“Sot Evropa do të ketë një tjetër mbretëreshë, Geraldinë Apponyi”

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te re të Evropës asokohe, Geraldinë Apponyi, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Në Tiranën festive, Zogu i Shqipërisë martohet me konteshën Geraldinë

Skena nga jeta shqiptare në prag të dasmës mbretërore : portretet e të fejuarve gjenden kudo, në harkun e një kafeneje (lart) dhe (djathtas) në gjerdanin e kalit të një fshatari entuziast.

Në të majtë: malësorët vijnë në qytet ku do të zhvillohen ceremonitë e dasmës, duke valvitur tullumbace të vogla për të treguar gëzimin e tyre.

/Darsiani.com/

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në ““Sot Evropa do të ketë një tjetër mbretëreshë, Geraldinë Apponyi””

  1. ben says:

    Mbretereshe per nje mbret te veteshpallur karagjoz. PErse na duhen keto artikuj pa vlere?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *