Aleksis Tsipras: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin e ri të kësaj të fundit, kryeministri grek Aleksis Tsipras në një dalje televizive ka deklaruar se Greqisë nuk i leverdis shpërbërja e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë me frikën se në horizont mund të krijohet mundësia e Shqipërisë së Madhe, raporton VizionPlus.

Greqia nuk ka asnjë interes nga një destabilizim në kufijtë e saj veriorë. Nuk ka asnjë interes të ketë një front të hapur në një vend që do të mund të ishte një hapësirë jetike për ekonominë tonë dhe bizneset tona. 

Nuk ka asnjë interes nga shpërbërja e  ish- Republikës Jugaslllave të Maqedonisë dhe mundësia e një “Shqipërie të Madhe” në kufijtë tanë. 

Dhe sigurisht, nuk ka asnjë interes të shpenzojë kapitale diplomatike në një periudhë kur kemi Turqinë një fqinj  nevrik i cili përbën kërcënim për Greqinë, ndërsa ish- Republika  Jugosllave e Maqedonisë nuk përbën kërcënim“, u shpreh Tsipras.

Në lidhje me votimin në parlamentin grek të marrëveshjes së Prespës kreu i qeverisë grekë shprehet optimist për votat e nevojshme edhe në rast se ka kundërshtimin e partisë së koalicionit qeverisës Grekët e Pavarur.

Nuk jam Jesusi dhe nuk di cfare do te ndodhe ne parlament per 151 votat e nevojshme. 

Nuk besoj se zoti Kamenos do ta rrëzojë qeverinë dhe nuk besoj se do ti vështirësojë planet e qeverisë. 

Besoj se numrat tregojne se I kemi votat e nevojshme. Nëse grekët e pavarur nuk e mbështesin marrëveshjen e prespës, është treguar e gatshme ta mbështesë partia “potami””, tha kryeministri grek.

Tsipras shtoi se pas miratimit në parlamentin maqedonas Marrëveshja e Prespës do të kalojë për votim në parlamentin vendas brenda muajit janar.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Aleksis Tsipras: S’duam Turqi tjetër, ndarja e Maqedonisë forcon Shqipërinë”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  Οικογένεια της φρίκης στην Τουρκία: 10 χρόνια βιασμοί, αιμομιξίες, δολοφονίες και απαγωγές
  [www.cnn.gr]

  [sa ngjajne birazeret turkoshake mes tyre]

  Σοκ και αποτροπιασμό προκαλούν οι λεπτομέρειες για μία οικογένεια στην Τουρκίαπου ήρθαν στο «φως» της δημοσιότητας μετά τη σύλληψημελών της σε ζωντανή μετάδοση κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής εκπομπής.

  Οι Αρχές πραγματοποίησαν έφοδο στο σπίτι της οικογένειας Παλού στην επαρχία Κοτζαέλι, την ίδια ώρα που αστυνομικοί περνούσαν χειροπέδες στον Τουνσέρ Ουσταέλ (της ίδιας οικογένειας), στο στούντιο της εκπομπής της Μούγκε Ανλι, στο ιδιωτικό κανάλι ATV.

  Σύμφωνα με τη Hurriyet, τα μέλη της οικογένειας που συνελήφθησαν στην οικία κατηγορούνται για δολοφονίες, απαγωγές, παιδοφιλίακαι βασανισμούς.

  Από τα στοιχεία που έχουν έρθει στην επιφάνεια ως τώρα φαίνεται πως ο Ουσταέλ παντρεύτηκε μία από τις κόρες της οικογένειας Παλού πριν από 10 χρόνια και κατάφερε να προσηλυτίσει αρκετά από τα μέλη της στην προσωπική, ισλαμική αίρεσήτου.

  Στη συνέχεια, τους ανάγκασε να δολοφονήσουν τρία συγγενικά τους πρόσωπα, ενώ ο ίδιος βίαζε συστηματικά τέσσερα παιδιά, ανάμεσα στα οποία και τα δικά του.

  Ένα εκ των παιδιών κατάφερε να ξεφύγει και πήγε στην αστυνομία, αλλά επεστράφη στην οικογένεια επειδή όλα της τα μέλη διαβεβαίωσαν πως ο μικρός δεν γνώριζε τι έλεγε καθώς «είχε πέσει θύμα απαγωγής από αγνώστους».

  Ο Ουσταέλ εκτός από τους βιασμούς και τα βασανιστήρια, άφησε την αδελφή της συζύγου του να πεθάνει από την πείνα, ενώ βίαζε την εξάχρονη κόρη της λίγο πριν τη δηλητηριάσει.

  Μέσα στα 10 χρόνια που δρούσε, καταδικάστηκε μόλις μία φορά και αυτή για κλοπή περιουσίας συγγενούς του…

  Οι κατηγορίες για βιασμούς και δολοφονίες αποσύρθηκαν, καθώς τέσσερις από τους συγγενείς του αρνήθηκαν να καταθέσουν.

  Η σκοτεινή υπόθεση έγινε γνωστή το Δεκέμβριο, όταν δύο από τα μέλη της οικογένειας εμφανίστηκαν στην εκπομπή της Μούγκε Άνλι. Επί δύο εβδομάδες που διήρκησαν τα επεισόδια με την οικογένεια, ο Ουσταέλ, που είχε το ρόλο του κεντρικού καλεσμένου, αρνούνταν τις κατηγορίες κι έλεγε ψέματα.

  Ωστόσο, οι Αρχές ανέλαβαν δράση την Τετάρτη και προχώρησαν σε συλλήψεις.

  1. Martin says:

   Do ishte mire komenti te ishte shkruar ne shqip. Tsipras nuk e lexon komentin tek Gazeta Tema…

  2. Iliri says:

   Hik mor kolere ne Greqi, ti shet nenen dhe motren per “lefta”. Per nje pension te qelbur shitni nderin e dinjitetin njerezor. Fare e qelbur.

   1. theatrical says:

    Greqia nuk ka asnje peshe ne rajon,ky djaloshi Ciapras kekon ti jape autoritet vetes..ky e ka hallin tek Shqiperia( me te drejte sepse eshte USA qe e luan te gjithe,dhe US eshte ne krah te shqiptareve)…por nuk shikon andej nga krahu tjeter qe Turqia mezi po pret rastin te aneksoje disa ishuj te Egjeut me gjithe Traken Perendimore hahaha

  3. Mutdhënës says:

   O mutofagos, Ha mut me gjithe hieroglifet e tua.

  4. toni says:

   Kelysh i Janullesh nuk e kupton kush kete gjuhe te qelbur ne Shqiperi! Kryeminishtri grek nga njera ane flet per miqesi te mire me Shqiperine dhe nga ana tjeter e do te dobet dhe te varfer! Greket moderne jate te gjithe te pjerdhur nga trute.

  5. Pd rrumpalla says:

   Δεν καταλαβαίνω, έγραψες που έγραψες για το Huriet και περί ταρχιδια μου κουνιούνται
   Po per gopin e sateme, nuk shoh te kesh shkruajtur o ….pambuk , sum qirr
   ,Γαμωτο σπίτι σου

 2. Kuq e zi says:

  Dhe shqiptareve nuk u leverdis ndarja e maqedonise
  Per 30 vjet do jemi shumice dhe do e kemi te gjithen

  1. Flm says:

   E thene me qart …. “nuk duam nje Turko-Alvani te madhe ne kufirin ton verior”.
   ###
   Ka dyshim njeri qe “Shqiptaret” e FYROM + Kosoves jane me Turq se Turqit ??? jane historikisht sherbetoret me besnik te Islamo-Otomanizmit.

   1. opa opa says:

    Po ju grekomanet cfare jeni o Pisoglendi Flm 😛

    1. Flm says:

     Greket historikisht jane armiku jumer 1 i Islamo-Otomanizmit.
     ###
     Kombi i pare ne Ballkan qe zboj “koleren” Islame duke filluar shperberja e Perandoris Otomane.
     ###
     Apo Jo … Greqia 1821, Serbia 1876, Bullgaria 1878, Shkupi 1903 … Shqipot 1913 Turqit iken vet, nga qe u bllokua rruga me Turqin.
     ###
     Kjo eshte e verteta qe ju djeg bythen.

     1. opa opa says:

      Pisoglendi mou Flm, grekomanet nuk jane “greke”, por bastarde qe hiqen si greke! Kupton o koktrash?
      Kombi i pare qe fitoi mbi turqit osmane jane shqiptaret 1443! Greqia e Re u krijua ne 1831 (jo 1821 mor pallavesh) nga lufta e shqiptareve dhe nga ndihma ushtarako-diplomatiko-financiare e Evropes Perendimore. Ne kohen kur u krijua ky shtet nuk kishte asnje “grek”! Te pelqen apo nuk te pelqen e verteta nuk ka rendesi, ti bythen te care e ke ne cdo rast.
      Te fala sat’eme, putanes se fshatit 😛

   2. ben says:

    Flm-si gjithmone do manifestosh me te madhe injorancen tende ne histori. Ne fakt, nje pinjoll i nje kombi te sajuar qe ka manipuluar historine antike per me shume se 100 vjet, po kerkon te beje te njejten gje me historine e me vonshme. Lajmi i keq per ty eshte se ne se historine antike ka shume pak material (qe gjithsesi tregon se greket antike nuk kane ekzistuar ne permasat qe pretendohet), per historine e mesjetes dhe ate me te re ka aq shume material dhe te dhena historike, sa nuk do mjaftonte jeta e nje njeriu per ti lexuar. Po te kerkosh neper keto dokumente, do marresh vesh se qe nga pushtimi turk i Arberise, Perandoria Osmane ka patur vec probleme me shqipot, te cilet kane qene nje nga shkaqet kryesore te shperberjes se saj ne Ballkan. Mjafton te te kujtoj, se Greqia jote u krijua prej luftes se shqipove, se po te ishte per juve sufllaqexhinjve, do te ishit akoma duke ju kenduar baba Erdoganit.

    1. Flm says:

     Ata “Shqipo” qe ti pretendon nuk e njofin termin Shqipetar por Arvanitas.
     ###
     Ata “shqipo” qe thua ti jane therurr nga Turko-Alvanot e Aliut, te Ibrahim Pash Egjyptit, te Sinan Pashes dhe Cameve te pa bese.
     ###
     Cfar lidhje ka “Shqiptari” Theodhori Kolokotroni me Shqipon Ibrahim Pash Egjyptin i cili i therri 2 djemt Kolokotronit ???
     ###
     C’far lidhje ka Ali Pas Tepelna me Suljotet, te cilet i therri dhe i detyroj ti nenshtrohen Sulltanit te Anadollit.
     ###
     C’lidhje ka Shqipua Ibrahim Pasha qe therri te gjithe Arvanitet ne luften e Mesologjit dhe te Tripolices.

 3. pirdhuni ne qipro ! says:

  Pse prej teje varet ‘Shqiperia Madhe’ o grekindyre! Pse prej jush u var shkeputja e kosoves nga vellaijuaj o pisa te frikesuar ? Nuk varet nga ju kufiri Arte janine selanik aq sa ata me siper ! Hienat e fundit te Europes ! Shqiperia seshte es e vogel as e madhe por aq sa e ka krijuar Zoti a Natyra para mijra shekujsh!

  1. Erind says:

   Ky robqiri neo grek kerkon me fitu vota ma shume nga kurvat dhe jevgjit e tjere neo grek mbasi u takua me lordet gjermane qe zoterojne greqine.

   U takua me gjermanen qe shkerdhyen para e mbrapa greqine per 4 vite dhe vrane 300,000 jevgj neo grek si qente.

   Italianet dhe amerikanet me vone me shifra fare te paekzsgjeruara qin..e me shume se 100,000 kurva greke gjate dhe mbas luftes boterore.

   Fyromi do ndahet dhe turqit do bejne haremet ne athine dhe shqiptaret do rrimarin tokat e tyre.

 4. 🇦🇱 says:

  Kërkon ti vjedh 270 miliard euro Gjermanis.

 5. edison kapllani says:

  ore malaga shqiperia e madhe (naturale ) existon po te vjen fundi o evgjit

 6. Pellazgos says:

  Al-Banin e ka krijuar Turqia zoti me comentin pirdhuni.
  Ketu ka qene Epir dhe kete zone historike te Jeorgios Kastriotit nuk e njohin turkoallvanosat si Hamza,Qemal,Hasan,vellezerit Frasgeri si Naim,Shemshedin Abdylila qe shkuan ne Turqi kur Arvanitasit luftuan per clirim nga zgjedha 500 vjecare.

  1. Arvanitasit ishin hajdute bagetish si dhe vrases me pagese mbrapa shpine injorante pa shkolle analfabete edhe sot jane akoma te tille te mos ishte Perendimi do te flisnit sot te gjithe ju hibrid ballkanik ne ate bordrllo turqishten

  2. Pellazg says:

   Po Karamalis dhe Karatzaferis ke krijuan!? Apo El-Adhan 😀 😀 😀

 7. beni says:

  Ka një gabim në shprehje ktu,thuaj troç që islamizmi forcohet!
  Të ish fjala bashkim i krishterimit s’kish asnjë problem!

 8. return of the saint says:

  Lojrat e Cipres me miletin qe nuk merr vesh fare nga keto pune te dy shtetet nuk i pyet njeri,interesi i Washingtonit eshte qe Maqedonia te futet ne Nato dhe te braktisi Rusine nuk ka ndarje te Maqedonise se nuk e duan SHBA-te dhe Shqiperia behet apo jo e madhe varet nga Washingtoni dhe nga asnje faktor tjeter

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *