EMRAT: 28 deputetët e opozitës që iu digjet mandati

Pothuajse gjysma e deputeteve te opozites rrezikojne te humbasin mandatin nese nuk shkojne kete muaj ne parlament.

Jane plot 28 deputete te PD, LSI e partive te tjera aleate te cilet per here te fundit kane qene ne parlament ne 19 korrik e pikerisht ne 19 janar mbushen 6 muaj qe ata mungojne ne Kuvendin e Shqiperise duke iu referuar procesverbaleve te parlamentit.

Nder politikanet qe rrezikojne mandatin e deputetit jane figurat kryesore te opozites, kryetari i PD, Lulzim Basha, ish-kryetari Sali Berisha, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi, Kreu i LZHK Dashamir Shehi, Kreu i PBDNJ Vangjel Dule.

Nderkohe qe 33 deputetet e tjere te PD e LSI ende kane kohe per te mbrojtur mandatin pasi per shkak te strategjise se opozites per te mos braktisur ceshtjen e teatrit apo kauzen e vetingut te politikaneve kane qene pjese e mbledhjeve te komisioneve parlamentare.

Meqenese sesioni i ri i parlamentit nis ne 21 janar, lidershipi i opozites dhe deputetet e tjere kane dhe dy mundesi per te mbrojtur mandatin e deputetit; seancen e 13 dhjetorit dhe seancen e fundit per kete vit te dates 20 dhjetor.

Sipas kushtetutes se Republikes se Shqiperise “Mandati  mbaron kur deputeti  mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht në Kuvend”. Nder vite ka pasur gjithnje debat mes juristeve e politikaneve se cfare quhet mungese pa arsye, apo nese periudhat e pushimit perllogariten tek afati, por ne mungese te nej interpretimi final nga Gjykata Kushtetuese, ne ndihme vijne precedentet.

Ne 2009 kur ne bojkot ishte Partia Socialiste, kryetarja e kuvendit Topalli qe asokohe ishte Nenkryetare e PD e beri te qarte se deputeteve socialiste do tiu digjej mandati kur te mbusheshin fiks 6 muaj perfshi edhe ditet e pushimit, afat te cilin socialistet nuk e shkelen.

DEPUTETET E OPOZITES QE RREZIKOJNE MANDATIN

1.Agron Çela

2.Aldo Bumçi

3.Andon Frrokaj

4.Astrit Veliaj

5.Bardh Spahia

6.Dashamir Shehi

7.Edi Paloka

8.Edmond Spaho

9.Fatbardha Kadiu

10.Flamur Noka

11.Genc Pollo

12.Grida Duma

13.Halim Kosova

14.Lindita Metaliaj

15–Luan Baci

16.Luçiano Boçi

17.Lulzim Basha

18.Monika Kryemadhi

19.Myslym Murrizi

20.Nadire Meçorapaj

21.Orjola Pampuri

22.Romeo Gurakuqi

23.Rudina Hajdari

24.Sali Berisha

25.Tritan Shehu

26.Valentina Duka

27.Vangjel Dule

28.Xhemal Gjunkshi

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “EMRAT: 28 deputetët e opozitës që iu digjet mandati”

 1. Zigur Qarri says:

  PD-ja te shpallet e jashtligjeshme,Shqiperia Monarki,Edvin Rama Mbret.

  1. Me durim says:

   Pse keq e ke Zigur? Edhe Ahmet Zagolli vete e beri veten mbret; ne kemi eksperience ne kete fushe, kete deshi te bente dhe Saliu, por pastaj fshiu syte me shami, ndersa ajo femra qe e nxirrte ne tv per te thene ndonje gje, desh vdiq fare. Nuk e di ne jeton apo jo se s’ja kam degjuar me lemën.

   1. toni says:

    6 muaj mungese per heqjen e mandatit jane shume perderisa mjaftojne 3 dite mungese per pushim nga puna te nje puntori! Kushteta duhet te nderrohet duke e cuar te pakten deri ne nje muaj munges e paarsyshme te nje deputeti.

  2. XheJ eN Bi says:

   O Zigur…..
   E ke dëgjuar shprehjen popullore : ato maja rripa rripa ,një herë ma hipe r një herë ta hipa.
   Tani e ka rradhën t’ ja hypin socialistët dhe po ta hypën nuk ta zbresin më.
   Do j’u vijë rradhe dhe ju pjella e Saliut.

 2. anastasi says:

  Te gjithe keta deputet jane fundrinat e shqiperise,as nje meshire per keta zagar te ndyre per keta fashista repacuk te ndyre.

  1. palla says:

   Po or taj zagar, z. Edi Rama mbret dhe kriminelisali ram sheqere birisha ne burg.

 3. Gent says:

  Jo, Berisha te shpallet shtrige,Basha kucke PD-ja kuplara dhe Zigur Qrri rrote kari….

 4. Monitor says:

  Zige! Ate fjalin e pare e ke tha! I duhet Shqwiperise Pd! Po Ci duhet Shwiperise Pd!
  Per fjalin e dyte kam frike se ker gaabim: Rama s’do mbret! Do nje grade me pshte K/minister! E lejme deri sa te merzitemi! Pastaj iken vete! Vec Rotaacion Zogee mos kerko!

 5. Do shkojne maskarenjt se humbasin privilegje te shumta,nuk jane si deputetet e enverit qe mernin 250 leke ne muaj si deputet dhe shumica vinin me tren ne kuvend.
  Shani bllokmenet dhe ja kaluat edhe sheikeve.

 6. enver hoxha says:

  po enver hoxha nuk u la pasuri femijeve dhe nexhmija jeton ke pularia. kurse keta politike perverse u kane lene pasuri atyre kelysheve te tyre pasuri prallore plera

 7. l says:

  ha lekt e populli o moterqira e top Qira tallni trapin u lerofsha pragun e shpis vetem ne shqipri e ballkan behen keto rrumpalle

 8. anastasi says:

  Nje pisanjos i qujtur Edi Paloka,ka 30 vjete qe i sherben plakut te malesise por plaku karadaku asnjehere, ketije faqeziu nuk i dha pushtet,sepse ky faqeziu aq e ka zotesine sa per nje deputet me koti nuk ka as te opozita,as te mazhoranca e loke, loke dhe koqe, koqe.ky neofashist deputet i Sali Sulltanit eshte nje deputet pederast,nje deputet i shemtuar,i ndyre dhe e heq veten mbi kryeministrin dhe dhe prokuroren e pergjithshem,qe ky fundrine i shemtuar do ti fuse ne burg dhe kush,ky ndyresire,ky maskara muti,ky fashist i shemtuar i quajtur zhapiku Edi Paloka.

 9. ABC says:

  Ju shtofte inati thuaj dhe ishalla e mbajne fjalen dhe i djegin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *