“Misteri” i fundit i Ali Pasha Tepelenës

Nga Auron Tare

Interesimit të disa miqve dhe gazetareve për “zbulimin” e fundit në lidhje me vendndodhjen e vendvarrimit të kokës së Ali Pasha Tepelenës mund t’ju them se:

Vendndodhja e gurëve te varrit te Aliut djemve dhe nipërve të tij është mjaft i njohur. Përpjekje për rikthimin e tij në Shqipëri janë bërë që në periudhën komuniste por pa asnjë rezultat.

Po kështu për 100 vjetorin e Pavarësisë u bënë përpjekje nga Qeveria Berisha dhe në veçanti nga Jozefina Topalli për sjelljen e Kokës së Pashait. Pala Turke ishte mjaft evazive.

Në 2016 konsulli Shqiptar në Stamboll e ribëri edhe një përpjekje tjetër për këtë çështje në bashkëpunim edhe me një kërkesë nga Kryetari Bashkisë së Tepelenës. Pala turke ishte përsëri evazive.

Arsyeja perse pala turke ka qenë gjithmonë evazive në këtë çështje e “zbuloi” Prof. Tutuncu nj3 studiues i historisë otomane.

Ne gazetën “Akşam Gazetes” i 7 Haziran 1934 shkruhej:

When preparing a road outside the city walls there were found many tombstones who were transported to the museum. the tombstones were classified according to the famous persons, calligraphy or giving important information. When tombstones are removed the bones were put together and are reburied on another place. That happened also to the tombs of Ali Pasha Tapedelenli and his sons

Pra sipas kësaj gazeta eshtrat e Aliut dhe djemve të tij janë vendosur në një varr masiv së bashku me shumë eshtra të personaliteteve Otomane. Kjo për arsye të hapjes së rrugës që kalonte afër Portës ku për traditë vendoseshin Kokat e prera të zyrtareve Otomane.

Më poshtë është përkthimet e gurë-varreve që sot janë të vendosura vetëm si shenja historike dhe pa asgjë brenda.

Në foto është gurre varri i Ali Pashës

Only God is living and eternal The old governor of Yanya, Who has been rebelling more than 30 years in Albania, famous Ali Pasha of Tepedelen’s, cut head is buried here 5 CA 1237 27″ february 1822

 

Only God is living and eternal Old Mutasarrıf of Tırhala district victim (executed) Veli Paşha’s son The mutasarrıf (Governor) of Delvina Mehmed Pashas the cut head is buried here

Ky është Mehmet Pasha Guvernator i Delvines

 

Only God is living and eternal Old Yanya mutasarrıf Executed Ali Pasha Tepedelenli’s son Old governor of Lepanto Salih Pasha’s Cut head is buried here. El fatiha 5 CA 1237

Salih Pasha Governator i Lepantos

 

Only God is living and eternal Old Yanya mutasarrıf Executed Ali Pasha Tepedelenli’s son and Old governor of Tırhala Veli Pasha’s Cut head is buried here. El fatiha 5 CA 1237

Veli Pasha djali i Aliut dhe Guvernator i Moresë.

Duhet thënë se djemtë e Aliut u vranë në Ankara dhe Kutahy. Po kështu Fatva apo Deklarata e vrasjes se Aliut është tashme e botuar nga kapelani i Ambasadës Britanike në Stamboll R. Walsh

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në ““Misteri” i fundit i Ali Pasha Tepelenës”

 1. Korabi says:

  Asnje pordh nuk na duhen kokat e kriminelve dhe turko-filve , kemi patriter shqipetarv boll . Ky vampir ka lar duart me gjekune shqiptarve , vetem perse ishin te besimit ortodoks dhe si rezultat ata e mohuan te qenurit shqiptar keshtu qe lereni koken atje ku eshte do te dosha qe edhe koken e bolshvikut Enver Halja te hidhet ne fekale

  1. Flm says:

   Fiks Fare …. “therri Shqipetaret Orthodhoks dhe i detyroj ata ti bashkohen pales Greke” per te mbrojtur Jeten dhe Kulturen e tyre mije vjecare.
   ###
   Duhet te qartesojme cilet jane Shqiptaret e vertet …. ata Arvanitas Orthodoks qe u masakruan nga Turk-Arnautat, qe akoma edhe sot pas 600 vjetesh flasin ne shtepit e tyre Shqip.
   ###
   Apo Turk-Arnaut Ali Pasha i Janines, Ibrahim Pasha i Egjyptit te cilet me ushtrit e tyre i therren historikisht Arvanitet.
   Jane Shqiptar apo Turq Ismail Qemali dhe 39 kryeministrat Arnaut qe i sherbyen perandoris Otomane duke therrur historikisht Shqipetar per llogari te Turqis vetem sepse ishin te Krishter.

  2. undefined says:

   Aliu ishte nje dobic i pabese shqipfoles qe tradhetoi dhe derdhi gjak shqiptaresh per interes te pushtuesit osman….aq sume u merziten qe donte tja fuste me vone Sulltanit sa ky kerkoi koken ne tepsi te fshatarit gjaksor shqipfoles ali….

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  o Zot,cmenduria e dobiceve te sulltan muratit nuk paska limit,vec qelbies se vatanit me prezencen e tyre,kerkojne ta mbushin ate me kocka apo ”koka” muslimesh te varrosur ne Instaboul!! madje edhe ”koka” betoni si bunkeret e pederit Laver…………………allah uakbar!

 3. ideali says:

  Duhet te jeshe kacak, bandit, vrases qe te levdohesh ne historine shqiptare si i lavdishem.Sa turp!. Te pasurohesh duke derdhur gjak. Njelloj si tani me horrat dhe hajdutet ne krye te shtetit. Aliu, ndihmoi pavaresine e Greqise,dhe deshi vetem kolltukun e tij. Te me thote njeri keti, apo ky mafjoz dh3 injorant Auroni, a hapi ndonje shkolle shqipe ky pasha i madh ne teritoret shqiptare. Turp o injorant Auron, Ali i vogel me keto e te tjera qe belbezon. Sa te kete ju Shqiperia nuk behet. Nuk behet nje vend me mentalitetin tuaj hoxhist te vellavrasjes dhe te lepirjes tek me i forti.

 4. Partizani says:

  Ti “Korab” dhe ti “Pamuk”…, ja rrofshi topet Ali Janines dhe Enver Gjirokastritit…!

  1. Klimax says:

   Topet e Aliut dhe gjith alinjve otoman atje i ke, ne nje varr masiv ne Turqi, atje ku eshte dhe atdheu i tyre me shpirt dhe identitet! Shko, rruaja, laja, lepija e beja kokorec! Oreks te kendshem! Mos harro te marresh me vete dhe gjith turkofilet shqipefoles! I fundit te mbylli deren!

  2. Flm says:

   Topet e Turko-Alvanove Ali dhe Laver t’ju a ruani ju Shqipot qe ju “qan zemra”.
   Ata ju poqen, ju therren dhe ju masakruan ne Leke, Kardhiq Hormov …. dhe neper burgje e kampe perqendrimi dhe ju dot ju beni temena dhe i mbani per “heronj”.
   ###
   Kurse Greku ja keputi koqet dha ja futi ne goje ti hante, e pastruan Atdheun e tyre nga kolera Turko-Islamike.

 5. undefined says:

  Shume arvanitas ishin thjeshte vrases te pabese mbrapa kraheve me pagese kjo dihet shume ishin edhe hajdute bagetish thjesht te etur per placke kjo i beri qe edhe me Aliun te ishin jo rojal megjithese shume ishin pjese e ushtrise se tij edhe shqiptarizmin nuk e mohuan per shkak se na oi “paskesh masakruar” Aliu keto jane perralla me lesh greke ato thjeshte si injorante e analfabete i shkuan mbrapa Kishes greke dhe ne “revolucionin grek” luftuan kur u paguan nga Perendimi dhe kur ju sigurua se do te merrnin placke lufte se perndryshe karakteri i tyre banditesk nuk mund te bindej ndryshe per te luftuar vellezerit e tyre mysliman kjo eshte historia qe po perseritet edhe sot nga pasardhesit e tyre ne ate Greqi leshi qe jane vijen e parevte frontit antishqiptate se ashtu e do Kisha greke

 6. undefined says:

  Edhe masakrat e Jugut te Shqiperise 1914 i bene arvanitasit me kryqin grek ne dore ne emer te Kishes greke dhe per placke lufte ishin po keto arvanitas si dhe camet ortodoks te nisur nga cmira dhe karakteri i poshter qe masakruan vellezerit e tyre mysliman po ne emer te Kishes greke dhe per tju marre pasurine dhe ju kurva e forumit shani Aliun se na paskesh vrare nja dy hajdut bagetish apo nja dy vrases te cilet here pas here e prenin ne Bese

  1. Poli says:

   Sa mire qe bene, gjynah qe arvanitasit nuk è mbaruan ate qe kishin filluar sepse sot do kishim nje spurdhjak me pak qe kakaris ketu ne tema

   1. undefined says:

    Gjynah edhe per SS gjerman qe nuk e mbaruan deri ne fund ate qe nisen ne Greqi dhe do te kishim qetesi sot ne kete Gadishull nga kermat jevgjite anadollake e bastardet arvanitas

  2. Sun Mutus Shqyps says:

   Paski Ken nje ku rve e madhe o Qazim!

 7. WEB says:

  Ah mortja qe nuk ju ha politikane debila me gjithë eshtrat e aliut,, shume mire qe pala turke nuk na e ktheu kete kerrme mesjetare. Te rrije aty ku e pasur koken zemren dhe shpirtin, edhe majmunet do rehabilitoni mbas pak

 8. taqo says:

  Ali Pasha ishte nje Eterist …..e tradhetoi sulltanin duke u bashkuar dhe ndihmuar per clirimin e greqis, .ja perse sulltani e ekzekutoi.

 9. Vlonjati says:

  OPO 5 KAURE TE QELBUR KA SHQIPERIA , E BYTHA REHAT NUK I RI ..NA CATE MENDEREN ME ATO SHKRIMET FYESE TUAJAT ,,,ALI TEPELENA ,ISHTE TRIM MBI TRIMA ,E JO PUSHT E SPURDHJAK SI DISA COBANOKAURE LLAFAZANE ..ALIU KISHTE VEPRA E JO LLAFE E MORET VESH O SHKRIMTARE LESHI??

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *