Sonila Meço: Turp të ketë Ilir Meta, po për çfarë?

Nga Sonila Meço  

Si mundet të përkufizohen, përgjithësohen, acarohen, shpërdorohen marëdhëniet e shqiptarëve këndej kufirit me ata të Kosovës nga mosdekretimi i argumentuar ligjërisht i ministrit me origjinë nga Kosova e me dy pasaporta prej presidentit të Republikës?

Kush po do ta fryjë këtë lloj zjarri të rrezikshëm mes një kombi në dy shtete, duke na detyruar t’i kërkojmë falje Kosovës për “turpin” e madh?

Në një kohë kur Serbia kryeneçe pret shkëmbim territori, arrin të lobojë deri në Bruksel e Washington, pa e njohur Kosovën, pa kërkuar ndjesë për krimet e luftës, çel kapituj negociatash ndërsa zyrtarët tanë të lartë s’dimë kur kanë shkelur për herë të fundit në Bruksel e në Kosovë shqiptarët janë izoluar prej mosliberalizimit të vizave.

Dhe pse u dashka të cilësojmë këtë “turp” e jo mungesën e çertifikatës së sigurisë nga ana e ministrit të propozuar, që ka vënë në rrezik informacionin e klasifikuar shtetëror?

Po fakti që verifikimi i tij me paisje çertifikate është bërë brenda një dite në shkelje të ligjit? Si mundet t’ja lëmë përshtypjeve individuale dhe librave të lexuar vlerësimin nëse një djalë duhet të ketë në dorë Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme?

Si mund të quhet “turp” mosdekretimi i tij nga presidenti, në kushtet e citimit të shkeljeve ligjore e mungesës së sigurisë kombëtare dhe t’i kërkojmë falje Kosovës për këtë gjë?

Po a i kërkuam falje për çmimin e referencës së patateve, për tarifat e Rrugës së Kombit që kanë shtrenjtuar ardhjen e vajtjen, për qëndrimin jo në favor të saj në raport me synimet e Serbisë për rishikim territoresh?

Dhe mbi të gjitha kush do të kërkojë falje për institucionet, që nuk i pyet askush, as vetë kandidati për ministër, që i lejon vetes pa nisur, të shkelë ligjin?

Ndonjë “turp” për shkelmin ndaj shtetit, kushtetutës e ligjit, që konsiderohen si pengesë për pushtetin a do klithet?

REMOTE_ADDR:[]

55 komente në “Sonila Meço: Turp të ketë Ilir Meta, po për çfarë?”

 1. Saliu 100% DJALI I kARAXHICIT says:

  O Sonja ..ca ke bo ,si je ,nga ke qene se nuk te kam par

  1. Epiriiiii says:

   Turp te ket se nuk dha 1 Prove 1 Argument real, Pse nuk vlen per Minister te Jashtem Genti i Dardanise. Por meret me thashetheme si puna juaj transeksuale. Per kete ti vij turp o Fytyr Botoksi Transexuale

   1. uhahahaaaaaa says:

    Turp te kete Ilir Met Meta qe nuk ka bo buzet dhe bythet si Sonila, po shkoi dhe ja la rradhen Monikes 😀 😀 😀

  2. Sancho Pancha says:

   O Sonila, a mban mend sa shtetesi kishte Edith Harxhi – vetem nje prej tyre ishte shqiptare dhe prape ishte perfaqesuese e Shqiperise. Te ruash sigurine e Shqiperise nga nje kosovar i thone hapu dhe dhe futu, kur mendon se Damir Fazllic, i nipi i shefit te UDB-se merrte pjese ne mbledhjet e Keshillit te Sigurise Kombetare, pikerishte ne kohen e Saliut kur ti milje ate italianin.

  3. Tan_Tironci says:

   Ka qene tu u shkerdhy, pot nuk eshte ky muhabeti.
   O Sonila, po ish-keshilltari I Metes ne Ministrine e jashtme, cfare sapuni perdor ktu ne USA,? Çfare certifikate kishte Ai?

 2. arif says:

  ku doli prap edhe kjo baxella e begetit.

 3. Mario says:

  Ti je ne stanin e buceve me gjith Kadrinjt e tj,dhe kjo dihet.

 4. Lulushi says:

  Botoksin THONI, botoksin .
  Kur të shfryhen buzët, të shteron truri ty mi fyçkë😀

 5. shkodrani says:

  ka ra ne hall se ja heku Rama doshnorin italian hahahah k… hesapi kjo k.. presidenti hajn .

 6. rrema says:

  KJO BUNDRA ESHTE SHUME E ZGJUAR PRANDAJ ESHTE BUNDER…. KJO DHE VEGLEN E KA DREJTUAR SE E KA PAS TE SHTREMET.

 7. Ashiku says:

  U thye heshtja.Bravo Sonila.Kishim kohe pa lexuar analizat e mendimet e tua sublime.Ti kujton se me botoksin ne fytyren tende kerkon te na marresh mendjen me budallalleqet e tua.Ti je ajo Sonile qe na mbroje ate italianin mafioz ne programet e tua te turpshme ,ti je ajo Sonile qe kerkoje te na beje modernen me daljet e tua gjysem lakuriq.Dhe prap ti je ajo Sonile qe kerkon te sulmosh Edi Ramen si gjithmone per te vetmen arsye qe ti shume mire e di.Mos kokcarja dhe abondonimi i tij ne drejtimin tend te ben ty me keto analiza”PSEJE”nje qesharake te mjere.lere politiken ti Sonile ta bejne aktoret e politikes,leri kurverite politike ti o mjerane .Sonile mos harro ate fjalen e urte ” mos fli me mullixhiun per inat te sime vjerre”
  Te pershendes ashiku i jot i pare

 8. Ivi says:

  Ou u zgju kjo nga gjumi? Mire do te ishte te binte ne koma qe te mos na e helmonte mjedisin me idete e mbrapshta te vetat.

 9. toni says:

  Ouuu, akoma me inate personale per inat te Agonit ti baxhelle me fytyre kali. Shko pirdhu se dhe ty te kishim manget.

 10. abdyl meco says:

  Ku di kjo hale,se cfare eshte turpi!

 11. Studenti says:

  Kjo puna e certifikates se Sigurise eshte nje flluske sapuni. Zv. Ministri Cakaj mbulon ne MEPJ ceshtjet e integrimit european, pra nuk angazhohej ne ceshtje qe lidhen me NATOn apo me organizma te tjera te sigurise. Per Sonilen injorante dhe gjithe ata te tjeret qe po kapen pas kesaj klecke, po ju informoj se Bashkimi Evropian NUK ADMINISTRON INFORMACION SEKRET APO KONFIDENCIAL. Nuk ka asnje rregullore apo direktive te BE qe te sanksionoje ceshtjet e konfidencialitetit, pasi BE nuk administron te tille informacion. Perkundrazi, BE promovon berjen publike te cdo te dhene, fakti apo situate qe lidhet me ceshtjet e Unionit, te brendshme e te jashtme. Pra miq te dashur, i lumte Ilir Metes qe e ka gjet kete sebep, por ju te Qeverise duhet te gjeni argumenta kunder ketij argumenti: merrni copy paste cfare kam shkruar me siper dhe botojeni.

  Suksese,
  Studenti

  1. SPQR says:

   Po ta merrnin e botonin kete qe ke shkrujt ti do deshmonin se jane bageti, dru me pre, si puna jote! Sepse, qe ta marresh vesh o tru-tallash, qe na qenke dhe student, vajmedet, e para: certifikata e sigurise duhet ne te gjitha rastet dhe jo vetem kur punon me NATO-n, apo organizmat e tjere nderkombetare. Eshte pjese e kritereve qe duhet te permbushesh kur punon ne institucione te rendesishme te shtetit sic eshte edhe MEPJ. E dyta, o tru-marangoz, BE-ja jo vetem qe prodhon e administron informacione te klasifikuara, por ka nxjerre edhe rregulla strikte per mbrojtjen e tyre! Lexoje linkun me poshte qe here tjeter mos kepusesh idiotizma te tille, o “studenti” i leshit:
   https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013D0488&from=EN

 12. nje mik says:

  Soni xhan! Nje femre te bukur si ty nuk i shkon per shtat politika, aq me teper ne mbrojtje te nje injoranti nga nga Çepani i Skraparit qe nuk i dihet ne ka mbaruar shkollen e mesme se te larten jo. Ty shpirt te nevojiten tema elegante si puna e atij trendafilit te Blehones.

 13. mik says:

  More komentues, a po komenton njeri per ate cka shkruan kjo zonje, apo vetem per buzet dhe ” kurverine ” e saj ? !
  Pse nuk e din njerzit, duke share autoren qellimi asht te anashkelohet shkrimi i saj ??
  Edhe budallaI e di, kur ske ca ti bash gomarit, i bie samarit.

  1. BUJARI JU DEGJON says:

   Deshe – s’deshe edhe ti me ate u more,or mik 🙂

 14. Gazetari says:

  Sonila mire buzet dhe cdo gje ne trup i ke fryre me silikon,por ti paske bere me silikon edhe trurin. Ti je e prekur nga mbyllja e bordellos “agon chanel”,merje nje rroge qe as gazetaret ne itali se marin,prandaj i ben kto analiza sot. Ke bere kaq nderhyrje plastike bej edhe nje per trurin se me mire do jete per ty. Je gazetarja me medioker dhe me e paafta ne shqiperi,vetem Beggeti te vleresoi,e di ti se per cfare…

 15. Tonini says:

  O na doli ne skene prap ,kjo ndrikulla,apo nuk ben analize dhe kronika kjo,kjo po

 16. XY says:

  Me vjen me teper se keq , por je nje plehre sebashku me presi – dhjerin tend.
  Qelbesira me botox – silikon dhe stomak te shkurtuar

 17. Kozmos says:

  TASHME E DINE TE GJITHE ,QE RRUMPALLEN ME TE MADHE NE KETE SHTET E BEJNE MEDJAT . NJERA PAGUHET NGA SHQUPI , NJE TJETER NGA RUSET , DISA NGA GREKET , SHUME NGA SERBET . SHQIPERINE E KANE KAPUR ARMIQTE ,TE CILET JANE GATI TE PAGUAJNE FLORI ,VETEM QE TE NA KATANDISIN SI DELEN E ZEZE NE EUROPE .
  JA SE KUSH JANE SHQIPETARET . KY ESHTE TURPI ME I MADH MOJ SONILE .

 18. Iliri nga Gjermania says:

  Turp eshte per ate qe te degjon ty Zonja,Sonila Meço.
  Me kaq ma merr mendja kuptohet qe ska çfare degjojne njerezit prej teje.

 19. Noli says:

  Ti je debile ku e gjen ti turpin e mos funksionimit shtetit.

 20. vjola says:

  Nuk e ke kuptuar se kush eshte Like FLORIRI dhe Sali kerrme GERDECI apo hajdutet te pa fryre qe u vine verdalle ????? E di cfare vazhdo me maskat e surratit dhe te trurit , ate shiko .

 21. Lizga says:

  Edhe neqoftese nuk lexohet shkrimi dhe analiza juaj dihet mendimi dhe argumenti juaj…..mllef dhe urrejtje per RAMEN……

 22. ceni boston says:

  U cfaq perseri kjo mediokrja qe e mban veten per gazetare ! Filloj perseri me gojore!

 23. Krasta says:

  Iku nga Ai i Bechetit dhe u ngjit mbas Asaj te Ylli Ndroqit!!!! Me ato buze nuk ngopesh kurre ti moj kazan i mbushur me mllef!!!!!

  Te ka blere ndonje pale breke Mona??????

 24. Xhaja says:

  Moj botoksiane si nuk foli njeri mire per ty .
  Largoju kesaj teme nuk eshte fushe per ty.degjo xhajen.

 25. Peco says:

  Ore zoterinj, jeni ne vete apo jo? Ja e fyet Sonilen, po pastaj, cfare arritet me kete? Si nuk doni te vini re arbitraritetin dhe rremujen profesionale qe ka perfshire Kryeministrin? Pse, cfare do e gjente Edi Ramen ta paraqiste kandidaturen e ministrit te jashtem konform cdo rregulli dhe ligji? C’jane keta keshilltare dhe ndihmes kaq servile dhe te paafte qe nuk ja vene ne dukje kryeministrit boshlleqet ligjore ne shkresat qe dergojne? Une jam kryekeput me kandidaturen e djaloshit nga Kosova, por eshte Edi Rama dhe stafi I tij me paaftesine qe cfaqin, te cilet e diskreditojne propozimin duke e vene ne diskutim per konsiderata qe duheshin likujduar para cuarjes ne Presidence. Tani Meta ka plotesisht te drejte te beje nje barre qejf dhe te tallet me propozimet ligjerisht calamane te kryeministrit. Dhe mire ja bene….

 26. Leo says:

  Shqipria esht vend I mbushur me gazetar tifoz partish.
  Sa per dijeni, motra kesaj torrollakes esht shoqe e ngusht me babuinen, vajzen e berishes.
  Prandaj kjo Ben “analiza” me tifozllek. Ndoshta e kam gabim, po cdo gje te saj qe kam lexuar, flet traplliqe.
  Sa per meten me justifikime te tipit vk, duhet ta kuptoni qe serb e grek me turq, levizin guret te meta.
  Vendosja e nje dardani ne qeverin shqiptare, esht vetem hapi I par per bashkim. Kto gjera I vendos amerika me shoke, qe fshin bythen me pacavuret e metes dhe ksaj debiles bashke

 27. toci says:

  Meco, une mendoj se ti panvaresisht akrobacive politike qe her pas here ben, me dashje apo jo, je gjithsesi gazetare e zonja. Thene kete, te mbrosh nje hajdut te certifikuar si dhe antishqiptar te mirfillte si ky plehra leshelise eshte skandaloze nga do qe ta rrotullosh argumentin. Cakaj mund te mos jete kandidati ideal per nga eksperienca per postin e Ministrit te Jashtem, por nje avantazh nga presidenti horr i Shqiperise e ka, nuk eshte kapur me dore ne xhep te vllazneve te tyre.

 28. Lennard says:

  Shko kapi ate “Mikun” atij Gjykatesit skraparli nga Fieri. se nje detashment jeni.

 29. Pa emer says:

  Llafe fshati: turp te kesh ! Iliri do qe te gjithe te flasin sipas tij, nen modelin e thashethemeve ne Skrapar. Nqs Cakaj ka folur duke mbeshttetur korigjimin e kufijve, ose duke mbeshtetur moskorigjimin e kufijve, eshte e drejte e tij dhe nuk ka aspak te beje me sigurine kombetare. Sic duket Ilirin ne bisedimet e fundit te Kosoves me Serbine, e kane lene ne heshtje sepse mendojne se pikerisht ai mund te jete I diskutueshem per sigurine kombetare. I ndodhur nen presionin e zullumeve qe ka bere, ai eshte peshk I kollajte per tu kapur nga rrjetat e Grekut. Iliri nuk ka as te drejte ligjore sepse eshte Qeveria ajo qe pergjigjet per politiken e Qeverise. A mos do Iliri qe edhe Rama te pyesi ate ne se duhet apo jo te bashkohemi me Kosoven? Fakti qe Iliri eshte Komandant I Pergjithshem, nuk mohon qe ai eshte komandat formal dhe jo arkitetkt i Sigurimit Kombetar. Per me teper nuk ezauron pallacolleqet qe ai ka bere duke e vene ate ne poziten e nje gangsteri fshatar. Kjo vetem sa ben Ramen pis qe e vuri ate ne krye te Shtetit por jo faktin qe Rama duhet te ruhet nga ai.

 30. shqip says:

  Po çfare di ti nga siguria kombetare? Kush kishte çertifikate sigurie, Damir Fazlliçi ? Ore ju o jeni gjysmake, ose i keni vene vetes detyre te merrni deshmi debilesh. Nuk e kuptoj, si nuk tha nje fjale per aguridhin Iliri Meta km. Per shume te tjere qe kane patur poste ne moshen e Cakajt. Le qe kjo nuk komenton per ne. Kjo u drejtohet çetave te PD ne periferite e atyre skutave te largeta. Ky djali duhet te jete shume i zoti perderisa e sulmojne edhe mediat e pd, lsi. Kam pershtypjen se ky Cakaj eshte invesim i amerikaneve. Keshtu qe opozita nuk e ka shume me Edi Ramen, se sa me Ameriken. Tani dihet boterisht, boshti Putin – Udb- Shqup – LSI – Agimi Arte, duan nje kantidature te pershtatshme per interesat e tyre. Gje qe ky Cakaj nuk ja ploteson. Femra te tilla si kjo Meço apo Grida Suma, vetem sa e bejne pis, e fyejne figuren e femres. Shume te peshtira.

 31. Cuku says:

  Lepiju Likes dhe Mones,se iku ai Italiani dhe ngele pa lek
  Shko pyete Monen :—-Sa nevojtore ka ne vilen e Lalzit?
  Se heren e pare te genjeu ,te tha 11
  Ne fakt atje jane 14
  Je dhe ti Sonila +Monika+Grida Duma +11 nevojtore = 14 nevojtore

 32. Roland says:

  kjo eshte 100% shurre muti , vetem kjo shurra i ka ngelur lulush pipes

 33. saliu says:

  Futja “pordhes”. Ky eshte titulli i shkrimit tend, pervers. Gazetare pa dinjitet!

 34. saliu says:

  Mender znj Sonila je nje rruspije dhe asgje me shume.

 35. Luli i vocerr says:

  O Sonja cice perjashta!Kush i ka fituar 1 milion votat me shune Edi apo Ilir hajduti neper vidio te vertetuar e kriminel.Kur te fitoi votat Ilir hajduti qe asnjehete nuk ka per ti gituar por do te shkoje ne burg nga FBI AMERIKANE atehere i lind e drejta per te formuar qeverine.Votat ja ka dhene populli per te drejtuar o ciceperjadhtmja e felliqur qe nuk te shikoj dot ne foto.

 36. tironsi says:

  surratin si trans.

  gjynah nga zoti

 37. Jimi says:

  Po ti moj ndrikull e di qe ky piratpresidenti yte , vete nuk ka certifikate sigurie nga sovrani popull?

 38. Bani says:

  Kur ishte Ilir Meta minister i jashtem sekserat e tij i kerkonin 20 mije EURO kushereris time per te filluar pun dhe pa kontrat dhe kushurira kishte studiuar jashte shqiperis me 2 universite dhe jo ne universitetet private te Saliut ,Metes DOKTORESH Monikes

 39. Veshgues says:

  Sona, po ku je! I ke mungu kazanit per nje kohe te gjate!
  Por kete postim apo analize e ke te dobet!
  Po te kishe pyet Damir Fazlic do kishe dal analize me mire anti – Rama! Se per sigurine e Shqiperise ma merr mendja qe ti se rrune fare…
  Te fala Beketit!

 40. TA says:

  je e bukur per te …. ama mos bej politike, presidenti nuk eshte pjese e qeverise,dhe kushtetuta i ka dhene kopetence vetem te firmose emrat qe do kryeministri, sepse me vone do ti kerkoje rames te vere ministra qe do presidenti, je dhe me shkolle,turp,turp,……….

 41. popull says:

  C’jane keto palo gra me gjoksin zbuluar?! Shume provokojne dhe pastaj ankohen.

 42. Tana says:

  Ste besohet ty moj buce qe ka bere turp Ilir Meta,po pse apo pse ke shoqe bucen e Ilirit jeni u dy buca bashke

 43. H says:

  Këta lëtyra , shkruajnë për rrogën e vet.

 44. Komshiu says:

  Ah moj Sonile ,Ilir hajduti nuk eshte i zgjedhur nga populli,kurse Edi Ramen e ka zgjedhur shumica e popullit Shqipetar.Ky eshte ndryshimi.Provojeni njehere ta votoni Ilirin si president nepermjet zgjedhjeve dhe aty do ta shihni sa vota do te marre.Sonile mos fol me shale por fol me tru.
  Komshiu yt ,te pershendes

 45. Petrit says:

  Ike o Sonila mos u ngatero me keto pune se sje gje tjeter por nje femer e elet dhe e perdale..mos na detyro te prishim gpjen qe ne mengjes…ike haj na nje kastravec po munde…

 46. rexha 10 says:

  PO PER LOBIMIN E KOSOVES SI SHTET ,CFARE KABERE KY DUMLLAJA PRESIDENTE?
  PO PER VENDOSJEN E KETIJ DJALI MINISTER ,A I FARCON MARDHENIE ME KOSOVEN SHQIPRIA?
  TI MOJE ZONJE TE RROFTE BUKURIA ,SE SA PER MENDE I PASKE LENE TEKE BAKETI . A I KE MARRE ME NE FUNDE PARATE?APO TE KA MBETUR KESTA E FUNDIT .JENI TE GJITHE FYTYRA TE NJOHURA TASHME.

 47. Luli Hollande says:

  Sonila mos te kane bete edhe ty synet sic i bejne vajzat e ISIS!!!!!!????.

 48. enter"" says:

  Asnje perso nga Kosova nuk ka pune te jete ne qeverine Shqiptare.

  Shqiperia e shqiptareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *