FOTOT/ Forbes: Ja se si bunkerët e braktisur të komunizmit në Shqipëri janë duke u kthyer në biznes

Përgjatë fshatrave shqiptarë dhe luginave malore janë qindra e mijëra bunkerë të betonizuar. Këta bunkerë u ndërtuan nga vitet 1960 deri në vitet 1980, gjatë qeverisjes komuniste të Enver Hoxhës. Prestigjiozja “Forbes” i ka kushtuar një artikull bunkerizimit të Shqipërisë në kohën e komunizmit, dhe sesi këta bunkerë janë duke u ripërdorur sot për qëllime përfitimi, turizmi e biznesi.

“Duke u frikësuar nga pushtimi i Jugosllavisë, Greqisë, NATO-s dhe madje ish-aleatit të Bashkimit Sovjetik, Hoxha ishte i bindur se në vend që të mbështeste taktikat partizane që çliruan Shqipërinë në Luftën e Dytë Botërore, ai duhej të mbante të gjithë vendin në të njëjtën kohë. Kështu, Hoxha hyri në politikën e bunkerizimit që pa ndërtimin e qindra mijëra bunkerëve në të gjithë vendin. Premisa ishte se, në vend që të mbështeteshin në një ushtri profesionale, çdo shqiptar do të merrte armë dhe do të fortifikohej në bunkerin e tyre më të afërt në rast të pushtimit. Por natyrisht, pushtimi kurrë nuk erdhi dhe kostoja e ndërtimit të bunkerëve ishte një harxhim i burimeve të Shqipërisë, si në mallra materiale, ashtu edhe në orët e nevojshme për të planifikuar, ndërtuar dhe trajnuar për përdorimin e bunkerëve”, shkruan Forbes.

Pas përfundimit të shtetit komunist këta bunkerë mbetën të braktisur. Por për shkak të hapësirës së tyre, shumë shqiptarë kanë gjetur që ato të jenë pasuri të përshtatshme për dekada të tëra.

Keq Marku Djetroshan – një artist tatu, ka kthyer një bunker në Shkodër në një sallë tatuazhesh. E vendosur 8 kilometra nga kufiri malazez, gjatë verës klientët vijnë nga Adriatiku dhe më gjerë për të vizituar.

“Kam njerëz që vijnë nga e gjithë vendi. Unë kisha një djalë sot nga Anglia”, tha ai. “Më pëlqen (bunkeri im)”, thotë ai, “është pranë shtëpisë sime dhe mund të shkoj sa herë që të dua”.

Shumë bunkerë janë bërë pjesë e terreneve të brendshme të qytetit; duke u bërë piceri, bare dhe madje edhe hostele. Përdorimi i tyre ka zgjuar interes nga zhvilluesit dhe projektuesit në Shqipëri dhe jashtë saj.

Saimir Kristo, Profesor i Dizajnit Arkitektonik dhe Zëvendës Dekani i Universitetit POLIS në Tiranë ishte pjesë e ekipit të projektimit në projektin ambicioz “Bed & Bunker”.

“Shqipëria është një vend i bukur … (dhe) bunkerët mund të shërbejnë duke akomoduar turistë. Ajo mund të përdoret për shumë funksione të ndryshme të tilla si një muze i vogël ose hapësirë ​​ekspozuese. Mundësitë janë të pakufizuara…. Potenciali ekonomik i bunkerëve të papërdorur sipas mendimit tim është e pabesueshme. Jo vetëm për qëllimin e konvertimit të bunkerëve të veçantë në hapësirat funksionale të përdorura nga individët, por për shkak të numrit të tyre të lartë, ato mund të paraqesin vlera të tjera në Shqipëri në nivel ndërkombëtar “, thotë Kristo.(scan)

 

12 komente në “FOTOT/ Forbes: Ja se si bunkerët e braktisur të komunizmit në Shqipëri janë duke u kthyer në biznes”

 1. Jimi says:

  Pavarsisht se sot keto objekte konsiderohen “demode”, ato jane prone publike dhe askush nuk ka te drejte ti pervetesoje ! Detyre e shtetit qe keto objekte ti inventarizoje dhe administroje . Prite kur nje dite te bukur keta zaptues, e pushtues te dalin e te deklarojne, madje edhe me arrogance, t’i tundin para hundes shtetit, “Tapine” ku te deklarohet se kete objekt e kane trashegim nga gjyshi qe ne kohen e Tanzimatit!?

 2. IVONI says:

  .. O GAZETAR L… !ME VJEN KEQ , PO KETO JANE QENDRA ZJARRI TE NDERTUARA NGA DUART TONA TE PASTRA , TE PA NJOLLOSURA ME GJERA TE POSHTERA , PER QELLIME MBROJTJE NE NJE LUFTE QE ESHTE SHUME E AFERT ..!.. ATO I ADMIRON BOTA DHE I URREJNE “KERMAT” QE KANE QELLIME TE HERRETA , TE CILET NDIHMOHEN NGA JU ..! KU E KENI LEXUAR SE JANE “VEPRA ” TE KOMUNIZMIT ?! NE NDERTONIM SOCIALIZMIN E VERTETE , KU TE GJITHE ISHIN TE BARABARTE PARA LIGJIT , KU NUK KISH DIFERENCA TE LARTA NE PAGESE , KU KISHTE CERDHE ,KOPSHTE , SHKOLLA , KINEMA , QEDRA SHENDETESORE , SHTEPI LIBRI , MUZE , KENDE SPORTIVE , LULISHTE , BREZA PYJORE QENDRA ARGETIMI , LAPIDARE , BUKE E UJE PER TE GJITHE, SI NE FSHAT ASHTU DHE NE QYTET ..!.. PO ME THUAJ TANI C`FARE KA ..?! NE NUK NDERTUAM KOMUNIZEM , PASI NGA” SKLLAV ” NUK BEHESH DOT ‘BEJ”, POR ME REFORMA SOCIALISTE , TE SOCIALIZMIT TE VERTETE DHE JO TE SOCIALIZMIT KAPITALIST ,QE ESHTE MASHTRIM PER POPULLIN , NDERTUAM VENDIN ME EKONOMI ZERO , KU SUKSESET DUKESHIN , NGA OXHAQET E FABRIKAVE , UZINAVE , KOMBINATEVE , METALURGJIVE .. ! KRIMINELAT ME TE NDYRE NE HISTORINE E NJEREZIMIT I SHKATERRUAN , NE VEND QE TI MBRONIN E TI PERFEKSIONONIN ME TEJ ..! NUK E KUPTOJ SE SI NUK SHKOJNE TE VETVARREN ME KOLLAROT QE MBAJNE NE QAFE ATA QE KANE “VJEDHUR “TITUJT SHKENCORE ME NJE VEND ME NJEREZ “ANTISHKENCE ” KU NE KRYE JANE PO ATA ..!.. GAZETAR , KOMUNIZMI ESHTE NJE ENDER E MADHE , QE ME SIGURI DO BEHET REALITET , KUR TE “PIQEN ” KOKAT E KUNGUJVE QE JU KA VDEKUR NERVI I PUNES DHE I MENDIMIT KRIJUES PER TE MIREN E PRODHIMIT , PER INTERESIN E POPULLIT ..!

  1. Vera says:

   . Ivoni,BRAVO ! i ke thene te gjitha

 3. Bregdeti says:

  Jeni te pa perseriteshm edhe bunkeret jane mrekullia e shqiperis se uritur tjeter mrekulli cila do jete??????

 4. enter"" says:

  Bunkeret nuk duhet te hiqen, duhet te qendrojne atje ku jane. Jane pjese e historise.

 5. Ceni says:

  Bota habitet me gomarlliqet tona sepse Bunkerizimi = donkishotizem. Iventarizoni bunkeret se Jane pasuri – thote tjetri.

 6. Tepsia Socialiste says:

  Cmenduria Komuniste, Jetuan me paranojen e armikut dhe armikun e bene mik pas viteve 90 dhe pastaj… O burra te kapim kohen e duhur.
  Kete timin do kapim 😉

  Ke ato bunkere duhen futur per ti pastruar **** Edi me Saliun me fshese te dy.

 7. Jimi says:

  Ti mor daj Ceni qe bunkeret nuk te duken pasuri kombetare, perse vete dhe futesh ne to ? A te duket prona jota? Nuk e di se c’koncepton ti prone publike dhe prone private? Faj nuk ke ti dhe nuk ke se si ta kuptosh konceptin “prone”! Nen sundimin e qoftlargut duket qe edhe ti si shum te te tjere ju leshuat prones publike, nje pjese e shkaterruat dhe pjesen tjeter e pervetesuat ! Tani jeni bere “pronare” te medhenj, qe edhe te jepni mend per pronen!?

 8. Demi says:

  Nëse ne nuk do arrijmë të bëjmë paqe me të shkuarën tonë , nëse nuk arrijmë të shohim më larg se hunda jonë, ne nuk mund të kemi një të ardhme.

 9. besmiri says:

  Bunkerat janë pasuri kombëtare dhe askush nuk ka të drejtë ti “privatizojë”për bisnes.Menjehere shteti duhet ti invetarizojë dhe të nxjerë kush bën bisnes dhe ti verë taksa si gjithë të tjerëve bile taksa të larta sepse çdo gjë e duan qyll disa “trima”.

 10. Pantera says:

  Ne ate kohe qe duket qarte qe admiron kish cerdhe , kopshte , kinema , kende sportive ,shtepi kulture , muze dhe lista vazhdon ………shtepi per te gjithe kish ?? Liri per te gjithe kish ?? Buke gruri per te gjithe kish ??pa shiko dhe pyet se sa shtepi do kishin shqiptaret nese nuk beheshin bunkeret por nderfesa per te strehuar ata , pa interesohu pak , udheheqesi largpames ketu duket te parashikoje veshterisete dhe situatat , ne cruzull te globit i pa keto bunkere ?? Ai me ke lidhej i jepnin garanci qe : sa te jesh me ne nuk sulmohesh nga asnje , keshtu ndodhi me sovjetjket , kinezet , shiko nje here Korene e veriut , ai eshte perafersisht si ne dikur , a ka bunkere ?? Ka qytetare te tij pa shtepi e katandi ?? Enver Hoxha , nuk tbem berei shume per Shtetin Shqiptar , por ama beri dhe gabime kete e pranojne te gjithe nje nga gabimet ishin dhe bunkeret , nuk i kish nnevoje Shqiperia , ama eshte pune muti kur me don gjithmone se dikush do te sulmoje , te behet ide qe dominon sistemin mendor , te krijohet mania se dikush do te sulmoje . Po jo o joooooo smerej asnje ne ne , duhet pranuar , nuk eshte vone qe bunkeret apo sistemi yne i mbrojtjes qe komplet i gabuar , komplet . Prodhoi , prodhoi arme dhe fishek ti shesi sot kulishi i Sali Berishes , te harin ty zonje kjo ?? Po te harin mua me tepron ………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *