FOTOT/ Këta janë avionët specialë kanadezë: Tigra dhe peshkaqenë “fluturues”

Të fluturosh rreth botës është gjithmonë një përvojë e veçantë. Aq më tepër kur avioni yt duket si një shqiponjë, tigër apo peshkaqen…

Kompania kanadeze “Bombardier” ka krijuar disa versione vërtet origjinale të modelit Embraer E190-E2, me të cilin po “pushton” qiejt”.

Mbi këta avionë mund të shijosh çdo cep të globit, pasi kompanitë që i përdorin variojnë nga “Sëiss International Air Lines” te “Korean Air”.

3 komente në “FOTOT/ Këta janë avionët specialë kanadezë: Tigra dhe peshkaqenë “fluturues””

 1. Ben says:

  Embraer = Brazilian aerospace manufacturer.

 2. Bambi says:

  Kompania Bombardier dhe Embraer jane dy kompani qe rivalizojne njera tjetren.
  Kanadezja Bombardier eshte shume me e madhe dhe prestigjize se sa braziliania Embraer. abionet Bombardier jane ku e ku me cilesore ne te gjitha drejtimet: teknologji e avancuar, konsum karburanti, cilesi dhe besueshmeri, ekologjike, etj. etj.
  E vetmja pike ku Embraer konkuron eshte cmimi i ulet. Kjo kuptohet per vete faktin qe nje punonjes i personelit tekniko-inxhinjer brazilian paguhet 15-30 here me pak se nje teknik kanadez.
  Bombardieri eshte i njohur per business jets ( avione te vogel biznesi) per te cilen mban vendin e pare ne bote. Kurse Embraer eshte me shume ne prodhimin e avioneve komerciale (linje fluturimi) me numer te vogel pasagjeresh.
  Bombardieri asnjehere nuk mund te kriojoje nje “version origjinal te Embraer” sic shkruhet me siper, per shume arsye:
  E para pasi Bombardieri eshte nje kompani qe nuk krahasohet me Embraer per nga prestigji.
  E dyta te krijosh “versione origjinale…” eshte e ndaluar me ligj nga politika e patentimit te produktit.
  E treta; Bombardieri eshte shume me i avancuar se Embraer-i dhe nuk mund te kthehet mbrapa 20 – 30 vjet per te krijuar “versione Embraer”.
  Vitet e fundit Bombardieri ka prodhuar nje game avionesh comerciale (120 – 150 vende) te quajtur “C-Series” te cilat manaxhohen dhe shiten nga kompania Airbus nen emrin Airbus 220. Keta avione jane maja e teknologjise se aviacionit ne shume drejtime…
  Tani, te kthehemi te bojatisja e avioneve, kjo eshte nje teme komplet tjeter. Por ky shkrim eshte dezinformues dhe jep nje pershtypje totalisht te gabuar per lexuesin. Edhe Embraer, edhe Bombardier mund ti lyejne avionet si kafshe, si lule, si peme apo dhe si njerez. Kjo nuk do te thote qe Bombardieri krijoi nje “version origjinal” te Embraer.
  Mero, mos u bej dhe ti “kazan”. Merr gazetare me shkolle ne pune…

 3. kanadezi says:

  Gazetar injorant. Po na paraqet avionet braziliane si te prodhuar prej BOMBARDIER-it kanadez

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *