Sokol Balla: Si Shaban Qosja!

Nga Sokol Balla

Ilir Meta e bëri sërish. Kesaj radhe Presidenti shkoi edhe me larg, duke mos dekretuar as shkarkimin e Ministrit të Jashtem dhe bërë keshtu de facto rolin e Kryeministrit.

Sikur të mos mjaftonte kjo, sot në 11 janar, që ka qenë dikur Festa e Republikës, kreu i sai theu një rekord të ri.

Kësaj radhe nuk u shqetësua më as për Kushtetuten dhe as për rolin e tij. Ai foli si politikan dhe në shumë gjera që tha kishte të drejtë. Ka të drejtë kur thotë se Caka nuk është zgjedhja me e pershtatshme për Ministër të jashtëm.

Por nëse nuk dekreton shkarkimin e Bushatit duhet së paku t’i kërkojë atij ndjesë, për vrerin publik dhe privat që i derdhi për pesë vjet rresht. Duke e quajtur nga Gylenist e deri në etiketime morale të ulëta.

Duke shfryrë ndaj faktit që Bushati me finesen e tij cinike e injoroi thellësisht atë në negociatat për Marrëveshjen e Detit. Kaq duhet t’i kishte mjaftuar atij per ta firmosur shkarkimin bile dhe me një mesazh shpotitës ne celular.
Por nuk ndodhi asnjera prej tyre.

Meta thotë se Caka është për ndryshim kufijsh. Intervista e parë saktë ne një ekran kosovar, tregon se Caka bën një lapsus të cilit i rikthehet duke e korigjuar, por nuk është ky problemi. Për atë punë ke videon e Cakajt duke folur anglisht aq keq, sa të vjen keq ta shohësh dy here rresht.

Por kjo nuk është cështje qe i takon Presidentit. Plus që edhe nëse Cakaj është pro negociatave Thaci Vucic, ky nuk është argument.

As për Metën as për Kushtetutën tonë, që ruan kufijtë tonë dhe jo të Kosovës. Ah, nëse Meta mendon se edhe Rama është pro kësaj, mund ta thotë publikisht, mund ta thotë që Rama po rrezikon stabilitetin e rajonit, por nga kryeministër nuk e heq dot apo jo?

Meta në rastin më të mirë mund të bejë një deklaratë publike kundër kësaj vije të re në politikën e jashtme, (Bushati ishte hapur kundër dhe sic tha Kotzias mund të ketë marrë kosto për kete).

Meta mund të mos firmosë nëse një doktrinë e tillë i vjen atij në tavolinë, por nuk mund të mos dekretojë dikë vetëm se i duket teveqel dhe i papërshtatshëm për ministër të jashtëm.

Cakaj nuk do ishte as i pari dhe as i fundit në këtë pozicion apo në pozicione të tjera, as sot dhe as dje, per kërë mjaft të kujtojmë disa prej ministrave mbresëlënës kur vetë Meta ishte kryeministër.

Por kjo është përgjegjësi politike e kryeministrit që do gjykohet për kete nga vota në qershor, por jo për shkelje të Kushtetutës.

Sa i përket Certifikatës së Sigurisë, Presidenti mund të ketë të drejtë të shqetësohet apo alarmohet, dhe nuk dyshoj hic që ai mund të ketë edhe të drejtë.

Por ai s’mund te vere ne dyshim certifikatën kur ajo i vjen si dokument në tavolinë. Atë e bën prokuroria dhe hetimet e mundshme.

Atij i duhet të kafshojë buzën dhe ta pranojë. Ndërsa thirrja për Komision Hetimor Parlamentar nuk i takon Presidentit por opozitës ndaj mendoj se në këtë rast thjesht ka ngatërruar orarin e punës me atë të pushimit në shtëpi në gjirin e familjes.

Une deri diku e kuptoj Metën kur i sugjeron Ramës të bëjë vetë ministrin e jashtëm, por e shoh të paprecentë që të nxjerrë shefin e tij të kabinetit si Kizin e Pazarit që të sugjerojë që Cakaj të bëhet ministër Kulture.

Një pyetje kam: pse të jesh anëtar i kabinetit megjithese per Kulturën, nuk duhet certifikatë sigurie?

Gabim duhet të ketë qene dhe ky. Po Rama s’mund t’i kërkojë Presidentit ta zëvendësojë, bile as ta pyesë përse iku shefi i mëparshëm i Kabinetit të Presidentit, vetëm dy ditë pasi Meta firmosi si pa të keq dekretin e famshëm për Lleshin. Kjo sepse Presidenca e zgjedh vetë stafin e vet. Secili zgjedh teveqelët e vet.

Bile Presidenti ka fatin e madh që nuk votohet nga ne, ndryshe nga kryeministri dhe mund të zgjedhë të shkojë për Vit të Ri në Gracanicë dhe jo në Sali Salltik, dhe askush mos të merret me të. Fundja për pesë vjet ai është i papërgjegjshëm. Por jo përballë Kushtetutës.

Gjithsesi unë e kuptoj Ilir Metën. I rri ngushtë ai vend. Ai ka profil politik të lartë. Dhe është aq lart, sa hunda e tij ndjen gjëra larg, që ne nuk i shohim akoma por ndoshta i marrim me mend. Punë për te, sa kohë s’na i thotë, si duket ka një arsye. Ajo që shohim deri tani është ngjashmëria dramatike me një tjetër hundë. Dhe legjendën urbane tiranase të Shaban Qoses.

Një shitës ushqimor që kishte një vecanti fizike që cunat e Myslym Shyrit ja vinin cdo ditë në pah, kur i hapnin derën e dyqanit dhe i thërrisnin: “O hunderr!” Aq sa një ditë me të drejtë Shabani thirri policinë. E cila i zbuti kurrizin cunave 24 orë në rajon.
Të nesërmen për një javë rresht, cunat kalonin kokulur para dyqanit të Shabës. Por pas ca ditësh Shaban Qosja nuk duroi dot. I doli cunave përpara dhe i bërtiti: “Homee, s’po m shani mo hunderr ee?”

Por mes fabulës së Shabanit dhe Ilirit ka një ndryshim esencial. Shabani doli nga dyqani ama. Aty në rrugë dhe u përball me cunat dhe me vesin e tij, që sot njihet si “gërricje si e Shaban Qoses”.

Ndërsa Iliri gërricet nga Presidenca. Kjo e bën lojë të pabarabartë, të komplikuar dhe të rrezikshme.(javanews)

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Sokol Balla: Si Shaban Qosja!”

 1. syri says:

  Flet per moral nje i pamoralshem! Nga morali jane te dy edhe kolpalla dhe like floriri njelloj. Shqiperia ka katandisur ne ate gjendje qe sali-meta jane akoma ne pushtet! Hajdute dhe vrases?!

  1. Er says:

   Me pelqeu shkrimi tend S.Balla i paster dhe me humor popullor bravo. Ata që nuk e kuptojn ketë humor nuk janë nga Tirana por disa nga Skrapari

   1. Ujku says:

    Kur ishim te rinj shikonim Ver Llapen ne rruge qe nxirrte llapen njerezve dhe ne disa raste ngjeshej pas murit te konviktit te vajzave te mjekesise dhe i b….me dore!
    Kete me kujton sot edhe ky Balla me Shaban Qosen!

    1. Babai i Ujkut says:

     E paske patur shok Ver Llapen. Keni gjetur njeri tjetrin.
     Qe nga komenti kuptohesh qe je debil. Te thoja qe kur ishe i vogel qe te shkoje ne shkolle, por ti rrije rrugeve tere diten me Ver Llapen.
     Ja tani. Vjen ketu dhe na turperon si familje me keto komente.

     1. Ujku says:

      He he he,babai i ujkut!
      Po ti nuk njeh femijet e tu,qe gruaja i ka zene me komshiun jo po do njohesh ujkun qe rri ne mal!
      Ruaj gruan o gomar dhe leri ujqit!
      Ky qe shan Meten si Shaban Qosja ,ka dale vete live duke bere Ver Llapen e dikurshme me pallen ne dore!
      Si nuk ka turp qe del ne shesh ky njeri!
      Mbron Ramen,por ish gruaja e tij u be ministre!
      He mo a eshte Ver Llapa ky?

  2. katrahura says:

   Pse Rama paska te drejte te tallet me shtetin duke vene nje minister kosovar,kur PS-ja ate nuk e votoi qe ai te ngrifej si mbret i te gjithe shqiptareve ne Ballkan!
   Fakti qe te gjithe peshtyresit e Metes nuk u kundervihen argumenteve te tij per mos dekretimin e Cakajt,por merren me lojra fjalesh tregjne se nuk jane te afte te vertetojne re kunderten e atyre qe thote Meta!
   Ndersa ky Balla dihet qe eshte jenicer i Rames dhe nuk e kupton se Rama po sillet si diktrator ne menyren me te poshter te mundeshme!
   Ti thuash presidentit se je i MARRE,ky kryeminister nuk mund te jete vete me pak se i MARRE!

   1. Na rrofte Kushtetuta says:

    Taman Katrahure kenke,
    Po qysh moj zot zoten, qysh nuk po e kupton se Kryeministri e mban vete pergjegjesine dhe koston e zgjedjeve te ministrave te vet. Kur t’vjen dita e zgjedhjeve, ti moj shpirt, mos voto hic per te. Ene mbaroi puna. Rama hiken, vjen kryeministri tjeter, ene tina bjen rehat, ta napin at ven pune qqe po andrron tash sa vjet, ene rregullohesh ti.
    Po Kushteuta! Po kush po e pjerdh Kushtetuten moj zot zoten? A u rregullove ti? Ti nuk ke pune me Kushtetuten, apo jo? Ti vetem njat ven pune deshe, e more, tash per Kushtetuten le t’menoj Partia. Se mos hahet Kushtetuta!
    Ah moj shpirt! Rob zoti kenke. Kush po ta shan Presidentin ty moj zoten?! At Flori!

    1. Romak says:

     Kryeministri nuk zgjidhet me referendum mor bole,se po te zgjidhej me referendum mund te thoshim se ka te drejte ke ti doj kari te zgjedh minister,te jashtem a te brendshem,te parlamentit a te familjes se tij.
     Idiot!

    2. 0001 says:

     Shka je tuj thone,bre maloki?
     A ke mujt me i rru lesh sot nadje,qi ha mut kaq shpejt?
     Mos more burr i dheut,kur je ba me Ramen ti,e paske lane Birishn vetem?
     Mos e ndrro rranllin kaq shpejt se te hyn purrija n’sume?
     Shko ke vorri i trimit Llesh Marashi prej Zagoree e coji nji tuf hislle nga Rama se kaqi gjo munesh me ba ti se per tru nuk ke as sa gomari jem tu shpija jeme!

  3. Zhzh says:

   MOS JE SYRI I QIMIT TE LESHIT TE DHISE APO NGA GERXHET E SKRAPARIT. DUHET TE JESH QYTETAR TIRANAS TE KUPTOSH KOL BALLEN O FSHATAR.

 2. Seder Daja says:

  Sokol, dyqonet e Shabon Qoses (ka pas dy) kane qene ke rruga Kavajes Jo te Muslym Shyri

  1. F says:

   Seder ke të drejtë ka qene te rruga Kavajes duket qe je Tiranas i vjeter kurse ai qe flete per Vere llapen hyjnë ne disa skaprallinje qe u eshte ritur hunda shume injorantë

 3. Erli says:

  Vijne zgjedhjet dhe likja kthehet sërish aty ku duhet të jetë. Por na me se mos e bën prap president

 4. Muli dhe Beluli says:

  Hallall Sokol Balla. Nuk ka rendesi fare se kush je ti. Rendesi ka qe je inteligjent dhe gazetar i shkelqyer.
  Do dalin tani njerez te te shajne nga morali dhe punet e seksit, sepse nuk kane intelektin e duhur te merren me shkrimin tend.
  Por morali eshte ky – ketu nuk ka rendesi fare se kush eshte Edi Rama. Ketu Po shkelet kushtetuta me te dyja kembet, por njerezit nuk kane intelektin e duhur te reagojne sepse Jane gozhduar be transhete e tyre partiake, dhe vetem shajne mbare e mbrapsht, kedo qe shohin si “armik” te Partise se tyre.
  Me e forta eshte qe edhe ata qe pretendojne te jene persekutuar nga regjimi i Enver Hoxhes, nuk Jane shkeputur dot nga ideologjia e tij partiake, dhe ne jemi tani aty ku jemi – kushtetuta shkelet, politikanet akuzojne figura shteterore si Prokurori i Pergjithshem per korrupsion apo kapje nga politika, dhe nuk i ben pershtypje njeriu, sepse eshte Partia mbi te gjitha.
  Imagjinoni sikur Xheremi Korbin, kryetari i Laburisteve ne opozite, te akuzoje “Prokurorin e Pergjithshem” britanik (Head of Crown Prosecution Services), per kapje nga qeveria konservatore.
  Brenda 24 oreve do ta terhiqnin zvarre nga zyrat e Partise, po te mos jepte doreheqjen.
  Ne Shqiperi? Thuaj çfare te duash se nuk e rruan njeri trapin. S’ka opinion publik. Prandaj edhe Berisha, viçi i tij Basha, Mona, dhe Floriri thone çfare te duan.
  Dhe pastaj? Fajin na e kane politikanet. Ndersa ne qe rrime si hunj gardhi dhe s’na been asgje pershtypje, ne s’kemi faj fare.

  1. Nexhat says:

   Ty mire e ke se partija ben çka ti doje shpirti. Ben kryetare dhe deputet kriminela,vjedhe shqipetaret me tenderat,me tenderues te pa njohur, bene ministra hajdute e trafikante nderkombetare droge, qe si’ç thua ty te behet ajo ne Angli Rama me gjithe ministrat kishte shku ne burge. Po mire qe kane keta Gazetare si Sokoli, Mero gel- Baze Mustafo Nano qe u kane ra dhe floket nga ushqimi qe i ushqene Rama. Keshtu eshte ne Shiperi se behesh kryeminister edhe sikur te jesh nen ndikimin e droges dhe lere pastaje te dalish lakuriq plazheve te botes. Te marin nga rrugicat e Parisit me koke pa lare dhe thonje pa prere dhe te bejne minister e kryeminister se ashtu urdherone Tadiçi e Vuçiçi.

 5. o sakol balla ! kizi i pazarit dhe shabon qosja je ti dhe edi rama ! bashke me gruan tende belinda balluku ! hajdute dhe e paafte ! dhe mos kujtoni se do beni eksperimente me kete popull ! kizi i pazarit eshte ai edi rama qe po vjedh si qen ! ka fytyre te shaj edhe studentet !

 6. Genci says:

  Sepse o Sokol palla Ministri i Kultures nuk posedon informacione sekrete qe mund ti marre nga Nato apo agjenci te tjera, ndersa ministri i jashtem eshte ne kontakt me keto lloj informacionesh. Nuk jam ndonje simpatizant i Ilir Metes por mos e beni kaq trashe mbrojtjen e Rames. Mos e bej si Shaban Qosja.

 7. On says:

  Ato cunat o Balle, se je dhe Tironc…nuk hongren dru.Sekretari Partise Klubit 17 NENTORI….u terhoqi keq veshet dhe kaq…..

 8. tropojani 100 says:

  sikur ti te ishe biçim gazetar i pa varur dhe ja vlen te lexosh çfare shkruan por ti je kryekeput i varur te edvin rama se ti ke ate baldosen belinden hajdute ish ne bashkin e rames ish drejtoresh e kontrollit ajrir civil tani ministre dhe ti demek e ke grua dhe ti del e ben lepiresin e rames dhe ketu eshte problemi qe ti fillon e kundershton ose ofendon presidentin se ke deshire gruaja jote te vjedhe edhe ca kohe mos ta lere me kaq,pra mos te vije keq ty se meta shpifi per bushatin qe harbohej me kurva ne brazil por ti shih veten qe ben skena perversi ne hotelet e kosoves i ke me ze e figur more derdimen sy çeker keshtu qe ti je qosja vet ketu se nuk te rri bytha rehat se koke nuk ke fare koqe kandari

 9. xhemal says:

  ilirit shume levdata i beni eshte thjesht nje zuzar ne krye te shtetit.eshte me shume se turp per shqiperine te perfaqesohet nga nje njeri interesaxhi e inarcor.cudi nje sharlatan behet kryeminister dhe president.cte bejme duhet jetuar edhe me te keqen

 10. shabani says:

  Ato dy pikat titullit edhe mund tia kurseje. hahahahaha

 11. Tironsi jo durim madh says:

  O Cen durim modhi ke pare Edi duke vjedhur apo ke vjedhur bashke me te? Pika te rente kokrra gomarit je gjithmone ne komentet qe ben. Thellohu vella.

 12. asnje argument kunder vendimit te presidentit. Edhe fakti qe ky Cakaj e flet anglishten si nje mesues i anglishtes ne tetevjecaret e kohes se dulles, nuk i ben pershtypje ketij.

  vetem .lëpi´, lëpi´ se dicka do te mbetet.

  me mire shko e bjeri me dore o kole. te pakten ashtu nuk i ben dem njeriu. as nuk neverit kerkend, se eshte normale.

  nuk ka njerez me te neveritshem se ata qe e kane profesion lepirjen e prapanices.
  tregon jo vetem mungese intelligjence, por edhe mungese karakteri.

 13. koki says:

  Kol Balla je gjgand, duhet te mesoni o gazetare si shkruhet dhe si behen analizat. Koli eshte gazetari dhe analisti me me integritet ne vendin tone. Hallall Koli, kush te ka inot te mori te keqen

 14. £££££ says:

  Qysh ka here u munduam ti afrojmë provincialët ti bejmë si vetja.Me qën se nuk arritëm ti bënim qytetarë tham ti bëjmë kryeministra.Prap nuk i bëm si vetja.Tani edhe presidentë nuk na përfaqësojnë në këtë kryeqytet.Besoj se vetëm nga qytetarë si Rama dhe Veliaj ka shpëtim ky vend!

 15. marku says:

  Nje analize perfekte bazuar ne kushtetuten dhe ligjet e shtetit shqiptar !

 16. Adhurimi says:

  Kizi i pazarit. Hahahaha. Taman Kizi eshte shefi kabinetit te presidentit, nje Cicka qe i thone, servil me diplome e mburrin koleget e tij. Nuk jane mbledhe kot atje ke presidenca. Bir Selua i nenes.

 17. Piro says:

  Tiransit e njohin Shaban Qosen dhe shakat e Perikli Dhalesit me te. Te ardhurit Jo. E kane pare Ver Llapen kur mernin autobuzat per ne spital.

 18. 🏋✍🏋 says:

  Shembull i goditur, trajtim logjik. Ne rregull Sokol.

 19. Krraba says:

  Bravo Sokol ,analize perfekte dhe e guximshme
  Per sa kohe qe presidentin do ta zgjedhin partite nga 5vjecari ne 5 vjecar do behet posti me qesharak dhe direkt ne kundershtim me kushtetuten Kurre nuk ka mundesi qe ky president partiak I thekur sa ju be profesjon se gje tjeter nuk di pervec kulisave e te vjedhe te jete I te gjitheve gje qe e menifestoi shume bukur keto dite ku doli gollomesh me shpaten e opozites ne dore
  Karakteri I ti prej bajraktari kokeforte do gjorhmon te jete dominues e ka shoqeruar ne karieren e ti plus batakcilliqet me Lsi duke blere vota me vende pune e bene me hir apo pahir te ngjite shkallet deri ne keye ne nje moshe fare te re e pa ditur cdo te thote vertet pune, qe edhe me te suksesshmit ne bote do e kishin “zili “se e kane pare me pare cdo te thote te punosh.Tani per te tjeret thote Jan te rinj pa pervoje po vet ku e gjeti pervoje ? Po ato Kejsit qe I ka bere ligjvenese pa mbaruar shkollen ku e gjeten pervojen apo se i zgjodhi ai???!!!!!Ketu bie edhe teoria e Lis per te rinjte se duan te bejne vetem ata perjashtim Meta gjen momentin kur Pd eshte me e dobet se kurre qe edhe po te marre frenat e opozites e te lere presidencen nuk e mund dot Ramen se eshte nje figure e marre fund, e diskretituar ku shumica e qua Iliri floriri e me shume ja shkaterroi partizen e shoqja SPAK

 20. Dashi says:

  Koli jam me ty 100% per sa i perket shkrimit.
  Kam vetem nje saktesim ne kete tregim te jetuar.
  Si Tironas lindur e rritur atje me shtepi tek rruga Mihal Duri me saktesisht ke ish qendra sanitare:
  Shaban Qosja nga qe nuk po i hiqte qafe cunat e rruges se Kavajes ju drejtua shefit te policise se Tiranes Qemal Balluku ( vellait te Beqir Ballukut ) duke thene atij qe cunat e rruges se Kavajes sa filloj punen e deri sa mbaroj me shajne nga hunda e nuk me lene rehat,duke treguar edhe emrat. ( ndermjet te tjereve emrat e te ndjereve Perekli Dhales dhe Kujtim Kika.
  Qemoli i tha “ndegjo o Shabon nga ky minut nuk do guxoj mo te shaj ,shko tashti ne pune e mos ki merak.Kush ka jetu ne ate kohe ne Tirane e di mire kush ishte Qemol Balluku.
  Qysh nga ky moment nu guxonte njeri ta shante Shabonin.
  Shaba si Shaba dilte para dyqynit ( ke stacioni i autobuzave kombinat -kinostudio ke kisha katolike ( para shtepise se Donikes gruas se Perekli Dhalesit) ku ka qene dhe nje llustraxhi
  Dhe i thonte cunave ” ho me trima ,pse s’shani mo ju eshte mbylle squpi , s’ja u ma mo bytha”
  Kaluan disa dite e s’guxonte njeri mo ta shante Shaben. Shaboni prit sot e prit neser
  Po cunat nuk e ngacmonin me.U merzit Shaba dhe i shkoj edhe nje here Qemal Ballukut ne zyre duke i thene ” o Qemol une te thashe me ja shtengu pak ,po jo qe mos te vijne fare”
  Qemoli e ndegjoje dhe i tha Shabes ,mire pra ashtu do ta bej.Sa iku Shaba i thote policeve leri ato cunat shajne nga hunda Shabonin se nuk i merret vesh puna atij.
  Shaboni dyqonin e pare e ka pas perballe dyqonit te Petrit Kotorrit ,midis radio Tirones se vjeter dhe rrugices se Gavrosh Levonjes,kurse shtepine e ka pas ne fund te rruges se Furtuzit majtas ne drejtim te bulevardit.
  Kjo eshte nje histori ,por Shabon Qosja ka qene jne njeri dhe nje burre i mrekullushem.

  1. Laerti says:

   O Dashi!
   Pse per kete lloj niveli mburreni ju tironsat?
   Ha ha ha haaaaaa!
   Tironsa me shallvare, qeleshe,nje teke raki,nje tas gjize,ca kokrra hudhra dhe nje cope buke misri kalonit tere diten!
   Sa per te tjerat jeni tamam Shaban Qose e Ver Llapa!

 21. G.Karagjozi says:

  Analize e sakte , intelektuale dhe qe i vendos pikat mbi i……Te lumte S.Balla

 22. Vendeta says:

  Ju komentuesa qe mbroni Kol Ballen boll ja lepite shishen qe nxorri nga vrima. Po normale qe mijte me fekale ushqehen. Sa per Kol Ballen eshte turp se si nje i turperuar flet per turpin e nje tjeter hajduti te turperuar. Larg nga shqiperia kellirat si Balla edhe Meta.

 23. TA says:

  per mua sokoli me duket nga fryn era,pale kur fton ate bythqirin,apo ate profesorin qe eshte me salen por jo me lulin,pastaj ju qe komentoni mesoni gjuhen shqipe,ose shkoni ne shkolle ne klasen e pare.

 24. Moli says:

  Respekt Koli per kete shkrim te goditur e uroj qe Meta ta kete kuptuar me intelektbagazhin e varfer qe disponon “he flori”!Nje detaj do ti shtoja ketij shkrimi se Rama sa here qe e ka takuar ne Presidence i ka shkuar me nje kepuce e me nje çizme !Kur e ka pyetur toto Likja se perse ke ardhur me nje kepuce e me nje çizme ai i eshte pergjigjur se :E kam dhurate nga doktorresha!Ai qe nga ajo dite nuk e sheh dot Ramen duke harruar qe Moni tani vesh nje çizme e nje kepuce (jo te rames por te Lulit)!Kur u be dhe Likja president mos ngelte skrapalli pa pushtet!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *