FOTOT/ Koleksionisti i veglave popullore: Ju tregoj veçantitë e lahutës shqiptare

Nga Ermal Sela

Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin Europian , ku sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore  e cila vjen në ditët tona e pa ndryshuar .

Lahuta ka pasur dhe ka një jetë aktive tek Shqipëtarët të cilët jetojnë në Shqipëri , Maqedoni , Kosovë , Mal të Zi dhe Serbi.

Lahuta e përdorur nga Shqipëtarët dallon nga Lahuta e popujve të tjerë nga përmasat, simbolika, figurat mitike dhe gdhëndjet e artit arkaik popullor, duke ofruar pamje me interes dhe befasuese.

Eposi i Kreshnikeve dhe Lahuta janë monumenti më i madh i poezisë gojore Shqipëtare .

Së fundmi po përgatitet dosja e Eposit të Kreshnikëve mbarë Shqipëtare , e cila për shkak të mos futjes së Kosoves ne UNESCO , ka vonuar proçedurat e aplikimit.

Dhe pse Serbia ka aplikuar per pranimin e Gusles si trashëgimi shpirtërore të sajën, nuk e zbeh aspak madheshtinë e Lahutës së përdorur nga Shqipëtarët .

5 komente në “FOTOT/ Koleksionisti i veglave popullore: Ju tregoj veçantitë e lahutës shqiptare”

 1. Santa Quaranta says:

  Gjithmone jam çuditur se pse Eposi i Kreshnikeve eshte i mbushur me personazhe qe kane emra te pushtuesit turk!!
  Ndersalidhur me lahuten ajo eshte e truallit ton sepse serbet kane ardhur me vone, vete Beogradi pranohet se eshte rreth 700 vjecar.
  Duhet te pranojme se ata historikisht kane luajtur me strategji ne te gjitha fushat per te na e futur neve shqiptareve!!

 2. Pellazgos says:

  Po the qe Lahuta eshte Ilyre,the Evropi,the Zeusi the Athinaja the Epiri the Odhiseas nga Ithaqi qe perdorej lahuta.kithara etj zoti Ermal.
  Se cfare lidhje kane keto me Anautet nje Zot e di.
  Duhet te kuptojme nje gje,qe Kombi eshte Nder,eshte Dashuri,eshte Dignytet eshte sacrifice.
  E them kete,jo se kam dicka me kete popull te gjunjezuar,te tjetersuar,te “pandershem” ne syte e Barbareve imperialiste apo te cfaredo ngjyre qe quhet Albanas prime vjen keq akoma qe ky popull po shtiret si skllav i konjukturave historike.
  Jemi i vetmi popull ne bote qe Kostandinopolin e Kastriotit e quajne Kstandimopoja!
  Ose quani Stamboll sic duan Turqit apo edhe ata qe e mbeshtesin per aresye qe dihen dhe ne cmimin e kujt,ose sic do ta quante “Heroi” juaj Iskanderi kryeqytetin e Tij shpirterore,kulturore Atdhetare,Kombetare.
  Do te doja te mos behemi vegel e atyre qe ba genjejne me disa te holla,se nuk ja gje me te cmuar se Nderi dge Respekti per Kombin.

 3. MH says:

  Eposi i kreshnikve e ka origjinen,burimin ne krahinen Nikaj Mertur.Atje ne Curraj gjinden dhe lugjet e verdha.

 4. Himarjoti says:

  Forca dhe kurajo si dhe me shume pune nga M/Kultures do te arrihet piksynimi yne.Per kuriozitet sote per her te pare u zgjodh per Unesko nje deputet dhe z,v minister italian ambjentalist per 4 vjet rresht dhe do te mbuloj sektorin e natyres dhe pices.

 5. Kuq e zi says:

  Serbia jo vetem aplikoi por u pranua si vlere e kultures serbe u pranua u pranua
  Ne aplikuam dhe se pranuan
  Kur dihet qe me lahute kendoheshin kenget e homerit
  Dihet qe greket e sotem skane lahute tani kur te shohim afreske me lahute si ai i akilit me patrokun nga sot e tutje jane serb te lashte
  Akademia jone meriton te mbytet ne pusete muti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *