Mustafa Nano: Myslimanët duhet ta luftojnë burkën

Në monologun e kësaj të premte në emisionin “Provokacija”, Mustafa Nano u ndal te burka, një veshje që mbulon edhe fytyrën e grave. Për moderatorin kjo veshje duhet ndaluar në publik për një arsye. Sipas Nanos është e drejta e gjithkujt që në një mjedis publik të shohë në sy tjetrin.

Mustafa Nano: “Mua më ka qëlluar të shoh ndonjëherë në rrugët e Tiranës gra të veshura me burka, dmth të mbuluara kokë e këmbë. Për ata që nuk e dinë, burka është ajo veshja që mbulon edhe fytyrën e grave. Por më duhet të them se në Tiranë, dhe në Shqipëri, burka nuk është shumë e përdorshme. Falë Zotit. Është më pak e përdorshme sesa në disa vende të Europës. Dhe prandaj, në Perëndim kanë filluar ta ndalojnë përdorimin e saj. Të fundit që nxorrën një ligj që ndalon përdorimin e burkës janë danezët. Dhe pati mes danezëve që dolën të protestonin kundër këtij ligji. Pati edhe danezë vendas, dua të them. Të majtë, feministë, etj që thoshin: Ky ligj është kundër të drejtave të njeriut. Me fjalë më konkrete, kundër të drejtave të grave për t’u veshur ashtu si ato duan.

Mua, këta europianë që janë kundër ndalimit të burkës, në rastin më të mirë më duken naivë, për të mos thënë leshko. Sepse i tillë duhet të jesh nëse beson se ka gra që zgjedhin vetë të mbulohen. Nuk ka gra që zgjedhin vetë të mbulohen me burka. Ka gra që zgjedhin vetë të besojnë në Zot, ashtu siç ka edhe burra, por nuk ka gra që të zgjedhin vetë të mbulohen të tëra, duke lënë të hapur vetëm këtë pjesën para syve. Dhe nëse del ndonjë grua dhe më thotë mua se “po, unë e kam vendosur vetë të mbulohem me burka”, përgjigja ime do ishte: Jo, je ti që i ke mbushur mendjen vetes se vendimi është i yti, por në të vërtetë vendimi është i trushpëlarësit tënd. Është si me një kamikaze, apo jo? Edhe një kamikaze kështu mendon, mendon se është ai vetë që vendos të hedhë në erë veten. Por ka ndonjë njeri që e beson këtë?

Por edhe sikur të binim dakord se ka gra që vendosin vetë të mbulojnë fytyrën, ne prapëseprapë do duhej t’ua ndalonim këtyre grave të vishnin burka. Dhe jo në emër të mbrojtjes së laicitetit, siç kanë bërë francezët, dhe as në emër të mbrojtjes së dinjitetit të grave që mbulohen. Këto gra bën vaki që dinjitetin e tyre e masin me masën, në të cilën mbulohen, dhe në këtë kuptim është punë e tyre të mbulohen. Le të rrinë gjithë jetën të mbuluara, dhe kudo, edhe në shtrat nëse duan. Por jo në një mjedis publik, ku cënohet e drejta e njerëzve për të parë në fytyrë këdo që është pranë tyre. Mua më duket se e drejta për të parë në fytyrë këdo, në një mjedis publik, duhet të futet te të drejtat themelore të njeriut. Nuk është quajtur një e drejtë themelore deri më sot, por sipas meje do duhet të quhet. Dhe do duhej të formulohej në mënyrën më të thjeshtë të mundshme, në stilin e formulimeve të bëra në Deklaratën Universale të të Drejtave të Njeriut: “Çdo njeri ka të drejtë t’i shohë fytyrën tjetrit në një mjedis publik”. Madje, sikur të varej nga unë, për ta bërë formulimin më të bujshëm, fjalën fytyrë do ta zëvendësoja me fjalën surrat: Çdo njeri ka të drejtë t’i shohë surratin tjetrit në një mjedis publik”.

Sipas Nanos, hapësira publike është menduar si hapësirë ku njerëzit shohin njëri-tjetrin. Për të, burka është në listën e gjërave që ushqejnë islamofobinë.

Mustafa Nano: “Qytetërimi perëndimor mund të përkufizohet në shumë mënyra, por një mënyrë do të ishte ta quanim qytetërimin e ekspozimit të fytyrave, e komunikimit sy më sy. Hapësira publike gjithashtu është menduar gjithnjë si një hapësirë, ku secili sheh secilin. Ndryshe, nuk do të quhej hapësirë publike. Një hapësirë ku lëvizin hije e maska nuk do mund të quhej publike. Dhe prandaj kjo është një arsye tjetër pse burka duhet ndaluar. Nëpër rrugë nuk duhen lejuar njerëz që ngjajnë si grabitës bankash apo që ngjajnë si kuti postare. Kështu i quajti Boris Johnsoni në një shkrim të tijin gratë që dalin të mbuluara me burka e me nikab. Dhe me të drejtë, sipas meje. Por një pjesë njerëzish në Britaninë e Madhe, mes tyre edhe kryeministrja May, e rrethuan me presion, dhe i kërkuan që t’i tërheqë këto cilësime, pasi janë fyese dhe nxisin islamofobi. Në fakt, është e kundërta. Në listën e gjërave që ushqejnë islamofobinë burka është në krye. Një grua me burka në rrugë nuk ka se si të të bëjë të mendosh mirë për Islamin. Prandaj, të parët duhet të jenë vetë myslimanët që duhet ta luftojnë burkën”.

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në “Mustafa Nano: Myslimanët duhet ta luftojnë burkën”

  1. Doni says:

   Maloku Skaraparit kerkon ti japi mend 1 miliard myslimaneve ne bote.

   1. Turkoarab i shkerdhyer says:

    Ai flet per burken ne shqiperi qe nuk na takon si popull o idiot dhe je per vendet turkoarabe dhe kurvat me te medhaja Jane ato qe mbulohen diten dhe shkerdhehen naten haremi eshte me keq se prostitucioni

    1. Ardhacake Evgjit te Anadollit te Quajtur Grek says:

     Po’ Bythqimlleku si Eshte Daku se e Keni ne Gjake Ju Jorgot neper Manastire.

    2. Doni says:

     @Turkoarab i shkerdhyer. Lexoje mire artikullin ore idiot. Mustafa shpellari shqetesohet per Europen jo per Shqiperine . Ai vete e thote qe burka ne Shqiperi nuk eshte shume e perdorshme.Ky shpellar nga malet e Skaraparit Del nga Danimarka ne Angli. Kerkon ti japi leksion demokracise europiane. Ky debil qe i cili eshte rritur ne diktature dhe patjeter qe ka mentalitet jo vetem te cunget por dhe diktatorial.Po ky ka dale mbi Enverin i cili ishte diktator por u merrte vetem me veshjen e shqiptarit. Kurse ky kerkon te merret me veshjen e gjithe myslimaneve te botes. Dhe ti mesoje ato se si te vishen. Ne cfardo shteti apo kontinenti qofshin. Gomar i teri. Por ti paske rene viktime e gomarllekut te tij.

  2. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

   gezuar ramazonin o beqira shqipfoles……………

 1. Kalec Dega says:

  Burazert muslimone shqipfols ndgjojne dhe i falen vetm Allahut.

  Si te flasi shqip, frengjisht apo arabisht, shteti, kombi dhe mendesia e nje muslimoni jane Islami.

  Kur i pyet shqipot muslimone kush tjeter e ndan shpine me ta…behet fjala per refugjatet apo emigrantet…ata thone” me nje vella….me nje byrazer, pra…po nga cili qytet i shqypnise a vllahu? a nga Afganistani dhe Irani eshte pergjigja….

  1. Katolik Roman i Konvertuar ne Protestant says:

   Po’ Pra Afghanistani Dhe Irani Nuk Kane Bere Genocide, kundra Shqipetareve Sic Kane bere Vellezerit tuaj nga Feja Shkavelli Dhe Anadollaket Orthodokse Grek, ky Eshte ndryshimi Qe se Kupton dot ti Gelbaze e Meros.

   1. albert says:

    Gjenocidin me te madh mbi shqiptaret e bene turqit osmane!

   2. Flm says:

    Genocidi eshte bere kunder Turqve qe fshiheshin nen identitetin Shqiptar.
    ###
    Kunder atyre Turko-Arnautve qe ishin me Turq se Turqit, qe ishin bere sherbetor te Turqis dhe duke therrur me devotshmeri Shqiptaret, qe luftonin Sulltanin.

 2. Detari says:

  Titulli me i mire do ishte “Arberit duhet te luftojne islamin”

  Te gjithe e kan ne zemer por nuk veprojne.

  1. Dhjata e Vjeter says:

   Te Kthehemi ne Fene e Arbereve thua ti? Te njejten fe te Shkavellit Dhe te njejten Fe te Orthodokseve te Andadollit te quajtur Grek?

   1. Flm says:

    Po moj kerme te njejten Fe te Skenderbeut, dhe te Abereshve te Italis, qe kane mbajtur Orthodhoksin per qindra ne jug te Italis dhe nuk u konvertuan ne Katolik.
    ###
    Dhe dicka tjeter ore debil i trash … mos ngatero Anadollin e sotem me Anatolin e periudhes para pushtimit Islamo-Otoman.
    ###
    Anatolia (lindja ne GR) ishte qendra e qyteterimit Botror deri ne 1453 qe ra ne duart e Barbareve.
    ###
    Shiko dhe informohu per qytetet (sot te Turqis) se c’fare emra dhe kultur Helene kishin … dhe do mahniteni.

    1. Ardhacake Evgjit te Anadollit te Quajtur Grek says:

     Hahaha Cilidhje Kane Evgjitet e Andadollit te quajtur Grek me Helenet? Hahahahahahaha

  2. Iliro Pellazg Azilant pa Bukë ne Gjermani says:

   Haha Princet te Arberit e Pranuan Islamin , Sic Ishin Shpatat Muzakajt Dukagjinet e me radhe.Hahaha Islami Nuk e hoqi dot as Tito as Enveri.Rrofte Turqia

   1. Arber says:

    ” Iliro Pellazg…ne Gjermani…e qe thote “Rrofte Turqia” !
    A nuk te duket se ke ngaterruar adrese? Hipi shpejt turkish-airlinesit e bjer rehat!

 3. Spartak Avukat Anglosakson Ngjela says:

  Filloje i pari me Nusen e Djalit Tend se ajo Ka Burka. Me Gjithe Keto Halle Qe Ka Shqiperia ti merresh me Burka? Ah mo Koqe 😀

 4. Personi says:

  Mbreti yne Zogu i I ndaloi me ligj ne vitet 1930:

  1) Burken
  2) Faljen e burrave duke ngritur sumen perpjete
  3) Te kenduarit arabisht dhe jashte xhamive, pra falja te behej ne shqip dhe brenda nderteses se xhamive

 5. Jovani says:

  Ndryshimi Eshte se Hoxhallaret Jane Shqipetare, po’ Prifterinjte Katolik cfare Jane ne Shqiperi?

  1. Besi says:

   O idiot po’ edhe prifterinjt Jane shqiptare mos harro se katoliket dhe orthidoksit Kane 2000 vjet qe Jane ne shqipri o legen

 6. Doni says:

  Maloku Skaraparit kerkon ti japi mend 1 miliard myslimaneve ne bote.

 7. Nik says:

  Jam plotèsisht dakort me komentin e “personit” i cili kujton se Zogu e ndaloj burkèn si dhe ngritjen e sumès.Tè analizojm hollèsisht nga 1991 shi dhe sot propaganda fashiste islamike nga ana e plehrave dhe bastardève kuvajtian,arabia saudite,turqia e bombarduan mbar kombin shqiptar me tè gjith arsenalin religjoz mesjetar duke patur njè efekt sidomos nè klasat e varfèra dhe pak tè zhvilluara ekonomikisht.Kètu nuk ka vend pèr lutje por ligji duhet tè vendos nè parlament se burka nuk duhet absolutisht tè vendoset sepse èsht nè vet vete e rrezikshme si nga ana kulturore por edhe njerèzore dmth konkretisht kamikaze mbuluar me burka tè vjen dhe shpèrthen nè fytyrè.

  Vetèm nga 1991 dhe sotè nga kèrkimet e gazetarève tè BBC dhe RAI 3 italiana verifikuan se nè kosovè u ndèrtuan nè kohè rekord mbi 20 xhami,
  do tè shkojm drejt europès apo drejt gropès sè islamizmit??

 8. Turkoarab i shkerdhyer says:

  Ai flet per burken ne shqiperi qe nuk na takon si popull o idiot dhe je per vendet turkoarabe dhe kurvat me te medhaja Jane ato qe mbulohen diten dhe shkerdhehen naten haremi eshte me keq se prostitucioni

 9. Taraboshi says:

  Bravo Muq Nano Natyra jaka dhene femresbukurıne per ta paredhe jo te duken sı dordolece

 10. Besi says:

  O idiot po’ edhe prifterinjt Jane shqiptare mos harro se katoliket dhe orthidoksit Kane 2000 vjet qe Jane ne shqipri o legen

 11. KORÇARI says:

  Megjithëse MUÇI është IDIOT I LINDUR DHE TRADHËTAR E ANTISHQIPTAR I BETUAR , Çuditërisht kësaj rradhe paska të drejtë.

  1. Katolik Roman i Konvertuar ne Protestant says:

   Boll te jete Kundra Islamit Dhe Muci fiton Zemrat e Iliro-Pellazgeve Dhe Pse mendon Qe Skenderbeu Ishte Gjysem Serb.

   1. Flm says:

    Pse ke ndonje dyshim qe Skenderbeu qe ishte djali i Vojsaves, vellai i Angjelines, Mares, Mamices, Reposhit, Stanishes, Vjalkes (vetem emra Serb) …. ke ndonje dyshim qe nuk ishte gjysem Serb, filo Serb dhe aleat i tyre.
    ###
    Nuk eshte nevoja te flasesh ti o majmun, o shpellar …. jo flasin faktet dhe te vertetat Historike.
    ###
    Ishim vellezer, krushq dhe aleat me Serb dhe Helen, deri sa je Ballkan shkeli “kolera” Turko-Islame, e cila vazhdon te na armiqesoj akoma me fqinjet tane shekullor.

    1. Ardhacake Evgjit te Anadollit te Quajtur Grek says:

     Vellezer me Shkavellin Jevgjit e Andadollit te quajtur Grek?

 12. h says:

  Zoti loqe,
  Do ishte mirë ti beje thirrje popullit shqiptar të heqi dorë nga korrupsioni,vjedhja,vrasja,droga,imoraliteti,gënjeshtra,
  degradimi i çdo virtuti dhe triumfi i çdo vesi nga më të poshtrit e shoqërisë njerëzore nga krijimi i saj.
  Nga burka,shamija apo kapelja shoqerise nuk i jen asnje e keqe, edhe pse personalisht
  nuk ndjej ndonje simpati per demostrime te perkatshmerise fetare.
  Gjithsesi ato jane pjese e lirise qe çdo person e ushtron pa prekur lire e tjeterkujt.
  E keqja ke shqiptaret fshihet gjetkë.Ajo qendron tek e keqja qe ka ne shpirt.

 13. shabani says:

  Shume i sakte Nano Zogu ne 1925 e kishte ndaluar me ligj burken Enveri po e po

 14. Tyty says:

  Z.Muc Nano,
  jeni bere si ata pleqte qe fillojne predikojne teksa jane duke luajtur nje dore domino…i gjithe fshati syte tek ju i ka!

 15. Edlira says:

  Tani e tutje do te perdor shprehjen:
  “Je duke folur si Muc Nano maje thanes…”

  Ose kete…

  “O Muc Nano,
  I Pari i fisit,
  Hije t’paska maj’e lisit…
  Hije m’ka o shok’t e jem
  M’shkoi jeta tuj dhan’ men(d)!”

 16. Himarjoti says:

  Nje problem i madh shoqeror qe e zgjidh vetem kuvendi popullor me nje ligj te votuar me sy mbyllur nga maxhoranca dhe opozita.Po jetojm kohe mjaft te veshtira kurse propaganda naziste islamike investon miliona dollar per te ndertuar xhami dhe vendosur burka dhe shami grave nga kosova,maqedonia,shqiperia.Sa investime ka kryer arabia saudite,kuvaiti,turqia per ndertimin e xhamive dhe shkollave qe pergatisin kamikaze dhe taleban?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *