Merkel: Pranojmë përgjegjësinë e krimeve naziste në Greqi

Gjermania pranon plotësisht përgjegjësinë e krimeve të kryera nga nazistët në Greqi, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë vizitës së saj të parë zyrtare në Athinë që prej vitit 2014.

“Ne pranojmë plotësisht përgjegjësinë e krimeve të kryera nga nacional-socialistët në Greqi ”. Një mbështetje e Berlinit për Greqinë bëhet për të mirën e të vendeve”, tha Merkel, sipas përkthimit në greqisht në transmetim direkt nga televizioni publik grek, ERT.

Pretendimi për dëmshpërblime financiare që i kërkohen Gjermanisë për të kompensuar krimet e kryera gjatë pushtimit të vendit nga nazistët (1941-1944) është një debat i vjetër në Greqi që është rikthyer nga kriza e borxhit vitet e fundit.

Sipas një raporti të Kontabilitetit Kombëtar të Greqisë shuma e dëmshpërblimeve arrin në 162 miliardë euro.

Gjatë vizitës së saj të parë në Greqi që prej vitit 2014, kancelarja gjermane kërkoi të ulë klimën e tensionuar mes dy vendeve në kulm të krizës greke (2010-2014).

Gjermania shihet nga grekët si shkaktarja e politikave të masave shtrënguese që iu  imponuan vendit për të evituar rreziqet e një dështimi të pagimit të huave dhe një shembje të eurozonës.(ata)

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Merkel: Pranojmë përgjegjësinë e krimeve naziste në Greqi”

 1. grate tiranse says:

  Merkel pranon pranon pergjegjesine e krimeve naziste ne Greqi , atere camet jane te fajshem, duhet te kthehen ne tokat e tyre.

  1. Flm says:

   Moooos ….. do na behen xheloz Turk-Arnautet.
   ###
   E pa mundur te deklaroj Gjermania te tilla gjera, sepse ne kutu mesojme qe Gjermania bashkpunoj me Greqin per te pushtuar Shqiperin dhe dehuar Camet e shkrete.
   ###
   O under-pidhi, dhe ti patriot pa na thuaj sa ishte kompesimi …. 162 miljard, no no nooooo e pa mundur.
   Ky eshte komplot ndaj Shqiperis dha Qameve.

 2. Aleksander says:

  Kjo Grua i ben nder Gjermanise,na ben krenare ne shqiptareve si mike e madhe e jona .Bota sot ka akoma shume nevoje per njerez te medhenj,qe dijne te marin pergjegjesi me PERULESI .Tani i takon Greqise te pranoje edhe ajo me perulesi demet qe u ka bere shqiptareve.Hesapet i bejme me vone,por si fillim te pranojne qe kane bere deme…sic beri Merkel .

  1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

   SS dhe sunite ”miqe”……….INPOSIBLE!

 3. Pas 70 viteve do pranon Berlini dhe për antarsimin e Shqipërisë në BE që ka patur padrejtësi.

 4. Messerschmidt says:

  Kjo Grua i tregoi vendin Rracedhjerve pushtues …dhe rracdhjeret pushtues nuk po bejne gje tjeter vecse po lepine ato qe kane beshtyer para disa kohesh …yyyyyyyyyyyyyyyytt rrrace e poshter !!!!!!!!!!!!!

 5. tropojani 100 says:

  me u qi rracen grekve me i pa shfaros tan,merkel pranon se gjermant kan bo krime etj etj por merkel pranon qe gjermania nuk ka shans me ju dhan grekve paret demshperblimet qe lypin ata ,gjermania e ka ble tan greqin me porte aeroporte me kompani kryesore ky asht sheti,nuk i duhet gja gjermanis ai ushtari pederast si bon parad para parlamentit kur ndrrohen rojet

 6. Qelo Qami says:

  edhe Qamet duhet te kerkojne falje per bashkpunimin me nacional socialistet gjermane.

  1. Preveza says:

   Zerva (me uniforme te ushtrise Gjermane) dhe ushtria Greke me Bataljonet e Sigurise naziste Greke kryen GENOCID ndaj popullsise civile te pafajshme Shqiptare te Camerise. Per keto duhet qe Greqia te pergjigjet deri me nje, ose ndryshe Greqia dhe rajoni nuk gjen as paqe dhe zhvillim. Ciprasit ja ka plase cipen prifti i lagjes, kur ishte femije……, prandaj ka filluar te flase marrezira tani.

 7. Epiroti i vuajtur says:

  Tsipras behu me se fundi burr dhe ndiq shembullin dhe humanizmin e zonjes Merkel. Dil para viktimave te shtetit tend, Cameve dhe kerkoju falje dhe se paari nje ndjese te madhe per genocidin ndaj tyre. Nese Greiqa pretendon 162 miliard € gjysma mbi 80 miliard € ju takon Cameve per tù riatdhesuar dhe rindertuar vatrat e tyre te shkateruara dhe te shfrytezuara ne menyre kriminale. Kerkoni drejtesi dhe mohoni drejtesi, kete bota e qytetruar si dhe Gjermania nuk e pranojne!!!! Presim z. Tsipras!!!

 8. Sokol says:

  Greqia ka akoma bustet e krimineleve te genocidit ndaj cameve.Gjermania nuk ka buste te nazisteve.

 9. beni says:

  Ka një nënshkrim në vitin 1990 me qeverin e micotaqis që politika greke e ka ngrënë allven!
  Kështu edhe qeveri e Sali Berishës e ka ngrënë sallamin për reparacionet ndaj shqiptarëve!
  Komunistët jo më kot nuk vendosnin mardhënje me rf gjermane pa paguar dëmet!
  Doli Sali Karri që e gënjyen. Me 2miljon marka! Kjo është politika gjermane po deshët kuptoheni!

 10. roza says:

  Po greket partine neofashiste e kane perzemer perse duhet kerkuar falje…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *