“Zëri i Amerikës”: Reagimi i SHBA-së vjen pasi Ilir Meta refuzoi Sandër Lleshin

Në Shqipëri Ambasada amerikane u shpreh sot se “një Ministri e Brendshme plotësisht funksionale është një element kyç për të siguruar vazhdimësinë e përpjekjeve dhe rezultateve të deritanishme”, në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Reagimi i Ambasadës vjen pasi presidenti Ilir Meta refuzoi propozimin e kryeministrit Edi Rama për emërimin e gjeneralit Sandër Lleshi në krye të Ministrisë së Brendshme, pas dorëheqjes së zotit Fatmir Xhafaj.

Qëndrimi i presidentit u shoqërua me polemika të shumta, për shkak të faktit se Kushtetuta nuk ja njeh shprehimisht një kompetencë të tillë kreut të shtetit, ndërsa ende nuk ka një pozicionim zyrtar për motivet që e shtynë zotin Meta të refuzonte emrin e ministrit të ri.

Kreu i qeverisë nga ana tjetër, vendosi që t’ia besojë sërish drejtimin e ministrisë zotit Lleshi, por nga pozita e zëvendësministrit.

Në deklaratën e saj, Ambasada amerikane shprehet se “përgjatë muajve të fundit, jemi inkurajuar nga përparimi që kemi parë në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në Shqipëri, rezultat i drejtpërdrejtë i punës së bërë nga autoritetet shqiptare, veçanërisht oficerëve të policisë dhe prokurorëve, të cilët luftojnë për drejtësi të vërtetë për të gjithë shqiptarët” duke shtuar se “ka ende punë për të bërë dhe presim që këto përpjekje jo vetëm të vazhdojnë, por edhe të shtohen”.

Në deklaratë, theksohet se “Qeveria e SHBA qëndron e gatshme për të punuar me partnerët tanë shqiptarë. Ne do të ofrojmë asistencë kudo që të jetë e mundur për të ndihmuar mposhtjen e krimit të organizuar e korrupsionit, për të vazhduar përparimin e reformës në drejtësi, dhe për të siguruar sundimin e ligjit për popullin shqiptar”.

Në të njejtën linjë ka qenë dhe Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

Përmes një postimi në Twitter, ambasadori Luigi Soreca theksoi se “një Ministri e Brendshme plotësisht funksionale, në gjendje të vazhdojë të luftojë me forcë kundër krimit të organizuar është thelbësore për Shqipërinë në rrugën e saj drejt Bashkimit Europian”.

Edhe ai gjithashtu vlerësoi faktin se në “muajt e fundit Policia e Shtetit shqiptar, ka ndërmarrë operacione të rëndësishme kundër krimit të organizuar”.(VOA)

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në ““Zëri i Amerikës”: Reagimi i SHBA-së vjen pasi Ilir Meta refuzoi Sandër Lleshin”

 1. KUJTIM PUSHKA says:

  LIKE FLORIRI NUK DEGJON NGA AY VESH

 2. "BOHOTINA" says:

  More ju mire e kini. por nuk do lilua, keshtu mbron bandat, keshtu shtyn reformat, kerkon te bllokoje sa me shume te jete e mundur.

 3. Kalec Dega says:

  Aha, akoma me amerikanet e ambasaden amerikane merren djemte e cekut te bardhe.Kush e nxjerr gomarin nga balta o mjerane? Po kush e pjerdh ambasadorin amerikan e anglez , o injorante ,ne nje shtet sovran?

  Po nuk u ngopet me shakate e kripura te Arvziut e Lu luse o peshq e bageti shqiptare!

 4. heroi says:

  likja nuk do ministri te mbrendeshme te fort ,i druhet burgut

 5. Dega says:

  O Kolec ore Kolec cfare do ne ate kotec? Ore idjot, ore debil, ore hajdut, ne burg je edhe ti shume shpejt! Bashke me baben….hohohohoooooo, merre Ar+minen ndonje here ne jave…hahahaaaa

 6. @ says:

  Deklarata e ambasades mund te lexohet edhe qe Rama te gjeje nje kandidature tjeter. Nuk ka percaktuar si shkaktare te situates jo serioze (per nje ministri funksionale) as Presidentin dhe as Kryeministrin. Madje duket sikur nuk eshte dakord me largimin e Fatmir Xhafes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *