Luljeta Minxhozi zgjidhet zv.guvernatore e parë e BSH-së

Luljeta Minxhozi është zgjedhur në funksionin e zëvendës guvernatorit të Parë të Bankës së Shqipërisë.

Emërimi i saj është bërë nga këshilli Mbikëqyrës, pas propozimit të guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, bëri të ditur Banka në një njoftim për shtyp.

Emërimi i znj. Minzhozi erdhi pasi më parë, Kuvendi i Shqipërisë miratoi 6 anëtarët e rinj të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, duke i dhënë fund ngërçit dy mujor të mosfunksionimit të këtij Këshillit për shkak të mungesës së kuorumit.

Gjashtë anëtarët e rinj të përzgjedhur janë Ridvan Bode, Artan Hoxha, Suela Popa, Luljeta Minxhozi, Edlira Luçi, Arben Malaj, të clët zëvendësuan 6 anëtarët që u kishte mbaruar mandati: Dhori Kule, Ela Golemi, -Elisabeta Gjoni, Petraq Milo, Arben Malaj, Denada Prifti.

Tre anëtarët e tjerë janë Gent Sejko, që është aktualisht dhe guvernator i Bankës së Shqipërisë, Natasha Ahmetaj, që është zv/guvernatorja e dytë e Bankës së Shqipërisë dhe z.Tonin Kola.

Minxhozi zëvendëson në këtë mënyrë, Elisabeta Gjonin, e cila ishte Zëvendësguvernatore e Parë e Bankës së Shqipërisë që prej muajit janar 2012

Luljeta Minzhozi, sipas jetëshkrimit të publikuar në Universitetin Europian të TIranës, ku është zv/rektore, është diplomuar në vitin 1983 në degën Ekonomi Politike në Universitetin e Tiranës.

Në 1990 fiton Gradën Shkencore Kandidat i Shkencave në Universitetin e Tiranës  me temë: “ Marrëdhëniet Ekonomike SHBA – Europë pas Luftës së Dytë Botërore. Më pas, në vitin 1993 fiton Gradën Shkencore  “ Dottoressa di Richerca” PHD, në  Katolik të Milanos me temë “ Integrimi Ekonomik Ndërkomëtar. Mundësi dhe pengesa. Rasti i Shqipërisë”. Jo vetëm kaq por Gradën Shkencore Doktor e fiton në vitin 1996 nga Universiteti i Tiranës dhe Ministria e Arsimit. Ndërsa në 1999  fiton titullin Shkencor “ Profesor i Asociuar” nga MASH dhe që prej vitit 2011 mban titullin shkencor “Profesor”.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Luljeta Minxhozi zgjidhet zv.guvernatore e parë e BSH-së”

 1. sapa says:

  Hajdutet zgjedhin njeri tjetrin qe vjedhja te vazhdoje ne vendin e krimit shqiperi!

  1. Poshte hipokrizia says:

   Nuk e di cfar halli ke por nuk mund te perdoresh fjalen qe ke perdor per zonjen ne fjale te cilen e njof personalisht dhe jo vetem eshte person me integritet te larte por edhe nje person i shkelqyer.

  2. Lil Toronto says:

   ABSOLUTISHT NUK ESHTE E VERTETE. UNE NJOH NJERIN NGA ATA, Z. KOLA. ESHTE PROFESIONIST SHUME I ZOTI DHE NJERI I PERKRYER.

  3. noneedforname says:

   Ca si ty o sapë shajne c’tu dale perpara. Jam i sigurt qe zonjen nuk e njeh fare. Une kam puniar me te dhe kam shume respekt per personalitetin dhe profesionalizmin e saj.

   1. korcari says:

    Ti ose ju nuk dini te shkruani shqip!E kam te qarte se c’fare personaliteti je,prandaj mbron edhe kete[profesonialisten]

 2. Miti says:

  Bravo Rama,
  Zojna Minxhoxi ka qene pedagoge ke Ekonomiku ne vitet 1989-1990 dhe jepte ekonomine SOCIALISTE!
  Shume e apasinionuar ne ekonomine SOCIALISTE sa nuk me dha proviming me te drejte se nuk kisha lexuar librin e e ekonomise socialiste, natyrishit ne vendin e fundit komunist ne Europe.
  I uroj fat bankes se Shqiperis ne tregun kapitalist me komunist liders!

  1. ana says:

   hahahahah, por atehere plus minus komunist ishim te tere. Ja ti paske qene me pak, por prape ishe. Zonja ka eksperience te gjate ne profesion dhe qenkerka edhe e ndershme perderisa e thua vete qe te ngeli!

 3. Financiere says:

  Zevendes Rektore e Cilit dhe Hysembelliut ???? E ka lene UT qe ne vitin 2002. Ka punuar si financiare ne ambasade kur i shoqi ishte Ambasador. Rama ben ndere qe te mos dalin problemet e abi Bank.

 4. Tomas Willson says:

  Zonja ne fjale eshte nje njeri ekselent. E zonja ne profesionin e saj e zonja dhe ne menaxhmin dhe drejtimin e stafit. Kam punuar me te, jo pak, por 6 vite dhe kam fituar shume nga eksperience profesionale e saj.
  Eshte fat per Banken e Shqiperise qe znj. Minxhozi do te jete pjese e rendesishme e saj.
  Urimet me te mira.

 5. Pantera says:

  Edhe per Fullanin keshtu thoshin , nuk mungonin elozhet …….nga asnje pale , dhe fundi dihet ……te gjithe kur fillojne detyren dhe karieren e tyre politike dhe profesionale tregojne ” kemben e lyer me miell” si ujku , tek peralla e famshme , gjate rruges behen perbindesha ………

 6. As says:

  Keq me vjen, por jam i detyruar te them, se temat e studimit jane sic thote populli “pese me hic” pasi nuk kane asnje rendiment te dobishem per shoqerine. Jane thjesht studime brenda studimeve.
  A ka punuar ndonjehere zonja ne ndonje njesi ekonomike dhe crezultat ka sjeslle ne te, ky fakt do te ishte element mburres dhe krenus
  Niveli i mesimdhenesit ne fakultet nuk eshte kush e di cfare mbi nivelin e studentit te mire, se me ekonomistin e prodhimit (jo llogaritarin) nuk afrohet.
  Fakti qe zonja ka punuar gjithe jeten ne arsim nuk i jep asaj me shume se noten 6 (gjashte)

 7. Kunata e nunuse nga salarija says:

  As!

 8. ME EMER says:

  .. ME SIGURI QE DICKA JO E MIRE ESHTE E PRANISHME NE KETE MES ..! .. PERSONALISHT , E DI SHUME MIRE SE “FERRA E KA MARRE URRATEN “..!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *