Haradinaj nuk ndalet pas ultimatumit të NATO-s dhe Rusisë: Projektligjet për FSK-në do të votohen më 14 dhjetor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka konfirmuar se tri projektligjet të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, do të votohen me 14 dhjetor në Kuvendin e Kosovës.

Këto komente, Haradinaj i ka bërë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës duke vlerësuar se “ligjet dhe ushtria do të kalojnë në mënyrë të dinjitetshme dhe Kosova do të ec në rrugën e saj”.

“Nuk kemi arritur që çdo qeverie anëtare të NATO-s, t’ua shpjegojmë të vërtetën e transformimit të FSK-së. Por, ne i kemi plotësuar ato kushte bazike të sqarimeve për të ecur përpara me ushtrinë tonë, pra i kemi plotësuar. Me këtë jo vetëm që nuk do të vihet në rrezik e ardhmja jonë me NATO-n, por përkundrazi. Ne nga ata që absorbojmë siguri, në të ardhmen do të ofrojmë siguri”, tha Harandinaj.

Sipas kreut të Qeverisë së Kosovës, transformimi i FSK-së është në përputhje me angazhimet bilaterale dhe multilaterale të Kosovës me shtetet anëtare të NATO-s, sikurse edhe me Selinë Qendrore të NATO-s.

Komentet e Haradinajt pasojnë deklaratat e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili të mërkurën e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”.

Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”.

Këto deklarata, kreu i Aleancës Veriatlantike i bëri në fund të takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, ku është diskutuar për gjendjen në Ballkanin Perëndimor.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Haradinaj nuk ndalet pas ultimatumit të NATO-s dhe Rusisë: Projektligjet për FSK-në do të votohen më 14 dhjetor”

 1. Messerschmidt says:

  Cfare proceduras ka ne mendje gjasme Vikingu?

 2. ti je muslimon,ti je zhuls shkretetire,si i tille eshte normale te jesh rrot [email protected] uakbar! says:

  mjere suma e suniteve se cdo te heq………………….

  1. undefined says:

   Do ti rruajn kkkk….hale 300 ka koqe burri Botes dhe jo tanga si padronet e tu te pabese jevgjit

   1. ti je muslimon,ti je zhuls shkretetire,si i tille eshte normale te jesh rrot [email protected] uakbar! says:

    ne Stamboll/Kosove mos shkofsha kurre,aty pashe te puthet burri me burre………………

    1. imencmi says:

     eat your heart out botch

  2. arban SHMILI says:

   SHOVENIST GREQËQIRË, vuan nga sindroma KYPRUS 1975.
   USA, USA, USA!

 3. dardan says:

  Te shofim ca do bej Rambo me ushtrine tij kur te iki NATO.

  1. KORÇARI says:

   Dardan , NATO = USA, pra përderisa USA ka bazën më të madhe të Europës në Dardani dhe bazën tjetër Ajrore (nga më të mëdhatë në Ballkan ) në Shqipëri NATO ,nuk ikën.
   Ramushi ka mbështetjen e USA+IZRAEL të tjerat ska çi do.

   Sa për këta LLAPAQENËT tip Tfg, pellazgos dhe këtij tarufit më poshtë,hani mut sa të doni.

  2. ILIAZ LAZI says:

   OR TRUQELBUR!
   A e ke parë kompleksin ndërtimor të AMBASADËS USA në PRISHTINË, po ai LABIRINTHI nëntokësor BONSTIL pse u instalua?
   Prononcimi i Stoltenbergut të Beogradit është lojë shahu politik. Karrem.
   Paralajmërimi vlen për gjithë modelin mendor të tipit antiamerikan – antishqiptar, për ju që nuk dini të lexoni (nëntekstet).

 4. larg kjofte says:

  ja kurioz si do te perfundoje
  kjo ushtri do te luftoje me shqiperine e shtyre nga turku me vone per ti dale grekut nga lart

  1. Hahahaha says:

   Tarallak i bodrumeve te Anastas buces Turqia kurre nuk do te kete nevoje per shqiptaret apo per kerken tjeter per re shkerdhyer disa pederasta e bythece disa llapaqene te neveriteshem te cileve ju shkel hapsiren ajrore dhe detare si ti doje k…..dhe atto kurva kafenesh rrine squk prandaj mjaft enderrove leri kosovaret te qete te bejn ushtrineve tyre nuk i kane rene njeriut ne qafe por po i inatoset me 200 vete ju shkerdhejn ne Athine brenda

 5. larg kjofte says:

  ja kurioz si do te perfundoje
  kjo ushtri do te luftoje me shqiperine e shtyre nga turku me vone per ti dale grekut nga lart …………..

 6. larg kjofte says:

  ja kurioz si do te perfundoje
  kjo ushtri do te luftoje me shqiperine e shtyre nga turku me vone per ti dale grekut nga lart …………..
  keni per ta pare

 7. larg kjofte says:

  ja kurioz si do te perfundoje
  kjo ushtri do te luftoje me shqiperine e shtyre nga turku me vone per ti dale grekut nga lart …………..
  keni per ta pare

 8. gardiani says:

  kjo ushtri do te perdoret nga turku fillimisht kunder shqiperise dhe pasi te marre shqiperine do ti leshohet grekut
  keni me e pa

 9. gardiani says:

  kjo ushtri do te perdoret nga turku fillimisht kunder shqiperise dhe pasi te marre shqiperine do ti leshohet grekut
  keni me e pa …………

 10. gardiani says:

  kjo ushtri do te perdoret nga turku fillimisht kunder shqiperise dhe pasi te marre shqiperine do ti leshohet grekut
  keni me e pa …………

 11. gardiani says:

  kjo ushtri do te perdoret nga turku fillimisht kunder shqiperise dhe pasi te marre shqiperine do ti leshohet grekut
  keni me e pa …………

 12. Bekim Peja says:

  dardan pleshti, ky burri ka treguar veten atëherë kur nuk ishte NATO po ju me fisin tuaj çfarë bet kur nuk ishte NATO?

 13. Bekim Peja says:

  gardiani i sames sate.

 14. Atdheu says:

  Dhe ne fund te fundit pse mos te kete dhe Kosova ushtrine e saj? A eshte Kosova nje shtet i pavarur? Kuj i prish pune krijimi i ushtrise ne Kosove?????

 15. Julian says:

  Të lumtë pushka o trim se po vepron tamam si një burrështetas dhe po e ndërton shtetin më vepra dhe jo me fjalë. Late nam kaq e kaq vjet që të huajt lëviz dhe ju vdis në të dyja anët e kufirit. Nëse do marrësh mendimin e gjith lagjes së si ta ndërtosh shtëpinë do ngelesh në fund pa shtëpi (shtet) se si bën asnjëherë të gjith në një mendje. Politikanët shqiptarë për shkak të indiferentizmi të popullit dhe servilizmit të skajshëm që e karakterizon shqiptarin në përgjithësi i kushton shumë më tepër rëndësi fjalëve të qoftë edhe një ambasadori të rëndomtë sepse si politikane pa ideale dhe ide i varin shpresat te rrinë ne pushtet jo të të mirat që prodhojnë prej politikës së tyre për qytetarin por të bythlepirja e ambasadorëve. Thoni një herë Stoltenbergut që Norvegjia ta shpërbëjë ushtrinë e saj se provokohet Putini dhe le të shohim se cpergjigje dhe reagim do merrni??!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *