Vazo porcelani kineze me foton e Mehmet Shehut dhe Mao Ce Dun, gjendet në një koleksion privat në Londër

Auron Tare publikon një fakt të pazakonte, të cilin e ka hasur në udhëtimet e tij të shumta dhe nuk ka munguar që ta ndajë me publikun.

Bëhet fjalë për një vazo prej porcelani e cila ka foton e ish kryeministrit të Shqipërisë Mehmet Shehu dhe liderit kinez komunist Mao Ce Dun, duke i shtrënguar dorën njëri tjetrit.

Vazoja e porcelanit që ka dhe një mbishkrim në gjuhën kineze dhe i përket miqësisë shqiptaro-kineze, gjendet në duart e një koleksionisti në Londër.

Postimi i plotw i Auron Tares:

Te dashur Miq,

Po e filloj Vitin e Ri me nje postim interesant per nje objekt arti te periudhes se miqesise shqiptaro -kineze.

Nje vazo porcelani ku duket Mehmet Shehu dhe Mao Ce Dun duke i shtrenguar doren njeri tjetrit.

Nga ana e pasme nje mbishkrim ne gjuhen kineze.

Nje vazo shume e rralle e ndodhur ne nje koleksion privat ne Londer por qe nuk kam ndonje info se si ka perfunduar ne kete koleksion.

Kush mund te kete ndonje ide do ishte me interes ta ndante.(TemA)

9 komente në “Vazo porcelani kineze me foton e Mehmet Shehut dhe Mao Ce Dun, gjendet në një koleksion privat në Londër”

 1. grate tiranse says:

  Ne qofte se kjo vazo do te riprodhohet jam gati ta blej per koleksion.

 2. Toni.D says:

  Vlera morale e vazos 1miliard $,,,, ajo ekonomike 1 milion$,,,, Burra me [email protected]@ te medha sa koka e Ilir M. qe s’lindin me ne Shqiperine tone.

 3. Olimpia says:

  Foto eshte bere kur Mehmet Shehu , ne kulmin e revolucionit kulturor , vizitoi Kinen .Ai beri nje turne ne disa qytete kineze ne perkrahje te gardisteve te kuq te cilet edhe pse me nxitjen e Maos dhe perkrahjen e UCP, akoma nuk kishin siguruar fitoren mbi garden e vjeter te partise komuniste .Sepse Revolucioni Kulturor ne fakt ishte nje perplasje violente midis tte rinjve te udhehequr direkt nga Lin Biao dhe grupi i te katertve ku kryesore ishin Cian Cini gruaja e Maos dhe Van Hun Veni lideri i rinise nga njera ane dhe gardes se vjeter te Partise te udhehequr nga LIU SHAO CI dhe Ten Hsiao Pini.Liun Mao e sakrifikoi , por kur gardistet i kerkuan koken e Tenit ,ai i ndaloi duke thene frazen le famsheme…Teni eshte i vogel..ishkurter..por eshte flori ..lereni .Dhe e lane , por pa pushtet , nderkohe qe Cu En Lain Mao e mbrojti .Ky veprim i Maos rezultoi vendimtar per fatet e Kines , per rrugen qe zgjodhi pas shkaterrimit te ish BS .Ne fakt ndryshimi i Kines filloi qe kur Mao ishte gjalle , me viziten e Niksonit ne shkurt 72 dhe me vone ne vitin 78 kur Teni percaktoi te ardhmen e Kines se sotme superfuqia e dyte boterore .

 4. Figuranti says:

  Di nje thenie origjinale te Mao Ce Dunit: -N.q.s.ndjen 4 topa nder shale,mos kujto se je burre i forte,por dije se po te q***!!!!!!!

  1. Lee lee says:

   E madhe😁😁.

  2. Baliu says:

   Kjo don te thot: Qingji i bute i thith dy baba.

  3. Kevin says:

   🙄😂🤣 legjendare kjo shprehje

 5. Baliu says:

  Edi eshte edhe piktor, leht mund ta bej nje keso vazoje: Rama & Xi .

 6. Lee lee says:

  E madhe😁😁.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *