«Shqiponja» – fjala e vitit në Zvicër

Gjesti me shqiponjë i futbollistëve shqiptarë të Zvicrës sivjet ka hapur shumë debate dhe ka ngjallur emocione të ndryshme në opinionin zviceran.

Një juri tani e ka zgjedhur fjalën «shqiponjë» (Doppeladler) si fjalë të vitit.

Në fund të qershorit, gjatë ndeshjes kundër Serbisë në Kampionatin Botëror të Futbollit, lojtarët e Zvicrës Granit Xhaka dhe Gjerdan Shaqiri pasi tundën portën e serbëve, bënë një gjest triumfues: formuan shqiponjën me gishta. Triumfit iu bashkua edhe lojtari Stephan Lichtsteiner.

Gjesti me shqiponjë ngjalli një debat që zgjati gjatë gati gjithë verës në Zvicër. Ishte një debat emocional – me shumë komente negative dhe me disa zëra që e mbrojtën gjestin me shqiponjë të futbollistëve shqiptarë.

Gjesti polarizoi shoqërinë zvicerane, nxiti ndjenja nacionaliste e refuzuese të shumë zviceranëve kundër të huajve, qofshin ata me apo pa shtetësi zvicerane.

Tani një juri nga Shkolla e Lartë e Zürichut për Shkenca Aplikative (ZWAH) ka vendosur që fjala «shqiponjë» (Doppeladler) të zgjidhet si fjala e vitit në Zvicër.

«Në vitin 2018 shqiponja ka qenë e pranishme gjithandej dhe është shfaqur në përditshmërinë e Zvicrës; me debatet mbi të do të merremi edhe një kohë të gjatë», thuhet në një njoftim të Shkollës së Lartë të Zürichut për Shkenca Aplikative.

Fjala e vitit në Zvicër zgjidhet nga viti 2003. Në vitin 2007 përgjegjësinë për të zgjedhur fjalën e vitit e ka marrë departamenti për linguistikë krahasimtare Shkollës së Lartë të Zürichut për Shkenca Aplikative.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “«Shqiponja» – fjala e vitit në Zvicër”

 1. ILIAZ LAZI - Gostivari says:

  DARDANIA ATO DITË ISHTE ZBUKURUAR ME FLAMUJ TË ZVICRËS

  UA KUJTO ULTRISTËVE KSENOFOBË SE ME FLAMURIN E TYRE MANIFESTUAM NGADHNJIMIN MBI CAKALLËT E SHOVENIZMIT SERB, SË PARI NË TRIBUNAT E STADIUMIT ME FANELLET ME PORTRETIN E TË DASHURIT TË TYRE TË CMENDUR TASH, M L A D I C DHE TË ATYRE NË PRAPASKENË PARA EKRANEVE TELEVIZIVE.
  PËRMES ZVICRËS TËRBUAM SHOVENIZMIN E SHOVENISTAT SERBË. U BËN TË FALA NGA DARDANIA E POSHTME.

  1. Bekimi says:

   _Xhaka_ – Shaqiri_ kane nderuar vehten,familjet dhe cdo shqiptare ne bote! hallall qumshti i nenave .. Kampionat boteror i shikuar drejte prej biliona njerezish … Zoti i bekofte ! Do mbeten gjithmone frymezim dashurie per FLAMURIN E KOMBIN ! Ne VITIN E SKENDERBEUT duhen te NDEROHEN ME CMIMET ME TE LARTA TE FLAMURIT E NDERIT TE KOMBIT !

   1. arban SHMILI says:

    NA NDERUAN

    MENDONI SE CFARË SIKLETI KANË MLADICAT!
    NGA GËZIMI NUK MË MORI GJUMI GJITHË NATËN

    XHAKA – SHAQA = ILIROSHQIPTARËT E KUJTESËS SË LAVDISË

 2. ILIAZ LAZI says:

  NUK KA FLAMUR AS STEMË NË BOTË
  QË NGËRTHEN NJË EXPRESIVITET (EKSPOZIM KUPTIMOR) SI SHQIPONJA JONË.
  U BË TREND – UISKI DEHËS.
  SA KËNAQËSI QË PO KAM
  SHIKO THËLLËNZAT TONA KËNGËTARE ME FAMË BOTËRORE SE SA NA AFIRMOJNË EDHE PËRMES SHKABËS 2

 3. Pellazgos says:

  Hamza dhe Sulejmane dhe Flamur Greke Orthodhoks!
  E cuditshme.
  Une di qe ne Historine Greke te Bizantit,flasim para Osmaneve nuk kishte shtete per 1100 vjet,gjuha e shkruar ishte 1100 vjet Greke ne Romen lindore,Kishat ishin Greke Orthodhokse,njerezit nuk njifnin gje tjeter pervec kultures dhe diktatures kristiane Orthodhokse Greke,kishte Panepistimja qe ne Romen perendimore quheshin Universitet.
  Tani se cfare lidhje kane Hamzate me kete flamur,nje Zot e “di”.
  Ju jini estrade e Ballshit,ju me pahir ju aplikuan nje Alfabet Latin kur nuk kishit lidhje per 1100 vjet Bizant Greke plus 500 vjet Osmanllek i thone 1600 vjet.
  Eshte fakt historik qe nuk ka fakte per civilizim Shqipetare se nuk eshte folur shqip,ndryshe do shkruhej diku.Kjo gluhe (glosa) e bukur (buatiful)me nje shtet (state) te krijuar (criate) ne shekullin (sentury) dhe me flamur (fllug) Greke te Kostandinopolit eshte (este) prodhim (product) i armiqve (amiko) te Pirros dhe Kastriotis Fashistet e Romes.
  Ky eshte fakt (fact) historik (istoria).
  Mos u mundoni qe “nuk ju lane” te huajt ta shkruanit gluhen kur te huajt ju gatuan.

  1. Taqi Mamin says:

   Ti Pellazgos ; trap -trap po ca gjera i kap.
   Shporru byth’shituri mutit

   1. pirdhuni ne qipro ! says:

    Lere gamarin grek … akoma vazhdojne me perrallat ..le qe si beso kush..por as vete si besojne! Problemin e kane tek vehtja..jane akoma ne gjume. po civilizimi europian…ee huuuuuuuuu …Jane shume te trembur , i dine mire kufijte tane … greqia u krijua nga agjeja ..nga shqiptaret para 150 vitesh .. jane me emetr e mbiemer. Ti quaj albanian arvanitas arberesh , arbane dardane….nuk ka problem jane SHQIPONJE TE GJITHE ! Po Preveza Janina Selaniku….. E dine mire te ardhurit turq orthodoks! Ne vazhdojme punen tone!

 4. darvini ri says:

  Shkabes ….. dhe shaleve … ore Laz -i apo jo pehlivan !!!!! Nje gje nuk marr vesh perse te gjithe thone qe shqiponja dy krereshe eshte simbol i Bizantit ..(. i Shqipetareve jo e jo , eshte skandaloze ta thuash kur dihet mire qe emrtimi shqiptar ka dale ne shekullin e 19 -dhjete) kur ajo valevitet madheshtore edhe ne flamurin RUS ….. dhe Rusia nuk ka qene pjese e perandorise Bizantine !!!!!!!!! Kerkoj nga sharlatani Ilmi Veliu dhe Iliaz Laz-i te na thone ndonje fjale me mediokritetin e tyre te patriotizmit tallava .

 5. ILIAS LAZI says:

  “DARVINI” SHTERPUR.
  PERËNDIA NUK MË KA FALUR DHUNTI MENDORE GJENIALE QË ME PAK FJALË, PËRMES STRUKTURËS SË NJË FORMULE MATEMATIKORE TË SHPJEGOJË HISTORINË E SIMBOLEVE
  SIMBOLI I SHKABËS 2 KRENËSHE ËSHTË TEPËR I LASHTË DHE JO I RRALLË EDHE NË KULTURËN PELLAZGO-ILIRE.

  NJË SHARLATAN DO PRETENDONTE MBI TË DREJTËN QË PËRJASHTON TË TJERËT. DUHEJ TË KISHIN KALUAR MOTE E MOTE QË NJË TOTEM TË BËHET EDHE PJESË IDENTITETI KOLEKTIV.
  MISHËRIMI I ARBNORËVE ME SHQIPONJËN (2) KRENARE ARGUMENTOHET EDHE ME NUMRIN MJAFT TË MADH TË SINONIMEVE TË KRIJUARA RRETH KËSAJ SHPEZE. MË THUAJ NËSE E HAS KËTË FENOMEN NË GJUHË TË TJERA, SË PAKU, INDOEVRIPIANE.

  , SHQIPONJA, SHKABA, FALKOI, HUTA, HUTA E BARDHË.

  NËSE RUSËT E DUSËT DO NDIENIN TË NJEJTIN PËRKUSHTIM E INTENSITET EMOCIONAL ME SHQIPONJËN, AHERE CKA I NDALON ATA TË MOS E MANIFESTOJNË KËTË LIDHJE?

  NGA SHQIPONJA JONË, QË IRRITON EDHE FIFAN, ËSHTË KRIJUAR NJË NDJENJË AVERSITETI NDAJ SAJ, (NDAJ NESH) PËR ARSYE TË THJESHTË SE E STËRINDENTIFIKOJNË ME IDENTITETIN TONË KOMBËTAR DHE ETNOHISTORIK.

  GJESTIKULIMI ME SHKABËN 2, PO TË KISHIM NJË MINISTRI KULTURE SIC E DËSHIROJ DHE E PARASHIKOJ UNË QË TË JETË DO BËHEJ MARKETING, MALL TRNDI E KONJUKTURE.

  fOTOT ME XHAKËN E SHAQËN DO I EKSPOZOJA NË CDO CEP TË TOKËS ARBËRORE – ËSHTË KY MOMENT PJESË E HISTORISË SONË KOMBËTARE DHE E PËRPJEKJEVE PËR TË MBIJETUAR DHE AFIRMUAR BOTËRISHT.

  1. I.Hoti says:

   Mo u merr me majmune tepatransformueshem! Leri greqisss se jane ne tatposhte…. ! Pse denohen shqiptaret ne greqdhine democradhike per shqiponjen….???/ meqe eshte e bizantit!!!! Behuni o hiena me njerezimin … ose ne hale shkofshi…pune e juaj .

 6. Illyri says:

  Mor ti pellazge qe e dike mire historine qe vetem degjon borine greke qe edhe Durresin e benin greke (shiko filmat e vjeter lufta e Jul Qezar me Pompeun qe u zhvillua ne shqiperine e mesme thoshin Durres grece)e greket e benin gjithe shqiperine greke qe nuk ka qene kurre greqi sepse nuk ka pas kurre greqi por Illiry e Pellasge te cilet kane folur gjithmone gjuhen qe flasin shqiptaret (Gege)e jo ate gjuhe teknike qe u kriju ne kohen bizantine qe ishte nje ghuhe teknike.Ashtu sikur nuk ka patur kurre nje popull qe ka folur gjuhen latine edhe gjuha greke ska qene kurre ghuha e nje populli (nje gjuhe pa dialekte pa akcent)nuk mund te jete nje gjuhe e nje populli te lashte siç eshte gjuha shqipe qe sapo e flet mund ta dallosh krahinen biles edhe qytetin.E sa per dijeni ky flamur me shqipe me koke eshte e dekumentume qe me 1443 me Gjergje Kastriotin kur greket nuk kishin as flamur as kombe biles as gjuhe sepse qendra e tyre ishte ne Kostandinepoje (stambolle qe ti duheh me hype te kali i Skenderbeut me e pas).

 7. tt says:

  Pellasg-os mor carac na e shpjego kush eshte rrenja e fjales….Criates…dhe na thuaj pastaj ckuptim ka ne greqishten tende meqe na merresh me mesele tilla

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *