Protesta e studentëve, tërhiqet ministria e Arsimit: Anullohet VKM-ja, nuk do të ketë tarifë për provimet e mbartura

Ministrja e Arsmit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka deklaruar se nuk do të këtë tarifa për provimet e mbartura.

Në një deklaratë për median Nikolla shtoi se tarifat i vendos vetë universiteti dhe jo ministria, duke theksuar edhe një herë deklaratat e bëra më herët.

“Faleminderit studentëve që shërbyen si nxitës për të rritur komunikimin. 

 Qeveria nuk bën as ulje e as ngritje të tarifave të studimit. 

Janë universitetet që i përcaktojnë ndaj jeni të lutur, por patjetër dhe të monitoruar nga MASH që ju të shteroni me studenëtët dhe pedagogët një debat që sa mundësi ka të realizohet. 

Sot buxheti i shtetit mundëson mbi 75 të kostos reale të studimit. 

Në UT mbulon mbi 85% të kostos. 

Është një debat që do i shkojmë në fund, faleminderit studentëve që shërbyen si nxitës. Qeveria do të heqë dorë nga tarifimi i provimeve të bartura. 

VKM shfuqizohet që sot”, tha Nikolla.  (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Protesta e studentëve, tërhiqet ministria e Arsimit: Anullohet VKM-ja, nuk do të ketë tarifë për provimet e mbartura”

 1. ben says:

  Karagjozet e rilindjes
  Nga se u terhoq ministria e arsimit nese tarifat I vendos universiteti?????
  Protesta ne thelb ka urrejtjen mbarepopullore per banden e rilindjes.

  Skeni pare asgje akoma

  1. ana says:

   Tarifat i vendosin universitetet, ministria vendoste tavanin , pra jo me larte se x cmim; dhe kjo me VKM. Meqe pati protesta ndaj qevrise, ajo e hoqi VKM qe perkthyer do te thote qe hoqi tavanin. Tani e tutje universitetet mund te vendosin tarrifa ose mund te mos vendosin tarrifa ose mund te vendosin tarrifa me cmim sa tju teket vete. keshtu qe sipas rastit studentet duhet ti drejtohen universiteteve perkatese nese nuk duan te paguajne kur ngelin. E meqe ra llafi sa shume ngelesa potenciale qe paska!

  2. E says:

   Beni pa tjeter eahte i lsiUne jam student ju nuk e dini sa presion eshte bere nga gjoja student mbi moshen 30_35 vjece qe jane te organizuar nga lsi me ne krye ish rektor dhe tani deputetNa kane kercenuar deri ne ngelje ne provime po sju bindemi ketyre killerave

   1. mirel says:

    Ramuti eshte shume i mencur ne fakt. U formua si lider nga shkolla e ISit te Berishes

  3. Mujo says:

   Po o sumpamuk po do presesh dhe 6 vjet e gjysem ne opozite, nese mund te quhet opozita banda qe paguhet nga Greqia dhe Serbia.

  4. Tony uk says:

   O Ben shpellari te qenka bllokuar truri fare,ah harrova ti hyn ke ata qe vetem tru skane!!
   Lajm i mire per studentat.

  5. Ben(jo ky rrocka me siper) says:

   ben rocka,
   Mesa duket Rilindja te paska dhene dermen dhe ta ka bere mire o pleh. Nuk them se Rilindja eshte yll qe shkelqen por nje gje ta them me siguri. Eshte 100 vjet drite perpara Leshelise pa folur per talebanet e PeDes. Eshte alternative me e mire te pakten deri tani. Ne te ardhmen le te shohim.

 2. Aida says:

  Mafiozet e Rilindjes. Shikoni cthote ministrja: po terhiqet. Po ti moj zonje thua e kene universitetet. Hilrqare e te neveritshem.

  1. Tony uk says:

   Aida ti studente je apo je nga klani Lsi-pd???

 3. Artjoni says:

  Sot e tundi bythen kjo mekmekja…se dje sikur se rruante fare

 4. syri says:

  Ju lumte edhe Studenteve edhe everise! Keshtu duhet! Ne kohen e qoftelargut Sali hanje dru qe te mos te shkonte mendja per proteste! Kosovaret e Bukoshit te rrihnin pa bere gje! Jane disa nostalgjike te Saliut?

  1. @syriplasur says:

   Me e pakta qe mund te jesh eshte IDIOT!

 5. rexha 10 says:

  E DINE SHUME MIRE QE NUKE E MERITOJNE ATE VENDE PUNE ..ME DIPLLOMEN E KRISTALIT NJE MIKE E IMJA NUKE KA FULLUAR ASE NE FARMACI PUNE,DHE KJO NA BEHET MINISTRE SE KESHTU I DONE GOMARI DRUTE. te fala sandrit.

 6. Vlora says:

  Po per te paguar provimet 200 euro kan studentat. Pse nuk shkruanin ne pankarta per eurot e petagogeve te lai.

 7. Turi says:

  Studenta leshi. 90% te ketyre sjane gje tjeter vec humbje taksash. Tani do paguaje populli per nje tufe ngelesash qe nuk i hyjne ne pune as dreqit.

  1. Operacioni Zjarri says:

   O Rame ti po shkruan? Se ti dje keshtu i quajte studentet por sot u zbythe. O frikacak

 8. peter says:

  Mos ndaloni, Vashdoni dhe kerkoni lirine e prones, . Prona eshte lirija e jetes,. Mos u genjeni , Kerkoni pasurite e gjysherve dhe stergjysherve tuaj, , .Vetem atehere do kini mundesi te enderoni per nje te ardhme. Tani qe e filluat shtyni perjashta qeverine socialiste , te rilindur te edi rames, Ndertoni qeveri te re…Qeverine e lirise dhe te endera te shqiptareve. Rezoni administratimin e qeverise me parate tuaja.. (Taksat)jane parate tuaja. Shqiptaret e vertete nuk paguajne taksa ke qeverija se jane aty perpara qeverise. Ju genjejne kur ju thone se gjithe vendet paguajne. As ne Amerike nuk paguajne taksa vendalijte e vertete (indianet.) Clironi veten nga ndyresija socialiste . Vetem atehere do mund te jetoni ,dhe enderoni per jete me te mire…. Shqiperia dhe pasuria e shqiperise u perket shqipetareve, Ate qe nuk e bete ne 1990 beheni tani. Cdo njeri nga ju te mari pjesen e tij dhe hidhini ne det te gjithe te quajturit oligarke, dhe skini pse paguani taksa per shtepite tuaja ne token tuaj ke qexerite e oligarkeve. Mesoni cdo te thote liri. Ilire.. Se eshte emri juaj. Taksa eshte simbol slleverie , vasaliteti, , Pushtimi. Shqiptaret prandaj i kane ngritur kullat ne maje te maleve, ku jeta eshte e lire….

  1. peter says:

   Uau studentet te falenderojne per keshillat iluministe, por kane nje probjem te madh,nuk gjejne nje me te mire se ky i gjati,sepse ata qe vije rrotull si shpetimtare i kane pare se sa hajna jane.Ata te zotet nuk ja ndjen fare per shqiperi e shqiptare,dhe ne fakt, i kane len shendetin shqiperise me kohe.

 9. fadil says:

  Turi ke te drejte ,keta nuk jane studenta keta jane rrumpalla mbetes qe nuk din te zgjithin nje ekacion .Populli do te paguaj taksa breza te tere per keta idjot qe jane pa kurrefare vlere dhe qe nuk do ti marri asnje biznesmen ne pune se nuk din.

 10. Dash says:

  O “PETER” …..zgjohu,zgjohu, duhet te vesh ne pune ,vajti ora 5,30…

 11. Alb says:

  1990 is back, Wind of change

 12. mirel says:

  Qeveria do nxjerri dhjame nga pleshti. Si qelbesira qe jane.
  Lexoni Diten cka bere OSHEE me leket e arketuara nga te burgosurit e Ramutit per dritat.
  I ka vjedhur te gjitha drejtori i OSHEEse.
  Jane te pangopur sa do fusin duart te xhepat e gjithkujt.
  Qelbesira te ndyre.

 13. mirel says:

  Qelbesira Ramiste, lerini studentet te marrin nga nje cope diplome dhe te ikin. Kur nuk ke cfare tju ofrosh tjeter pervec rrugeve te botes mos jua rripni dhe xhepat si qener te ndyre te urritur per leke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *