DOSSIER: Tito dhe SHBA kundër ndërhyrjes greke në jug të Shqipërisë

Dëshmi interesante rreth qëndrimit të Shteteve të Bashkuara ndaj Greqisë lidhur me marrëdhëniet me vendet e tjera të Ballkanit kanë nxjerrë në dritë dokumentet e deklasifikuara të CIA-s që nga viti 1949.

Dokumentet, duke përfshirë edhe përmbledhjet e telegrameve diplomatike dhe komentet e CIA-s të tregojnë se ambasadorët e Uashingtonit në Ballkan ishin të shqetësuar për mundësinë e ndërhyrjes ushtarake greke në Shqipëri.

Në mars të ’49-ës, ambasadori i SHBA në Beograd vlerësoi se Greqia mund t’i propozonte Kombeve të Bashkuara  të vepronte si garantues për kufijtë e pandryshuar në atë kohë në Ballkan. Pastaj ambasadori tha se Athina mund t’i mohojë pretendimet e saj ndaj Shqipërisë jugore, me kusht që Jugosllavia, Shqipëria dhe Bullgaria të pranonin ndarjen e kufijve të tyre.

Një tjetër dokumentet tregon se Departamenti i Shtetit i kërkoi ambasadorit amerikan në Greqi, t’ia bëjë absolutisht të qartë qeverisë se Shtetet e Bashkuara janë absolutisht kundër një hyrje të mundshme të ushtrisë kombëtare në Shqipëri, në operacionet kundër gueriljeve komuniste greke.

Pushtimi i mundshëm grek i Shqipërisë shqetësonte veçanërisht edhe Titon, i cili në shtator i tha ambasadorit se një zhvillim i tillë do të bënte “më të vështirë” situatën për Jugosllavinë.

Ai i bëri thirrje SHBA-ve që të ndërmjetësojë në mënyrë që Athina të mos lëvizë kundër Tiranës. http://www.skai.gr/news/greece/article/393545/ta-eggrafa-tis-cia-apo-to-…

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “DOSSIER: Tito dhe SHBA kundër ndërhyrjes greke në jug të Shqipërisë”

 1. Taraboshi says:

  Mos ja futni kot se si Tito dhe SHBA ne ate kohe e kishin hale ne sy qeverine e Enver Hoxhes.Se pari ishte qeveria e jone qe Jugosllavia te perjashtohet nga Kominterni dhe se dyti ishte qeveria e jone qe nuk pranoj Anglo Amerikanet te zbarkonin ne vendin tone Tani na dalkan mbojtes se kauzes se qeverise Shqiptare.

  1. theatrical says:

   *USA nuk e donte regjimin e E.Hoxhes, por ishte gjithashtu kunder nderhyrjes greke ne shqiperi ne kuptimin e aneksimit te territoreve te Shqiperise
   *Britania ishte pro nderhyrjes greke ne Shqiperi…shume kundershtarë emigrante te regjimit komunist u trainuan nga britaniket ne Greqi madje disa eksponente tane dakord me qeverine greke qe “nqs ata(eksopentet) do vinin ne pushtet,vorje beqiri do i kalonte Greqise”..
   *USSR ishte kunder dhe e ndihmoi Shqiperine e Enver Hoxhes ne 1949 me arme dhe specialiste ushtarake
   *Yougosllavia ishte kategorikisht kunder,jo nga dashuria e madhe per Shqiperine por sepse:
   1-Yugoslavia dhe Greqia ishin dy kahe te kunderta,
   2-Tito donte te perfshinte edhe Shqipeine ne federaten yugosllave
   3-Tito donte te dergonte ushtrine jugosllave ne Shqiperi per tu mbrojtur kunder grekut,kjo u refuzua nga shteti shqiptar asokohe
   disfata e ushtrise greke ne 1949 pervecse iahte nje turp i madh per Greqine,krijoi gjithashtu nje fryme “miqesie” mes dy shteteve duke i dhene nje mesazh te qarte politikes greke te kohes:
   kujdes me pretendimet territoriale se Shqiperia ka zot

   1. Poli says:

    Ti è paske zakon qe cdo koment i keput ndonje kumbull,,
    Ishin anglezet ata qe bashke me ushtrine greke perzune komunistet e markosit matane gramozit dhe me qe ishin, mire do kishte qene te arrinin deri ne tirane bashke me anglezet e ti vinin derrmen koleres se kuqe komuniste, por si gjithmonë palo komentues si puna jote e kane zakon ti thurin lavde krimineleve

   2. VFLP. says:

    Nje shkerdhyerje e mire e Greqise nga forcat ushtarake shqiptare, ne provokacionet e gushtit! Vetem 7 ushtare shqiptare (te gjithe ish-partizane) ne posten kufitare ne Bilisht, i mbajten dhe perballuan gati 2000 ushtare greke per rreth 20 ore luftime, derisa erdhen perforcimet nga Korca! Forcat greke te armatosura madje edhe me artileri te rende e te lehte, nuk munden te futeshin me shume se 100 m ne territorin shqiptar, pasi vetem 7 shqiptare i bene te hanin dhe’ me dhjetra vete 🙂 Gjyshi im ka qene nje nga ata te 7-te! JAM KRENAR!

 2. Flm says:

  Kjo perall e … “sulmit Grek” ndaj Shqiperis, i “luftes dhe trimerive Arnaute, deri sa deshtuan sulmet Greke” …
  ###
  Keto perralla duhet te ndalojne se tregon qart sa te Pa-bes, sa budallenj jeni, qe besoni te tilla trillime.
  ###
  Le te degjojme dhe versionin Grek e Anglez …
  1- Ne luften civile te 1949 ne Greqi, ΕΔΕΣ (ushtria Demokratet) qe perkrahej nga Perendimi, solli disfata dhe zbrapsje te EΑΜ (ushtria e majte Komuniste), drejt kufirit te Shqiperis Komuniste, duke u strehuar, ushqyer, kuruar, organizuar, armatosur dhe sulmuar ΑΕΜ-i perseri Greqin nga toka Shqiptare.
  2- Kjo ishte arsyja e vetme e sulmit. Mos harojme se nuk flitej ne ate periudh per ndryshim kufinjsh, ku garante ishin fuqit e medha.
  3- Sulmi i 2 gushtit 1949 dhe ne vazhdim ishin sukseset me te medha Greke, sepse i arriten qellimit qe ishte shkaterimi i bazave dhe i magazinave ushtarake te ΕΑΜ-it Grek ne Shqiperi.
  4- Zmprapsia u krye pas aritjes se ketyre objektivave.
  ###
  Kopilat e Kuq Komunist, deformuan te vertetat ne propagant per te treguar “armiqesin” e Grekve dhe Imperializmit Perendimor dhe “Fitoreve” te Komunizmit.

  1. ben says:

   Flm-qe je koqe gomari, kete e dime te gjithe ne qe lexojme TEMA-n. Po te arrish deri aty sa te mohosh edhe fakte historike, kur ka akoma deshmitare te gjalle te atyre viteve, kjo e tejkalon cdo lloj hajvanlleku. Eshte fakt se greket sulmuan Shqiperine ne provokacionet e gushtin te 1949-tes. Po keshtu eshte fakt i njohur boterisht se sufllaqexhinjte lane kockat ne malet tona. Kunderpergjigja e Ushtrise shqiptare ishte aq e forte sa greket nuk paten kohe as te merrnin fryme, por u qeruan matane kufirit. Nje tjeter fakt eshte se u desh nderhyrja e Stalinit qe ushtria jone, qe kishte kaluar kufirin shteteror dhe kishte hyre ne territorin grek duke kercenua marrjen e Janines, te ndalonte ofensiven dhe te terhiqej ne kufirin shteteror. Po te kishte qene per ate “budallain” tone qe thone se vrau veten, ushtria jone do e kishte mbajtur vrapin ne Athine. Shaji sa te duash shqipot per cfare te duash, por jepu hakun per nje gje qe e kane ne gjak dhe kjo eshte pushka. Shqipot dine se si luftohet se e kane provuar ne mijera vjet. Pyet edhe kusherinjte tuaj te Anadollit se te tregojne edhe sot drurin qe kane ngrene prej shqipove.

   1. Flm says:

    O koqe boll me recitimet dhe pasionet.
    ###
    Dihet Boterisht por edhe nga vet Shqipot qe historin e shkruar nga Komunistat ishte e manipuluat teresisht.
    ###
    Nqs jane gjall deshimtaret Arnaut jane gjall edhe ata Grek dhe Britanik, te cilet Britanik deshmuan ne Konferencen e Paqes dhe i ben presion BRSS qe mos te furnizonte nepermjet Shqiperis komunistet e EAM-it.
    ###
    Kaq mashtrusa te peshtyr jeni sa na del sipas deshimtarve Arnaut qe ishin gati te mernin dhe Janinen por i ndaluan Sovjetiket …. hahahaaaa jeni bij kurvash te pa pare.
    ###
    Sa per trimerin tuaj …. kisha 1 pyetje a eshte e vertet qe Greqia ne 1940 zaptoj gjithe Shqiperin e Jugut …. po ju perse e lejuat ??? perse braktiset shtepite u u fshehet ferrave si shkerdhata ???

    1. VFLP. says:

     Te pershendes Flm, biri i putanes se fshatit! Une jam nipi i gjyshit tim qe ka qene nje nga 7 ushtaret shqiptare ne posten kufitare te Bilishtit ne provokacionet e gushtit 1949! JU A SHKERDHYEM RACEN ASAJ RACES TENDE TE FELLIQUR!

 3. undefined says:

  Jo nderhyrja “greke” por ndyrhyrjes britanike sepse te ishte per leshqent kurde te Athines nuk dinin ku kishin ushkurin e brekeve ishin britaniket ata qe ju ngrohnin shpatullat paraziteve qe kur te pabeset debuan Mbretin Otto per te bere pazare mbrapa krahevevte tij me britaniket per marrjen e Epirit si “dhurate” nga britaniket qe nga ajo kohe leshqent e Athines hapeshin b….me shpatullat e britanikeve si ne Luften e Dyte Boterore kunder italianeve keshtu edhe me 2 Gusht 1949 kunder Shqiperise se vete te hanin e te hane m………..

  1. Flm says:

   O pidh…i harrove dhe masakren e Britanikve ndaj Cameve.
   Lexo ne shqip “Woodhouse dhe roli i Britanikve ne genocidin Cam”.

 4. Klimax says:

  Qellimi i SHBA-se ishte mbeshtetja e Jugosllavise ne periudhen kur Tito ishte ne perplasje te hapur me Stalinin dhe lidhjen e ketij vendi me Perendimin. Tito ashtu si dhe amerikanet nuk kishin problemin e Shqiperise se Jugut dhe sigurisht as fatin e komunisteve greke, por interesi i tyre ishte mos-shperberja e Maqedonise qe normal do te ndahej midis Shqiperise, Bullgarise e Greqise. Kjo nuk i interesonte Titos qe sapo kishte pagezuar me emrin Republika e Maqedonise, nje nga gjashte republikat e federates jugosllave.
  Mos harrojme gjithashtu se Tito kishte pretendime dhe endrra te medha jo vetem per futjen e Shqiperise si republike e shtate e Jugosllavise, por edhe per faktin se deri ne ato momente ishte ai qe ndihmonte komunistet greke me gjithcka sepse keta te fundit i premtonin krijimin e nje shteti komunist te perbashket midis Greqise Veriore e Maqedonise si pjese e Federates Komuniste Jugosllave. Shkeputja e Titos nga Stalini solli edhe nderprerjen e mardhenieve te komunisteve greke me Jugosllavine e Titos dhe natyrisht kjo solli edhe izolimin e tyre ne Gramoz duke humbur kontrollin ne Greqine veriore ne kufij me Jugosllavine. E vetmja shprese e mbetur per ta ishte futja ne territorin shqiptar te Hoxhes per ti shpetuar sulmit te ushtrise greke.

  1. ben says:

   Klimax-ketu ke thene nje te vertete qe nuk eshte normale per ty. Sidoqofte e perseris se komenti yt eshte i sakte dhe i mbeshtetur ne fakte historike.

   1. uhahahahaaa says:

    Uhahahahaaaaaa Klimax Pisoglendi megjithese thote gjera te ditura, te pranuara dhe krejt te llogjikshme ben nje “harrese” te vogel! Thote Greqia e Veriut, qe ne fakt quhet Makedonia e Jugut (me qender Selenikun), per te cilen ishte planifikuar autonomi e plote nga Greqia pas Luftes! Synimi ndoshta ishte vertet bashkimi i Makedonise se veriut dhe te jugut (te Vardarit dhe te Egjeut), por ne cdo rast plani ishte per Konfedrate Ballkanike, jo Federate jugosllave ku do futej Shqiperia dhe Makedonia e Jugut. Ne Konfederaten Ballkanike do futej edhe Bullgaria edhe Rumania, madje edhe Greqia, nderko qe dy Makedonite do bashkoheshin!

 5. beni says:

  Loja e Tito’s me amerikanët e grekët ka qen nga lojrat më të bukura të politikës së Tito’s kundër Enver Hoxhës?
  Gjithnjë orjentalet luftojnë për pushtet, Tito e kuptoj kur Hoxha eleminon Koçi Xoxe si i vetmi i pëlqyer i Tito’s për federatën mbar ballkanikë dhe kur pushteti i një nacionalisti ekstrem orjental po bëhej i pa durushëm fqinjët tanë izoluan tërësisht Stalinin numër 2 të Tiranës duke u orientuar drejt shba-së dhe miqve te tyre,për të të marë si Greqia ashtu dhe Jugosllavia dollarët e sterlinat angleze e Enverit i lan rublat e Stalinit dhe letrat pa vlerë të komunizmit lekun!
  Luftojnë sot për territore shqiptarët,atje ku flitet shqip,por nuk e kuptojnë se Tito e Xoxe do i bashkonin shqiptarët automatikisht,por orjenti i etur për pushtet Enver penalizon tër popullin jo vetëm në kufijtë izolues,por edhe ekonomikisht!!!!
  Shqiptarët do të ishin integruar shum herë më mirë,se sa në një izolim të gjatë dhe sot drejt nje islamizimi e jo europianizimi!!!

 6. Nik says:

  Kacidhet greke tè falnderojn e,hoxhèn qè ndaloj m,shehun i cili tha tè shkojm drejt pèr nè athinè, besoj se thènia e m,shehut pèr athinèn si dhe heroizmi i ushtarève tanè nè kufij ishte i pa parè gjithashtu kam parasysh nga leximet se nè kufij me Korçèn njè prej ushtarève tanè ka eleminuar me bajonetè 13 ushtarè grek.Mbi tè gjitha kujtoj me respekt njè mikun e babait tim i cili nè provokacionet e 1949 ès ishte ushtar nè kufij nè Pèrmet dhe tregonte pèr moralin e lart tè ushtarève si dhe dèshirèn pèr tè hyr nè kufinjt grek.

  1. theatrical says:

   me te vertete kishte moral te larte dhe organizim te jashtezakonshem…
   shiko,te jesh grek e te te shkerdheje turku eshte diçka krejt normale,eshte e pritshme,nuk eshte as hera e pare as e fundit,eshte nje pervoje e gjate gati 10 shekullore,qe nga dyndjet e turqve ne Azine e Vogel…
   por ta mbash veten per grek qe “lufton si luan” (sipas W.Churchill) e te shkosh te lesh breket ne maje te Gramozit perballe nje ushtrie relativisht te re, me te vogel dhe jo mire armatosur(ne 49” nuk kishim akoma armatim te mire)..ja ky me te vertete eshte nje burim frymezimi,eshte nje nga aktet e pakta te historise sone qe na ben te ndihemi krenar…
   dhe mbas disfates se tyre te turpshme ne agresionin ushtarak kunder Shqiperise se vogel(edhe te varfer),tek greket u krijua nje psikoze qe Shqiperine nuk e thyen dot,dhe per 45 vjet Greqia nuk u ndje me

 7. Tyta says:

  O Ben e degjone veten o tyte Tito dhe serbet do bashkonin Shqiperin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *