeminister grek Cipras. Duhet te jeshe me i sinqerte e te mos trembesh nga mbeturinat e tua greke.

 6. Akili says:

  Behuni pak me te zgjuar o njerez dhe ndani deklaratat politike nga qendrimet relae e te llogjikshme. Ci pras ben nje deklarate politke ose thjesht elektorale kur e cileson diten e varrimin e ekstremistit Kacifas si “dite zije per Atdheun” nderkohe qe e mbyll me nje qendrim te llogjokshem e qe i ve kapakun te gjithe kesaj ngjarjeje me synimin se Greqia do vazhdoje politiken e saj te afrimit me Shqiperine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *