10 teoritë më të diskutueshme mbi Adolf Hitlerin: Nga roli si ushtar i thjeshtë, tek përdorimi i drogës, e deri tek falja e jetës nga një ushtar britanik

Nga James Friend

Adolf Hitleri, është figura historike më e shëmtuar, por ndoshta edhe më e fuqishme e saj. Ai ishte, më shumë se cilido tjetër, arkitekti i Luftës së Dytë Botërore , një konflikt që ndryshoi botën përgjithmonë. Udhëheqësi nazist, ka qenë subjekt i më shumë librave, filmave dhe dokumentarëve se çdo individ tjetër, i gjallë apo i vdekur. Megjithatë, pavarësisht nga ky interes intensiv dhe i qëndrueshëm, ka ende shumë gëra mbi Hitlerin, të cilat ne nuk i dimë me siguri.

Ja cilat janë 10 nga teoritë më të debatuara, mbi jetën dhe vdekjen e Fyhrerit.

Ai ishte Hitleri një ushtar trim?

Historia thotë se ai ishte një ushtar trim, që rrezikonte periodikisht jetën. Ky ishte sigurisht versioni i historisë i paraqitur nga nazistët, por studimet e fundit sugjerojnë se trimëria e tij në Luftën e Parë Botërore, mund të jetë zmadhuar shumë.

Dr.Tomas Ueber i Universitetit Aberdin në Skoci, ka studiuar çdo ditar apo letra që gjeti të shkruara nga ushtarët, që kishin shërbyer në regjimentin e Hitlerit. Ai zbuloi se Hitleri angazhohej kryesisht në përçimin e informacioneve nga fronti tek shtabi qëndror, një detyrë që e zhvendoste disa kilometra  pas linjave të para të betejave.

Ai ishte Hitleri pjesërisht hebre?

Detajet e pemës familjare të Adolf Hitlerit nga e ëma dihen mirë. Por s’mund të thuhet e njëjta gjë të atin. Alois Shiklgryber, që më vonë e ndërroi mbiemrin e tij në Hitler, ishte një fëmijë jashtë martese. Askush nuk e dinte se kush ishte i ati i Shiklgryber.

Historianët janë përpjekur shumë të zbulojnë identitetin e vërtetë të gjyshit të Adolf Hitlerit. Misteri nuk është zgjidhur kurrë, por një nga kandidatët potencialë, është një hebre me emrin Leopold Frankenberger. Nga rezultati i AND-së së 39 prej të afërmve të Hitlerit që i mbijetuan luftës, rezulton se ai e ka prejardhjen pjesërisht nga berberët e Afrikës Veriore, dhe populli hebre.

A ishte një ushtar britanik që i kurseu jetën e Hitlerit?

Henri Tandej ishte një hero lufte, një nga ushtarët më të dekoruar në ushtrinë britanike, dhe ndoshta njeriu që pa dashje humbi një mundësi të artë, për të parandaluar Luftën e Dytë Botërore. Legjenda thotë se Tandej dhe Hitler u takuan ballë për ballë në një fushë beteje të Luftës së Parë Botërore.

Thuhet se britanku e mëshiroi, dhe e la të largohej Hitlerin e paarmatosur dhe të plagosur.

Në shtatorin e vitit 1938, kryeministri britanik, Nevil Çamberlen, shkoi në Gjermani në një përpjekje optimiste, por në fund të dështuar, për të siguruar  paqen në Evropë.

Ai vuri re një fotografi të një ushtari britanik, Henri Tandej, në muret e studios së Hitlerit. Fyheri shpjegoi se ai e kishte parë foton e Tandej në një gazetë, dhe e njohu atë si njeriun që i kurseu jetën e tij gjatë Luftës së Madhe. Ndoshta Hitleri mund të ketë gabuar. Ndoshta ai e shpiku historinë, për të forcuar mitin e tij si një njeri të mbrojtur nga fati. Megjithatë, Tandej e konfirmoi vetë se i kishte kursyer jetën disa ushtarëve gjermanë. Ka gjasa që njëri prej tyre të kete qenë Adolf Hitleri.

A ishte Hitleri një diktator i dobët?

Në kulmin e fuqisë së tij, Adolf Hitleri udhëhiqte një perandori të madhe që shtrihej pothuajse në tërë Evropën kontinentale, dhe një pjesë të madhe të Afrikës së Veriut. Imazhi konvencional i Hitlerit, është ai i një sundimtari në qendër të këtij rrjeti të gjerë, që merrte të gjitha vendimet e rëndësishme dhe tërhiqte nga lart të gjitha fijet.

Mbështetësit e teorisë së një diktatori të dobët, e pranojnë se Hitleri ishte njeriu më i fuqishëm në Rajh. Por ata argumentojnë, se ai qe i paaftë të ushtronte llojin e kontrollit të drejtpërdrejtë ndaj vartësve të tij, sikurse Josif Stalini në Bashkimin Sovjetik.

A ishte Hitleri i obsesionuar pas okultizmit?

Disa nga pjesëtarët e rrethit të ngushtë të Hitlerit, besuan fuqishëm në fuqinë e mbinatyrshme dhe magjinë. Hajnrih Himler krijoi një njësi të posaçme brenda SS, për të mbledhur informacione mbi magjinë, ndërsa marina gjermane ngriti madje Institutin Kombëtar të Pendulumit në Berlin.

Ndërsa britanikët, përdornin sonarin për të gjurmuar nëndetëset së gjermane, gjermanët u përpoqën t’i gjenin anijet britanike, duke përdorur lavjerrësin mbi hartat e Oqeanit Atlantik.

Sesa ishte i bindur Hitleri në ekzistencën e fuqive të mbinatyrshme, kjo është e diskutueshme. Megjithatë, s’ka dyshim që ai fliste shpesh për një forcë, që ai e quajti “providencë”, e cila e mbronte atë, dhe udhëzonte veprimet e tij.

A ishte Hitleri një përdorues droge?

Adolf Hitleri nuk pinte duhan, alkool, dhe nuk hante mish. Ai madje nuk konsumonte as kafe. Propaganda naziste e portretizoi atë si një njeri të përkushtuar gjithë jetën e tij në shërbim të Gjermanisë:ai s’kishte as kohë, dhe as prirje të ndiqte kënaqësitë tokësore.

Por realiteti, ishte se Hitleri e kaloi pjesën më të madhe të luftës i droguar me një koktej të tmerrshëm lëndësh narkotike. Në fillim të vitit 1945, fabrikat që prodhonin medikamentet me të cilat ai mbahej në këmbë, u shkatërruan nga bombarduesit aleatë. Hitleri nisi të dridhej gjithnjë e më shpesh, dhe jo sëmundja e Parkinsonit siç është hipotetizuar shpesh, por nga mungesa e barnave, gjë që e  përkeqësoi gjendje e tij mendore dhe fizike, kur lufta në Evropë po i afrohej fundit.

A i mbijetoi Hitleri luftës?

Nga të dhënat, e dimë me shumë siguri se Hitleri ndodhej ende në Berlin në ditëlindjen e tij, më 20 prillit 1945, vetëm 2 javë para se qyteti të kapitullonte. Kur kjo ndodhi, policia sekrete e Stalinit e pengoi Marrshallin Zhukov, komandantin e lartë sovjetik në të gjithë Frontin Lindor, të inspektonte  bunkerin e Hitlerit nën kancelarinë e Rajhut.

Kur mbërritën amerikanët dhe britanikët, Hitleri, qoftë i gjallë apo i vdekur, ishte zhdukur prej kohësh. Me mungesën e ndonjë mbetje fizike për të shqyrtuar, FBI dhe CIA fillimisht mbetën të hapura ndaj skenarit që Hitleri mund të kishte shpëtuar gjallë.

Dhe kjo nuk qe aspak e paimagjinueshme. Por provat e shumta, tregojnë që ky nuk ka të ngjarë të ketë qenë rasti. Dhjetëra dëshmitarë okularë, konfirmojnë praninë e Hitlerit në Berlin, kur Ushtria e Kuqe gjendej shumë pranë bunkerit të tij. Nëndetësja për të cilën u tha se u arratis, u gjet më vonë e fundosur në Detin e Veriut midis Danimarkës dhe Norvegjisë.

Këtë vit, Arkivi Kombëtar i Rusisë, i lejoi ekspertët të studionin një palë dhëmbë që thuhej se i përkisnin Hitlerit. Një ekip patologësh francezë, i krahasoi ato me një grafi të dhëmbëve të Hitlerit në vitin 1944, dhe gjeti një përputhshmëri të madhe. Gjithsesi thashethemet se ai u arratis në Amerikën e Jugut apo edhe në Antarktidë, nuk vdesin lehtë.

Marrë me shkurtime nga TopTenz- bota.al

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “10 teoritë më të diskutueshme mbi Adolf Hitlerin: Nga roli si ushtar i thjeshtë, tek përdorimi i drogës, e deri tek falja e jetës nga një ushtar britanik”

 1. jon says:

  Per cudi Tema postoi 2 artikuj shume objektive sot. Ky artikull dhe tjeteri me titull ” Usa refuzon te luftoje per finanieret nderkombetar” qe sigurisht vete titulli nenekupton cifutet. Kuptohet qe disa fjalen cifut e marrin si urrejte nga ana ime , kurse une thjeshte e perdor ne baze te fakteve. Akuza per antisemetizem eshte mungese faktesh (injorance). Gjeja kryesore qe lexuesi duhet te kuptoje eshte se si ka mundesi qe komunistet (USSR) dhe kapitalistet perendime i shpallen lufte Gjermanise. Komunistet ishin ne pushtet ne USSR per 24 vite( qe nga 1917) dhe rekordi i tyre barbar kunder popullit Rus ishte i dokumentuar. Pra si arriten te beheshin aleate? Pse kunder Gjermanise?Pergjigjja eshte e thjesht. Gjermania ishte kunder dominences cifute. Si ne perendim ( bankieret Cifute) dhe ne USSR ( komunistet Cifute) ishin te udhehequr nga i njejti kabal. Kejo eshte arsyeja e aleances .Kush doli i fituar nga L2B ?. Pergjigjja eshte perseri e theshte. Evropianet humben gjithshka. Te fituar dolen USA( bankiret Cifute). Te njejte njerez qe dominojne sote boten nepermje manipulimit te parase. Shembull klasik eshte krimineli internacionalist cifut Soros qe simbolizion manipulimin nderkombetar. Duke ju referuar artikullit, ne baze te fakteve historike Camberlin arriti beje paqe me Hitlerin , por meqe fati i Gjermanise ishte vendosur e detyruan Cemberlin te dorhiqej dhe se ne te njejten dite qe Curcill erdhi ne pusht, ne te njejten dite Anglia filloi ne bombardonte Gjermanine. Dmth filluan provokimet e hapura per lufte dhe sigurisht Hitleri i duroi 10 here por jo me shume.

  1. Ai says:

   Koment shume i sakte.

 2. Korabi says:

  Tani shkruni cfar te doni, por ata kane qene burra eshte fjala per nazistet; ne shqiptareve na deshten,,, na bashkune ne nje shtet qe evropa kurve na ndau . Sikur burrat e motit te kishin fitu luften sot do te kishim qene ndryshe me mijera here me mire, do ishte pastruar bota nga padofilat pederastat jevgjitet cifutnit dhe rraca ma e ndyre sllavo-komuniste qe ne shqiptaret po ua shofin sherrin edhe sot …

 3. Zigur Qarri says:

  Hitleri perdorues droge,skizofren,piktor i deshtuar,orator dhe demagog!!!

  1. Pantera says:

   Harove te fundit : pallus imamase tende …….

   1. Zigur Qarri says:

    Ik ore klysh kurve!

  2. Lee lee says:

   Zige .Komunist ka qene Hitleri deri me 25 vjec apo e kam gabim

  3. ELIOT says:

   Po hitleri u drogua ;;;Por e beri doktorri per ;;;;;;po Hitleri e beri luften ;;;; Por po te kishte vrare sa me shume Sllave ;;;;sot do te kishte 15 milione Shqiptare ne Shqiperi ne Kosove ;;;; Po Hitleri e beri luften dhe ishte kapiten ;;; Dhe eshte dorezuar nga lufta sepse u helmua nga bomberdimet me helme te Anglezeve dhe ;;;;;;; Por Hitleri ishte me burre s e Enveri perse ;;;,,,,, Ju a tregoj une ;;; Kur ne 1944 disa gjermane generale i bene atentat Hitlerit ;;;shoku tije generali Erwin Romel e tradhetoi ;;;;;E dinte per atentatin dhe si ndaloi pucistat ;;;; Hitleri mbasi shpetoi ;I coi gestpon generalit ;;;Dhelpres se shkretetirave ;;;Sic e quanin aleatet ;;pseudo ;; dhe i thane ;;;; E dime se ishit ne dijeni per pucin ndaj Hitlerit dhe te vejme nje kusht ;;;;OSE VRIT i veten dhe shpeton familjen ose ;;;;;do tju vrasim te gjitheve ;;;;; Dhe burri Hitler ;;ja la jeten cunit dhe gruas se generalit ;;;;Ndersa hitleri i shqiperise ;;;;;Mire qe e vrau ne gjume shokun e vet Mehmet Shehun ;;;;; Por edhe familjen ja vrau ja interrnoi ;;Tani kush ishte me burre Enveri apo Hitleri ;;;;per mua Hitleri ;;merci ;;;;;uuuuuuuuuuuuuu se harrova Hitlerit ja refuzuan qe te bente studime per artin ne Vjen ;;;; ndersa Enveri ngeli ne klase nuk ja refuzun studimet ;; ;;;;;se ishte tyc ;;ja diferenca ;;a bientôt ;;

 4. Korabi says:

  Uuuu harrova gezuar fitoren mbi nazizmin , dhe demokracine staliniste .

 5. nje komshi says:

  korabi me fal qe ta shkruaj emrin me shkronje te vogel por shko dhe kontrollo ADN se mos je ngaizrali dhe te nisi joteme kur hante gjelle pasanikesh.

 6. Konti i Monte Krrabes says:

  Bota sot vuan per nje Htler te ri, qe ta shtype edhe nje here racen keqe qe po shtohet si ne shqiperi ashtu edhe ne gjithe boten e qelbur.
  Lavdi Hitlerit te madh.

 7. Denis says:

  Perse shumica e piktoreve, dhe atyre qe shkruajne ndonje liber para se te vijne ne pushtet, jane ne graden e fundit te psikopatise? Kjo duhet studjuar. Sa per luften e dyte boterore, ajo ishte programuar qe te ndodhte, ashtu si edhe para. Qellimi ishte qe te krijoheshin UN, nje hap afer drejt nje qeverie diktatoriale boterore globale. Para se te mbaronte lufta e pare boterore, perpjekjet e globalisteve per te krijuar ” The League of Nations” u minuan nga Czar Nicholas Romanov, i cili e kuptoi edhe hilene e globalisteve bankiere. Kjo i terboi ata, dhe ata u betuan se do te merrnin hak ndaj ti. Ata financuan Trockin dhe Leninin dhe krijuan kushtet per nje revolte ne Rusi, nepermjet agjenteve te tyre atje. Si dime e gjithe familja e Romanoveve u ekzekutua ne gjakftohtesi nga Bolsheviket. Edhe Hitleri po ashtu, u financua e mbeshtet nga te njejtit per te ardhe ne pushtet dhe me pas te ndertonte makinerine e tij ushtarake ne Gjermani. Kushtet po piqeshin per nje perplasje re boterore midis dy ideologjive te fabrikuara “Mein Kampf” te fashizmit dhe “das Capital” te Marksit e Komunizmit , qe ne fakt ishin qe te dyja ideologji te majta. Kjo do te krijonte nje perplasje te pergjakshme me miliona te vdekur e cila do te lodhte njerezit dhe shtetet e shkaterronte kundershtimin e tyre per centralizimin Global. Dhe me ne fund endrra e Globalisteve bankiere u be realitet me krijimin e Kombeve te Bashkuara pas kesaj lufte. Nje hap me afer drejt skllaverimit te njerezimit, me nje qeveri diktatoriale globale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *